Moskisvet.com

ti

Visoki obrati

Kako se pravilno lotiti pranje motornega prostora avtomobila

02. 06. 2022 05.00

Motorni prostor je pogosto spregledan del pri čiščenju avtomobila. Le redkokdo namreč redno odpre pokrov motorja in se loti umazanije, ki se je tam nabrala. A prekomerna umazanija v motornem prostoru vam lahko povzroči kopico sivih las in nepotrebnih stroškov. Med drugim lahko vodi v pregrevanje motorja in slabšo električno povezavo. Za tovrstno opravilo ne potrebujete strokovnjaka, saj lahko z upoštevanjem teh navodil to varno in učinkovito storite sami.

Kolesarstvo

Kaj je kadenca in zakaj je tako pomembna pri kolesarskem treningu?

01. 06. 2022 05.00

Tisti, ki samo poredko sedete na kolo, se verjetno ne ukvarjate s povprečno hitrostjo, časi, srčnim utripom in drugimi statističnimi prvinami. Če pa kolesarite malce bolj redno, ste pozorni na marsikaj. In če mislite kolesariti malce bolj pogosto, je pomemben del treninga tudi kadenca (število vrtljajev oz. frekvenca vrtenja pedal). Če osvojite to kolesarsko lekcijo, bo kolesarjenje (predvsem v klanec) precej večji užitek. Večina strokovnjakov si je enotna, da je pri kolesarjenju višja kadenca boljša. Zakaj? Izveste v nadaljevanju.

Odnosi

Andrej Perko: Danes res lahko govorimo o krizi moškosti

30. 05. 2022 05.00

Moški in ženske niso danes prav nič drugačni, kot so bili nekoč, toda spremenila se je družba, ki se vse bolj odmika od tradicije in živi po principu ugodja – tukaj in zdaj. V ospredje prihajajo nove vrednote, ki povzročajo nemalo težav na področju partnerskih odnosov, hkrati pa je današnji moški postavljen pred številne izzive, ki jim pogosto ni kos. O tem smo se pogovarjali tudi s priznanim psihologom, ki že vrsto let svetuje in pomaga ljudem v stiski, to je dr. Andrej Perko.

Varni v prometu

Motorist – problem in rešitev

27. 05. 2022 11.00

Zakaj je vožnja z motorjem glede na število prevoženih kilometrov tudi do 100-krat nevarnejša od vožnje z avtomobilom? To je bilo ključno vprašanje posveta Anatomija motoristove vožnje. Na dogodku, ki ga je Zavarovalnica Triglav organizirala v sodelovanju z AMZS, so slovenski strokovnjaki z različnih področij pod drobnogled vzeli vedenje motoristov ter iskali vzroke, zakaj v zadnjih letih beležimo naraščajoči trend umrlih v prometnih nesrečah, ko gre za motoriste.

Kolesarstvo

Slovenija na zemljevidu svetovne rekreativne kolesarske družine L'Etape by Tour de France

27. 05. 2022 05.00

Rekreativne kolesarske preizkušnje L'Etape by Tour de France lahko doživiš v kar 25 državah po celem svetu. Kot najtežje dosegljiva je ravno francoska, letos jubilejna, 30. izvedba L'Etape du Tour, saj je vsako leto razpoložljivo število startnih mest razprodanih v nekaj urah.

Varni v prometu

Najpogostejši prometni prekrški in kazni

27. 05. 2022 05.00

Ali ste vedeli, da skoraj vsaki deseti Slovenec ali Slovenka za volanom vsako leto zaradi hujšega prometnega prekrška prejme vsaj nekaj kazenskih točk? Poleg najhujših prekrškov pa na cestah beležimo tudi veliko ostalih, manjših prometnih prekrškov. In zagotovo vas zanima, kateri so tisti najpogostejši.

Varni v prometu

S posebnimi kamerami nad voznike, ki med vožnjo uporabljajo telefon

24. 05. 2022 05.00

Uporaba telefonov med vožnjo kar do 23-krat poveča tveganje za prometne nesreče. V Nemčiji se bodo ''prevzgoje'' voznikov lotili s posebnimi kamerami.

Visoki obrati

Kdo bo plačal kazen, ko bo avtonomno vozilo naredilo prekršek?

24. 05. 2022 05.00

Čeprav so električni avtomobili z vse naprednejšimi sistemi za čim večjo pomoč pri vožnji že zelo popularni, je prava avtonomna vožnja šele v povojih. V Sloveniji bomo na primer plačali kazen, če nas bo ustavil policist, ko rok ne bomo imeli na volanu; dovoljeno je le, da nam vozilo pomaga pri zaviranju in ohranjanju smeri, v glavni vlogi pa smo ves čas mi sami. V nekaterih evropskih državah, na primer v Angliji in Franciji, je zakon že veliko naprednejši, daleč najbolj v koraku s časom pa so čez lužo, saj podjetja v velikih mestih že testirajo povsem avtonomne taksije brez voznika. A tudi v ZDA mora povsem avtonomno vozilo ves čas nadzorovati operater, ki lahko prevzame nadzor, ko digitalna pamet odpove. Ker pa je smer tehnološkega razvoja avtonomna, se pojavi vprašanje, kdo bo pravno odgovoren, če bo vozilo, ki ga vozi umetna inteligenca, naredilo prekršek ali povzročilo prometno nesrečo.

Tehnologija

Vojna 2.0: ko letala strmoglavijo hekerji, ne rakete

20. 05. 2022 11.30

Čeprav sami morda (še) niste bili žrtev kibernetskega napada, to ne pomeni, da se vas kibernetska varnost ne tiče. To je podobno kot politika, četudi jo ignorirate, ta vpliva na vaš vsakdan. Enako velja za kibernetske napade. Tarče napadov namreč niso le posamezniki in manjša podjetja, ampak vse pogosteje tudi dostopi do energetskih vozlišč, državni servisi, infrastrukture, odprte v splet itd. Vse to vpliva na naša življenja in nenazadnje na potek vojn, saj bodo v bodoče več letal strmoglavili kibernetski napadi kot rakete.

Skrivnosti

Kaj se zgodi, ko umremo? Od pošasti do fenomena déjà vu

20. 05. 2022 05.00

Kaj se zgodi, ko umremo? Vprašanje, ki človeka bega od pamtiveka. Za marsikoga je to zgolj in samo znanstveno vprašanje – kaj se zgodi s telesom? Za druge je smrt še vedno zavita v tančico skrivnosti, saj si še vedno ne znamo odgovoriti na vprašanja, kot so kam gre po smrti človeška duša (če ta res obstaja), ko zapusti telo, in ali obstajajo posmrtno življenje, nebesa, pekel ...

Odnosi

41-letni devičnik išče dekle, a ima bizarno zahtevo

18. 05. 2022 05.00

Daniel Piechnick je kljub 41 letom še vedno devičnik, saj še ni našel tiste prave. Morda zato, ker ima nenavadno zahtevo za svojo bodočo partnerko.

Novice

Podarjamo tetoviranje!

17. 05. 2022 07.00

Bi si rad omislil tetovažo? Mednarodna tattoo konvencija se po dveletnem prisilnem počitku zaradi epidemije covida-19 vrača na kraj zločina. Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani bo potekala že trinajstič. Tam boste imeli prihodnje dni enkratno priložnost, da spoznate umetnost poslikave telesa, dobite želeno tetovažo, pirsing ipd. ali odgovore na vprašanja, in to iz prve roke. Ponujamo vam priložnost, da se do vstopnice za prireditev, na kateri se bodo še enkrat na enem mestu zbrali mojstri in ljubitelji tetoviranja, pirsingov in rockabillyjevske scene, dokopljete brezplačno. Še več: nekomu od vas bodo tatu naredili brezplačno. Poleg tega podarjamo še tri vstopnice za konvencijo.

Glasba

Dejstva o Freddieju Mercuryju, ki jih marsikdo ne pozna

12. 05. 2022 10.00

Freddie Mercury je kot glavni pevec legendarne skupine Queen v očeh svetovne javnosti tudi sam glasbena legenda, a vendarle je bil še veliko več kot to. Ste vedeli, da je sprva prednost namenjal svoji izobrazbi? Da je imel dober razlog, da ni nikoli popravil svojih zob?

Šport

Kaj je pomembno pri izbiri športnih oblačil?

12. 05. 2022 05.00

Oblačila so naše ogledalo in tako kot so pomembna na delovnem mestu, so pomembna tudi pri naši rekreaciji. Prava oblačila nam lahko namreč pomagajo in tudi vplivajo na uspešnost pri športu. Razkrivamo, kako izbrati pravo športno opremo!

Varni v prometu

To so razlogi, da je vožnja z natikači nevarna

10. 05. 2022 05.00

Čeprav zakon vožnje z natikači oz. japonkami izrecno ne prepoveduje, obstajajo tehtni razlogi, zakaj bi morali voziti primerno obuti. Prav tako ni priporočljivo voziti bos, saj pritisk noge na stopalko pogosto ni zadosten in nas lahko banalnost, kot je kamenček, stane nesreče.

Tehnologija

Tako so videti sodobni kriminalci

09. 05. 2022 05.00

Nepridipravi na nas prežijo na vsakem koraku. Zato zaklepamo hišo in avto, telefona ne puščamo na mizi, ne da bi ga imeli na očeh, ipd. Zaradi tehnologije, računalnikov in pametnih telefonov ni bilo še nikoli tako lahko oz. elegantno izvesti krajo oziroma napad in izrabiti naivnost ljudi. Napadalci domala vsak dan odkrivajo nove varnostne luknje ter množično na različne načine vdirajo v zasebnost posameznikov in podjetij. Medtem ko vojna še vedno poteka na terenu, se bitke vse bolj bijejo tudi digitalno, kar dokazuje vojna v Ukrajini. In medtem ko imamo na vhodnih vratih dobro ključavnico, storimo za svojo kibernetsko varnost bore malo in zato prepogosto nasedemo spletnim goljufom oziroma kriminalcem. Če se zdi kaj predobro, da bi bilo res, gre zagotovo za prevaro. Včasih je tako preprosto, spet drugič ni.

Skrivnosti

Kako se pravilno rokujemo in kaj stisk roke pove o vas?

09. 05. 2022 05.00

Rokovanje je prastar običaj, a takšen, kot ga poznamo danes, se je v knjigah o kodeksih obnašanja pojavil šele v sredini 19. stoletja. Pa ne kot vljudnostna gesta. Tedaj so namreč rokovanje jemali kot nespodobno gesto, primerno zgolj med prijatelji, danes pa z njim izkazujemo spoštovanje, uporabljamo ga ob prvem stiku z novimi ljudmi, za pozdrav in ob slovesu. Izdaja naše poznavanje oz. obvladovanje olike.

Visoki obrati

Črna lista: zvezdniki, ki jim ni dovoljeno kupiti ferrarija

06. 05. 2022 05.00

Pravijo, da denar lahko kupi vse. No, med redkimi izjemami sta Bugatti in Ferrari. Pred časom smo že pisali o tem, kateri zvezdniki so se znašli na črni listi prestižne francoske znamke avtomobilov in jim je prepovedan nakup njihovega avtomobila, tokrat pa si bomo pogledali, katerim zvezdnikom je vrata zaloputnila znamka iz Maranella.

Visoki obrati

Temna plat elektrike: električni avtomobili vse prej kot nedolžni

04. 05. 2022 05.00

Čeprav naj bi bili električni avtomobili blagodejni za okolje, so e-vozila vse prej kot nedolžne ovčice, ko gre za onesnaževanje okolja. Bruseljski greenNCAP je namreč razkril temne plati elektrike, in sicer na podlagi nove metodologije merjenja emisij ogljičnega odtisa jeklenih konjičkov. Ta je pokazala, da pogosto vlečemo prehitre in preveč poenostavljene zaključke in da ni vse tako zelo črno belo, kot se zdi. Noben avto v resnici ne deluje z ničnimi emisijami. Elektrifikacija avtomobilov skozi prizmo varovanja okolja tako sploh ni tako zelo učinkovita, kot ste morda mislili. E-avtomobili v resnici malo, če sploh kaj v primerjavi z drugimi vrstami pogona, pripomorejo k občutnemu zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov v okolje.

Davidovi ekstremi

Za volanom dirkalnega mercedesa AMG GT4

29. 04. 2022 05.00

V eni od redkih razvitih držav na svetu brez dirkališča seveda ni prav veliko resnih dirkalnikov za na »pisto«. Še posebno ne zmogljivih, hitrih, ekskluzivnih in vsaj malo prestižnih. Zato so nas ob mercedesu AMG GT4, ki ga je k nam pripeljal Mirko Marinšek, hipoma zaščemeli več kot samo prsti na rokah in nogah. To je avtomobil, ki vzbuja strahospoštovanje in občudovanje, zato je bila vožnja te relativno (ne)uglajene zveri na grobniški stezi pravo dopaminsko doživetje in adrenalinski izziv.

Fit

Sovražite vadbo? Ti nasveti bodo premaknili vašo rit s kavča

28. 04. 2022 05.00

Pravijo, da je vadba zasvojljiva, a s tem se zares le redko kdo poistoveti. Marsikdo vadbo sovraži. Zakaj imamo tak odpor do nje in raje obležimo na kavču? Za odgovor moramo daleč nazaj.

Varni v prometu

Kaj storiti pri trku z divjadjo?

28. 04. 2022 05.00

Vsako leto se v povprečju povozi od 4.800 do 6.800 prostoživečih živali. Vozniki morajo biti nanje posebej pozorni zjutraj in zvečer (jutranji in večerni mrak, ko se gibljejo pretežno na območjih hranjenja oz. dnevnega mirovanja), ko divjad odhaja na pašo. Statistično je največ srnjadi (ta je v Sloveniji najpogosteje udeležena v trkih) povožene aprila in maja, ko začne oblikovati svoj teritorij in odganjati vsiljivce. Jelenjad in divji prašiči so najpogosteje žrtev prometnih nesreč jeseni in na začetku zime, za kar je kriv njihov biološki ritem. Te tri vrste parkljaste divjadi so najpogosteje vpletene v trke z vozili.

Kolesarstvo

Zakaj si kolesarji brijejo noge?

25. 04. 2022 05.00

Tisti, ki se resneje ukvarjajo s kolesarstvom, odgovor na to vprašanje dobro poznajo, vsi, ki ste zgolj rekreativci, nedeljski kolesarji ali pa se s kolesarjenjem šele začenjate ukvarjati, pa se verjetno sprašujete, zakaj imajo kolesarji bolj gladke noge od žensk. Medtem ko je to za "profije" nuja, so depilirane noge med rekreativci predvsem trend, ki zdaj traja že desetletje.

Tehnologija

Šestnajst virtualnih kvadratov za 15.000 dolarjev

14. 04. 2022 05.00

Ne, ne gre za stanovanje v Ljubljani, ampak za virtualno zemljo v Decentralandu, kriptoprojektu, o katerem smo že pisali. Decentraland je metaverzum, ki obstaja že od leta 2017, prepoznavnost pa je pridobil predvsem lani, med kriptomanijo in popularizacijo ideje o virtualnem digitalnem svetu. Decentraland temelji na ideji, da ljudje z (resničnim) denarjem kupijo virtualno parcelo, na kateri lahko postavijo hišo, poslovni objekt ali zabaviščni center in tako postanejo del večje digitalne skupnosti.

Varni v prometu

Poznate pomen rumenih stebričkov ob cesti?

11. 04. 2022 05.00

Na določenih odsekih slovenskih cest lahko že nekaj časa naletimo na bele in rumene stebričke. Poznate njihov pomen oz. namen?

Zdravje

8 razlogov, zakaj ne morete shujšati

11. 04. 2022 05.00

Veliko razlogov za prenajedanje je v naši glavi, pojasnjuje nutricionistka, ki je številnim ljudem pomagala, da so izgubili odvečne kilograme. Prepoznavanje vaših sprožilcev za prenajedanje velja za prvi korak k spreminjanju prehranjevalnih navad.

Visoki obrati

Kdo so najbolj nadležni sopotniki v avtu?

08. 04. 2022 05.00

Udobje vožnje v avtomobilu ni odvisno samo od udobja sedeža in tehnoloških priboljškov, pač pa je pomemben faktor zadovoljstva tudi sopotnik oz. sopotniki. Za najbolj nadležne so se izkazali ...

Stil

Moški kodeks oblačenja: 'dress code' za vse priložnosti

08. 04. 2022 05.00

Kodeks oblačenja (ang. dress code) so napisana oz. nenapisana pravila glede posameznikove obleke. Obleke imajo namreč tudi družben pomen, ta pa je odvisen od pravil in pričakovanj, ki se razlikujejo od okoliščin in priložnosti. Narekuje nam, kakšna sporočila ljudje oddajajo s svojo izbiro oblačil.

Zdravje

Kaj je herpes, kako nastane in kako lahko zoprni ''ocvirek'' preprečimo?

07. 04. 2022 05.00

Ko se enkrat okužite s herpesom, imate virus v telesu za vedno. Herpes lahko izbruhne občasno ali pa se bolezen ne pojavi nikoli. Herpes virusi so izjemno nalezljivi. Prenašajo se z intimnim kontaktom z okuženo osebo, pa tudi preko okuženih predmetov. V večini primerov herpes ni nevaren, izjema je, če pride v okolico očesa.

Varni v prometu

Tako se mora kolesar obnašati v prometu

06. 04. 2022 05.00

Slovenci smo bili od nekdaj kolesarski narod, Primož Roglič, Tadej Pogačar, Matej Mohorič in drugi slovenski kolesarji pa so kolesarstvo v zadnjih letih z izjemnimi uspehi tudi na profesionalni ravni povzdignili v nacionalni šport. S tem je naraslo tudi število rekreativcev. Nov bum je prodaja koles doživela leta 2021, zato gre tudi letos na cestah pričakovati veliko kolesarjev; tako na kolesarskih stezah kot na desnem robu cestišča. In tako kot imajo kolesarji določene pravica, morajo tudi oni upoštevati določena pravila. Jih poznate? V nadaljevanju si preberite nekaj nasvetov in opozorila na nevarnosti za boljše sobivanje v prometu.

ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 1021