v štiri

Osupljiva dejstva o oceanih
13. 06. 2022 05.008. junij smo slavili svetovni dan oceanov. To je dan, ko se spomnimo, da moramo z njimi ravnati odgovorno. Zakaj? Oceani prekrivajo pribl. 70 odstotkov našega planeta (od tu drugo ime za Zemljo; modri planet), kar 96,5 odstotkov vse vode na Zemlji pa je morske. Skupna prostornina oceanov znaša pribl. 1,35 milijarde kubičnih kilometrov, njihova povprečna globina pa je nekaj manj kot 3.700 metrov. A bolj kot statistika je pomembna njihova vloga. Več o tem, o osupljivih številkah in dejstvih izveste v nadaljevanju.

Zbudila se je iz kome in spoznala, da je njen fant medtem pobegnil z drugo
09. 06. 2022 05.00Življenje Brie Duval se je čez noč obrnilo na glavo. Zaradi nesreče je bila dlje časa v komi, njen fant pa jo je zapustil, ko je bila nezavestna in medtem srce oddal drugi.

Originali VOYO odslej z dvema epizodama na teden, prvi prihaja Za hribom
08. 06. 2022 05.00Če smo bili do zdaj vajeni, da smo si lahko slovenske originalne serije na VOYO ogledali na mah, se ta dinamika zdaj spreminja. Nove sezone si bomo lahko ogledati po dve novi epizodi na teden, prva serija, ki uvaja omenjeno novost, pa je Za hribom, ki na VOYO prihaja že čez dobra dva tedna.

Toliko bodo morali plačati za usluge Dončića na kvalifikacijah za SP
07. 06. 2022 11.00Kmalu si bo slovenska košarkarska reprezentanca skušala utreti pot na svetovno prvenstvo v košarki, a tri tedne pred kvalifikacijsko tekmo s Hrvaško se zapleta. Na seznamu reprezentantov za junijsko-julijske kvalifikacije za SP sta tudi mega zvezdnika Luka Dončić in Goran Dragić, Košarkarska zveza Slovenije (KZS) pa od Fibe še čaka informacije, kako prijaviti oziroma zavarovati zvezdnike iz lige NBA ali Evrolige. Generalni sekretar KZS Rašo Nesterović je izrazil skrb nad neodzivnostjo mednarodne zveze.

Kolesar po zmagi silovito treščil v ženo
07. 06. 2022 05.00Podobno kot Dirka po Sloveniji, te dni poteka dirka po Kolumbiji, kjer je kolesarstvo izjemno priljubljeno, domača dirka pa je eden od vrhuncev sezone za kolesarje. Žal se je tretja etap slabo končala za zmagovalca te preizkušnje in tedaj vodilnega na dirki, ki je nekaj trenutkov po zmagi treščil v svojo ženo pri visoki hitrosti.

Karla Oblak, ekstremna triatlonka: Ko trpljenje postane izziv
03. 06. 2022 05.00Trening s Karlo Oblak je bil že na prvi pogled nenavaden. Običajno si gorskega teka in plavanja ne predstavljaš z gospo z zajetnim trebuhom. A ekstremna triatlonka tudi v relativno pozni nosečnosti ne popušča. Ukvarjanje z jogo in holistično dojemanje telesa pomeni tudi to, da v naravnih procesih ne vidi ovire gibanju. Njeno gibanje, ko ni noseča, pa seveda ni več naravno, ampak zares ekstremno. Ukvarja se namreč s športom, ki zahteva prav posebno telesno in mentalno pripravo – triatlonom v ekstremnih pogojih. Sicer pa je pravnica z doktoratom iz ekonomije.

Največji škandali, ki so pretresli Dirko po Franciji in zamajali kredibilnost kolesarstva
03. 06. 2022 05.003. junija obeležujemo svetovni dan kolesarjenja, ki so ga leta 2018 Združeni narodi razglasili z namenom, da spodbuja to trajnostno obliko prevoza in da odgovorni v svojih razvojnih strategijah in izgradnji infrastrukture upoštevajo kolesarjenje.

Tako je danes videti blondinka iz filma Top Gun
02. 06. 2022 11.00Te dni je kinematografe po svetu zavzelo težko pričakovano nadaljevanje filma Top Gun, v katerem pa ni nekaterih glavnih akterjev iz prvega filma. Med drugim Kelly McGillis, ki je igrala blondinko s plakatov.

Marilyn Monroe: seks simbol in ikona pop kulture
01. 06. 2022 05.00Nekateri najbolj ustvarjalni in navdihujoči posamezniki v zgodovini so pogosto doživljali tudi največje življenjske izzive in bolečine. Mednje zagotovo lahko umestimo ikonično platinasto blondinko Marilyn Monroe, ki se je mnogi spominjajo po zapeljivi pozi v belem krilu in prepevanju ameriškemu predsedniku Johnu F. Kenedyu. A resnica je, da platinasta lepotica ni bila resnična oseba, bila je le očarljiv lik, ki ga je ustvarila Norma Jeane Baker – deklica z žalostnim otroštvom, ki je od vedno sanjarila, da bo postala filmska zvezda. Kljub svoji brezčasni lepoti in izjemnemu daru za koketiranje je za svojim nezgrešljivim nasmehom pogosto skrivala nepredstavljivo trpljenje.

Avtorica dela 'Kako umoriti svojega moža' obtožena umora svojega moža
27. 05. 2022 05.00Za razliko od njene antagonistke v eseju 'Kako umoriti svojega moža' se avtorica Nancy Crampton-Brophy ni izmazala z umorom svojega moža.

Kaj se zgodi, ko umremo? Od pošasti do fenomena déjà vu
20. 05. 2022 05.00Kaj se zgodi, ko umremo? Vprašanje, ki človeka bega od pamtiveka. Za marsikoga je to zgolj in samo znanstveno vprašanje – kaj se zgodi s telesom? Za druge je smrt še vedno zavita v tančico skrivnosti, saj si še vedno ne znamo odgovoriti na vprašanja, kot so kam gre po smrti človeška duša (če ta res obstaja), ko zapusti telo, in ali obstajajo posmrtno življenje, nebesa, pekel ...

To o vajinem odnosu razkriva objem
19. 05. 2022 05.00Objem je ena tistih stvari, ki veliko razkrivajo o vašem razmerju. Pravijo, da za preživetje potrebujemo štiri objeme na dan, za rast in razvoj pa celo ducat. Pristen objem ne le pomirja, ampak tudi krepi imunski sistem in utrjuje čustveno povezanost. V nadaljevanju preverite, kaj sporočajo različne vrste objema.

Miti in resnice o debelosti
10. 05. 2022 05.00Debelost lahko povzroča številne zdravstvene težave, to je dejstvo. A vendarle ni vse res, kar kroži o tem vsesplošnem zdravstvenem problemu, saj je marsikaj o debelost mit oz. ne drži. Preverilo smo torej, kaj je res in kaj ne.

Nenavadna dejstva o kraljici Elizabeti II.
20. 04. 2022 05.00Britanska kraljica Elizabeta II., ki na prestolu vztraja že od davnega leta 1952, je sicer javna osebnost, a o njenem zasebnem življenju ne vemo kaj dosti, saj ga obdaja skrivnostnosti, ki jo brani s svojim resnim obrazom, častnostjo in dejstvom, da domala nikoli ne daje izjav za medije. V nadaljevanju razkrivamo nekaj zanimivosti o najdlje vladajoči britanski monarhinji, ki jih skoraj zagotovo še ne veste.

Zakaj mežikamo?
11. 04. 2022 05.00Ljudje mežikamo nezavedno, in sicer v povprečju 10- do 15-krat na minuto oziroma vsake štiri ali pet sekund, oko pa zapiramo in odpiramo približno 10 odstotkov časa, ko smo budni. Mežikanje ima več funkcij, ne zgolj vlaženje očesa. Zakaj torej mežikamo?

To je najmočnejši sodnik na svetu
06. 04. 2022 08.40Številni nogometaši redno nasprotujejo odločitvam sodnika in se spuščajo v besedne dvoboje z njimi, a verjetno dvakrat premislijo, preden se zoperstavijo temu Brazilcu, s katerim ne gre zobati češenj.

To moškim podaljšuje življenje
24. 03. 2022 09.07Morda strmenje v globok dekolte ni vljudno, je pa zdravo. Vsaj tako pravijo nemški raziskovalci, ki moškim, starejšim od 40 let, priporočajo, da dnevno najmanj deset minut gledajo v veliko žensko oprsje, saj to pri njih povzroči enake odzive kot 30 minut fizične vadbe.

Kako z vožnjo privarčevati gorivo?
17. 03. 2022 05.00Cene goriva so v zadnjem obdobju dosegle nove višave, zato smo postali še pozornejši na porabo. Preverite, kako lahko z vožnjo privarčujete kar največ bencina in istočasno poskrbite tudi za manjše emisije.

6 temeljnih potreb, ki vodijo vse naše odločitve
04. 03. 2022 05.00Ste se kdaj vprašali, katera sila poganja naša čustva, odločitve, dejanja in nenazadnje kakovost življenja nasploh? Ste vedeli, da je vse odgovore na ta vprašanja mogoče razložiti s poznavanjem šestih temeljnih človekovih potreb. Vsa nefunkcionalna vedenja izhajajo iz nezmožnosti doslednega izpolnjevanja potreb, kot so: gotovost, negotovost, pomembnost, povezanost, rast in prispevek. Vsakdo razvršča te potrebe drugače, način njihove razvrstitve pa kaže, zakaj smo takšni, kot smo. Naše potrebe zadovoljujemo na različne načine – iščemo izpolnitev prek odnosov, kariere, osebnih interesov … Razumevanje lastnih potreb in psihologije, ki stoji za njimi, ne pomaga le pri izogibanju toksičnemu vedenju in navadam, ampak lahko pomaga tudi pri doseganju ciljev.

10 dejstev o Vladimirju Putinu
01. 03. 2022 08.38Vse oči svetovne javnosti so te dni uprte v Rusijo in Ukrajino ter ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki postaja vse hujše utelešenje ruskega imperializma, ki je vladal nekoč. 167 oz. 170 centimetrov visoki Rus je do zdaj veljal za zelo pragmatičnega voditelja, ki pa je v luči geopolitičnih interesov zapustil pragmatično območje in se odločil za ekstremna dejanja, ko je priznal separatistične republike in se odločil za napad na suvereno državo.

Zakaj so vse skladbe dolge okoli tri minute?
24. 02. 2022 05.00Zakaj je večina skladb, ki jih slišimo po radiu, dolgih okoli tri minute? Nekoč so bile skladbe v povprečju dolge med tri in štiri minute, danes pa postajajo vse krajše. Zakaj takšna dolžina in zakaj so skladbe v povprečju vedno krajše?

Priporočena razdalja gledanja: preverite, ali vaš televizor stoji na pravem mestu
21. 02. 2022 05.00Tako kot sta za optimalno delo potrebni točno določena razdalja od zaslona računalnika in njegova višina, veljajo posebna pravila za optimalno uporabniško izkušnjo tudi za televizorje. Preverite, ali je vaš televizor pravilno umeščen v prostor.

Usain Bolt – najhitrejši Zemljan, ki je premikal meje človeške zmogljivosti
15. 02. 2022 05.00Usain Bolt, ki ga poznamo tudi kot jamajško strelo, velja za svetovni fenomen. Človek, ki je še danes najhitrejši Zemljan, je šprinterice obesil na klin leta 2017. Njegov zaščitni znak je bila hitrost, s katero je svoje nasprotnike že po dveh tretjinah proge pustil daleč za seboj in se v zaključku lahko posvečal proslavljanju zmage.

To so razlogi, ki govorijo v prid spletnega nakupovanja
11. 02. 2022 05.00Na spletu najdemo vse, ne le informacije, ampak tudi izdelke in storitve. Spletno nakupovanje ni nekaj novega, za njegovo porast pa je kriva tudi pandemija koronavirusa, ki nas je za določeno obdobje zaprla za štiri stene. Prek spleta danes nakupujemo vse, od bele tehnike, obutve, oblačil, nakita, orodja športnih pripomočkov do hrane in zdravil.

Serena Williams – temnopolta kraljica belega športa
08. 02. 2022 05.00Če se je v moškem tenisu težko odločiti, kdo je najboljši tenisač vseh časov – statistično se je tehtnica prevesila na stran Rafaela Nadala – saj prvi tek tečejo Švicar Roger Federer, Srb Novak Djoković in omenjeni Španec, pa je kraljica ženskega tenisa samo ena – Serena Williams, ki je brez dvoma najboljša igralka v zgodovini ženskega tenisa. Svoj prvi grand slam je Američanka osvojila davnega septembra leta 1999, ko še ni dopolnila niti 18 let (postala je prva Afroameričanka po Althei Gibson s tem dosežkom), prvič pa se je na vrh lestvice WTA zavihtela julija 2002. Od tedaj je zvezda stalnica ženskega tenisa. Letošnje OP Avstralije je bilo prvo po četrt stoletja, na katerem nista nastopili niti Serena niti Venus Williams.

Trae Young po zaslugi Dončića v igri za oskarja?
07. 02. 2022 05.00Ime Luke Dončića in Traeja Younga omenjamo v istem stavku vse od nabora leta 2018. Velika tekmeca na parketu, ki sta ob igrišču sicer dobra prijatelja, sta sinoči znova stala nasproti. Dallas je z moštveno igro premagal Atlanto, Luka pa je vpisal nov trojni dvojček. Young, ki ni imel strelskega večera, je po enem od duelov z našim asom poskrbel za igralski vložek, vreden oskarja.

Kateri dron izbrati: kaj je treba upoštevati pri nakupu brezpilotnega letala
07. 02. 2022 05.00Čeprav je meja za drone samo nebo, v resnici za multikopterje veljajo stroga pravila, ki jih mora poznati vsak lastnik. Če se odločate za nakup brezpilotnega letala, potem si morate odgovoriti na sledeča vprašanja.

Kaj so steroidi in kakšne so posledice njihovega jemanja?
02. 02. 2022 05.00Za začetek pojdimo slabih sto let v preteklost, ko so nemški znanstveniki leta 1930 iznašli način, kako narediti umetno molekulo hormona testosterona. Tako so podvojili velikost telesnih mišic ter povečali vzdržljivost in agresivnost. Leta 1935 so prvič izolirali testosteron, leta 1940 pa so nemški vojaki jemali ene od prvih steroidov. V petdesetih so nanje prisegali nekateri ruski atleti. V šestdesetih, ko so dvigovalci uteži, ki so bili na steroidih, premagali konkurenco, so postali anabolični steroidi nujen dodatek za mnoge atlete. Danes nanje prisegajo običajni ljudje, ki hodijo v fitnes in želijo ubrati bližnjico do veliko mišic in malo maščobe. Medtem ko poklicni atleti steroide uporabljajo za doseganje boljših rezultatov, večino navdušencev nad fitnesom zanima le videz.

Jesse Owens, atlet, ki je ovrgel mit o superiornosti arijske rase
25. 01. 2022 05.00Atlet Jesse Owens je sprinterska legenda, ki so ga dosežki na olimpijskih igrah leta 1936 v Berlinu povzdignili med legende, potem je z uspehi ovrgel teorijo o superiornosti arijske rase, ki se je širila že šest let pred uradnim začetkom druge svetovne vojne. To je tudi glavno poglavje v zgodbi temnopoltega Američana, ki se je v svojem življenju ves čas soočal z rasno segregacijo.

Zimske olimpijske igre: vse, kar o njih še niste vedeli
25. 01. 2022 05.00Bližajo se že 24. zimske olimpijske igre (ZOI), ki jih bo gostil Peking. Kitajska prestolnica je že gostila olimpijske igre, in sicer leta 2008, ko so tu potekale poletne olimpijske igre (POI). S tem je Peking postal prvo mesto, ki je priredilo tako poletne kot zimske olimpijske igre. V nadaljevanju vam predstavljamo še kopico drugih zanimivosti o ''mrzli'' različici olimpijskih iger.