prometa

Kot raketa: drveč avto v krožišču katapultiralo visoko v zrak
14. 04. 2020 18.56Čeprav so krožišča veliko bolj varna kot običajna križišča, kar je predvsem na račun manjših hitrosti, pa je neznani Poljak dokazal, da so lahko tudi izjemno nevarna. Domnevno pijani voznik je namreč dobesedno poletel skozi krožišče, potem ko je z nezmanjšano hitrostjo zadel v povozni del sredinskega otoka.

Slovenska policija: Na cestah polovico manj nesreč, družinsko nasilje ni v porastu
14. 04. 2020 11.10Epidemija koronavirusa je močno spremenila dnevne navade Slovencev. Manj časa (nekateri skoraj nič) preživimo v avtomobilu, ne hodimo v šoping, ne družimo se in več časa ali pa kar ves čas preživljamo v krogu družine. Slednje je po eni strani velika prednost, v primeru disfunkcionalnih družina pa je to lahko težava, saj lahko pride do nasilja v družini. Za statistiko prometne varnosti, družinskega nasilja in kriminalitete nasploh v času izolacije smo se obrnili na slovensko policijo. Odgovarja mag. Vesna Drole, Vodja Sektorja za odnose z javnostmi Policije.

Najboljše šale na račun koronavirusa
09. 04. 2020 11.10Poleg grozljivih številk in svaril na račun pandemije koronavirusa te dni ljudje najdejo tudi smisel za humor. Nenazadnje je smeh pol zdravja (druga polovica pa je izolacija) in pogosto so prav vici tisti, ki nam pomagajo v težkih časih in dvigujejo moralo. Novi koronavirus ni hec, a epidemija in posledična karantena oz. izolacija je rodila številne šale na račun posledic virusa. T.i. ''koronski'' humor na kupu zbira Slovenski etnografski muzej, ki jih je doslej zbral že preko 450. Tudi šalo o Chucku Norrisu.

Padec interneta v Sloveniji: se lahko v času karantene zgodi najbolj črn scenarij?
07. 04. 2020 06.00''Kdor ni na internetu, ni Sloven'c!'' Ni potrebna raziskava, da bi ugotovili, da se je spletni promet v času pandemije koronavirusa in karantene tudi v Sloveniji močno povečal. To je nesporno dejstvo. Ljudje smo se z ulic, iz služb, parkov in nakupovalnih centrov preselili za računalnike in pametne telefone. Pa lahko internet pod težo bremena pade? Kot sporoča javni zavod Arnes, ni bojazni, da bi klecnil, lahko pa zaradi trenutne prezasedenosti infrastrukture pri nekaterih povezavah izkusimo določene težave.

Bolivijska Visoka planota – pravljica, kjer je doma višina
20. 03. 2020 06.00Ko se je svet ustavil in so potovanja onemogočena, je smiselno obuditi poti v nekatera najbolj zanimiva in v skladu z rubriko skrajna območja sveta. Eno takih je vsekakor bolivijska Visoka planota.

Nevarnosti, ki spomladi prežijo na motoriste
17. 03. 2020 08.02Z lepšimi, vse toplejšimi dnevi in pomladjo so se na ceste vrnili tudi motoristi, ki bodo vse do jeseni pogosti udeleženci v cestnem prometu. Zato je na cestah potrebna še dodatna pazljivost in spremljanje prometa, saj so motoristi zaradi ozke silhuete slabše vidni in se nam lahko v ogledalih hitro "izmuznejo". Že širina svinčnika v iztegnjeni roki lahko popolnoma zakrije motorista, oddaljenega 30 metrov.

Tudi vi delate to začetniško napako?
16. 03. 2020 12.01Čeprav je večina voznikov prepričanih, da zna pravilno uporabljati krožišča, pa slika s terena kaže drugačno podobo. Kljub temu, da so krožna križišča z vidika varnosti in pretočnosti učinkovit ukrep, pa nepoznavanje pravil – zaradi tega bi na testu pogrnilo veliko slovenskih voznikov – vodi do nepotrebnih konfliktnih situacij in sivih las.

Pnevmatike večji onesnaževalec od izpuhov
12. 03. 2020 08.11Ko govorimo o avtomobilskem onesnaževanju, s prstom najprej pokažemo na izpuhe, a v resnici k onesnaževanju še več prispevajo pnevmatike. Študija namreč razkriva, da te lahko zrak onesnažujejo tudi 1.000-krat bolj kot izpuhi.

Povprečne emisije CO2 avtomobilov rastejo: krivcev za to veliko tudi na slovenskih cestah
08. 03. 2020 06.00Številke ne lažejo. Promet prispeva skoraj 30 odstotkov vseh evropskih izpustov CO2, od tega jih kar 72 odstotkov nastane zaradi cestnega prometa. Zmanjševanje izpustov je zato ena glavnih nalog in zavez Evropske unije in avtomobilske industrije, a zdi se, da slednji nalogi niso kos. V letu 2019 smo se namreč skoraj vrnili na raven iz leta 2014, glavni krivec pa križanci oz. športni terenci.

Tudi vi delate to usodno napako pri uporabi pasu?
06. 03. 2020 06.41Varna vožnja se začne s pravilnim delovnim položajem za volanom, v sklop katerega sodi tudi varnostni pas. Čeprav je potrebna zgolj ena poteza, marsikateri potnik nanj pozabi. S tem tvega ne zgolj 120 evrov kazni, ampak tudi svoje življenje. Policisti pri najhujših prometnih nesrečah namreč vedno znova ugotavljajo, da bi bile lahko posledice bistveno blažje, če bi vozniki in potniki dosledneje uporabljali varnostni pas.

Nasveti za voznike pri vožnji v močnem vetru
09. 02. 2020 06.00Ne le vožnja po mokrih in zasneženih cestah, tudi ob močnem vetru je lahko vožnja sila nevarna. Dejstvo je, da je veter eden najbolj podcenjenih vremenskih pojavov, zmotno pa je prepričanje, da se opozorila vezana na veter tičejo samo tovornih vozil, saj vpliva tudi na vožnjo osebnega avtomobila.

Z 99 telefoni provzročil prometni kolaps
04. 02. 2020 10.57Z uporabo sodobnih tehnologi dajemo podjetjem in državi številne uporabne podatke. Vsi, ki uporabljate Googlove zemljevide, veste, da lahko s pomočjo njih preverite gostoto prometa. To Google ocenjuje glede na število zaznanih pametnih naprav v gibanji na določenem področju, kar je izkoristil berlinski umetnik in s pametnimi telefoni ustvaril navidezno gnečo.

Nepotrebno hupanje kaznujejo z daljšim čakanjem na semaforju
04. 02. 2020 08.31V Mumbaju, ki mu policisti pravijo kar prestolnica trobljenja, se morajo soočati z nadležnim in neutrudnim hupanjem voznikov, ki se razlega po ulicah in ogroža zdravje prebivalcev. A policisti v tem indijskem velemestu so iznašli inovativen način, kako omiliti situacijo.

Ko boste spoznali, čemu služijo črte, ne boste nikoli več parkirali na njih
02. 02. 2020 06.00Po zakonu mora biti invalidom omogočena osnovna pravica do mobilnosti. Številni vozniki brezbrižno kršijo pravila. Podatki kažejo, da več kot polovica ljudi, ki parkira na mestu za invalide – ta so označena z rumeno barvo – ni invalidov, kar je odraz naše vozniške (ne)kulture.

Kdaj je v primeru prometne nesreče potrebno poklicati policijo?
26. 01. 2020 06.00Leta 2019 se je v Sloveniji zgodilo 18.764 prometnih nesreč, od tega sta 102 udeleženca cestnega prometa umrla, kar je 12 odstotkov več kot leto poprej. Že samo ta podatek nam da vedeti, da moramo udeleženci v prometu vedeti, kako ravnati v primeru prometne nesreče, bodisi kot mimoidoči, bodisi kot udeleženec.

Kako ravnati v primeru prometne nesreče?
12. 01. 2020 06.00Nesreča nikoli ne počiva. Zato smo pripravili koristne napotke in priporočila, kako ukrepati na kraju prometne nesreče.

Bodo potniška letala že kmalu letela v ptičji formaciji?
06. 01. 2020 07.41Vajeni smo, da v ptičji formaciji nebo preletavajo vojaška letala, v prihodnosti pa bi se kaj lahko zgodilo, da bodo tudi potniška letala letela v obliki črke V, saj bodo s tem privarčevala na gorivu in posledično v ozračje spustila manj ogljikovega dioksida.

Za globoke žepe: Apple Pro Display XDR in pregrešno drago stojalo
24. 12. 2019 11.16Applovih izdelkov se že nakaj časa drži stigma, da jih ljudje niti ne uporabljajo zaradi inovativnih rešitev in prijetnosti uporabe, temveč bolj zaradi statusnega simbola, ki jih njihovi prestižni izdelki predstavljajo. Včasih je bil velik statusni simbol iPhone, že nekaj časa pa so povsem ironizirane tudi Applove slušalke AirPods, ki naj bi bile precenjen statusni simbol, ki pa je hkrati ravno prav dostopen, da si ga lahko privošči še zadnji domišljavec.

Sistem zadrge: ga sploh znate uporabljati?
16. 12. 2019 06.20Pogosto se zgodi, da se na cesti dva pasova združita v enega. Takrat pride v poštev pravilo izmeničnega vključevanja oz. zadrge, a marsikdo se ne zna pravilno razvrščati, čeprav naj bi bila to dobro ukoreninjenja vozniška praksa.

Plug na cesti: to početje voznikov je ne le nesmiselno, pač pa tudi kaznivo
10. 12. 2019 07.00Kmalu bo tudi po nižinah zapadel sneg, kar pomeni, da bomo morali biti še bolj previdni. Ko bo sneg pobelil cestišča, vam svetujemo, da se na pot odpravite prej kot običajno, saj je vsaka najmanjša napaka ali trenutek nepozornosti lahko usoden. In če pred seboj naletite na plug? Ta poteza vas lahko stane precej denarja.

Tja, kamor greste z njim, ne potrebujete cest
29. 11. 2019 13.27Bolgarska avantura z vodnimi skuterji po Črnem morju se ni končala na obalah. Kolovozi in brezpotja bolj ali manj zapuščenih prostranstev med Romunijo in Grčijo so namreč ponujali nove izzive brez omejitev prometnih zakonov in kaotičnega prometa jugovzhodnega Balkana. Izzive, podobne morskim, a na drugačen način.

1 na 1 s krožišči: vse, kar morate vedeti o vožnji skozi krožišča
27. 11. 2019 07.24Vozniki, ki dnevno uporabljajo krožna križišča oz. krožišča, kot jim pogosteje pravimo, so priča številnim spornim situacijam. Marsikdo se krožišč boji. Marsikateri voznik bi pogrnil na vozniškem izpitu, če bi ga povprašali, kako jih pravilno uporabljati. Čeprav so krožišča dokazala svoje prednosti, pa prihaja do številnih težav pri uporabi. Zato je na slovenskih cestah vse več kanaliziranih krožišč z nizko betonsko pregrado, ki preprečujejo sporne situacije.

Tako se lahko pozimi vozite brez zimskih gum in se izognete kazni
15. 11. 2019 13.06Od 15. novembra dalje je potrebno imeti po zakonu o pravilih cestnega prometa avtomobil opremljen z ustrezno zimsko opremo, kar pa nujno ne pomeni tudi zimske gume ali M+S pnevmatike s profilom najmanj 3 milimetre.

Dokazano: ženske so boljše voznice kot moški
11. 11. 2019 08.20Dileme ni več. Čeprav se imajo moški za boljše voznike, pa vse več raziskav kaže, da temu ni tako. Temu pritrjuje tudi nedavna raziskava britanske avtomobilske zavarovalnice.

Inovacija najstnice, ki bo preprečila številne avtomobilske nesreče
07. 11. 2019 07.59Če je tehnologija v avtomobilih rešila težavo mrtvih kotov, je zdaj priskočila na pomoč tudi v primeru vse debelejših podpornih stebričkov, ki blokirajo oz. ovirajo naš pogled na dogajanje okoli vozila. A rešitev za slepe točke prihaja s precej nenavadnega naslova – 14-letnega dekleta.

Kako preprečiti fantomske zastoje?
18. 10. 2019 10.36Z namenom prispevati k večji prometni varnosti in ozaveščati voznike o pravilni vožnji po avtocesti, je Agencija za varnost prometa v sodelovanju s Policijo, Darsom, Zavodom Reševalni pas in raziskovalcem trajnostne mobilnosti Andrejem Brglezom predstavila skupno akcijo »Vozi desno, prehitevaj levo!«. Agencija bo voznike na avtocestnih počivališčih po vsej Sloveniji ozaveščala z zloženkami »Vozi desno, prehitevaj levo!« ter jih na bencinskih servisih razdeljevala tudi ob nakupu vinjet od decembra dalje. Skupaj bodo razdelili 45.000 zloženk.

Zaradi skiroja ob vozniški izpit
14. 10. 2019 12.51Mesta so v zadnjem obdobju preplavili električni skiroji, ki neslišno drvijo po pločnikih, cestah in kolesarskih stezah. Nad e-skiroji, ki jih v Sloveniji uvrščamo med posebna prevozna sredstva, bdi neživljenjska zakonodaja, zato v cestnem prometu niso dovoljeni, čeravno ima uporaba številne prednosti – med drugim so prijaznejši do okolja in razbremenjuje cestni promet.

8 stvari, jih o kontrolorjih letenja niste vedeli
24. 09. 2019 11.17Kontrolorji letenja imajo zelo pomembno nalogo, ko gre za varnost zračnega prometa. Varno namreč usmerjajo gibanje letala s katerim so v stiku preko radarja, radia in zaslona. Usmerjajo ga k varnemu približevanju, pristanku in vzletu ter skrbijo za varnostno razdaljo med jeklenimi pticami v zraku. Delo kontrolorja zračnega prometa zato zahteva visoko stopnjo zbranosti.

Hrvat, ki je na drugi strani sveta pobijal mlade popotnike
14. 08. 2019 06.51V zadnjih mesecih je bilo na Hrvaškem odkritih kar nekaj primerov kriminalnih dejanj, ki so odmevala po širši regiji: truplo sestre v domači zamrzovalni skrinji, oče, ki je svoje otroke pometal čez balkon, in navsezadnje voznik, ki je do smrti povozil najstnici na počivališču. A noben izmed teh zločinov se ne more primerjati z morilsko slo Ivana Milata, enega najbolj zastrašujočih zločincev hrvaškega rodu, ki je bil v devetdesetih letih v Avstraliji obsojen okrutnih umorov sedmih popotnikov, na vesti pa naj bi jih po besedah nekaterih imel še vsaj enkrat toliko. Ivan je bil poseben na več načinov – tako kar zadeva načine ubijanja kot tudi odlaganja žrtev. A to še ni vse ...

Asistenčni sistemi, brez katerih si ne znamo več predstavljati vožnje
29. 07. 2019 07.09Naši avtomobili so iz dneva v dan bolj pametni in namesto nas opravljajo vedno več nalog. Človek se hitro razvadi in čeravno so številni asistenčni sistemi novejšega datuma, si danes vožnje brez njih praktično ne znamo več predstavljati.