strani

Dakarski pekel 2022
14. 01. 2022 14.00Štiriinštirideseta izvedba relija Dakar se ni izkazala za eno zahtevnejših v zgodovini, je pa prinesla vrtoglave hitrosti, velike razdalje dnevnih etap, hudo poškodovane dirkače, nove teroristične grožnje in zmago Al Atijaha (ter vnovičen »poraz« Loeba). Predvsem pa je prinesla revolucijo v smislu prvih zmag vozil na električni pogon in nov že tretji zaporedni cilj edinega Slovenca Simona Marčiča. Osmo mesto v razredu Original, kjer pomoč mehanikov ni dovoljena, je sicer nekoliko pod njegovimi pričakovanji, a nedavno preboleli covid-19 in decembrska angina sta mu pobrala preveč moči za boljši dosežek.

Domača popravila: kako nabrusiti nož?
13. 01. 2022 05.00Vsak nož, pa naj bo še tako kakovosten, je treba občasno nabrusiti. Ste vedeli, da večina japonskih nožev ni nabrušenih? Razlog za to je nenapisano pravilo, da si vsak nož nabrusi sam. Realnost pa je, da si ga redko kdo zna. Brušenje noža ima svoje zakonitosti, zato je dobro poznati tehnike brušenja, da boste, ko nož izgubi ostrino, znali to delo opraviti sami doma, za kar pa potrebujete pripomočke. Dobro nabrušen nož zahteva manj napora in zaradi tega tvegate tudi manj poškodb, saj se več poškodb v kuhinji zgodi zaradi topih nožev in neprimernih rezalnih površin.

Te aplikacije in spletne strani o vas vedo največ
12. 01. 2022 11.00V dobi družbenih omrežij ljudje kljub opozorilom prepogosto delimo svoje osebne podatke, kot da nimajo posebne vrednosti. Zasebnost je tako danes bolj kot ne le še beseda v slovarju. A kar so za nekoga smeti, je za nekoga zlato in v primeru osebnih podatkov to velja za številna podjetja, ki kar hlepijo po njih. Veliki brat ni več fikcija, ampak realnost. Samo pomislite na to, koliko o vas ve Facebook, ki je zbira največ podatkov med vsemi, ugotavlja podjetje Clario.

Čvrste in močne roke: kako zgraditi bicepse in ''napumpati'' mišice
12. 01. 2022 05.00Biceps je verjetno najbolj opevana mišica. Gre za majhno skeletno mišico, ki sodeluje pri gibanju komolca in rame. K njenemu povečanju stremi veliko moških, ki si želijo izklesanega videza. Mnogi so z bicepsi že kar obsedeni. Nenazadnje – statistično gledano – večina žensk na moškem telesu najprej opazi prav čvrste oz. močne roke. Takoj je treba povedati, da sta oblika in dolžina bicepsa prirojeni in da ju ne moremo spreminjati, lahko pa mišico povečamo. Možnost njenega pretreniranja je velika, saj biceps sodeluje pri skoraj vsaki vaji.

Kaj je Web 3.0?
12. 01. 2022 05.00Če vas količkaj zanima svet kriptovalut, ste gotovo že slišali za Web 3.0. Nova različica svetovnega spleta naj bi popolnoma spremenila razvoj interneta in obljublja številne pozitivne spremembe, od manjšega nadzora korporacij do večje enakosti in svobode govora.

Dr. Leon Bedrač: Naš organizem vedno koordinira razpoložljiva hranila in energijo po načelu triaže
12. 01. 2022 05.00''Vedno je bolje dobiti vsa hranila v obliki hrane oziroma živil, saj smo temu ljudje najbolje adaptirani,'' pravi ustanovitelj Prehranske akademije in prehranski strokovnjak dr. Leon Bedrač, doktor kemijskih znanosti, ki trenutno bodoče farmacevte, kemike in kozmetičarje poučuje kemijo in različne strokovne predmete. V isti sapi dodaja, da 'živimo v svetu in okolju, kjer smo obremenjeni s številnimi stresorji, hranilna gostota prehrane pa je v hitrem tempu življenja pogosto močno zmanjšana, medtem ko je energijska gostota povečana, zato je v določenih primerih uporaba prehranskih dopolnil smiselna. Nanj smo naslovili številna ključna vprašanja, ki se tičejo prehranskih dopolnil, v njegovih odgovorih pa boste našli tudi tisto, kar morda niste želeli slišati, med drugim, da so prehranska dopolnila lahko samo pika na i in da gre samo za dopolnila in ne nadomestila za uravnoteženo in kakovostno prehrano.

Po slovenski avtocesti avtobus vozil brez enega kolesa
11. 01. 2022 10.30Potem, ko smo pred časom poročali, da so slovenski prometni policisti za volanom istega kombija kar tri voznike kaznovali zaradi vožnje pod vplivom alkohola, so slovenske ceste postregle z novim incidentom, tokrat z avtobusom.

Toliko znašajo kazni za prehitro vožnjo po svetu
10. 01. 2022 05.00Julija 2021 smo Slovenci dočakali znižanje kazni za prehitro vožnjo. Za prekoračitev hitrosti do 10 km/h je treba danes plačati 40 evrov, za prekoračitev do 20 km/h kazen v višini 120 evrov, za prekoračitev do 30 km/h 250 evrov, za prekoračitev od 30 do 40 km/h 500 evrov, za prekoračitev hitrosti od 40 do 50 km/h pa 750 evrov. Najvišja kazen za prehitro vožnjo znaša 1.200 evrov. V naseljih, kjer je je omejitev hitrosti 30 km/h, je za prekoračitev hitrosti več kot 30 km/h zagroženo 1.200 evrov kazni, 18 kazenskih točk in odvzem vozniškega dovoljenja. Kako pa je s kaznimi drugod po svetu?

Atraktivna zvezdnica šova Lepotice in geniji priznala, da je bila z več ženskami kot moškimi
07. 01. 2022 05.00V resničnostnem šovu Lepotice in geniji, ki je na ogled na Pop TV in Voyo, nastopa tudi Ena Čobanov, bolj znana kot Ena Friedrich. Atraktivna lepotica je v šovu precej zadržana in sramežljiva in se, kot pravi, po mestu nikoli ne sprehaja pomanjkljivo oblečena, a ko zavijete na njeno profil na družbenih omrežjih, je zgodba povsem drugačna.

To se zgodi z vašim telesom, če nehate piti alkohol
06. 01. 2022 05.00Že od rane mladosti nas starši, zdravniki in mediji opozarjajo na slabe učinke, ki jih ima alkohol na naše telo in zdravje. Kljub temu ostaja ta resen družbeni problem. Redno oz. pretirano uživanje alkoholnih pijač lahko povzroči določene oblike raka, diabetes, visok krvni tlak, bolezni srca in določene karcinome, težave s spominom, motnje razpoloženja in bolezni jeter, moti spanec, slabo pa vpliva tudi na naše počutje in videz.

Slovenci danes delamo manj kot pred desetletjem
04. 01. 2022 05.00Ob prehodu iz starega v novo leto si marsikdo obljubi, da bo v novem letu spremenil svoje ravnanje; da bo denimo več časa namenil športu, se bolj zdravo prehranjeval, več varčeval in potoval, na drugi strani pa manj delal. Pogosta cilja sta tudi opustitev alkohola in kajenja; ti navadi tudi po ugotovitvah statistikov terjata številna življenja.

James Dean – Živi hitro, umri mlad in pusti za seboj lepo truplo
04. 01. 2022 05.00"Živi hitro, umri mlad in pusti za seboj lepo truplo" (v izvirniku ''Live fast, die young, leave a good looking corpse'') je bil življenjski moto pokojnega Jamesa Deana, ikoničnega uporniškega, tragičnega in večno mladega junaka. Žal ga je vzel dobesedno. Je eden od tistih nesmrtnih zvezdnikov, tako kot npr. Marilyn Monroe.

Depilacija moškega mednožja – vse o intimnem britju pri moških
03. 01. 2022 05.00Danes depilacija mednožja pri moških ni več tabu in družba to več kot sprejema. Še pred nekaj desetletji so se brili skoraj samo plavalci, vsi ostali moški, ki so to počeli, pa so bili avtomatično označeni za homoseksualce. Trend moške depilacije se je kasneje razširil tudi na druge športnike, zaradi vse večje želje po skrbi za telo pa je britje intimnih predelov našlo pot tudi med ''navadne smrtnike''.

Bo trg kriptovalut propadel zaradi tetherja?
03. 01. 2022 05.00Tether je največji t. i. "stabilni kovanec" v kriptosvetu. V osnovi gre za žeton ethereum, ki je ves čas vezan na ceno ameriškega dolarja – en tether je vedno vreden en ameriški dolar. Ameriški dolar v obliki blockchaina je izredno pomembna komponenta trga kriptovalut, ker omogoča likvidnost – hitro menjavo kriptovalut za resnični denar. Med padanjem trga lahko svojo naložbo zaščitimo s preprosto pretvorbo v stabilen kovanec, ki zaradi vezave na fiat valuto ne bo izgubil vrednosti, tether pa omogoča tudi shranjevanje neivestiranega denarja v stabilni obliki blochchaina, ki bo vedno ekvivalentna ameriškemu dolarju.

Nakup pametnega telefona: kateri pametni telefon izbrati?
30. 12. 2021 05.00Že dolgo ne velja več, da obstajata samo dve vrsti ljudi – tisti, ki prisegajo na iPhone in tisti, ki imajo v žepu Samsunga, saj so si tudi številne druge znamke (Xiaomi, Honor, Huawei, Sony Xperia, Nokia, LG, Lenovo itd.) izborile svoj prostor pod soncem in poskrbele za raznolikost na trgu. A kako vedeti, kateri pametni telefon je pravi za vas? Pripravili smo vodič po nakupu telefona in nasvete, na podlagi katerih boste lažje izbrali pametni telefon, ki bo ustrezal vašim željam in zahtevam.

Fejli, ki se vam lahko zgodijo v javnosti
30. 12. 2021 04.45Vsi si želimo biti najboljši, zato se hočemo fejlom na vsak način izogniti. A prav iz svojih fejlov se lahko največ naučimo, če le pogumno vztrajamo do konca. To je vajb, ki ga imajo le resnični zmagovalci. Ste med njimi tudi sami? Preverite v nadaljevanju.

Poševni stolp v Pisi: fascinantna dejstva o tej edinstveni turistični atrakciji
29. 12. 2021 05.00Eno izmed svetovno znanih italijanskih mest je Pisa, kjer stoji znameniti poševni stolp, ki je ena najbolj prepoznavnih stavb na svetu in eden od simbolov Italije. Objekt so zgradili, da bi se oblastniki bahali s svojimi plenilskimi uspehi. Stolp v Pisi je danes eden najbolj fotografiranih in fotogeničnih arhitekturnih objektov na svetu.

Prelomni trenutki v zgodovini interneta
29. 12. 2021 05.00Nedavno smo obeležili 30 let interneta v Sloveniji. Zametki tega sicer segajo že več kot 50 let nazaj.

Ivana Orleanska: svetnica ali bolnica?
27. 12. 2021 05.00Ivana Orleanska, znana tudi kot Devica Orleanska, je francoska narodna junakinja in svetnica Rimskokatoliške cerkve. Rodila se je leta 1412 v Domremyju v severnovzhodni Franciji, življenje pa je končala na grmadi leta 1431. Legenda pravi, da je umrla točno opoldne in njeno srce ni zgorelo v plamenih. Preverite številne zanimivosti, ki krožijo o njenem kratkem, a neverjetno pestrem življenju.

Transspolnost: kdo so transspolne osebe?
24. 12. 2021 05.00Teoretiki zarot so nedavno soprogo francoskega predsednika Brigitte Macrone obsodili, da je transspolna ženska, ki se je rodila kot moški. Kdo sploh je transspolna oseba in ali je za to spolno identifikacijo res potrebna operacija?

Tomaž Turk: ''Dobra frizura je tista, s katero ima človek čim manj dela''
23. 12. 2021 05.00''V Sloveniji so frizerski saloni sinonim za lepoto,'' meni kreativni frizer Tomaž Turk, ki opaža, da Slovenci znamo skrbeti za svoje lase. ''Ko hodimo po ulicah, vidimo precej dovršenih stajlingov. Ljudje so lepo oblečeni, videz samih frizur je izčiščen, dovolj redno vzdrževan, sploh pri mladih. Veliko sem potoval po svetu in delal v tujini, ampak tako redno, kot se ljudje v Sloveniji strižejo, vzdržujejo svoj videz ali delajo drastične spremembe, tega v tujini nisem toliko zaznal. Niti med delom v Londonu ali na Dunaju ne. Frizura v slovenskih krogih veliko pomeni,'' razlaga Turk, ki mu z besedo frizer delamo krivico, saj je precej več kot samo frizer. Za frizerske škarje je prvič prijel že leta 1992, ko je bil sprejet na frizersko šolo. Hitro je sledilo razočaranje. Prvo, ko se je slabo postrigel, drugo pa, ko je izvedel, da vse sošolke doma strižejo domače in prijatelje, sam pa ni še ničesar znal. Če prevrtimo čas skoraj 30 let naprej, ugotovimo, da je iz začetnega osebnega razočaranja nastalo ime, ki danes v svetu frizerstvu nekaj velja.

Suha koža na rokah: kaj povzroča suhe in razpokane roke in kako to odpraviti
23. 12. 2021 05.00Zima prinaša številne izzive tudi za našo kožo. Hladen zrak zunaj, nizka stopnja vlažnosti, vroč suh zrak v zaprtih prostorih in močan veter lahko povzročijo spremembe na koži. Ko začne koža izgubljati vlago, imamo občutek napetosti in hrapavosti, in če suhosti ne odpravimo, lahko to vodi v zelo napeto kožo, razpokanost, srbečico in luskavico. Je koža na vaših rokah suha in razpokana? Ob neustrezni negi lahko nastanejo celo krvavitve in hude bolečine. Dobra novica je, da suha koža (strokovno kseroza) v jesenskem in zimskem času ni neizogibna. In če razumemo, kateri dejavniki vplivajo na suho kožo, lahko bodisi preprečimo pojav suhe kože na rokah ali ga odpravimo. Z nekaj spremembami v svojem vsakdanu in pri negi kože boste lahko tudi v hladnih mesecih ohranili videz mehke, gladke in prožne kože.

Zakaj nihče ne ve, kdaj se bo ''bull run'' končal
22. 12. 2021 05.00Če vprašate mainstream medije, se je t. i. ''bull run'' (obdobje eksponentne rasti kriptovalut) končal že konec novembra s prvim opaznim spustom cen v nekaj mesecih. Če vprašate “eksperte” na socialnih omrežjih, se prava rast šele začenja – po njihovo bomo že čez nekaj dni znova podirali rekorde. In čeprav vsaka skupina deluje izredno prepričana v svoje zaključke in jih je pripravljena podpreti tudi z na videz racionalno razlago, je dejstvo, da nihče ne ve, kdaj se bo ''bull run'' končal. Naj vas opomnimo: leta 2017/2018, ko je potekalo zadnje eksplozivno obdobje rasti, je le odstotek investitorjev dobiček pobral na vrhu cikla, ostali pa so več tednov potrpežljivo gledali, kako njihovo bogastvo kopni in naivno pričakovali novo rast.

Andrej Bohinc, strokovnjak za kriptovalute: ''Recept je, da kupuješ, ko cene padajo''
21. 12. 2021 05.00Zakaj se splača vlagati v kriptovalute? ''Ker z najmanjšim možnim tveganjem naredite največje možne donose,'' razlaga ekonomist in strokovnjak s področja kriptovalut Andrej Bohinc, ki meni, da je na začetku najboljša investicija investicija v znanje. Trg kriptovalut je namreč kompleksen. ''Večina ljudi dela stave – kocka z denarjem,'' ugotavlja Bohinc, ki poudarja, da je recept za uspeh preprost. ''Kupuješ, ko cene padajo,'' a v isti sapi dodaja, da je večini ljudi to zelo težko početi.

Marco Pantani – kolesar, ki so ga v klanec vsi gledali od zadaj
21. 12. 2021 05.00Marco Pantani je bil eden zadnjih italijanskih kolesarjev, ki je med velikimi dirkami celotno Italijo prikoval pred televizijske ekrane. Imel je hipnotičen vpliv na ljudi in je že za časa življenja v domovini užival status božanstva. Ljubljenec italijanske javnost je zadnji kolesar, ki je isto leto zmagal na francoskem Touru in italijanskem Giru (1998). S 172 centimetri in 57 kilogrami je bil kot ustvarjen za hribolazca in danes velja za enega najboljših ''klančarjev'' med profesionalnimi cestnimi kolesarji. Umrl je sam, paranoičen in ujet v sobo s svojimi demoni, strahovi in skrivnostmi, ki jih je odnesel v grob.

Tri kriptovalute, ki bodo za vedno spremenile gaming
20. 12. 2021 05.00"Crypto gaming" je v povojih – vrednost vseh kriptokovancev, povezanih z igračarstvom, znaša "borih" 33 milijard ameriških dolarjev. Za primerjavo: le bitcoin je ob času pisanja vreden neverjetnih 900 milijard dolarjev. Glede na to, da je glavna funkcija bitcoina le shranjevanje bogastva, kriptoigričarstvo pa ponuja cel nabor različnih uporabnih funkcij, je prihodnost svetla – številni poznavalci pričakujejo, da bo vrednost v naslednjem desetletju, ko bo kriptogaming prešel v mainstream, dosegala več trilijonov dolarjev.

Modni nasvet tedna: tako boste videti višji in vitkejši
20. 12. 2021 05.00Pot do lepše postave ni povezana samo s skrbjo za telo, torej s pravilno prehrano in redno vadbo, temveč imajo lahko svoje zasluge za to tudi oblačila. Ne pravijo zastonj, da obleka (in modni dodatki) naredi človeka, s pravilno izbiro pa lahko poudarimo svoje atribute oz. odvrnemo pozornost od svojih hib. Želite biti videti višji in vitkejši? Potem upoštevajte naslednje modne (in nekatere druge praktične) nasvete.

Mnenje odvetnika: Poškodbe pri delu ali kaj je razgalilo delo od doma
17. 12. 2021 05.00V času epidemije covida-19 je delo od doma postalo nova realnost. Veliko zaposlenih je bilo primoranih svoje tradicionalne oblike dela zamenjati za delo na daljavo. Čez noč je delo od doma postalo vsesplošen pojav, tako podjetja kot zaposleni pa so se morali hitro prilagoditi situaciji, kar je dalo prostor številnim dilemam, ki jih je razgalil šele čas. Delo od doma je na eni strani ponudilo širok nabor priložnosti, a prineslo tudi številne izzive. Ti so vezani tudi na poškodbe pri delu. Zanimiv je primer iz Nemčije, kjer je sodišče presodilo, da je pot od postelje do domače pisarne pot na delo. ''V prihodnje bo to področje vsekakor aktualno in se bo izoblikovala tudi sodna praksa,'' meni odvetnik Matjaž Grebenc, ki ima bogate izkušnje na področju odškodninskega prava. ''Delavec mora delodajalca seznaniti s tem, kakšno opremo in sredstva ima doma, da lahko delodajalec oceni, če je to za delo od doma sploh primerno oziroma če je treba delavcu zagotoviti dodatno opremo ali prilagoditve,'' pa izpostavlja Franci Krivec, izkušen pravnik, vešč reševanja zahtevnih pravnih vprašanj in problemov. Oba sta odgovorila na številne (pravne) dileme in vprašanja, s katerimi si belijo glave tako delavci kot tudi delodajalci.

Neverjetno, kaj vse vas lahko doleti pri izdelavi fasade! Poglejte si najpogostejše napake in vzroke zanje
17. 12. 2021 05.00Pred nekaj tedni je eden izmed največjih ponudnikov fasadnih sistemov pri nas objavil seznam najpogostejših napak pri izdelavi fasade. Kot so omenili, gre za napake, ki se pojavljajo bolj ali manj pogosto. Krivci za te napake, kot navajajo, pa so lahko tako izvajalci kot tudi proizvajalci materialov. V nadaljevanju na kratko povzemamo najpogostejše napake. Preberite si, katere so in kaj lahko storite, da preprečite možnost nastanka tovrstnih napak na svoji fasadi.

Pornhub v številkah: to so najbolj iskani pojmi v letu 2021
16. 12. 2021 05.00Pornhub, največja brezplačna pornografska stran na svetu, je razkrila statistične podatke za leto 2021. Kraljica med pornoigralkami ostaja upokojena Lana Rhoades. Med največjimi uporabniki pornografije so še vedno Američani, med Slovenci pa je najbolj iskan lezbični seks.