kilometrov

Vesoljsko plovilo strmoglavilo v ocean
06. 05. 2022 05.00Ne, ne gre za teorijo zarote, ki so jo iz zraka ustvarili posamezniki z vprašljivim strokovnim znanjem. Gre za teorijo, v katero trdno verjame vodilni harvardski astrofizik, profesor Loeb. V sodelovanju s svojim študentom je prišel do zaključka, da je leta 2014 v Tihi ocean strmoglavilo zunajzemeljsko plovilo, osem let po domnevnem dogodku pa želi organizirati odpravo, ki bi na dnu oceana našla razbitine.

Temna plat elektrike: električni avtomobili vse prej kot nedolžni
04. 05. 2022 05.00Čeprav naj bi bili električni avtomobili blagodejni za okolje, so e-vozila vse prej kot nedolžne ovčice, ko gre za onesnaževanje okolja. Bruseljski greenNCAP je namreč razkril temne plati elektrike, in sicer na podlagi nove metodologije merjenja emisij ogljičnega odtisa jeklenih konjičkov. Ta je pokazala, da pogosto vlečemo prehitre in preveč poenostavljene zaključke in da ni vse tako zelo črno belo, kot se zdi. Noben avto v resnici ne deluje z ničnimi emisijami. Elektrifikacija avtomobilov skozi prizmo varovanja okolja tako sploh ni tako zelo učinkovita, kot ste morda mislili. E-avtomobili v resnici malo, če sploh kaj v primerjavi z drugimi vrstami pogona, pripomorejo k občutnemu zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov v okolje.

Kakšen je vpliv ruske invazije na Ukrajino na trge rabljenih avtomobilov?
27. 04. 2022 05.00V zadnjih nekaj letih so se trgi rabljenih avtomobilov soočali s težavami, saj je kriza polprevodnikov ogrozila verigo nakupov avtomobilov. Številni proizvajalci avtomobilov so menili, da so težave že dosegle vrhunec, in zdelo se je, da bo leto 2022 leto, ko se bodo dobave vozil vrnile na raven pred krizo.

Nenavadna dejstva o Katarju, gostitelju SP v nogometu – čas je za sterilne igre
20. 04. 2022 05.00Tokratno, že 22. svetovno prvenstvo v nogometu bo gostil Katar, in sicer ob nenavadnem terminu – med 21. novembrom in 18. decembrom 2022. A če ste mislili, da je to nenavaden podatek, počakajte, da si preberete še druga nenavadna dejstva o SP v nogometu 2022 in zalivskem Katarju.

Slovenski smučarski presežnik – Triglavska turnosmučarska magistrala
15. 04. 2022 05.00Velikopotezno turnosmučarsko pohajkovanje po Kamniško-Savinjskih Alpah v pretekli zgodbi (na Moličko peč) je bilo pravzaprav le uvod v današnjo zgodbo, ki prinaša največ, kar je v smučarsko gorniškem smislu pri nas mogoče. Triglavska magistrala je načeloma tri- do štiridnevno potovanje med Bohinjem in Krmo v dolžini 50 kilometrov in z višinsko razliko vzpona vsaj treh kilometrov. Ta tura nas vodi z Vogla preko Komne in doline triglavskih jezer pod Triglav in preko Kredarice v dolino Krme ter prinaša vse, kar si je mogoče na snegu zamisliti: od atraktivnega smučanja do čarobne narave, samotnih pa tudi napornih vzponov in doživetih dni.

Nakup cestnega kolesa: kaj je treba upoštevati pred nakupom
05. 04. 2022 05.00Pomlad in suhe ceste že vabijo kolesarje, da obrišejo prah s svojih koles in začnejo nabirati kilometre. Se odločate za nakup cestnega kolesa? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, da boste v množici koles znali izbrati pravega za vas.

Kdaj je treba zamenjati zavorne ploščice?
30. 03. 2022 05.00Zavorne ploščice so poleg pnevmatik in amortizerjev eden ključnih elementov vozila, ki prispevajo k varnosti v prometu, zato je za varno vožnjo ključno, da voznik ve, kdaj jih je potrebno zamenjati.

Črna Gora – poletni HIT Jadrana z letalom iz Ljubljane
28. 03. 2022 05.00Poletne počitnice v organizaciji Turistične agencije Palme.

Kako z vožnjo privarčevati gorivo?
17. 03. 2022 05.00Cene goriva so v zadnjem obdobju dosegle nove višave, zato smo postali še pozornejši na porabo. Preverite, kako lahko z vožnjo privarčujete kar največ bencina in istočasno poskrbite tudi za manjše emisije.

Centuripe: mesto v obliki človeka
10. 03. 2022 05.00Centuripe se na videz zdi samo še ena lepo mestece, ki pa ima iz zraka podobo človeka.

Zakaj med spanjem včasih trznemo, zakaj zardevamo in zakaj zazehamo, ko zazeha nekdo drug?
08. 03. 2022 05.00Človeško telo je kompleksno, čudovito in hkrati čudno. Je najbolj zapletena kemična tovarna in najbolj integrirana celota z možgani, ki se nenehno spreminja. Poznamo ga do zadnjega delčka, v ozadju njegovih funkcij pa se prav zaradi naštetega včasih skrivajo tudi presenetljive zgodbe. Ker je naš organizem tako kompleksna zadeva, si strokovnjaki zaradi njega še danes belijo glave in marsikateri fenomeni še danes ostajajo nepojasnjeni.

5 avtomobilskih delov, ki so jih izumile ženske
23. 02. 2022 05.00Čeprav je avtomobil moški izum, je mnogo nepogrešljivih avtomobilskih delov ženska iznajdba.

Rajski zimski svet suhega ruševja
21. 02. 2022 09.00Čarobna gorska narava, brezskrben, tehnično nezahteven vzpon z možnostmi nadaljevanja v resnejše zasnežene vesine in predvsem svobodna izbira možnosti med preprostim veseljem ali adrenalinsko velikopoteznim smučanjem. To so turnosmučarske sanje, ki so na Zelenici realnost še iz časov, ko je bila delujoče smučišče. Danes ob porastu turnega smučanja sicer na sončne zasnežene vikende ni obljudena nič manj kot nekoč, a ob vseh možnostih, ki jih odpira, lahko najdemo še veliko samotnih pobočij in grap, kjer nas nihče ne bo slišal vriskati od veselja ali strahu. Idealnost krni le velika plazovna nevarnost tega območja, s katerim narava pozimi čuva svoje najlepše predele.

Največje vesoljske nesreče v zgodovini
18. 02. 2022 05.00Tako kot nebo, ceste in morje je tudi vesolje terjalo že številne smrtne žrtve. Zadnja velika vesoljska katastrofa se je zgodila leta 2006, ko je prišlo do nesreče pri pristajalnem manevru ameriškega vesoljskega raketoplova Columbia približno 60 tisoč metrov nad Zemljo. Do prve nesreče s smrtnimi žrtvami med astronavti je prišlo 27. januarja 1967, ko so zaradi kratkega stika med preizkušanjem komandnega modula odprave Apollo 1 v požaru umrli Edward White, Virgil Gus Grissom in Roger Chaffe. Le dobre tri mesece kasneje, in sicer 24. aprila 1967, se je kozmonavt Sojuza 1, Vladimir Komarov, smrtno ponesrečil ob povratku na Zemljo, potem ko je odpovedalo zaviralno padalo kapsule.

Mojster driftanja Drey Nitrous: ''Driftanje predvsem ni obračanje z ročno''
10. 02. 2022 14.49Driftanje mnogi povezuje z oktansko filmsko franšizo Hitri in drzni, ki je popularizirala tovrstno atraktivno tehniko vožnje, pri kateri voznik kontrolirano z zadkom drsi skozi ovinke. Številni driftanje enačijo tudi z objestnimi vozniki, ki se kažejo pred množico ali izzivajo usodo v javnem prometu. Toda driftanje je precej več kot izživljanje nad gumami in motorjem, še zdaleč ni podtalna disciplina in egotrip. Je resen šport, tako zelo, da ga je posvojila FIA. Kot tak sicer še išče svoj ''oprijem'' na slovenski sceni, a, zahvaljujoč številnim zanesenjakom, vse bolj dobiva veljavo tudi pri nas. Za to ima zasluge tudi dirkač Drey Nitrious, za katerim se skriva Andrej Rakar, član ekipe 32nd Drift Squadron, ki nam je o disciplini, ki prihaja iz Japonske, kjer so se prve, tedaj še prepovedane dirke v driftanju odvijale na gorskih cestah, zaupal marsikatero podrobnost o tem motošportu, ki je danes celo najhitreje rastoča disciplina motošporta.

Ciril Komotar in Toli na misiji, ki skoraj ni uspela
10. 02. 2022 13.59Rusija je največja država na svetu. Kljub temu, da vsi vemo nekaj o transsibirski železnici, o babuškah, o vodki, o mavzolejih pa največjih in najglobljih jezerih ter neizprosno nizkih temperaturah, si redko kdo predstavlja, kaj pomeni Rusijo prepotovati. Še manj pa - kako Rusijo prepotovati v avtomobilu in to pozimi

Brez skrbi tudi v najhujšem mrazu
09. 02. 2022 05.00Ko se pozimi odpravite na pot, sploh če potujete kam v tujino, nikar ne tvegajte slabe volje in zamud, če bi vmes zaradi mraza postali nemobilni ali pa na koncu avta ne bi mogli prepričati, da bi vas odpeljal nazaj domov.

Kako preveriti nivo motornega olja in kaj se zgodi, če vam olja zmanjka med vožnjo?
07. 02. 2022 05.00Je v vašem avtomobilu dovolj motornega olja? To, kar je za naše telo kri, je za motor našega jeklenega konjička motorno olje. Ta mu omogoča življenje in če ga ne dolivate in menjate, škodite vozilu. Ne zanašajte se pretirano na opozorilne lučke/signal. Preverjanje stanja je preprosto opravilo, na katerega preprosto ne smete pozabiti – elektronika gor ali dol. Vzame vam manj kot minuto časa.

Skriti smučarski čari kraljice Dolomitov
04. 02. 2022 05.00Marmolada je kraljica Dolomitov – krepak tritisočak (kar manjše pogorje) s čarobnim razgledom in preprostim dostopom z nihajkami prav pod enega izmed vrhov. Ponaša se s smučarsko progo, ki ima tudi v svetovnem merilu impresivno višinsko razliko blizu dveh kilometrov, predvsem pa z ’offpiste’ možnostmi celotnega severnega pobočja. Tu najdemo Sloveniji najbližji ’freeride’, ki združuje lagodni pristop z osupljivo višinsko razliko v resnem gorskem okolju, a brez orientacijskih in logističnih težav ter (pre)strmih prehodov.

Junaške pasje zgodbe, ki so se dotaknile naših src
01. 02. 2022 05.00Nedavno je naša srca ogrela pasja zgodba, ki jo je z nami delil izkušeni gorski reševalec Matjaž Šerkezi. Ta je rešil izgubljenega psa, za katerim se je na Kamniškem sedlu izgubila vsaka sled. To pa še zdaleč ni edina zgodba o človeku in njegovem ''najboljšem prijatelju'', ob kateri ne boste mogli zadrževati solz.

Planet Mars, bodoči dom človeka: fascinantna dejstva o rdečem planetu
28. 01. 2022 05.00Po Luni je Mars naslednji cilj, ki ga želi osvojiti človeštvo. Poleg Zemlje je najbolj raziskan planet. Je četrti planet od Sonca in 1,5-krat dlje od njega kot naš planet. Je sedmi po velikost v Osončju in devetkrat manjši kot Zemlja (predstavlja le 15 odstotkov njene velikosti).

Bernard Dobre, pilot jadralnega letala in slovenski rekorder: ''Bolj me je strah, ko se z avtom vozim na letališče''
21. 01. 2022 05.00Bernard Dobre je bil nekoč smučarski skakalec in je skupaj s Timijem Zajcem za Slovenijo osvojil tudi zlato medaljo. Danes 21-letni mladenič ni več član slovenske skakalne flote, pač pa jadralne. Član Aerokluba Postojna je tudi novopečeni rekorder. Postavil je namreč državni višinski rekord v letenju z jadralnim letalom in to z več kot 40 let starim jadralnim letalom. S tem, ko je poletel na 8.060 metrov, je za slabih 500 metrov potolkel prejšnji rekordni dosežek kolege Luke Žnidaršiča iz leta 2020. '' Težko je še kje najti toliko tako pozitivnih ljudi, kot jih je v tem športu,'' priznava Bernar, ki je z Luko te dni premaknil še dve letvici, tokrat v daljinskem letenju.

Obraba pnevmatik: katere pustijo za sabo največ gumenih delcev?
19. 01. 2022 05.00Gumeni delci oziroma mikroplastika izpod koles vozil so skriti onesnaževalci okolja. Naraščajoče onesnaženje z mikroplastiko, ki jo najdemo v vodi, zemlji in celo v zraku, ki ga vdihujemo, že predstavlja zdravstveno tveganje za ljudi. AMZS je zato v sodelovanju s partnerskimi avtomobilskimi klubi in potrošniškimi organizacijami preveril, kakšen je okoljski vidik obrabe pnevmatik oziroma katere v okolju pustijo največ majhnih delcev gumene zmesi. Test dokazuje, da avtomobili z velikimi platišči hkrati povečujejo stroške lastnikov in onesnaževanje s trdimi delci. Večje pnevmatike se namreč bolj obrabljajo. Z vidika obrabe pnevmatik so manj učinkoviti tudi električni avtomobili. AMZS voznikom priporoča, naj pravočasno zamenjajo zimske pnevmatike z letnimi, izberejo pnevmatike z manjšo stopnjo obrabe in redno kontrolirajo tlak v pnevmatikah.

BMW iX xDrive50 sport: neslišni Goljat
18. 01. 2022 05.00Zadnja leta BMW-ji vsi po vrsti oblikovno polarizirajo in zakaj bi bil povsem novi iX drugačen. Velik in škatlast je, znotraj pa pokaže vso svojo naprednost in potnikom ponuja pravo razkošje prostora. Ampak zna še veliko več!

Groza na morju: največje pomorske nesreče v zgodovini
18. 01. 2022 05.00Morje je v preteklosti terjalo mnogo življenj Precej več jih je bilo v časih, ko so po njih plule križarke oz. čezoceanke, a tudi sodobna zgodovina je polna katastrof na morju, saj je moč morja in narave še vedno pogosto večja od stvaritev človeka, temu pa se pridružujejo še njegove napake. Dokaz za to je ''nepotopljivi'' Titanik, za katerega so trdili, da ga ne more potopiti niti bog. V nadaljevanju predstavljamo še druge največje civilne pomorske nesreče.

Dakarski pekel 2022
14. 01. 2022 14.00Štiriinštirideseta izvedba relija Dakar se ni izkazala za eno zahtevnejših v zgodovini, je pa prinesla vrtoglave hitrosti, velike razdalje dnevnih etap, hudo poškodovane dirkače, nove teroristične grožnje in zmago Al Atijaha (ter vnovičen »poraz« Loeba). Predvsem pa je prinesla revolucijo v smislu prvih zmag vozil na električni pogon in nov že tretji zaporedni cilj edinega Slovenca Simona Marčiča. Osmo mesto v razredu Original, kjer pomoč mehanikov ni dovoljena, je sicer nekoliko pod njegovimi pričakovanji, a nedavno preboleli covid-19 in decembrska angina sta mu pobrala preveč moči za boljši dosežek.

Fascinantna dejstva o Mednarodni vesoljski postaji (ISS)
14. 01. 2022 05.00Ledino je orala vesoljska postaja Mir, ki je bila prva modularna postaja s človeško posadko. Dolgo časa je bila tudi edina platforma za testiranja in pripravo dolgotrajnejšega dela in življenja v vesolju. Znanja, ki so jih astronavti pridobili, so pripomogla k izboljšanju Mednarodne vesoljske postaje (ISS), ki velja za najbolj kompleksen in največji tehnološki dosežek v zgodovini človeštva. Laboratorij 400 kilometrov nad nami je do zdaj pogotnil že pribl. 150 milijard evrov.

Naš edini dom: osupljiva dejstva o planetu Zemlja
07. 01. 2022 05.00Planet Zemlja je za zdaj naš edini dom v vesolju. Stara je pribl. 4,57 milijarde let. Svoj dan praznuje 22. aprila, ko obeležujemo Svetovni dan Zemlje, ki ga praznujemo od leta 1970. Izbrskali smo nekaj zanimivih in manj znanih dejstev o našem planetu.

Najbolj ekstremni športni podvigi leta 2021
07. 01. 2022 05.00Prvi petek novega leta izkoriščamo za pregled skrajnih podvigov v preteklem letu. Športnih, seveda! Pri tem hitrem izboru so imeli seveda prednost tisti z dobrimi videoposnetki, velik poudarek pa je bil tudi na Slovencih. Covid-19 je seveda tudi lani vplival na raznovrstnost dogajanja široko po svetu in skrbel tudi za drugačne vrste skrajnosti.

James Dean – Živi hitro, umri mlad in pusti za seboj lepo truplo
04. 01. 2022 05.00"Živi hitro, umri mlad in pusti za seboj lepo truplo" (v izvirniku ''Live fast, die young, leave a good looking corpse'') je bil življenjski moto pokojnega Jamesa Deana, ikoničnega uporniškega, tragičnega in večno mladega junaka. Žal ga je vzel dobesedno. Je eden od tistih nesmrtnih zvezdnikov, tako kot npr. Marilyn Monroe.