kilometrov

Brezplačna vožnja: to je prvi avto na sončne celice
28. 07. 2022 05.00Čeprav je že daljnega leta 2007 prestižni Mercedes Maybach s pomočjo sončnih celic na strehi hladil na soncu parkiran avto, je ideja o avtu, ki ga med vožnjo polni sonce, do nedavnega veljala za znanstveno fantastiko. A videti je, da se bo zelena utopija v kratkem uresničila. Lightyear, mladi nizozemski proizvajalec električnih avtomobilov, obljublja, da bo že do konca leta začel proizvodnjo modela ''0".

Pestro sobotno kolesarsko druženje na gradu Khislstein
26. 07. 2022 13.30V soboto, 23. 7. 2022, se je v Kranju v Letnem gledališču Khislstein v okviru priprav na krstno izvedbo L'Etape Slovenia by Tour de France odvijal prav poseben dogodek. S pomočjo Zavoda za turizem in kulturo – Visit Kranj je potekal ogled zadnjega kronometra Dirke po Franciji, kjer so obiskovalci spremljali odločilne trenutke neizprosnega boja za rumeno majico. Z bučnim navijanjem so spodbujali slovenske kolesarje k vrhunskim rezultatom. Čestitamo!

Komedija zmešnjav na prvi avtocesti v Črni gori: kavč, zajtrk, pivo in selfiji
22. 07. 2022 10.00Če ste mislili, da se neverjetni prizori dogajajo samo na slovenskih avtocestah, ste se pošteno motili. Črna gora je 14. julija dobila sploh prvo avtocesto, samo teden dni po obratovanju pa se je nabralo toliko incidentov, da so jih nadzorniki že skorajda nehali šteti – od nevarnih, smešnih do naravnost bizarnih.

Ta električna pošast bo prva zapeljala čez pelješki most
22. 07. 2022 05.00Konec meseca se odpira pelješki most, čast prve vožnje po 2.404 metre dolgem mostu, ki je nastajal pod budnim očesom Slovenca Marjana Pipenbaherja, ki je bil glavni in odgovorni projektant, pa bo pripadla hrvaški električni pošasti na štirih kolesih. Njeno vožnjo bo spremljal ognjemet.

Najlepši mostovi na svetu
19. 07. 2022 05.00Mostovi so arhitekturni in inženirski izziv iz katerih se pogosto rodijo presežki. Ti mostovi ne služijo le svojemu namenu, ampak so tudi estetski in inženirski presežek. Na številih koncih sveta so zrasli mostovi, ki jemljejo dih. V luči skorajšnjega odprtja Peljškega mostu na Hrvaškem, ki je že postal turistična zanimivost – most Pelešac je delo slovenskega inženirja Marjana Pipenbaherja in kitajskega podjetja China Road and Bridge Corporation – smo izbrskali nekaj najlepših in spekakularnih, kar jih premore svet.

Kje na Hrvaškem se lahko kopate in sončite goli?
08. 07. 2022 10.30Veliko Slovencev vsako letuje na Hrvaškem. Marsikdo si želi sončnim žarkom prepuščati gol. Zato smo preverili, katere plaže na Hrvaškem so nudistične plaže (FKK) in kjer lahko uživate brez odvečnih krpic na telesu.

Najboljše ceste Kvarnerja izza krmila honde NT1100
08. 07. 2022 05.00Ko pomislimo na eno- ali dvodnevni skok z motorjem na morje običajno zavijemo po jadranski magistrali na Rab ali Pag. A tokrat smo izbrali nekaj bližjega in vozniško bolj zanimivega. Turco, ki v enem zamahu ponuja serpentine čez Učko, sanjsko obalno cesto na vzhodu Istre, hitro glavno cesto čez Cres in prav nasprotno, potko do Lubenic, za bonus pa še gnečo preko Krka in prav nasprotne samotne ceste Gorskega kotarja. Cesto, ki povezuje najlepšo istrsko, creško in krško plažo.

Nečloveške številke: toliko kalorij porabi kolesar na Dirki po Franciji
05. 07. 2022 05.00Kolesarstvo je fizično eden najbolj zahtevnih športov in posledično je ta včasih že kar gladiatorski šport energetsko izjemno potraten. Največje napore predstavlja najodmevnejša kolesarska dirka na svetu, tj. Dirka po Franciji (Tour de France), kjer se ves čas dirka na polno, kot rečemo v športnem žargonu, številke pa so za navadnega smrtnika težko predstavljive, čeravno kolesarji na njej preživljajo pravi pekel.

Je to res še Harley-Davidson? Dan v sedlu čoperja, ki na novo definira to ikono
01. 07. 2022 05.00Vem, v tej rubriki skušamo početi, govoriti ali testirati stvari, ki so vsaj malo ekstremne, zato čoperji načeloma ne sodijo sem. Toda tale Sportster S je drugačen, poseben in na nek način skrajen. Je namreč Harley-Davidson, a obenem v bistvu ni Harley Davidson. Harleyi so motociklistična ikona, pregovorno glasni, težki, okorni, dragi oldschool čoperji, ki gradijo na imidžu in drugačnem načinu doživljanja motociklizma. Sportster res vsebuje nekaj te dediščine in DNK-ja, a po drugi strani prinaša precej svežo in drugačno plat vožnje.

Daljša ali krajša? Užitek ali umiranje na obroke?
27. 06. 2022 05.00Najbrž najpogostejše retorično vprašanje, ki si ga zastavlja vsakdo, kadar se spogleduje z merjenjem lastnih moči in objektivnim poskusom ocene svoje pripravljenosti.

To morate narediti takoj, ko nehate kolesariti
24. 06. 2022 05.00Kolesarjenje je oblika telesne aktivnosti, ki pripomore k dobremu počutju, vzdržljivosti in raziskovanju neodkritih koščkov sveta. Ima številne pozitivne učinke na telo, v kombinaciji z ustrezno uravnoteženo prehrano pa lahko pomaga tudi pri topljenju maščobnih oblog in izgubi kilogramov. Še najbolj pomemben je obrok neposredno po vadbi, saj mora nahraniti mišice in telesu povrniti energijo za ohranjanje kondicije ter doseganje vse boljših rezultatov. Kaj je torej najbolje prigrizniti po dobri kolesarski turi?

Manj znana dejstva o komarjih
24. 06. 2022 05.00Svet bi bil precej varnejši, če na svetu ne bi bilo komarjev. Medtem ko se ljudje bojimo kač, pajkov in morskih psov, bi se v resnici morali komarjev, saj prenašajo številne smrtonosne bolezni – zaradi bolezni, ki jih prenašajo, vsako leto umre več kot pol milijona ljudi. A to zagotovo že veste, zato smo izbrskali nekatera manj znana dejstva o teh nadležnih krvosesih.

Skuter za terenska potovanja?
17. 06. 2022 05.00Ja, vem – ideja, da bi skuter uporabljali kot terenski potovalnik, je v osnovi nora, ampak če pogledamo širše in neobremenjeno ter teorijo preizkusimo v praksi, ugotovimo, da je prav mogoča. Honda ADV 350 ima podaljšane hode vzmetenja, enduraško široko krmilo, nekoliko bolj grobe gume, napol integriran kovček, ki skupaj s prostorom pod sedežem daje skoraj sto litrov prtljažnega prostora, in izjemen doseg onkraj 300 kilometrov pri slabih tridesetih konjičkih pod zadnjico. Zato sem mu pripravil 300-kilometrski test, sestavljen iz hitrih ovinkov, zahtevnih vzponov in tudi divjih makadamov.

Pred 50 leti smo v Sloveniji dobili prvo avtocesto, ki je sprožila cestno afero
16. 06. 2022 07.00Letos mineva 50 let od odprtja prvega avtocestnega odseka v Sloveniji. Odsek med Vrhniko in Postojno so tedanje oblasti uradno odprle 29. decembra 1972. Gradnjo odseka si je morala Slovenija v takratnem političnem kontekstu izboriti.

Kolesarska dirka Po Sloveniji: zanimivosti o slovenski pentlji
15. 06. 2022 08.00Te dni so vse oči kolesarske javnosti uprte v Slovenijo, kjer se odvija kolesarska dirka Po Sloveniji, kjer zmago brani dvakratni zmagovalec Dirke po Franciji, Tadej Pogačar (UAE Emirates), za katerega je dirka Po Sloveniji – poteka med 15. in 19. junijem 2022 – zadnji tekmovalni test pred Tourom, ki se prvega julija začenja na Danskem. Dirka po Sloveniji, ki je duhovna naslednica tradicionalne dirke Alpe Adria, je zadnja leta ena najbolj opaznih kolesarskih dirk na svetu. Odkar za prenose skrbi globalna športna mreža Eurosport, si jo je ogledalo že skoraj 40 milijonov gledalcev.

Nakup električnega kolesa ali Vse kar moratev vedeti o e-kolesih
14. 06. 2022 05.00Električna kolesa postajajo cenovno vse dostopnejša in temu primerno jih zajaha vse več kolesarjev. Pravoverni (gorski) kolesarji zanje še vedno ne želijo slišati, a dejstvo je, da se zaradi njih rekreira več ljudi kot bi se sicer. Zmotno je mišljenje, da e-kolo vse stori namesto nas, saj moramo na električnem kolesu ravno tako poganjati, zato pa nam baterija pomaga premagovati razdalje, višine in klance, ki jih sicer ne bi. Električno kolo ne pomeni nujno, da bomo na koncu manj utrujeni, le več bomo naredili, z manj muke ali pa v pol krajšem času, saj motorni pogon potovalni čas lahko več kot razpolovi. E-kolo torej ni potuha, ampak podaljšano uživanje.

Osupljiva dejstva o oceanih
13. 06. 2022 05.008. junij smo slavili svetovni dan oceanov. To je dan, ko se spomnimo, da moramo z njimi ravnati odgovorno. Zakaj? Oceani prekrivajo pribl. 70 odstotkov našega planeta (od tu drugo ime za Zemljo; modri planet), kar 96,5 odstotkov vse vode na Zemlji pa je morske. Skupna prostornina oceanov znaša pribl. 1,35 milijarde kubičnih kilometrov, njihova povprečna globina pa je nekaj manj kot 3.700 metrov. A bolj kot statistika je pomembna njihova vloga. Več o tem, o osupljivih številkah in dejstvih izveste v nadaljevanju.

75 kilometrov ceste asfaltirali v štirih dneh
10. 06. 2022 05.00To je številka, o kateri v večini držav samo sanjajo, saj tovrstna dela na cesti običajno trajajo več mesecev ali celo let. A ne v Indiji.

Kranjska kolesarska roža: Ljubljančanka
05. 06. 2022 05.00Vabljeni na drugo druženje kolesarjev v Kranju v soboto, 11. junij 2022.

Tu vam vrnejo denar za cestnino, če zaradi del na cesti zamudite v službo
08. 06. 2022 05.00Vzdrževanje cest običajno sabo potegne zastoje, zaradi katerih marsikdo zamudi v službo. Za vse te čez mejo čaka malo tolažbe.

Karla Oblak, ekstremna triatlonka: Ko trpljenje postane izziv
03. 06. 2022 05.00Trening s Karlo Oblak je bil že na prvi pogled nenavaden. Običajno si gorskega teka in plavanja ne predstavljaš z gospo z zajetnim trebuhom. A ekstremna triatlonka tudi v relativno pozni nosečnosti ne popušča. Ukvarjanje z jogo in holistično dojemanje telesa pomeni tudi to, da v naravnih procesih ne vidi ovire gibanju. Njeno gibanje, ko ni noseča, pa seveda ni več naravno, ampak zares ekstremno. Ukvarja se namreč s športom, ki zahteva prav posebno telesno in mentalno pripravo – triatlonom v ekstremnih pogojih. Sicer pa je pravnica z doktoratom iz ekonomije.

Sem se to poletje splača iti na dopust
02. 06. 2022 05.00Vsakodnevni tempo je dobro razbremeniti s kakšnim enodnevnim izletom ali pa z vikend oddihom. Tokrat izberite avanturistično doživetje za svojo najboljšo družbo, organizirajte vikend presenečenje za svojo partnerico ali prijatelje in se z vlakom odpravite v čudovito Nemčijo. Zakaj? Ker če ste dovolj zgodnji z nakupom, lahko potujete iz katerega koli kraja v Sloveniji v kateri koli kraj v Nemčiji že za samo 27,90 evra.

Kaj je kadenca in zakaj je tako pomembna pri kolesarskem treningu?
01. 06. 2022 05.00Tisti, ki samo poredko sedete na kolo, se verjetno ne ukvarjate s povprečno hitrostjo, časi, srčnim utripom in drugimi statističnimi prvinami. Če pa kolesarite malce bolj redno, ste pozorni na marsikaj. In če mislite kolesariti malce bolj pogosto, je pomemben del treninga tudi kadenca (število vrtljajev oz. frekvenca vrtenja pedal). Če osvojite to kolesarsko lekcijo, bo kolesarjenje (predvsem v klanec) precej večji užitek. Večina strokovnjakov si je enotna, da je pri kolesarjenju višja kadenca boljša. Zakaj? Izveste v nadaljevanju.

Tako pogosto se Slovenci na pot odpravimo z avtom
31. 05. 2022 05.00Prebivalec Slovenije je lani v povprečju opravil 2,2 poti dnevno, pri čemer je opravil 31 kilometrov v približno 52 minutah. V več kot dveh tretjinah so prebivalci uporabili osebni avtomobil, vendar pa se je pri 70 odstotkih poti z avtomobilom v njem peljal le voznik. Z javnimi prevoznimi sredstvi so bili opravljeni trije odstotki vseh poti.

Kako izbrati najprimernejši električni skiro in kako ga ločiti od manj kakovostnih?
31. 05. 2022 05.00Ste se odločili narediti korak naprej pri skrbi za okolje in se spogledujete z nakupom električnega skiroja? Preverite, kako izbrati primeren model zase in kaj morate vedeti pred nakupom, da bo vaše novo zeleno prevozno sredstvo kar najbolje ustrezalo vašim potrebam.

Motorist – problem in rešitev
27. 05. 2022 11.00Zakaj je vožnja z motorjem glede na število prevoženih kilometrov tudi do 100-krat nevarnejša od vožnje z avtomobilom? To je bilo ključno vprašanje posveta Anatomija motoristove vožnje. Na dogodku, ki ga je Zavarovalnica Triglav organizirala v sodelovanju z AMZS, so slovenski strokovnjaki z različnih področij pod drobnogled vzeli vedenje motoristov ter iskali vzroke, zakaj v zadnjih letih beležimo naraščajoči trend umrlih v prometnih nesrečah, ko gre za motoriste.

Razkrivanje skrivnosti Islandije: lovljenje sanj med ognjem in ledom
20. 05. 2022 11.30Med različnimi sanjskimi deželami ima Islandija posebno mesto. Za pet Slovenij velik otok tik pod arktičnim krogom se ponaša z največjim evropskim ledenikom, skoraj tisočimi izviri vroče vode, kupom vulkanov in vulkanskih planot in pet tisoč kilometri obale, ki ponuja tako peščene plaže kot zasnežene fjorde. Če obstaja sanjska dežela za vse naslade in avanture, je Islandija točno to. Sam sem se je lotil s smučmi, terenskim avtomobilom, veslom in kamero ter preživel epski teden v arktičnem vzdušju (vključno s polarnim sijem) med ledom in ognjem.

Zakaj zimskih pnevmatik ne smemo uporabljati poleti?
18. 05. 2022 05.0015. marec je datum, ko v Sloveniji ni več obvezna uporaba zimskih pnevmatik (te so obvezne obutev za vozila od 15. novembra). Vozniki takrat množično menjajo zimske pnevmatike za letne. Mnogi se za to odločijo nekoliko kasneje, saj zima spomladi rada še malo opleta z repom, nekateri pa se odločijo, da bodo zimske uporabljali tudi v toplejših mesecih. Zakaj to ni dobra ideja, izveste v nadaljevanju.

Fascinantnost smučanja na robu Arktike
13. 05. 2022 05.00Bele vesine, kontrastno razprostrte med modrino neba na eni strani in modrino morja na drugi, dajejo smučanju v fjordih arktičnega (ali pa podarktičnega) področja prav poseben čar. Če temu dodamo še odsotnost dreves, ki omogoča prosto smučanje zares povsod, in dolge pomladanske dneve, v katerih tudi polnočna (dnevna) smuka ni redka, dobimo čarobno dimenzijo smučanja – tisto, ki dela vijuganje po severu Islandije tako vabljivo, nepozabno in predvsem »obvezno« v naboru vsakega resnega turnega smučarja.

Kolesarska prireditev v Rogaški Slatini vabi rekreativce vseh starosti
12. 05. 2022 11.30Slovenija ni kolesarska velesila le na področju profesionalnega kolesarstva, saj je ta šport okužil velik del Slovencev. Kolesarjenje je medtem postalo ne le individualna oblika rekreacije in borba s časom, ampak tudi razlog za druženje, zato ni presenetljivo, da je vsako leto več kolesarsko obarvanih prireditev. Novost na kolesarskem koledarju je t. i. Bobrovo bicikliranje, za katero organizatorji upajo, da bo postalo tradicionalno.