Moskisvet.com

ti

Tehnologija

Najpogostejše spletne prevare

31. 01. 2022 05.00

Svetovni splet skriva številne pasti, v katere se nepozorni uporabnik hitro ujame. Pri tem velja, da če se nekaj zdi predobro, da bi bilo res, potem večinoma je predobro. V nadaljevanju vam predstavljamo najbolj pogoste spletne prevare.

Šport

Jamajška bob ekipa se vrača na olimpijske igre in tokrat ne gre le sodelovati

28. 01. 2022 11.42

Jamajška bob ekipa se vrača na zimske olimpijske igre (ZOI). Tam jim bo družbo prvič v zgodovini delal tudi alpski smučar iz te tropske države. Čeprav Jamajčani ne poznajo snega, to ni ovira, da se ne bi udejstvovali v zimskih športih. Skupaj jih bo v Pekingu na ZOI nastopilo kar osem.

Fit

Kaj so proteini, nepogrešljiv dodatek za rast mišic?

26. 01. 2022 05.00

Ali so proteini isto kot beljakovine? Da, proteini so beljakovine! Protein je samo angleška beseda za beljakovino. Izraz proteini najpogosteje uporabljamo v fitnes žargonu za označevanje sirotkinih beljakovin (t. i. whey protein), ki so stranski produkt pridelave mleka v sir. Zakaj jih povezujemo predvsem s fitnes vadbo in mišicami in zakaj imajo proteini negativno konotacijo, izveste v nadaljevanju.

Šport

Zimske olimpijske igre: vse, kar o njih še niste vedeli

25. 01. 2022 05.00

Bližajo se že 24. zimske olimpijske igre (ZOI), ki jih bo gostil Peking. Kitajska prestolnica je že gostila olimpijske igre, in sicer leta 2008, ko so tu potekale poletne olimpijske igre (POI). S tem je Peking postal prvo mesto, ki je priredilo tako poletne kot zimske olimpijske igre. V nadaljevanju vam predstavljamo še kopico drugih zanimivosti o ''mrzli'' različici olimpijskih iger.

Intervju

Maja Povšnar: Jiu-jitsu je človeški šah borilnih veščin

25. 01. 2022 05.00

Čeprav je ju-jitsu ena najstarejših borilnih oz. samoobrambnih veščin (izvira iz Japonske), je svojo priljubljenost kot borilna veščina in kot šport doživel šele v zadnjem obdobju. Iz njega je izšel tudi brazilski jiu-jitsu (BJJ), ki temelji na parterni borbi, cilj borca pa je svojega nasprotnika čim prej spraviti na tla in vzpostaviti nadzor. Tako kot večina starodobni borilnih veščin, ki so iskale poti za sožitje telesa in duha, se je tudi sodobni ju-jitsu preoblikoval v borilno veščino in športno panogo, v kateri imamo tudi Slovenci vrhunske predstavnike. Še več, imamo tudi svetovno prvakinjo Majo Povšnar. Članica kranjskega kluba Judo Klub Triglav je namreč v kategoriji do 63 kilogramov pred kratkim postala svetovna prvakinja (v moški konkurenci je bil v kategoriji do 69 kilogramov v tradicionalnem ju-jitsu do nedavnega svetovni prvak Tim Toplak). Povšnarjeva, ki pod vodstvom trenerja Carlos Maia trenira v ljubljanskem klubu Gracie Barre, je novembra s tem dvema bronastima s SP-ja (2018 in 2019) dodala še zlato odličje, potem ko je na poti do finala premagala Ukrajinko, Nemko in Tajko, v finalu pa še eno Nemko. Zdaj že sanja o novem zlatu ...

Stil

Modne klasike: najbolj brezčasni moški modni kosi vseh časov, 2. del

24. 01. 2022 05.00

Ne glede na to, ali vaš vsakdan spremljajo večinoma sproščene ali formalne priložnosti, bi moral imeti vsak moški v svoji garderobni omari nekaj kosov oblačil in modnih dodatkov, ki vedno ponujajo rešitev in vas rešijo iz zagate, ko ne veste, kaj obleči. V nadaljevanju predstavljamo nekatere večne modne kose, ki pritičejo vsakemu moškemu, ki da nekaj na svoj stil.

Davidovi ekstremi

Peskovnik za odrasle: motoristični puščavski izziv

21. 01. 2022 05.00

Puščavo je mogoče premagati na različne načine – od uporabe kamel do zmogljivih terenskih vozil. A najzabavneje, najbolj pristno doživeto, pa morda tudi najbolj nevarno je za krmilom terenskega motocikla. Še posebej peščena puščava, kot je Rub al Khali, ki pravkar gosti najtežji reli na svetu – Dakar, je za vožnjo z motorjem idealna, saj deluje kot velikanski peskovnik, ki ne ponuja le svobodnih prostranstev, ampak tudi izzive v obliki sipkega peska in strmih sipin.

Intervju

Bernard Dobre, pilot jadralnega letala in slovenski rekorder: ''Bolj me je strah, ko se z avtom vozim na letališče''

21. 01. 2022 05.00

Bernard Dobre je bil nekoč smučarski skakalec in je skupaj s Timijem Zajcem za Slovenijo osvojil tudi zlato medaljo. Danes 21-letni mladenič ni več član slovenske skakalne flote, pač pa jadralne. Član Aerokluba Postojna je tudi novopečeni rekorder. Postavil je namreč državni višinski rekord v letenju z jadralnim letalom in to z več kot 40 let starim jadralnim letalom. S tem, ko je poletel na 8.060 metrov, je za slabih 500 metrov potolkel prejšnji rekordni dosežek kolege Luke Žnidaršiča iz leta 2020. '' Težko je še kje najti toliko tako pozitivnih ljudi, kot jih je v tem športu,'' priznava Bernar, ki je z Luko te dni premaknil še dve letvici, tokrat v daljinskem letenju.

Potovanja

Kaj je počasno potovanje, kontrapunkt današnjemu turizmu? Tip potovanja, ki je bolj kot to miselnost

20. 01. 2022 05.00

Počasno potovanje oz. t. i. ''slow travel'' je vedno bolj aktualen potovalni trend , ki omogoča obogateno potovalno izkušnjo. Je popolno nasprotje hitrega načina življenja in plehkega "Insta turizma", popularnega dandanes. Poudarek daje ne le destinaciji, ampak tudi poti. Potovanju vrača njegovo bistvo – da izkusimo lokalno kulturo. Mnogi danes turizem vidijo samo kot priložnost za nabiranje všečkov na fotogeničnih lokacijah in odhajajo tja, da bi od tam prinesli fotografije. Počasno potovanje je v resnici bolj miselnost kot tip potovanja. Gre za to, da je kvaliteta pomembnejša od kvantitete.

Film/tv

Tako je danes videti ''odpadnik'' Lorenzo Lamas, ki je pilotiral helikopter, v katerem je kasneje umrl Bryant

19. 01. 2022 05.00

Lorenzo Lamas je zaslovel kot nekdanji policist v TV-seriji Odpadnik (Renegade). Medtem ko je bil na malih zaslonih lovec na glave, je v resničnem življenju lovec na neveste. Zvezdnik serije Odpadnik se je pred časom znova zaročil, za seboj pa ima že pet umazanih ločitev, ki se polnile stolpce družabne kronike. In kaj nekdanji zvezdnik počne danes?

Skrivnosti

Groza na morju: največje pomorske nesreče v zgodovini

18. 01. 2022 05.00

Morje je v preteklosti terjalo mnogo življenj Precej več jih je bilo v časih, ko so po njih plule križarke oz. čezoceanke, a tudi sodobna zgodovina je polna katastrof na morju, saj je moč morja in narave še vedno pogosto večja od stvaritev človeka, temu pa se pridružujejo še njegove napake. Dokaz za to je ''nepotopljivi'' Titanik, za katerega so trdili, da ga ne more potopiti niti bog. V nadaljevanju predstavljamo še druge največje civilne pomorske nesreče.

Borilni športi

Muhammad Ali – ljudski šampion in najglasnejši boksar vseh časov

18. 01. 2022 05.00

Muhammad Ali morda ni najboljši boksar vseh časov, a velja za nesporno legendo tega športa, ki je s svojimi dejanji v ringu in zunaj njega navdahnila mnoge. Največji ("The Greatest") je bil eden od vzdevkov karizmatičnega boksarja, ki si ga je nadel sam. Ali ni znal opletati le z boksarskimi rokavicami, ampak tudi z jezikom, zato so ga novinarji imenovali kar ''Luisville Lip'' (luisvillski gobezdač, tudi največji nakladač iz Louisvilla). Zaradi svojih duhoviti besednih ''udarcev'' je pri tekmecih pogosto izzval srdit bes in v ringu mu velikokrat ni bilo lahko, saj ga ti niso skušali le premagati, ampak mu tudi zapreti usta. Nekaterim ga je uspelo premagati, a ljudskega šampiona, kar je bil še en Alijev vzdevek, ni uspelo nikomur utišati. Ali je v profesionalni karier nanizal 56 zmag (od tega 37 z nokavtom) in doživel zgolj pet porazov.

Stil

Modne klasike: najbolj brezčasni moški modni kosi vseh časov, 1. del

17. 01. 2022 05.00

Čeprav se moda spreminja domala iz dneva v dan, nekateri modni kosi nikoli ne gredo iz mode. Predstavljamo vam nekatere najbolj brezčasne kose za moške, s katerimi ne boste nikoli zgrešili in brez katerih nobena garberoba zares ni popolna. Kot boste hitro ugotovili, so bila vojna in delovna oblačila pogost navdih za modne smernice.

Potovanja

Ti potni listi so najboljši za potovanja: slovenski med top 10

13. 01. 2022 08.00

Potna lista Japonske in Singapurja omogočata dostop do največjega števila držav na svetu brez vizuma, je razvidno iz raziskave o uporabnosti potnih listov britanske pravne pisarne Henley & Partners. Slovenija se je na lestvici uvrstila na 10. mesto, potem ko je bila lani na 11.

Zdravje

To se zgodi z vašim telesom, če nehate uživati sladkor

13. 01. 2022 05.00

Vsi, ki imate radi sladko, verjetno veste, kako težko se je odpovedati sladkorju. Če ste si zadali, da ga boste popolnoma črtali s svojega jedilnika, si lahko obetate veliko koristnih učinkov na vaše zdravje. Ker pa je danes, ko je dobiček tudi v prehranski industriji bolj pomembna kot kar koli drugega, je težko najti predelano in vnaprej pripravljeno hrano, ki ji niso dodan sladkor, konzervansi, arome in drugi nezdravi aditivi. Ti nas tudi delajo odvisne od hrane, zaradi česar pojemo več. Odvisnost od sladkorja je resen problem in povzroča tako resno odvisnost kot nikotin in trde droge.

Tehnologija

Kaj je Web 3.0?

12. 01. 2022 05.00

Če vas količkaj zanima svet kriptovalut, ste gotovo že slišali za Web 3.0. Nova različica svetovnega spleta naj bi popolnoma spremenila razvoj interneta in obljublja številne pozitivne spremembe, od manjšega nadzora korporacij do večje enakosti in svobode govora.

Varni v prometu

Toliko znašajo kazni za prehitro vožnjo po svetu

10. 01. 2022 05.00

Julija 2021 smo Slovenci dočakali znižanje kazni za prehitro vožnjo. Za prekoračitev hitrosti do 10 km/h je treba danes plačati 40 evrov, za prekoračitev do 20 km/h kazen v višini 120 evrov, za prekoračitev do 30 km/h 250 evrov, za prekoračitev od 30 do 40 km/h 500 evrov, za prekoračitev hitrosti od 40 do 50 km/h pa 750 evrov. Najvišja kazen za prehitro vožnjo znaša 1.200 evrov. V naseljih, kjer je je omejitev hitrosti 30 km/h, je za prekoračitev hitrosti več kot 30 km/h zagroženo 1.200 evrov kazni, 18 kazenskih točk in odvzem vozniškega dovoljenja. Kako pa je s kaznimi drugod po svetu?

Novice

Slovenci danes delamo manj kot pred desetletjem

04. 01. 2022 05.00

Ob prehodu iz starega v novo leto si marsikdo obljubi, da bo v novem letu spremenil svoje ravnanje; da bo denimo več časa namenil športu, se bolj zdravo prehranjeval, več varčeval in potoval, na drugi strani pa manj delal. Pogosta cilja sta tudi opustitev alkohola in kajenja; ti navadi tudi po ugotovitvah statistikov terjata številna življenja.

Stil

Nakup pohodniških čevljev: katero pohodniško obutev izbrati?

04. 01. 2022 05.00

Pohodništvo je med najbolj priljubljenimi športi v Sloveniji. Nič čudnega, ko pa je Slovenija dežela tisočerih poti, ki kar vabijo z aktivnimi doživetji in mamijo ljubitelja pohodništva, da se sprehodijo po zelenih dolinah, mimo smaragdnih rek in potokov do vrhov Alp. Pohodniške čevlje kupujete za dlje časa, zato je pomembno, da nakupu posvetite dovolj pozornosti in časa ter se pri tem držite zlatih pravil nakupovanja tovrstne obutve. Prava izbira pohodniških čevljev je namreč pogoj za nepozabne avanture, v nasprotnem primeru pa smo zanje ne le prikrajšani, ampak se lahko pojavijo tudi bolečine in nastanejo resne težave, saj slaba stabilizacija noge poveča možnost padca, zdrsa ipd.

Tehnologija

Bo trg kriptovalut propadel zaradi tetherja?

03. 01. 2022 05.00

Tether je največji t. i. "stabilni kovanec" v kriptosvetu. V osnovi gre za žeton ethereum, ki je ves čas vezan na ceno ameriškega dolarja – en tether je vedno vreden en ameriški dolar. Ameriški dolar v obliki blockchaina je izredno pomembna komponenta trga kriptovalut, ker omogoča likvidnost – hitro menjavo kriptovalut za resnični denar. Med padanjem trga lahko svojo naložbo zaščitimo s preprosto pretvorbo v stabilen kovanec, ki zaradi vezave na fiat valuto ne bo izgubil vrednosti, tether pa omogoča tudi shranjevanje neivestiranega denarja v stabilni obliki blochchaina, ki bo vedno ekvivalentna ameriškemu dolarju.

Naprave in aplikacije

Nakup pametnega telefona: kateri pametni telefon izbrati?

30. 12. 2021 05.00

Že dolgo ne velja več, da obstajata samo dve vrsti ljudi – tisti, ki prisegajo na iPhone in tisti, ki imajo v žepu Samsunga, saj so si tudi številne druge znamke (Xiaomi, Honor, Huawei, Sony Xperia, Nokia, LG, Lenovo itd.) izborile svoj prostor pod soncem in poskrbele za raznolikost na trgu. A kako vedeti, kateri pametni telefon je pravi za vas? Pripravili smo vodič po nakupu telefona in nasvete, na podlagi katerih boste lažje izbrali pametni telefon, ki bo ustrezal vašim željam in zahtevam.

Visoki obrati

Pet napak, ki jih vozniki delamo pozimi: od ročne zavore in bunde do goriva

27. 12. 2021 05.00

Zima za voznike prinaša številne izzive. Za avto lahko pozimi veliko naredimo že večer prej, da nas zjutraj ne pričakajo nevšečnosti, ki jih s seboj prinašata mraz in sneg – stekla lahko zaščitimo z odejo ali pregrinjalom, ki diha, da nam zjutraj ni treba s strgalom za led čistiti stekla in ogledal. Med nepogrešljive zimske dodatke za avto poleg strgala sodijo še metlica za čiščenje snega, rezervno zimsko čistilo za stekla, zložljiva lopata in razpršilo za odmrzovanje. Prav tako naj ima vaš avto vedno dovolj goriva. Rezervoar naj bo napolnjen vsaj do tretjine.

Skrivnosti

Ivana Orleanska: svetnica ali bolnica?

27. 12. 2021 05.00

Ivana Orleanska, znana tudi kot Devica Orleanska, je francoska narodna junakinja in svetnica Rimskokatoliške cerkve. Rodila se je leta 1412 v Domremyju v severnovzhodni Franciji, življenje pa je končala na grmadi leta 1431. Legenda pravi, da je umrla točno opoldne in njeno srce ni zgorelo v plamenih. Preverite številne zanimivosti, ki krožijo o njenem kratkem, a neverjetno pestrem življenju.

Odnosi

Transspolnost: kdo so transspolne osebe?

24. 12. 2021 05.00

Teoretiki zarot so nedavno soprogo francoskega predsednika Brigitte Macrone obsodili, da je transspolna ženska, ki se je rodila kot moški. Kdo sploh je transspolna oseba in ali je za to spolno identifikacijo res potrebna operacija?

Tehnologija

Tako bo Stane prihranil 144 evrov

23. 12. 2021 05.00

Se spomnite Staneta, prvega datamilijonarja v zgodovini Slovenije, ki navdušuje s svojim okusom za modo in vsemi zabavnimi stvarmi, ki jih počne s svojim pametnim telefonom? Najbolj zaželen slovenski zet je prava senzacija tega leta, svojo prepoznavnost pa se je odločil dodobra izkoristiti. Pridružil se je trendu vplivništva in zato tako kot vsi pravi vplivneži tudi on v veselem decembru deli pametne nasvete ter organizira nagradne igre. Sodeluj tudi ti!

Zdravje

Suha koža na rokah: kaj povzroča suhe in razpokane roke in kako to odpraviti

23. 12. 2021 05.00

Zima prinaša številne izzive tudi za našo kožo. Hladen zrak zunaj, nizka stopnja vlažnosti, vroč suh zrak v zaprtih prostorih in močan veter lahko povzročijo spremembe na koži. Ko začne koža izgubljati vlago, imamo občutek napetosti in hrapavosti, in če suhosti ne odpravimo, lahko to vodi v zelo napeto kožo, razpokanost, srbečico in luskavico. Je koža na vaših rokah suha in razpokana? Ob neustrezni negi lahko nastanejo celo krvavitve in hude bolečine. Dobra novica je, da suha koža (strokovno kseroza) v jesenskem in zimskem času ni neizogibna. In če razumemo, kateri dejavniki vplivajo na suho kožo, lahko bodisi preprečimo pojav suhe kože na rokah ali ga odpravimo. Z nekaj spremembami v svojem vsakdanu in pri negi kože boste lahko tudi v hladnih mesecih ohranili videz mehke, gladke in prožne kože.

Intervju

Tomaž Turk: ''Dobra frizura je tista, s katero ima človek čim manj dela''

23. 12. 2021 05.00

''V Sloveniji so frizerski saloni sinonim za lepoto,'' meni kreativni frizer Tomaž Turk, ki opaža, da Slovenci znamo skrbeti za svoje lase. ''Ko hodimo po ulicah, vidimo precej dovršenih stajlingov. Ljudje so lepo oblečeni, videz samih frizur je izčiščen, dovolj redno vzdrževan, sploh pri mladih. Veliko sem potoval po svetu in delal v tujini, ampak tako redno, kot se ljudje v Sloveniji strižejo, vzdržujejo svoj videz ali delajo drastične spremembe, tega v tujini nisem toliko zaznal. Niti med delom v Londonu ali na Dunaju ne. Frizura v slovenskih krogih veliko pomeni,'' razlaga Turk, ki mu z besedo frizer delamo krivico, saj je precej več kot samo frizer. Za frizerske škarje je prvič prijel že leta 1992, ko je bil sprejet na frizersko šolo. Hitro je sledilo razočaranje. Prvo, ko se je slabo postrigel, drugo pa, ko je izvedel, da vse sošolke doma strižejo domače in prijatelje, sam pa ni še ničesar znal. Če prevrtimo čas skoraj 30 let naprej, ugotovimo, da je iz začetnega osebnega razočaranja nastalo ime, ki danes v svetu frizerstvu nekaj velja.

Šport

Marco Pantani – kolesar, ki so ga v klanec vsi gledali od zadaj

21. 12. 2021 05.00

Marco Pantani je bil eden zadnjih italijanskih kolesarjev, ki je med velikimi dirkami celotno Italijo prikoval pred televizijske ekrane. Imel je hipnotičen vpliv na ljudi in je že za časa življenja v domovini užival status božanstva. Ljubljenec italijanske javnost je zadnji kolesar, ki je isto leto zmagal na francoskem Touru in italijanskem Giru (1998). S 172 centimetri in 57 kilogrami je bil kot ustvarjen za hribolazca in danes velja za enega najboljših ''klančarjev'' med profesionalnimi cestnimi kolesarji. Umrl je sam, paranoičen in ujet v sobo s svojimi demoni, strahovi in skrivnostmi, ki jih je odnesel v grob.

Visoki obrati

Ogrevani avtomobilski sedeži so skrita nevarnost za moško plodnost in denarnico

08. 12. 2023 05.00

Uporabljate gretje sedeže? To je ena od funkcij v avtomobilu, ki postajajo v zimskem času nepogrešljive, saj povečujejo udobje med vožnjo. Čeprav je rezervirana za nekoliko dražje avtomobile, jo je ob doplačilu mogoče dobiti tudi v avtomobilih nižjega cenovnega razreda. Ogrevanje pa je dobrodošlo tako pri usnjenih, kot pri tekstilnih sedežih. Toda z ogrevanjem ne gre pretiravati, saj predstavlja nevarnost za moško plodnost.

Intervju

Mnenje odvetnika: Poškodbe pri delu ali kaj je razgalilo delo od doma

17. 12. 2021 05.00

V času epidemije covida-19 je delo od doma postalo nova realnost. Veliko zaposlenih je bilo primoranih svoje tradicionalne oblike dela zamenjati za delo na daljavo. Čez noč je delo od doma postalo vsesplošen pojav, tako podjetja kot zaposleni pa so se morali hitro prilagoditi situaciji, kar je dalo prostor številnim dilemam, ki jih je razgalil šele čas. Delo od doma je na eni strani ponudilo širok nabor priložnosti, a prineslo tudi številne izzive. Ti so vezani tudi na poškodbe pri delu. Zanimiv je primer iz Nemčije, kjer je sodišče presodilo, da je pot od postelje do domače pisarne pot na delo. ''V prihodnje bo to področje vsekakor aktualno in se bo izoblikovala tudi sodna praksa,'' meni odvetnik Matjaž Grebenc, ki ima bogate izkušnje na področju odškodninskega prava. ''Delavec mora delodajalca seznaniti s tem, kakšno opremo in sredstva ima doma, da lahko delodajalec oceni, če je to za delo od doma sploh primerno oziroma če je treba delavcu zagotoviti dodatno opremo ali prilagoditve,'' pa izpostavlja Franci Krivec, izkušen pravnik, vešč reševanja zahtevnih pravnih vprašanj in problemov. Oba sta odgovorila na številne (pravne) dileme in vprašanja, s katerimi si belijo glave tako delavci kot tudi delodajalci.

ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 1021