fit telo

Poletna depresija: ko sproščeni dnevi prinesejo stisko in žalost
21. 05. 2022 05.00Poletje je čas, ko končno lahko uživamo v aktivnostih, ki se jih veselimo celo leto. Dnevi so daljši, več časa namenjamo druženju in prostočasnim dejavnostim, veliko se jih odpravi na težko pričakovan oddih v tujino. Pri vsem naštetem pa se zdi kar nekoliko nenavadno, da bi se v tem času pojavila depresija. Preverite, kaj poletna depresija je, zakaj se pojavi in kako si lahko pomagamo.

Na to živilo po vadbi ne pomisli nihče, pa bi moral!
18. 05. 2022 08.00Po vsaki športni aktivnosti je pomembno, da telo oskrbimo z vsemi potrebnimi snovmi za regeneracijo tkiv. Takrat so namreč mišice poškodovane, telo pa izčrpano, zato je nujno zaužiti ustrezno kombinacijo pravih hranil. In ne boste verjeli, prav vse lahko najdete v zgolj enem živilu, ki ga imamo najbrž vsi doma, a niti ne pomislimo na njegovo učinkovitost.

Pozitiven odnos do staranja za toliko let podaljša življenje
13. 05. 2022 05.00Današnja družba ne prenese staranja in se ga celo sramuje, modni trendi, kozmetična industrija in nenazadnje plastična kirurgija, pa delajo vse, da ljudje ne bi občutili staranja. Kot je pokazala nedavna raziskava, pa skrb za zdravje in pozitiven odnos do staranja izboljšata kognitivne sposobnostni in fizično stanje.

S temi pijačami ne bi smeli jemati zdravil
11. 05. 2022 05.00Da zdravil ne smemo mešati z alkoholom, ve domala vsak. Malo manj, da številnih zdravil ni pametno jemati tudi v kombinaciji z drugimi pijačami.

Miti in resnice o debelosti
10. 05. 2022 05.00Debelost lahko povzroča številne zdravstvene težave, to je dejstvo. A vendarle ni vse res, kar kroži o tem vsesplošnem zdravstvenem problemu, saj je marsikaj o debelost mit oz. ne drži. Preverilo smo torej, kaj je res in kaj ne.

Kdaj in kaj je treba zaužiti po vadbi
05. 05. 2022 05.00Ko se spomnim svojih začetkov treniranja v fitnesu, se še posebej dobro spomnim, kako zelo se mi je po treningu mudilo spiti proteinski šejk, da bi "nahranil" mišice. Zdaj vem, da to ni potrebno in da imam dovolj časa, da se po treningu ohladim, stuširam in mirno pripravim. No, preden se spustim v to debato, je dobro razumeti, kaj se v našem telesu dogaja po treningu.

Hujšanje brez odrekanj: 10 preprostih načinov, kako se znebiti kilogramov brez sprememb navad
04. 05. 2022 05.00Poletje se bliža in marsikdo se ne upa pogledati v ogledalo, saj je daleč od forme, v kateri bi bil rad do poletja. Sprememba prehranskih navad ni lahka, vztrajanje pri dieti še toliko manj. K sreči obstajajo lažji načini, kako lahko zaužijete manj kalorij, a ne čutite, da bi se čemur koli zares odpovedali.

To so znaki, da ste hipohonder
03. 05. 2022 05.00Hipohondrija je stanje, pri katerem so ljudje obsedeni s svojim zdravstvenim stanjem. Prepogosto je ta beseda zlorabljena, saj z njo radi označimo vsakogar, ki samo malce potarna glede svojega zdravja. ’’Pravi’’ hipohodri so pogosto prepričani, da imajo smrtno nevarno bolezen, čeravno od zdravnikov nimajo postavljene nobene diagnoze. O hipohondriji torej govorimo, ko gre za več kot normalno zaskrbljenost za svoje zdravje, ki običajno nima prave podlage.

To se dogaja z vašimi jetri, če pijete kavo
29. 04. 2022 05.00Kava je za marsikoga nepogrešljiv napitek, poleg tega pa ima tudi številne pozitivne učinke na naše zdravje, saj vsebuje sestavine, ki dobro vplivajo na naše zdravje: vitamine, hranila in antioksidante. Med drugim pa dobro vpliva tudi na zdravje naših jeter.

8 razlogov, zakaj ne morete shujšati
11. 04. 2022 05.00Veliko razlogov za prenajedanje je v naši glavi, pojasnjuje nutricionistka, ki je številnim ljudem pomagala, da so izgubili odvečne kilograme. Prepoznavanje vaših sprožilcev za prenajedanje velja za prvi korak k spreminjanju prehranjevalnih navad.

Zakaj nas peče zgaga in kako si lahko pomagamo?
08. 04. 2022 05.00Zgaga je pogosta zdravstvena težava in zelo razširjen pojav. Z njo se enkrat na leto sreča več kot polovica izmed nas. Zgaga poslabša kakovost našega življenja in nas omejuje pri opravljanju vsakodnevnih dejavnosti. Ponavljajoča se hujša oblika zgage je lahko znak hudega obolenja, ki zahteva strokovno pomoč. Zgaga se pojavi, ko prebavni encimi, neprebavljena hrana in želodčna kislina potujejo po požiralniku navzgor.

Nakup ležišča: kako izbrati pravo vzmetnico?
04. 04. 2022 05.00Dobra vzmetnica je ob vzglavniku glavni gradnik dobrega in krepčilnega spanca, zato ni vseeno, kakšno imate. Pri nakupu imejte v mislih, da gre za dolgoročno investicijo. Da boste izbrali pravo, takšno, ki se bo optimalno prilegala obliki vašega telesa, ustrezala vašemu spalnemu položaju in hrbtenici zagotavljala popolno oporo, smo pripravili kratek vodič po nakupu vzmetnice.

To je razlog, zakaj vas ves čas zebe
01. 04. 2022 05.00Zagotovo poznate koga, ki ga vedno zebe. Morda pa ste vi tisti, ki mu je hladno ne glede na letni čas oz. temperaturo zraka in ima hladne roke ter noge ali pa kar vse telo. Zakaj je tako? Morda je razlog v zdravstvenih težavah.

Raje posegate po slanem ali sladkem? To ta odločitev razkriva o vašem zdravju!
24. 03. 2022 05.00Ali raje posegate po slanih ali sladkih prigrizkih? Ne gre toliko za preferenco, kot za to, da vam telo sporoča svoje stanje, razlaga avstralska nutricionistka.

Je spermo bolje pogoltniti ali izpljuniti?
16. 03. 2022 05.00Oralno zadovoljevanje je eden bolj priljubljenih spolnih aktov. Ob tem se poraja vprašanja, ali spermo na koncu pogoltniti ali izpljuniti, če do orgazma oz. izliva semenske tekočine pride v ustih?

Ste zaprti? Tako odpravite zapeko.
10. 03. 2022 05.00Zaprtje (tudi konstipacija, zaprtost oz. zapeka) ni nujno znak resne bolezni. Lahko je 'le' posledica nezdrave prehrane, premalo gibanja, dehidracije ipd. Konstipacija pogosteje prizadene ženske in starejše, sicer pa se pojavlja pri 2–30 odstotkih posameznikov. Če postane trajen pojav, lahko s seboj prinese določene zaplete, kot so hemoroidi (zlata žila) in analna fisura (razpoka sluznice zadnjika).

Zakaj med spanjem včasih trznemo, zakaj zardevamo in zakaj zazehamo, ko zazeha nekdo drug?
08. 03. 2022 05.00Človeško telo je kompleksno, čudovito in hkrati čudno. Je najbolj zapletena kemična tovarna in najbolj integrirana celota z možgani, ki se nenehno spreminja. Poznamo ga do zadnjega delčka, v ozadju njegovih funkcij pa se prav zaradi naštetega včasih skrivajo tudi presenetljive zgodbe. Ker je naš organizem tako kompleksna zadeva, si strokovnjaki zaradi njega še danes belijo glave in marsikateri fenomeni še danes ostajajo nepojasnjeni.

Pogoste poškodbe pri smučanju – kako se jim izogniti in kako jih ozdraviti?
25. 02. 2022 05.00Smučanje je gotovo najbolj priljubljen zimski šport, žal pa v marsikaterem pogledu tudi precej nevaren.

Trditev kardiologa: Luskavico lahko odpravite, če se odpoveste živilom s škodljivimi lektini
22. 02. 2022 05.00Če boste svojega dermatologa vprašali o povezavi med prehrano in luskavico, vam bo ta vsled svojega šolanja verjetno zatrdil, da ne obstaja. Literatura in primeri iz prakse temu nasprotujejo, med njimi je tudi knjiga kirurga dr. Stevena R. Gundryja, ki opozarja na povezavo lektinov v živilih ne samo z luskavico, temveč tudi s številnimi drugimi boleznimi.

Kakšna je idealna sobna temperatura?
11. 02. 2022 05.00Na temperaturo, kakovost in vlažnost zraka v bivalnem prostoru vpliva mnogo dejavnikov. Od načina gradnje, izolacije, starosti vrat in oken itd. Imate doma radi topleje ali hladneje? Takšna je idealna sobna temperatura.

Kaj zmanjšuje velikost vašega penisa in kaj morate storiti, da ohranite dragocene centimetre?
03. 02. 2022 05.00Vsi moški dobro poznajo učinek hladne vode, ki lahko penis skrči tudi za polovico. K sreči gre za kratkotrajen učinek. V določenih primer pa žal ne. Čeprav večina moških sanja o večjem penisu, je realnost precej bolj kruta, saj se penis z leti zmanjšuje. V določenem življenjskem obdobju tako lahko postane tudi za centimeter krajši. Povprečna dolžina penisa, ko ta ni vzburjen, je devet centimetrov, medtem ko v ''trdem'' stanju povprečna dolžina znaša med 13 in 18 centimetri. Vrhunec, kar se tiče velikosti, naj bi penis doživel med 17. in 22. letom starosti, medtem ko vrhunec spolne moči moški doživljajo okoli 30. leta.

Kaj so steroidi in kakšne so posledice njihovega jemanja?
02. 02. 2022 05.00Za začetek pojdimo slabih sto let v preteklost, ko so nemški znanstveniki leta 1930 iznašli način, kako narediti umetno molekulo hormona testosterona. Tako so podvojili velikost telesnih mišic ter povečali vzdržljivost in agresivnost. Leta 1935 so prvič izolirali testosteron, leta 1940 pa so nemški vojaki jemali ene od prvih steroidov. V petdesetih so nanje prisegali nekateri ruski atleti. V šestdesetih, ko so dvigovalci uteži, ki so bili na steroidih, premagali konkurenco, so postali anabolični steroidi nujen dodatek za mnoge atlete. Danes nanje prisegajo običajni ljudje, ki hodijo v fitnes in želijo ubrati bližnjico do veliko mišic in malo maščobe. Medtem ko poklicni atleti steroide uporabljajo za doseganje boljših rezultatov, večino navdušencev nad fitnesom zanima le videz.

Moška nega obraza – kako skrbeti za kožo na obrazu?
27. 01. 2022 05.00Čeprav nas skušajo na vsak način prepričati, da potrebujemo za nego svojega obraza kozmetične pripomočke, s pravilno tehniko umivanja obraza na najpreprostejši in najcenejši način poskrbimo za zdravo kožo na obrazu. Čeprav velja nega obraza za žensko rutino, je tudi moška koža vsakodnevno izpostavljena negativnim zunanjim vplivom, zato je čist in dobro umit obraz prvi in najpomembnejši korak pri skrbi zanjo. Toda moška koža ima svoje zakonitosti in zato drugačne zahteve (beri: potrebuje druge sestavine), večina ženskih krem za obraz pa je premastnih za moško kožo.

Kaj so proteini, nepogrešljiv dodatek za rast mišic?
26. 01. 2022 05.00Ali so proteini isto kot beljakovine? Da, proteini so beljakovine! Protein je samo angleška beseda za beljakovino. Izraz proteini najpogosteje uporabljamo v fitnes žargonu za označevanje sirotkinih beljakovin (t. i. whey protein), ki so stranski produkt pridelave mleka v sir. Zakaj jih povezujemo predvsem s fitnes vadbo in mišicami in zakaj imajo proteini negativno konotacijo, izveste v nadaljevanju.

Ima jemanje prehranskih dopolnil več prednosti ali slabosti?
17. 01. 2022 05.00Prehranska dopolnila so največkrat koncentrirani viri hranil, ki imajo bodisi hranilni bodisi fiziološki učinek, in so namenjena dopolnjevanju naše prehrane. Pomanjkanje vitaminov in mineralov lahko privede do mnogih zdravstvenih težav ali oviranja optimalnega delovanja telesa. Pomembno je zavedanje, da prehranska dopolnila niso nadomestilo zdravi in raznoliki prehrani. Čeprav imajo dolg seznam pozitivnih učinkov, za razliko od zdravila pa seznam stranskih učinkov kratek, skrivajo svoje pasti in je treba biti pri njihovem uživanju previden. ''Najpomembnejše je, da jih ločujemo od zdravil, ki se uporabljajo za zdravljenje, preprečevanje ali diagnosticiranje bolezni,'' opozarja Sara Kenda, magistrica farmacije in specialistka klinične farmacije, s katero smo temo o prehranskih dodatkih razstavili na prafaktorje. Ljudje smo radi na ''simpl'', kar velja tudi pri prehrani. ''Zdi se mi, da je v današnjem svetu predvsem pomembno, da je nekaj enostavno in to je zagotovo uporaba prehranskih dodatkov.''

To se zgodi z vašim telesom, če nehate uživati sladkor
13. 01. 2022 05.00Vsi, ki imate radi sladko, verjetno veste, kako težko se je odpovedati sladkorju. Če ste si zadali, da ga boste popolnoma črtali s svojega jedilnika, si lahko obetate veliko koristnih učinkov na vaše zdravje. Ker pa je danes, ko je dobiček tudi v prehranski industriji bolj pomembna kot kar koli drugega, je težko najti predelano in vnaprej pripravljeno hrano, ki ji niso dodan sladkor, konzervansi, arome in drugi nezdravi aditivi. Ti nas tudi delajo odvisne od hrane, zaradi česar pojemo več. Odvisnost od sladkorja je resen problem in povzroča tako resno odvisnost kot nikotin in trde droge.

Dr. Leon Bedrač: Naš organizem vedno koordinira razpoložljiva hranila in energijo po načelu triaže
12. 01. 2022 05.00''Vedno je bolje dobiti vsa hranila v obliki hrane oziroma živil, saj smo temu ljudje najbolje adaptirani,'' pravi ustanovitelj Prehranske akademije in prehranski strokovnjak dr. Leon Bedrač, doktor kemijskih znanosti, ki trenutno bodoče farmacevte, kemike in kozmetičarje poučuje kemijo in različne strokovne predmete. V isti sapi dodaja, da 'živimo v svetu in okolju, kjer smo obremenjeni s številnimi stresorji, hranilna gostota prehrane pa je v hitrem tempu življenja pogosto močno zmanjšana, medtem ko je energijska gostota povečana, zato je v določenih primerih uporaba prehranskih dopolnil smiselna. Nanj smo naslovili številna ključna vprašanja, ki se tičejo prehranskih dopolnil, v njegovih odgovorih pa boste našli tudi tisto, kar morda niste želeli slišati, med drugim, da so prehranska dopolnila lahko samo pika na i in da gre samo za dopolnila in ne nadomestila za uravnoteženo in kakovostno prehrano.

To so najpogostejše napake pri umivanju zob
10. 01. 2022 05.00Umivanje zob nas spremlja od rane mladosti, kljub temu pa pri ščetkanju pogosto delamo ena in iste napake. Sploh veste, kako in koliko časa naj bi trajalo umivanje zob? Pri večini ne traja več kot eno minuto, eni pa pri umivanju pretiravajo in si poškodujejo dlesni in sklenino. Za vas smo zato pripravili nekaj koristnih nasvetov, kako si pravilno umiti zobe.

Kaj je HIIT-vadba in za koga je ta vrsta treninga primerna?
07. 01. 2022 05.00Kaj je HIIT vadba? Vsi, ki ste se kdaj srečali s fitnesom in vadbo, ste verjetno že naleteli na izraz HIIT. Če ne veste, za kaj gre, naj vam razložimo. Kot prvo, HIIT-vadba (po slovensko VIIT) ni vrsta vadbe, ampak način vadbe, pri katerem se izmenjujejo intervali visoko intenzivnega treninga in nizko intenzivnega treninga oz. popolnega počitka. Je verjetno najboljša kombinacija za zdravo in fit telo. Če trgovci pravijo, da ponujajo izdelke, ki imajo najboljše razmerje med kakovostjo in ceno, HIIT-vadba ponuja najboljše razmerje med porabljenim časom in končnimi rezultati. Pa niso rekli, da bližnjice ne obstajajo? HIIT je neke vrste bližnjica in čudežno zdravilo za tiste, ki imajo malo časa in jim bolj kot maraton diši šprint. ''Če se sliši predobro, da bi bilo res, potem zelo verjetno je,'' a ne v primeru HIIT-vadbe.

To se zgodi z vašim telesom, če nehate piti alkohol
06. 01. 2022 05.00Že od rane mladosti nas starši, zdravniki in mediji opozarjajo na slabe učinke, ki jih ima alkohol na naše telo in zdravje. Kljub temu ostaja ta resen družbeni problem. Redno oz. pretirano uživanje alkoholnih pijač lahko povzroči določene oblike raka, diabetes, visok krvni tlak, bolezni srca in določene karcinome, težave s spominom, motnje razpoloženja in bolezni jeter, moti spanec, slabo pa vpliva tudi na naše počutje in videz.