stopinj

Postavitev zvočnikov: kako jih umestiti v prostor?
22. 03. 2022 05.00Pri zvočnikih velja: večji so, težje jih je pravilno umestiti v prostor, saj imajo, če želimo maksimalen izkoristek, določene zahteve. Za kvalitetno zvočno kuliso je zato potrebna pravilna postavitev zvočnikov. Splošno pravilo veleva, naj bodo vsi zvočniki razen globokotonskih in sredinskih postavljeni na višini ušes (med 100 in 130 centimetri) in usmerjeni proti njim.

To bi se zgodilo z nami v primeru jedrske zime
14. 03. 2022 05.00Jedrski spopad kot Damoklejev meč visi nad človeštvom že vse od hladne vojne in čeprav danes ne grozi kot na vrhuncu hladne vojne, ga ni moč izključiti. Klimatolog Alan Robock je skupaj s skupino ekologov in klimatologov preveril, kakšne posledice bi lahko imela za človeštvo in življenje na Zemlji hipotetična jedrska zima.

Najdrznejši slovenski smučar Maj Štirn: 'Všeč mi je bilo odkriti nekaj za tistim robom'
11. 03. 2022 08.15Maj Štirn je slovenski smučar z največjimi jaj.. oziroma, lepše povedano, z najširšimi smučkami. Ali pa vsaj fant, ki zna široke freeride smuči najbolje uporabljati. Je tisti Slovenec, ki je dovolj drzen in dober, da si je rekreativno prosto smučanje upal dvigniti na višji nivo. Tekmuje namreč v kvalifikacijski seriji svetovnega pokala v prostem smučanju, pri katerem se znanje smučanja meša z drznostjo, obvladovanjem tudi tretje dimenzije in navideznim kljubovanjem gravitaciji.

Kakšna je idealna sobna temperatura?
11. 02. 2022 05.00Na temperaturo, kakovost in vlažnost zraka v bivalnem prostoru vpliva mnogo dejavnikov. Od načina gradnje, izolacije, starosti vrat in oken itd. Imate doma radi topleje ali hladneje? Takšna je idealna sobna temperatura.

Brez skrbi tudi v najhujšem mrazu
09. 02. 2022 05.00Ko se pozimi odpravite na pot, sploh če potujete kam v tujino, nikar ne tvegajte slabe volje in zamud, če bi vmes zaradi mraza postali nemobilni ali pa na koncu avta ne bi mogli prepričati, da bi vas odpeljal nazaj domov.

Skriti smučarski čari kraljice Dolomitov
04. 02. 2022 05.00Marmolada je kraljica Dolomitov – krepak tritisočak (kar manjše pogorje) s čarobnim razgledom in preprostim dostopom z nihajkami prav pod enega izmed vrhov. Ponaša se s smučarsko progo, ki ima tudi v svetovnem merilu impresivno višinsko razliko blizu dveh kilometrov, predvsem pa z ’offpiste’ možnostmi celotnega severnega pobočja. Tu najdemo Sloveniji najbližji ’freeride’, ki združuje lagodni pristop z osupljivo višinsko razliko v resnem gorskem okolju, a brez orientacijskih in logističnih težav ter (pre)strmih prehodov.

Planet Mars, bodoči dom človeka: fascinantna dejstva o rdečem planetu
28. 01. 2022 05.00Po Luni je Mars naslednji cilj, ki ga želi osvojiti človeštvo. Poleg Zemlje je najbolj raziskan planet. Je četrti planet od Sonca in 1,5-krat dlje od njega kot naš planet. Je sedmi po velikost v Osončju in devetkrat manjši kot Zemlja (predstavlja le 15 odstotkov njene velikosti).

Bernard Dobre, pilot jadralnega letala in slovenski rekorder: ''Bolj me je strah, ko se z avtom vozim na letališče''
21. 01. 2022 05.00Bernard Dobre je bil nekoč smučarski skakalec in je skupaj s Timijem Zajcem za Slovenijo osvojil tudi zlato medaljo. Danes 21-letni mladenič ni več član slovenske skakalne flote, pač pa jadralne. Član Aerokluba Postojna je tudi novopečeni rekorder. Postavil je namreč državni višinski rekord v letenju z jadralnim letalom in to z več kot 40 let starim jadralnim letalom. S tem, ko je poletel na 8.060 metrov, je za slabih 500 metrov potolkel prejšnji rekordni dosežek kolege Luke Žnidaršiča iz leta 2020. '' Težko je še kje najti toliko tako pozitivnih ljudi, kot jih je v tem športu,'' priznava Bernar, ki je z Luko te dni premaknil še dve letvici, tokrat v daljinskem letenju.

Groza na morju: največje pomorske nesreče v zgodovini
18. 01. 2022 05.00Morje je v preteklosti terjalo mnogo življenj Precej več jih je bilo v časih, ko so po njih plule križarke oz. čezoceanke, a tudi sodobna zgodovina je polna katastrof na morju, saj je moč morja in narave še vedno pogosto večja od stvaritev človeka, temu pa se pridružujejo še njegove napake. Dokaz za to je ''nepotopljivi'' Titanik, za katerega so trdili, da ga ne more potopiti niti bog. V nadaljevanju predstavljamo še druge največje civilne pomorske nesreče.

Domača popravila: kako nabrusiti nož?
13. 01. 2022 05.00Vsak nož, pa naj bo še tako kakovosten, je treba občasno nabrusiti. Ste vedeli, da večina japonskih nožev ni nabrušenih? Razlog za to je nenapisano pravilo, da si vsak nož nabrusi sam. Realnost pa je, da si ga redko kdo zna. Brušenje noža ima svoje zakonitosti, zato je dobro poznati tehnike brušenja, da boste, ko nož izgubi ostrino, znali to delo opraviti sami doma, za kar pa potrebujete pripomočke. Dobro nabrušen nož zahteva manj napora in zaradi tega tvegate tudi manj poškodb, saj se več poškodb v kuhinji zgodi zaradi topih nožev in neprimernih rezalnih površin.

Prehod v brezogljično družbo je vprašanje preživetja civilizacije
05. 01. 2022 05.00Problematika podnebnih sprememb se je v zadnjih letih prebila v ospredje javne debate, čemur so botrovali tako relativno enotno stališče stroke do tega vprašanja kot tudi sami pojavi izrednih vremenskih razmer. Številni verjamejo, da sta reševanje te problematike in prehod v brezogljično družbo nujna, če se želimo izogniti propadu civilizacije, kot jo poznamo.

Pet napak, ki jih vozniki delamo pozimi: od ročne zavore in bunde do goriva
27. 12. 2021 05.00Zima za voznike prinaša številne izzive. Za avto lahko pozimi veliko naredimo že večer prej, da nas zjutraj ne pričakajo nevšečnosti, ki jih s seboj prinašata mraz in sneg – stekla lahko zaščitimo z odejo ali pregrinjalom, ki diha, da nam zjutraj ni treba s strgalom za led čistiti stekla in ogledal. Med nepogrešljive zimske dodatke za avto poleg strgala sodijo še metlica za čiščenje snega, rezervno zimsko čistilo za stekla, zložljiva lopata in razpršilo za odmrzovanje. Prav tako naj ima vaš avto vedno dovolj goriva. Rezervoar naj bo napolnjen vsaj do tretjine.

Domača popravila: kako zamenjati tesnilni silikon?
23. 12. 2021 05.00Sanitarno silikonsko tesnilo je v kopalnici in kuhinji nepogrešljivo. Zagotavlja, da spoji med umivalnikom, pomivalnim koritom, kopalno kadjo, kabino za tuširanje, straniščno školjko, oknom ipd. ne prepuščajo vode in da se ta ne nabira na nedosegljivih mestih.

Kdo je Elon Musk, norčavi tehnološki vizionar?
14. 12. 2021 05.00Revija Time je šele tretjič naziv osebnost leta podelila izvršnemu direktorju avtomobilskega podjetja. Ta čast je po Walterju Chryslerju, pionirju ameriške avtomobilske industrije in začetniku Chryslerjeve koorporacije, in Harlowu Curticu, nekdanjemu predsedniku General Motorsa, pripadla Elonu Musku, prvemu možu avtomobilske družbe Tesla in gonilni sili družbe SpaceX ter človeku, ki je poskrbel, da smo elektromobilnost začeli jemati resno. Musk sebe pogosto ne jemlje preveč resno, saj je znan tudi po številnih nenavadnih potezah in izjavah. Med drugim je širil neresnice o koronavirusu, bil tarča kritik zaradi izjav na temo kriptovalut, javnega transporta in umetne inteligence, na sodišču pa se je znašel zaradi trditev o privatizaciji Tesle.

Kako učinkovito odstraniti led z avtomobila?
15. 12. 2021 05.00Z zimo prihajajo številne radosti, pa tudi številne nevšečnost. Poleg kidanja snega mednje sodi tudi praskanje ledu z avtomobila. Kako lahko to preprečimo, če imamo avto parkiran na prostem in se izognemo kazni za neočiščeno vozilo, ki nas lahko po žepu udari z 200 evri?

To za posipavanje cest uporablja DARS
25. 11. 2021 05.00V zimskem obdobju, ki na cestah uradno traja od 15. novembra tekočega leta do 15. marca naslednjega leta, so razmere na cestah običajno precej zahtevnejše kot sicer. Pozimi tudi na cestah nastanejo izjemni pogoji, predvsem v primeru sneženja, poledice, žleda in sodre. In s čim DARS v tem času skrbi za karseda normalno odvijanje prometa?

Kako pogosto moramo pozimi prati avto?
24. 11. 2021 05.00Se tudi vi sprašujete, ali je pozimi pametno prati avto v avtopralnici? Zakaj bi v zimskem času sploh čistil avtomobil, ko pa bo že čez nekaj metrov spet umazan? Imamo nekaj argumentov. V prid avtopralnicam med drugim govori dejstvo, da je čas, ko se temperature dvigujejo in nato padejo pod ledišče, zelo ugoden za rjavenje.

Vodič za nakup televizorja: kateri TV kupiti?
02. 11. 2021 05.00Nakup televizorja je lahko danes pravi izziv, saj je tehnologija tako napredovala, da tudi dobro poučeni težko sledijo vsemu dogajanju. Pa ne le to. Dobro je tudi vedeti, kako velik televizor sploh potrebujete, kaj vpliva na kakovost slike itd.

Jesenski lov na višino in sneg
01. 10. 2021 05.00Jeseni je v hribih na nek način najlepše, saj so doline še tople, sredogorje je obarvano, v visokogorju pa že najdemo sneg – še posebno nad 3000 metri. Obenem je ozračje veliko mirnejše kot poleti in to velja tudi za tla – bistveno manj je gneče. Za idealno jesensko turico smo izbrali Titlis – s 3238 metri najvišji vrh osrednje Švice, postavljen na sever glavnega grebena Alp, med idilična jezera in zlovešč ledenik. Žičniške naprave nas popeljejo 200 metrov pod vrh, ki pa ne ponuja le gorniških in smučarskih izzivov.

Oglas za avto, ki nasmeje do solz: 'Upam, da žena tega oglasa ne bere'
08. 09. 2021 09.15Večina, ki prodaja avto na spletu, skuša kupce prepričati s suhoparnimi lastnostmi avtomobila, pod opisom pa ne preberemo kaj več od tega, da je npr. dobro ohranjen, servisiran ali garažiran. No, potem pa so tu nekateri, kot je tale Boris, ki izberejo bolj inovativen pristopa in okoli avtomobila napletejo celo zgodbo. Nenazadnje je marketing dandanes pripovedovanje zgodb.

Francoz poskrbel za najbolj sramotno potezo na olimpijskih igrah v Tokiu
09. 08. 2021 06.00Olimpijske igre v Tokiu so za nami. Slovenci smo lahko z izkupičkom prezadovoljni – s tremi zlatimi, srebrno in branoasto medaljo je za nami najuspešnejša olimpiada – in ponosni na prav vse naše športnike, ki so zastopali slovensko trobojnico. Tega pa ne moremo trditi za Francoze, potem ko je na zadnji tekmovalni dan njihov tekač na dolgih in srednjih progah poskrbel za sramotno potezo.

To pomaga ob piku strupenih morskih živali
09. 08. 2021 06.00Ob kopanju v morju nevarnosti ne predstavlja zgolj poletno sonce, temveč tudi živali, ki se skrivajo v vodi in na morskem dnu. Ob piku morskega zmaja, ki velja za eno najbolj strupenih rib Jadranskega morja, je mesto vboda treba ogreti pod vročo vodo, svetujejo strokovnjaki z Morske biološke postaje Piran Nacionalnega inštituta za biologijo.

Ko vidite ta prizor, nog nikoli več ne boste imeli na armaturni plošči
17. 06. 2021 06.00Posebej v toplejših mesecih, ko se valijo dolge kolone proti morju, sovozniki radi polagajo noge na armaturno ploščo, pri tem nespametnem početju pa pozabljajo, da avto ni ležalnik in da ima lahko že manjša nesreča zanje usodne posledice.

Z e-kolesom v podzemlje
11. 05. 2021 06.00Elektromobilnost je lahko marsikaj! Električni avtomobili in skiroji, celo jamski vlaki in seveda kolesa, ki postajajo vse bolj popularna. Zakaj pa bi z e-kolesom rinil v goro?

Najbolj izolirani kraji na svetu
22. 04. 2021 06.00V zgodovini človeštva smo svoj pečat pustili v vsakem kotičku našega planeta. Ni kraja, za katerega bi lahko rekli, da tam pa še nihče ni bil. Celo najgloblji oceani in globoke podzemne jame niso ostali nedotaknjeni. A to seveda ne pomeni, da je vsak kraj na svetu lahko dostopen. Ljudje živijo tudi na izredno težko dostopnih, celo izoliranih lokacijah in so povečini brez številnih ugodnosti sodobnega sveta. Zbrali smo 10 najbolj oddaljenih krajev na svetu, kjer kljub nekoliko težjim razmeram življenja (vreme, dostopnost, razvitost) živijo ljudje.

Gola zabava: zaključek smučarske sezone v bikinkah
20. 04. 2021 06.00Grelka fest velja za verjetno najbolj vročo zabavo na snegu. Na smučišču Šeregeš je kljub pandemiji koronavirusa potekal tudi letos. Še enkrat več je bila edina omejitev za obiskovalce, da se po beli strmini spustijo v eno- ali dvodelnih kopalkah.

Smučanje izpod Triglava
09. 04. 2021 06.00Smuka s Kredarice je eden najbolj velikopoteznih (pomladanskih) turnih smukov in tudi eden najbolj ikoničnih, saj smučamo izpod vršne glave Triglava, z enega najvišjih normalno smučljivih vrhov pri nas - 2539 metrov visoke Kredarice (nad planinskim domom). Od doline Krma do vrha je najmanj 1600 višinskih metrov in dobrih sedem kilometrov razdalje. Zahtevno, sploh če na hrbtu nosimo smučke ali snežno desko, mestoma tudi strmo, s kratkimi odseki blizu 40 stopinj, a veličastnost smučarskega okolja odtehta vse napore.

Smučarski skriti biseri Krvavca
26. 03. 2021 12.30Smučišče Krvavec načeloma ne velja za meko prostega smučanja, a kljub vsem urejenim progam in zabavnemu vzdušju v Tihi dolini ponuja tudi nekaj spustov, kjer te skoraj nihče ne sliši kričati od užitka (ali pa strahu) in kjer ne srečaš punc v bikiniju. Seveda ne mislimo na kratke variantne možnosti severno od sedežnice Njivice in predvsem Zvoh, ampak na do 45-stopinjske grape s skupno višinsko razliko spusta blizu poldrugega kilometra (tako v dolino Kokre kot Kamniške Bistrice). Predvsem pa s pomočjo sedežnic odpira nenaporen, a smučarsko začinjen prehod na planino Dolga njiva (in naprej proti Kalškemu grebenu) ter planino Koren (in naprej proti Kompoteli) ali nazaj na smučišče. Prav to je tisti relativno skriti »freeride«, ki smo ga prišli iskat na V. Zvoh.

Vrhunski trening za meča
16. 03. 2021 06.00Imate sicer lepo grajeno telo, a nesorazmerno vitka meča? Da, zagotovo je to mišica, ki jo je težko oblikovati, preoblikovati, a pred vami je nekaj vaj, s katerimi boste lažje dosegli cilj.

Krnica – najboljša smučarska zabava pri nas
12. 03. 2021 06.00V Sloveniji v nasprotju z ostalimi alpskimi deželami nimamo prav veliko možnosti za variantno smučanje, pri katerem se po prostem smučanju zunaj urejenih prog vrnemo na žičniške naprave in imamo na voljo vso zabavo nedotaknjenega snega brez zahtevnosti vzpona. Majhno možnost za to pri nas nudita jugozahodno pobočje Velikega Zvoha na Krvavcu in severozahodne vesine Orlovih glav v Zadnji Vogel, a edini pravi velikopotezni variantni "freeride" pri nas nudi Krnica na Kaninu.