. aktivnost

Ali so geni tisti, ki določajo, kako dolgo živimo?
08. 07. 2021 06.00Povprečna življenjska doba človeka v razvitih državah je okoli 80 let. Nekateri sicer krepko presežejo to starost – najstarejši človek do zdaj je dočakal 122 let. Čeprav je smrt neizbežna, dolgoživost med posamezniki drastično variira. Kaj sploh je skrivnost dolgega življenja? Ali določa življenjsko dobo naš genski zapis (DNK) ali življenjski slog?

5 korakov, s katerimi boste pritegnili več pozornosti pri ženskah
01. 07. 2021 06.00Ženske veljajo za izbirčna bitja, a vseeno znajo prepoznati moškega, ki je vreden njihove pozornosti. Vas zanima, kaj je tisto, kar jih bo pritegnilo? Berite naprej.

Resnica o spolnosti v stari Grčiji
14. 06. 2021 06.00Nobenega dvoma ni, da so imeli stari Grki pomembno vlogo pri razvoju sodobne družbe. Pa vendar ni vse, česar so se lotili, prestalo preizkus časa. Spolnost v stari Grčiji še zdaleč ni bila takšna, kot jo poznamo danes – vsaj kar se tiče družbenih norm. Preverite, kaj je bila pederastija in kako so gledali na prostitucijo, masturbacijo in danes nedolžno poljubljanje.

Peugeot omogočil izgradnjo kolesarske proge na Golovcu
04. 06. 2021 06.00Priljubljenost gorskega kolesarstva v Sloveniji hitro narašča in z njim se ukvarja vedno več ljudi. Pri tem so udeleženci v stiku z naravo, aktivnost vpliva na njihove motorične in funkcionalne sposobnosti in ima pozitiven vpliv tako na telesno kot tudi duševno zdravje. V gorsko kolesarskem svetu postajajo vse bolj priljubljeni kolesarski oz. trail parki.

Bo ta napitek hit tega poletja?
28. 05. 2021 06.00Toplejši dnevi nas kar vabijo v naravo in spodbujajo h gibanju, s telesnimi napori pa se poveča izločanje tekočine iz telesa, zato je treba skrbeti, da je ves čas primerno hidrirano. Pri tem ne bo dovolj zgolj navadna voda, saj je treba telesu poleg tekočine povrniti tudi izgubljene elektrolite in vitamine, ki pripomorejo k hitrejši regeneraciji. Boljša izbira bo izotonični napitek, s katerim boste hitreje izravnali izgube ter se odžejali in osvežili.

Kolesarji vse bolj kršijo cestnoprometne predpise
20. 05. 2021 06.00Maj je tradicionalno posvečen opozarjanju na večjo varnost kolesarjev, kar Agencija za varnost prometa izvaja v sodelovanju s Policijo. Poostren nadzor nad kršitvami kolesarjev in kršitvami drugih udeležencev do kolesarjev bo tako potekal med 17. in 30. majem, v času trajanja nacionalne preventivne akcije za večjo varnost kolesarjev.

Top ideje za fantovščino brez striptizete!
17. 05. 2021 06.00V zraku je pomlad in z njo povezano obdobje porok. A če se malce pošalimo, lahko rečemo, da brez fantovščine tega pomembnega dogodka ni, zato smo vam pripravili nekaj odličnih idej, ki vam bodo v pomoč pri organiziranju tega zabavnega moškega rituala. Skoraj prepričano smo, da ste vsaj za trenutek pomislili na prisotnost privlačne striptizete, ki bi popestrila program. A stop! Tokratni predlogi bodo vse prej kot to, ne bodo pa zato nič manj zabavni, aktivni in unikatni. Če vas čaka vloga organizatorja, si preberite spodnje nasvete. Vaš prijatelj - bodoči ženin bo navdušen.

Ste že doživeli možganski orgazem?
07. 04. 2021 06.00Ne, ne gre le še eno od novodobnih izmišljotin, ampak gre za resnični avtonomni senzorični odziv meridianov (ASMR), pri katerem posameznik doživi možgansko mravljinčenje ali preprosto možganski orgazem. Gre za prijetno senzorično izkušnjo, ki se pojavi kot odziv na določene dražljaje. Osebe, ki prakticirajo tovrstno stimulacijo, občutek opisujejo kot prijeten, topel, včasih celo evforičen in izjemno sproščujoč. Zgodi se v glavi in se nato v valovih širi po vratu in hrbtenici navzdol. Pojav najpogosteje sprožijo pomirjujoči slušni in/ali vidni dražljaji, kar je svojevrsten psihološki fenomen.

Crnipole: ''Ko poveš, da delaš nekaj, kar bi bilo mnogim neprijetno omenjati, se neznanci veliko prej odprejo ter tudi sami delijo svoje skrite zgodbe in hobije''
22. 02. 2021 06.00Ples ob drogu pri ljudeh vzbuja precej mešane občutke, za katere so krivi predvsem globoko zakoreninjeni stereotipi. Če si moški v tem ''poslu'', je situacija še toliko nenavadnejša, čeprav ne gre (več) za tako redek pojav, kot se marsikomu zdi. Tudi v Sloveniji premoremo odličnega plesalca ob drogu, ki je z nami delil svoje poglede in izkušnje, ''preštel'' vse plesalce ob drogu pri nas, razložil, zakaj so plesalci in plesalke včasih videti kot smrkci, pristavil mnenje o tem, ali si ples ob drogu zasluži mesto na olimpijadi, in nam zaupal, kako ljudje reagirajo, ko jim omeni, s čim se ukvarja. ''Ko je to izvedel moj brat, se je smejal 10 minut,'' nam je dejal Crnipole, kot je njegovo umetniško ime.

11 minut je dovolj!
08. 01. 2021 06.00Da telesna aktivnost blagodejno vpliva na naše zdravje, je splošno znano dejstvo, a da je za podaljšanje življenja potrebno tako malo vadbe dnevno, si verjetno ni mislil nihče.

Kompulzivna masturbacija: ko stisko nadomesti pretirano spolno samozadovoljevanje
07. 12. 2020 06.00Med vsemi vrstami spolnih motenj je kompulzivno samozadovoljevanje s pomočjo pornografije ali brez nje še vedno najbolj prikrito. Motnja se nanaša na pretirano, nenadzorovano oz. kompulzivno samozadovoljevanje, ki pomembno vpliva na odnose in opravljanje vsakodnevnih obveznosti posameznika. Kako jo prepoznati in kakšni so načini zdravljenja?

Jana Krivec: »Pazite se šaha, kajti ko ga enkrat spoznate, vas bo začaral.«
30. 11. 2020 06.00Jana Krivec, šahistka in psihologinja: »Preživijo tisti, ki se jim uspe najbolje prilagoditi spremembam. In življenje je tudi v tem smislu kot šahovska igra: spreminja se z vsako potezo.«

Laura Unuk: Odkrito povedano, so trenutki, ko šah sovražim, in trenutki, ko je najboljša stvar na svetu
17. 11. 2020 06.00Laura Unuk je ena najbolj prepoznavnih šahistk, ki je med drugim pometla tudi s svetovno konkurenco. »Najbolj sem ponosna na naziv Svetovne prvakinje med dekleti do 18 let v Urugvaju, kjer sem postala prvakinja že eno partijo pred koncem. Bil je neverjeten občutek, počutila sem se močno in neustavljivo.« Neustavljiva pa je tudi zdaj, ne glede na vse prepreke in ovire, saj je navajena zmagovati.

To se vam lahko zgodi, če ne seksate redno
02. 11. 2020 06.00Če neredno seksate, to ne pomeni, da imate zgolj sušo na seksualnem področju, ampak je to lahko razlog za kopico (zdravstvenih) težav. Preverite, zakaj je seks pogosto najboljša preventiva.

Prednosti in pasti virtualnega seksa
18. 10. 2020 06.00Spolne prakse, ki vključujejo moderno tehnologije, kot je denimo seks prek telefona ali računalnika, so v današnjem času precej manjši tabu kot nekoč. Pošiljanje golih fotografij, vroči telefonski pogovori in samozadovoljevanje s partnerjem s pomočjo video klepeta, so le nekatere od oblik virtualnega seksa, ki ga je prakticiral marsikateri par, predvsem v času samoizolacije. A tako kot pri vsaki stvari tudi v tem primeru najdemo skrite pasti pa tudi prednosti.

Brutalni 15-minutni HIIT trening: samo za tiste najbolj trmaste
14. 10. 2020 06.00Za HIIT vadbe je značilno, da so kratke in sladke. Sladko v tem primeru pomeni, da v kratkem času porabijo veliko kalorij in prinašajo dobre rezultate, podobne klasičnim vajam.

Seks, ''zdravilo'' za srčne bolnike
25. 09. 2020 06.00Pred leti smo v študiji brali, da je srčni infarkt med seksom štirikrat bolj smrtonosen, a tokrat imamo v povezavi s srčno kapjo in seksom bolj pozitivne vesti. V nasprotju s splošnim prepričanjem aktivno spolno življenje po infarktu namreč poveča naše možnosti preživetja.

Kako nad razpokane pete?
14. 09. 2020 06.00Čeprav načeloma velja, da se s trdo kožo na petah pogosteje soočajo ženske, je ta težava tudi pri moški populaciji relativno pogosta in lahko vodi v številne nevšečnosti. Koža se na peti namreč lahko izsuši do te mere, da popoka in začne krvaveti, v najhujšem primeru pa lahko pride tudi do infekcije. Kako si pomagati?

Je skrivnost gozda Aokigahara končno razkrita?
07. 09. 2020 06.00Skoraj neokrnjene gozdne planjave, ki se razprostirajo na 35 kvadratnih kilometrih in zaobjemajo vznožje najvišjega vrha Japonske, Fudži, preveva mistika, povezana s tragičnimi dogodki. Sloviti gozd Aokigahara, znan tudi kot gozd samomorilcev, še danes buri duhove in privablja turiste z vseh koncev sveta. A zakaj ravno ta gozd? Kaj je v njem takšnega, da nesrečnike sili končati življenje prav tam?

Vrhunski alpinist Luka Lindič: ''Pri plezanju me privlačijo občutki, ki so eni izmed redkih, ki jih danes še ne moremo kupiti''
11. 05. 2020 06.00Slovenski alpinizem je že skoraj pol stoletja v samem svetovnem vrhu. Rodovi izjemnih alpinistov se od druge svetovne vojne vrstijo eden za drugim, za nadaljevanje tradicije pa skrbi po letih mlad, a izkušeni Luka Lindič, predstavnik novega vala slovenskega alpinizma, ki so ga gore uročile in ima za razliko od večine na roke ''prišit'' cepin, in ne telefona. Z vrhunskim celjskim alpinistom (AO PD Celje-Matica), ki zadnja leta skrbi za najbolj odmevne dosežke ne le slovenskega, pač pa svetovnega alpinizma, smo odstirali skrivnosti vertikalnega sveta, spregovorili o njegovih načrtih, ritualih, strahu in vsemu, kar je navadnemu smrtniku težko razumljivega.

Športnik paraplegik Robi Bojanec: ''Naša edina želja je, da nas obravnavate kot sebi enake''
04. 05. 2020 06.00Robi Bojanec se je moral pri 12 letih sprijazniti z novo realnostjo. Usoda je hotela, da je na poti k nedeljski maši z bratrancem doživel na videz nedolžno nesrečo z motorjem, ki ga je priklenila na invalidski voziček, saj po padcu ni več čutil nog. A to ga ni ustavilo, da življenja danes ne bi zajemal z veliko žlico. Diplomiral je na fakulteti za elektrotehniko, se zaposlil, je pa tudi inovator, ambasador, reprezentant slovenske košarke na vozičkih, a še pomembneje, zgled vsem mladim paraplegikom in človek, od katerega se lahko vsi veliko naučimo.

Trener teka Urban Praprotnik: ''Pravijo, da ko smo žejni, je že prepozno, kar pa ne drži''
30. 04. 2020 09.56Čeprav tek ni nobena posebna znanost, pa ima svoje zakonitosti, ki zagotavljajo, da si z njim ne delamo več škode kot koristi. Na eni strani imamo tekače, ki se s tekom ukvarjajo redno in imajo tek v mezinčku, na drugi strani pa občasne tekače, ki imajo o njem precej površno znanje. Tek vsakemu predstavlja nekaj drugega. Za nekoga je to ''bojno polje'', za drugega ventil za sproščanje, tretji si z njim olajša vest itd. Tekaškemu trenerju, vodji Urbanih tekačev in profesorju športne vzgoje Urbanu Praprotniku je tek način življenja in tudi vsakdanji kruh. Med drugim pomaga ljudem odkriti, kje ima tek mesto v njihovem življenju. Pri njem smo tudi poiskali odgovore na vprašanja, na katera si skušajo odgovoriti mnogi tekači – kdaj in kaj uživati pred tekom, o pomenu ogrevanja, raztezanja in hidracije, o tem, kaj nam v resnici sporoča žeja, o teku s praznim želodcem, o učinku kave in še marsičem drugem.

Seksologinja dr. Gabrijela Simetinger: ''Naša spolnost je družbeni konstrukt''
25. 04. 2020 08.04S seksologinjo dr. Gabrijelo Simetinger, ki opravlja tudi delo ginekologinje in porodničarke v Splošni bolnišnici Novo mesto, smo odstirali tančice spolnosti, razbili nekaj dogem in razrešili številne dileme, povezane s seksom in partnerskimi odnosi.

21 osupljivih dejstev o svetovnih čudesih, potovanjih in še čem
22. 04. 2020 10.50Od potovanj in raziskovanj našega lepega planeta se moramo za nekaj časa posloviti, kar pa ne pomeni, da ne moremo obujati spominov na pretekla doživetja, delati načrtov za prihodnost in prebirati zanimivih vsebin o svetovnih čudesih, različnih kulturah in potovanjih. Zbrali smo 21 presenetljivih dejstev, ki se dotikajo letalskih prevozov, prehrane, kulturnih in drugih zanimivosti.

Športni psiholog: ''Pridobili bodo tisti, ki se bodo s tem znali spopasti in izziv obrnili v svojo korist''
12. 04. 2020 06.00Profesionalni šport je kolateralna škoda pandemije koronavirusa, saj so športna tekmovanja v času razsajanja bolezni covid-19 domala v celoti zastala. Zveze, ekipe in društva so se znašla v nezavidljivem položaju in nekatera zaradi tega že vlečejo drastične poteze, med katere sodi tudi oster rez v plače, po drugi strani pa je kriza tudi priročen izgovor za odpuščanja. Poleg finančne izgube in boja za obstanek pa zaradi nastale situacije trpijo predvsem športniki sami. Številni s težavo trenirajo, zaradi karantene se je povečalo tudi tveganje za duševno zdravje, saj so številni športniki ''ujeti'' v drugi državi, proč od družine, tu je negotovost glede trajanja krize, pa finančna negotovost in številne druge težave.

Poslušanje glasbe z visokim tempom med vadbo privede do boljših rezultatov
17. 03. 2020 06.00Če med vadbo poslušamo glasbo, je vse skupaj precej lažje, sploh s pravim ritmom. To vemo vsi. Bi radi z glasbo dosegli boljše rezultate? Potem je pomembno tudi, kakšno glasbo poslušate, saj zaradi določene glasbe ne le lažje treniramo, ampak smo tudi bolj učinkoviti.

Tolikokrat na teden bi morali seksati glede na vašo starost
01. 03. 2020 06.00Mnogi se verjetno kdaj vprašate, ali seksate preveč ali premalo? Čeprav je zadevo težko posplošiti, saj nimamo vsi enakega odnosa do spolnosti in enakih potreb, pa obstaja povprečje oz. okvirne številke, ki razkrivajo, kolikokrat bi morali seksati gleda na vaša leta.

Zakaj se faze spanja izmenjujejo in zakaj je REM tako nevaren?
22. 02. 2020 06.00Vsi vemo, kako zelo pomemben je spanec, čeravno ga mnogi smatrajo kot izgubo časa. Znanstvenike še danes bega njegova prava vloga. Pri ljudeh in večini živali se v spanju zmanjšajo aktivnosti in če nam je spanec onemogočen, lahko v skrajnih primerih umremo. Spanec je torej nujen za preživetje. Je to njegov edini namen? Za zdaj se znanstveniki najbolj nagibajo k hipotezi, da ima spanec obnovitveno vlogo in je za človeka enako pomemben kot hrana, voda in zrak. Zakaj potem ne spimo neprekinjeno vso noč?

5 znakov, da pretiravate s kavo
02. 02. 2020 06.00Čeprav ima pitje kave svoje prednosti – ker vpliva na centralni živčni sistem, srce in krvni obtok, zmanjša utrujenost, predrami in izboljša koncentracijo – pa je s kofeinom tako kot z vsako drugo stvarjo v življenju – uživati ga je treba v zmerni količinah, sicer njegovi pozitivni učinki hitro postanejo negativni. Kdaj vemo, da je dovolj in smo prekoračili mejo?

9 načinov, s katerimi boste preprečili izgorelost
28. 01. 2020 06.41Sindrom poklicne izgorelosti postaja vse večji in najpomembnejši s stresom povezan problem zaposlenih. Ne le, da povzroča ekonomske in socialne izgube, predstavlja tudi velik zdravstveni problem.