prometa

Obkroženje Kamniško-Savinjskih Alp: Je to popoln motoristični izlet?!
24. 06. 2022 05.00Med skoraj neskončnimi možnostmi tur v tako razgibani raznoliki in zanimivi deželi, kot je Slovenija, je težko izbrati eno, ki bi zadovoljila vse okuse. A tura okoli Kamniško-Savinjskih Alp je vendar nekaj posebnega. Na približno 300 kilometrih ponuja vse, kar si lahko želimo: hitre široke asfaltne dele, razgledne panoramske ceste, velike višinske razlike, ozke vijuge in presenetljivo veliko legalno prevoznega makadama. To je tura, ki zadovolji vse vozniške želje in daje tudi občutek estetike ter daljave.

Skuter za terenska potovanja?
17. 06. 2022 05.00Ja, vem – ideja, da bi skuter uporabljali kot terenski potovalnik, je v osnovi nora, ampak če pogledamo širše in neobremenjeno ter teorijo preizkusimo v praksi, ugotovimo, da je prav mogoča. Honda ADV 350 ima podaljšane hode vzmetenja, enduraško široko krmilo, nekoliko bolj grobe gume, napol integriran kovček, ki skupaj s prostorom pod sedežem daje skoraj sto litrov prtljažnega prostora, in izjemen doseg onkraj 300 kilometrov pri slabih tridesetih konjičkih pod zadnjico. Zato sem mu pripravil 300-kilometrski test, sestavljen iz hitrih ovinkov, zahtevnih vzponov in tudi divjih makadamov.

Tu vam vrnejo denar za cestnino, če zaradi del na cesti zamudite v službo
08. 06. 2022 05.00Vzdrževanje cest običajno sabo potegne zastoje, zaradi katerih marsikdo zamudi v službo. Za vse te čez mejo čaka malo tolažbe.

Kako izbrati najprimernejši električni skiro in kako ga ločiti od manj kakovostnih?
31. 05. 2022 05.00Ste se odločili narediti korak naprej pri skrbi za okolje in se spogledujete z nakupom električnega skiroja? Preverite, kako izbrati primeren model zase in kaj morate vedeti pred nakupom, da bo vaše novo zeleno prevozno sredstvo kar najbolje ustrezalo vašim potrebam.

Najpogostejši prometni prekrški in kazni
27. 05. 2022 05.00Ali ste vedeli, da skoraj vsaki deseti Slovenec ali Slovenka za volanom vsako leto zaradi hujšega prometnega prekrška prejme vsaj nekaj kazenskih točk? Poleg najhujših prekrškov pa na cestah beležimo tudi veliko ostalih, manjših prometnih prekrškov. In zagotovo vas zanima, kateri so tisti najpogostejši.

Kdo bo plačal kazen, ko bo avtonomno vozilo naredilo prekršek?
24. 05. 2022 05.00Čeprav so električni avtomobili z vse naprednejšimi sistemi za čim večjo pomoč pri vožnji že zelo popularni, je prava avtonomna vožnja šele v povojih. V Sloveniji bomo na primer plačali kazen, če nas bo ustavil policist, ko rok ne bomo imeli na volanu; dovoljeno je le, da nam vozilo pomaga pri zaviranju in ohranjanju smeri, v glavni vlogi pa smo ves čas mi sami. V nekaterih evropskih državah, na primer v Angliji in Franciji, je zakon že veliko naprednejši, daleč najbolj v koraku s časom pa so čez lužo, saj podjetja v velikih mestih že testirajo povsem avtonomne taksije brez voznika. A tudi v ZDA mora povsem avtonomno vozilo ves čas nadzorovati operater, ki lahko prevzame nadzor, ko digitalna pamet odpove. Ker pa je smer tehnološkega razvoja avtonomna, se pojavi vprašanje, kdo bo pravno odgovoren, če bo vozilo, ki ga vozi umetna inteligenca, naredilo prekršek ali povzročilo prometno nesrečo.

To početje na cesti je kaznivo, a to počnete tudi vi
16. 05. 2022 05.00Dejstvo je, da je prometna kultura Slovencev na precej nizkem nivoju, če ne kar na psu. Na slovenskih cestah smo vsak dan priča objestnim voznikom, ki mislijo, da je asfalt njihov, prehitevajo po desni, se prilepijo na zadek drugega vozila, gestikulirajo itd. Tovrstna agresija, ki povzroča veliko nevarnost na cesti, je žal le redko kaznovana. Sem sodita tudi opozorilno utripanje (t. i. blendanje) in hupanje, ki sta dovoljena le v redkih primerih.

Kaj storiti pri trku z divjadjo?
28. 04. 2022 05.00Vsako leto se v povprečju povozi od 4.800 do 6.800 prostoživečih živali. Vozniki morajo biti nanje posebej pozorni zjutraj in zvečer (jutranji in večerni mrak, ko se gibljejo pretežno na območjih hranjenja oz. dnevnega mirovanja), ko divjad odhaja na pašo. Statistično je največ srnjadi (ta je v Sloveniji najpogosteje udeležena v trkih) povožene aprila in maja, ko začne oblikovati svoj teritorij in odganjati vsiljivce. Jelenjad in divji prašiči so najpogosteje žrtev prometnih nesreč jeseni in na začetku zime, za kar je kriv njihov biološki ritem. Te tri vrste parkljaste divjadi so najpogosteje vpletene v trke z vozili.

Zgodovina varnostnega pasu
26. 04. 2022 05.00Tritočkovni varnostni pas je naš sopotnik že več kot šest desetletij, a zavedanje voznikov o pomenu uporabe le-tega je še vedno prenizko.

Tako se mora kolesar obnašati v prometu
06. 04. 2022 05.00Slovenci smo bili od nekdaj kolesarski narod, Primož Roglič, Tadej Pogačar, Matej Mohorič in drugi slovenski kolesarji pa so kolesarstvo v zadnjih letih z izjemnimi uspehi tudi na profesionalni ravni povzdignili v nacionalni šport. S tem je naraslo tudi število rekreativcev. Nov bum je prodaja koles doživela leta 2021, zato gre tudi letos na cestah pričakovati veliko kolesarjev; tako na kolesarskih stezah kot na desnem robu cestišča. In tako kot imajo kolesarji določene pravica, morajo tudi oni upoštevati določena pravila. Jih poznate? V nadaljevanju si preberite nekaj nasvetov in opozorila na nevarnosti za boljše sobivanje v prometu.

Kazni za prometne prekrške: takšne so globe v tujini
02. 02. 2022 05.00Svet je postal globalna vas, meje so padle in danes se je (če zanemarimo tegobe, ki jih je povzročila pandemija covida-19) po svetu lažje gibati kot kadar koli prej. Če radi potujete z avtomobilom in se veliko vozite po tujini, je dobro vedeti, kakšne so kazni za prometne prekrške onkraj naših meja, natančneje v Evropi.

Od danes obvezne e-vinjete: takšna kazen čaka kršitelje
01. 02. 2022 07.44Za vožnjo po slovenskih avtocestah in hitrih cestah so od 1. februarja 2022 obvezne e-vinjete. Te so po 13 letih vinjetnega sistema zamenjale cestninske nalepke. Cene ostajajo nespremenjene, novost pa je, da letna vinjeta ne bo več vezana na koledarsko leto.

Do kdaj je veljavno staro vozniško dovoljenje in od kdaj je obvezno kartično vozniško dovoljenje?
26. 01. 2022 05.00Ali veste, do kdaj je treba zamenjati staro vozniško dovoljenje za novega? Še pred nekaj meseci je bil skrajni rok leto 2023, jeseni pa je vlada skrajni rok za zamenjavo vozniških dovoljenj, ki niso v skladu z evropsko direktivo in so jih do 18. januarja 2013 izdajali še na starih obrazcih, podaljšan za deset let, tako da prehodno obdobje ne velja več do z 19. januarja 2023, ampak do 19. januarja 2033. Tako bomo vozniki še nekaj časa posedovali dve vrsti vozniškega dovoljenja – tridelni roza obrazec in kartico. Januarja 2033 pa nepreklicno preneha veljati prehodno obdobje, ki je bilo pred tem leta 2016 podaljšano za skoraj pet let.

Registrske oznake: takšne registrske tablice ne morete imeti
17. 01. 2022 05.00Na naših cestah ste zagotovo že kdaj naleteli na kakšno nenavadno registrsko oznako na vozilu, tudi žaljivo. Kaj vse lahko piše na njej in kdo presoja, ali gre za neprimerno vsebino, smo preverili pri Javni agenciji Republike Slovenije za varnost prometa (AVP).

Po slovenski avtocesti avtobus vozil brez enega kolesa
11. 01. 2022 10.30Potem, ko smo pred časom poročali, da so slovenski prometni policisti za volanom istega kombija kar tri voznike kaznovali zaradi vožnje pod vplivom alkohola, so slovenske ceste postregle z novim incidentom, tokrat z avtobusom.

Kdo je Elon Musk, norčavi tehnološki vizionar?
14. 12. 2021 05.00Revija Time je šele tretjič naziv osebnost leta podelila izvršnemu direktorju avtomobilskega podjetja. Ta čast je po Walterju Chryslerju, pionirju ameriške avtomobilske industrije in začetniku Chryslerjeve koorporacije, in Harlowu Curticu, nekdanjemu predsedniku General Motorsa, pripadla Elonu Musku, prvemu možu avtomobilske družbe Tesla in gonilni sili družbe SpaceX ter človeku, ki je poskrbel, da smo elektromobilnost začeli jemati resno. Musk sebe pogosto ne jemlje preveč resno, saj je znan tudi po številnih nenavadnih potezah in izjavah. Med drugim je širil neresnice o koronavirusu, bil tarča kritik zaradi izjav na temo kriptovalut, javnega transporta in umetne inteligence, na sodišču pa se je znašel zaradi trditev o privatizaciji Tesle.

Kako učinkovito odstraniti led z avtomobila?
15. 12. 2021 05.00Z zimo prihajajo številne radosti, pa tudi številne nevšečnost. Poleg kidanja snega mednje sodi tudi praskanje ledu z avtomobila. Kako lahko to preprečimo, če imamo avto parkiran na prostem in se izognemo kazni za neočiščeno vozilo, ki nas lahko po žepu udari z 200 evri?

Toliko ur smo Slovenci letos izgubili v gnečah na cestah
14. 12. 2021 05.00Prometni zastoji med vozniki povzročajo veliko stresa in slabe volje. Pogosto je gneča posledica nepravilne vožnje, ki povzroči t. i. fantomske zastoje. Z njo se dnevni migranti srečujejo vsak dan, posebej v Ljubljani in Mariboru.

To je 7 napak, ki jih dela večina spletnih strani!
14. 12. 2021 05.00Če ne prej, ste zaradi pandemije koronavirusa zagotovo spoznali, da v kolikor vas ni na spletu, ne obstajate. Pa pri tem sploh ni pomembno, ali zastopate sebe samega ali svoje podjetje niti ali prodajate storitve ali produkte. Če niste del virtualnega sveta, vas ni. Preprosto dejstvo.

Kako pravilno namestiti snežne verige na gumo?
13. 12. 2021 05.00Četudi imate zimske gume, razmere kdaj kličejo po tem, da jih obujete v jeklene snežne verige. Dobro je, da postopek montaže poznate in da se tega prvič ne lotevate, ko ste verige primorani uporabiti. Zadevo pred uporabo v praksi prej preizkusite doma oz. na suhem, da boste v bolj stresnih razmerah to storili čim hitreje in s čim manj zapleti, ki ste jih z vajo morda odpravili vnaprej. Vsi, ki to že znate, pa si osvežite spomin.

Kaj so piškotki in kako delujejo?
06. 12. 2021 05.00Ne, ne govorimo o piškotih, katerih recepte lahko najdete na Okusno.je, pač pa o digitalnih piškotkih, to je tekstovnih datotekah, ki prepoznajo vaš računalnik. Piškotki oz. sledilci so majhne datoteke, ki se shranijo na računalniku ob obisku spletne strani. Spletna mesta jih pošljejo v vašo napravo in uporabijo za spremljanje in pomnjenje informacij o določenih aktivnostih. Povedano drugače. Piškotek je informacija, ki jo spletna stran spremeni v besedilno datoteko v vašem računalniku. Brskalnik to informacijo shrani in posreduje strežniku spletnega mesta. Ko se uporabnik vrne na taisti spletni naslov, ga strežnik prepozna prek piškotkov. Če piškotke zavrnete, vas lahko, sicer redko, spletno mesto ne spusti dalje.

Kako ravnati, ko pride do verižnega trčenja?
06. 12. 2021 05.00Nesreča (žal) nikoli ne počiva. Tudi na cesti ne. Prevelika hitrost, neupoštevanje varnostne razdalje, uporaba telefona med vožnjo, človeška napaka. Vzrokov za nesrečo je veliko, sploh v zimskem času, ko so razmere na cestah še posebej zahtevne. Kljub temu, da se prometne nesreče dogajajo ves čas – v Sloveniji se, statistično gledano, zgodi na vsaki dve uri – je za vsakega udeleženca to zelo nepričakovan in stresen dogodek. Posebej to velja za verižna trčenja, ki so zelo nevarna. Je tedaj bolje počakati v vozilu ali tega zapustiti. To ugotavljamo v nadaljevanju.

Kako se mora smučar obnašati na smučišču
02. 12. 2021 05.00Pozimi mnogi prosti čas izkoristijo za obisk smučišč. Žal vsako leto tudi s slovenskih smučišč poročajo o nezgodah. Da bi v prihodnje poročali o čim manj nesrečah, je dobro osvežiti znanje o pravilih in dolžnem obnašanju na belih strminah.

Tako DARS ''vohuni'' za vozniki
26. 11. 2021 05.00Dars na mejnem prehodu Obrežje že nekaj časa preizkuša sistem merjenja potovalnega časa voznikov s pomočjo detektorjev Bluetooth. Ta med drugim pomaga pri obveščanju voznikov o morebitnih kolonah, podatki pa se po Darsovih zagotovilih sproti anonimizirajo.

To za posipavanje cest uporablja DARS
25. 11. 2021 05.00V zimskem obdobju, ki na cestah uradno traja od 15. novembra tekočega leta do 15. marca naslednjega leta, so razmere na cestah običajno precej zahtevnejše kot sicer. Pozimi tudi na cestah nastanejo izjemni pogoji, predvsem v primeru sneženja, poledice, žleda in sodre. In s čim DARS v tem času skrbi za karseda normalno odvijanje prometa?

Kako pogosto moramo pozimi prati avto?
24. 11. 2021 05.00Se tudi vi sprašujete, ali je pozimi pametno prati avto v avtopralnici? Zakaj bi v zimskem času sploh čistil avtomobil, ko pa bo že čez nekaj metrov spet umazan? Imamo nekaj argumentov. V prid avtopralnicam med drugim govori dejstvo, da je čas, ko se temperature dvigujejo in nato padejo pod ledišče, zelo ugoden za rjavenje.

Elektronska vinjeta: vse, kar morate vedeti o e-vinjetah
15. 11. 2021 05.00Vse bliže je 1. december 2021, ko bodo v Sloveniji prvič na voljo elektronske vinjete. Takrat bomo lahko kupili letne vinjete (in polletne za motorna kolesa) samo še v digitalni različici in ne več v obliki nalepke. Nakup elektronske vinjete bo mogoč po spletu in na fizičnih prodajnih mestih, cene vseh vrst vinjet pa ostajajo nespremenjene.

Prihajajo e-vinjete: to morate vedeti o novi vrsti vinjet
08. 11. 2021 05.00Od decembra bo v Sloveniji mogoče kupiti elektronske vinjete, sprva le letne za osebna vozila in polletne za motorna kolesa. Vozniki jih bodo lahko kupili prek spleta ali na fizičnih prodajnih mestih, cene pa bodo nespremenjene. Vse podatke o sistemu je DARS zbral na spletni strani evinjeta.dars.si, ki bo začela delovati sredi meseca.

Ultimativno vozniško doživetje v osrčju Alp
29. 10. 2021 05.00Med številnimi alpskimi prelazi je težko izbrati tiste, ki izstopajo. Jasno je, kateri je najvišji ali najbolj strm, a pri naši izbiri ne gre le za statistiko ali eno izmed visokih voženj, temveč za prečenje celotnega grebena Alp (med Airolom in Innertkirchenom). Obenem St.Gotthard, Furka in Grimsel, če jim dodamo še Sustenpass, tvorijo na sto kilometrih izjemno raznolik ultimativni vozniški poligon z epskimi razgledi bernijskih alp.

To morate nemudoma storiti, ko za seboj zagledate vozilo z modro in rdečo lučjo
07. 10. 2021 05.00Zaradi predsedovanja Evropski uniji in številnih visokih obiskov je v tem obdobju na relaciji Ljubljana-Brdo pri Kranju povečan promet vozil z visokimi državniki, ki imajo ob sebi vozila za spremstvo varovane kolone, ki omogoča neoviran prehod. Konvoj nase opozarja z utripajočimi modrimi in rdečimi lučmi.