AvtorDavid Stropnik

Dakarski pekel 2022
14. 01. 2022 14.00Štiriinštirideseta izvedba relija Dakar se ni izkazala za eno zahtevnejših v zgodovini, je pa prinesla vrtoglave hitrosti, velike razdalje dnevnih etap, hudo poškodovane dirkače, nove teroristične grožnje in zmago Al Atijaha (ter vnovičen »poraz« Loeba). Predvsem pa je prinesla revolucijo v smislu prvih zmag vozil na električni pogon in nov že tretji zaporedni cilj edinega Slovenca Simona Marčiča. Osmo mesto v razredu Original, kjer pomoč mehanikov ni dovoljena, je sicer nekoliko pod njegovimi pričakovanji, a nedavno preboleli covid-19 in decembrska angina sta mu pobrala preveč moči za boljši dosežek.

Najbolj ekstremni športni podvigi leta 2021
07. 01. 2022 05.00Prvi petek novega leta izkoriščamo za pregled skrajnih podvigov v preteklem letu. Športnih, seveda! Pri tem hitrem izboru so imeli seveda prednost tisti z dobrimi videoposnetki, velik poudarek pa je bil tudi na Slovencih. Covid-19 je seveda tudi lani vplival na raznovrstnost dogajanja široko po svetu in skrbel tudi za drugačne vrste skrajnosti.

Osme dakarske sanje Simona Marčiča
31. 12. 2021 05.00Simon Marčič je zadnja leta edini slovenski dirkač na najtežjem in najdaljšem terenskem reliju na svetu, ki se začne jutri. 44. izvedba te legendarne dirke, relija Dakar, bo zanj že osma. Želja je jasna: doseči cilj, kar je na tej dirki že samo po sebi podvig, pa tudi izboljšanje drugega mesta v vsaj eni etapi v svojem razredu. In če se bodo zvezde uskladile – na več kot osem tisoč kilometrov dolgi dirki po brezpotjih se vsekakor morajo – morda niso izključene niti stopničke v motociklističnem razredu, v katerem zunanja pomoč mehanikov ni dovoljena.

Vozniški presežnik: reinterpretacija Porscheja Carrera
24. 12. 2021 05.00Sodobni športni avtomobili puhtijo od moči, vozniškega vzburjenja in elektronske varnosti. Toda obenem (skoraj) vsem manjka karizma in tisti pristni »hardcore« vozniški občutek neposrednega obvladovanja večstoglave konjušnice in neposrednega doživljanja ceste. Zato smo tokrat sedli za volan morda najbolj ikoničnega klasičnega športnega avtomobila vseh časov: Porscheja 911 RS iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja, a motorno, vozniško in vizualno dodelanega pri Tedson motors.

Raketa v elegantni (pre)obleki
17. 12. 2021 05.00Z verjetno najzabavnejšo Hondo CB 1000 R smo se srečali že predlani in z njo adrenalinsko obdelali dolomitske prelaze. Ob letošnji, tokrat odeti v elegantno črno »deep graphite black« barvo, zato pristopamo k testu bolj »teoretično«. A vendarle ne smemo pozabiti, da je to, kljub (športno) caferacerski podobi, motocikel, ki je lahko bolj adrenalinski od superšportne elitne CBR-ke. To je hkrati raketa, igrača in lepotička, ki med vožnjo ali le pogledovanjem izvablja nasmeh sreče na obraz in priliv adrenalina v telo.

Veteran Žan Košir: ''Videti je, da še dolgo ne bom nehal tekmovati''
10. 12. 2021 05.00Jutri se v Rusiji začenja sezona svetovnega pokala za deskarje na snegu, ki bo vrhunec doživela na olimpijskih igrah v Pekingu, kjer Slovenci znova veliko pričakujemo tudi od Žana Koširja, mojstra deske in olimpijad. 37-letni Tržičan, ki se ponaša s tremi olimpijskimi kolajnami, se je po petih letih težav s poškodbo hrbta letos vrnil na zmagovalne stopničke. Z njim smo klepetali na predsezonskem treningu na ledeniku Kaunertal.

Ester Ledecka: na treningu z najbolj vsestransko športnico
03. 12. 2021 05.00Ester Ledecka je fenomen zimskih športov, saj ruši stereotipe in premika meje možnega na dveh nogah in eni deski. Je ženska, ki na tiskovni konferenci po olimpijski kolajni ne sname smučarskih očal, dekle, ki jadra na deski, kot bi si želeli najmočnejši dedci in predvsem je tista, ki dokazuje, da sta karving na smučkah in karving v deskanju na snegu pravzaprav isti šport. Zato je edina v zgodovini, ki ji je na istih zimskih olimpijskih igrah uspelo osvojiti dve zlati kolajni v različnih športih. Z njo smo trenirali na avstrijskem ledeniku in ugotovili, da ni le super zvezdnica, ampak izjemno zanimiva in prijetna sogovornica.

Dirkaško doživetje za vsakogar
26. 11. 2021 05.00Tokrat smo raziskali, kako je mogoče v Sloveniji – oziroma tik ob njej – varno potešiti dirkaške strasti in željo po hitrosti ter dirkati kot amaterski voznik s proračunom običajne plače. Z drugimi besedami, kako za tisoč evrov kupiti celotno »vikendaško« dirkaško izkušnjo, ne da bi razmišljali o licenci, ekipi mehanikov in predelavi dirkalnika. Če si želimo avtomobilskega adrenalina, je praktično edina možnost Lemin »pokal twingo«, za motoriste pa Sušnikov »Speed cup«.

Nov slovenski dosežek v Himalaji: vzpon po SZ steni Tsoboja
19. 11. 2021 05.00Slovenci smo znova pustili močan pečat v Himalaji. Luka Stražar in Nejc Marčič sta konec oktobra v Nepalu v treh dneh preplezala 1700-metrsko smer na severozahodni steni 6680 metrov visoke markantne gore Tsoboje v lepem in relativno zapuščenem delu najvišjega gorstva. Smer, v kateri so jima poleg zahtevnosti stene težave povzročali še veter, pršni plazovi in predhodna Nejčeva bolezen, sta ocenila z najvišjo oceno, ED (M5, AI5). Z uspešnima alpinistoma in dobitnikoma zlatega cepina za enega najboljših vzponov na svetu, vzpon po zahodni steni K7 leta 2011, smo se pogovarjali po njuni vrnitvi iz Himalaje.

Podnevi majhen družinski avto, ponoči ponoreli dirkalnik
12. 11. 2021 07.40Letošnje domače reli prvenstvo, ki se je končalo minulo nedeljo v Idriji, so zaznamovali predvsem dirkalniki druge divizije – razreda rally4.

Monsterjeva revolucija pri Ducatiju
05. 11. 2021 05.00Monster je nastal iz želje narediti nešporten ducati, ki bi bil vozniško prijazen in frajerski. Tako smo pred tremi desetletji dobili ikoničen 600 kubični naked z zračno hlajenim L-dvovaljnikom in cevnim okvirjem, ki je lahkotno zabavno vožnjo združeval s cenovno dostopnostjo in všečnim, atraktivnim videzom. Z vsemi nadgradnjami in različicami, celo takšnimi z do 1200 kubikov in trikrat večjo močjo kot prvi model, je dosegel 350.000 prodanih primerkov, letos pa doživel popolno prenovo, nad katero pravoverni »ducatisti« niso navdušeni ...

Ultimativno vozniško doživetje v osrčju Alp
29. 10. 2021 05.00Med številnimi alpskimi prelazi je težko izbrati tiste, ki izstopajo. Jasno je, kateri je najvišji ali najbolj strm, a pri naši izbiri ne gre le za statistiko ali eno izmed visokih voženj, temveč za prečenje celotnega grebena Alp (med Airolom in Innertkirchenom). Obenem St.Gotthard, Furka in Grimsel, če jim dodamo še Sustenpass, tvorijo na sto kilometrih izjemno raznolik ultimativni vozniški poligon z epskimi razgledi bernijskih alp.

Dan v čevljih reli dirkača
22. 10. 2021 05.00Dirkati na reliju so sanje skoraj vsakega resnega voznika. A od debat ob šanku, kjer so vsi dirkači, do starta na pravem reliju je zelo dolga pot, ki poleg želje zahteva tudi veliko časa in denarja.

Barcolana s palube najhitrejše slovenske jadrnice
15. 10. 2021 05.00Čeprav Barcolana (Barkovljanka) ne velja za ekstremno športno prireditev, pa je v takšni burji, kot je bila letos, in na krovu »superšportne« Way off life, s katero smo po boku drveli več kot 40 km/h, več kot le razburljivo doživetje. Zaradi okvare na jamboru smo sicer zmago na koncu morali prepustiti Italijanom (Arci), a doživetje na najhitrejši slovenski jadrnici je bilo več kot le adrenalinsko.

Smuk po travi na retro ''sulicah''
08. 10. 2021 05.00Smučarska sezona v Sloveniji tudi ob najboljših zimah ne traja dlje kot od novembra do maja (na Kaninu pa do junija). A zgodnja jesenska smuka je bila pri nas vedno stvar fantazij ali pa je zahtevala odhod na alpske ledenike v tujini. Pohorci pa so se tokrat domislili odlične alternative, ki se je kljub svoji neverjetnosti izkazala za izjemno zabavno.

Jesenski lov na višino in sneg
01. 10. 2021 05.00Jeseni je v hribih na nek način najlepše, saj so doline še tople, sredogorje je obarvano, v visokogorju pa že najdemo sneg – še posebno nad 3000 metri. Obenem je ozračje veliko mirnejše kot poleti in to velja tudi za tla – bistveno manj je gneče. Za idealno jesensko turico smo izbrali Titlis – s 3238 metri najvišji vrh osrednje Švice, postavljen na sever glavnega grebena Alp, med idilična jezera in zlovešč ledenik. Žičniške naprave nas popeljejo 200 metrov pod vrh, ki pa ne ponuja le gorniških in smučarskih izzivov.

Pogled v zaodrje dirke motoGP ali vse, česar na televiziji ne vidite
24. 09. 2021 05.00Pogledali smo v ozadje dirk elitnega motociklističnega razreda.

Intervju s trenutno najboljšim motociklističnim dirkačem
17. 09. 2021 05.00Ja, vem, če rečem, da sem se pogovarjal z najboljšim motoristom na svetu, večina pomisli na povsem druga imena – od Marqueza do Rossija in Rea ali pa celo Agostinija ter na drugi strani asfalta od Gajserja do Cairolija. A tisti, ki je trenutno najboljši – vodilni v najvišjem, elitnem razredu svetovnega motociklističnega prvenstva – je Francoz Fabio Quartararo. Fant, ki se mu letos na široko nasmiha naslov svetovnega prvaka motoGP.

Vodne avanture z »bobrom«
10. 09. 2021 05.00Ne glede na to, ali svet odkrivamo z avtomobilom ali motorjem, skrite kotičke narave pa s kolesom ali peš, s tem, ko ostajamo na kopnem, izpuščamo velik del avantur. Za pravo svobodo se zato ne smemo omejiti z obalami jezer ali rek, saj so najlepši predeli narave in avanture prav sredi zelenih vod ali razpenjenih valov. A za različne tipe vodnih površin običajno potrebujemo različna plovila, kar seveda precej zaplete naše veslaške ambicije in želje. Toda zdi se, da lahko en »čolniček« nadomesti vse in je prava stvar za katero koli mokro avanturo. To je Elanov Beaver.

Ducati Multistrada V4S: sanjski motocikel za vse ceste
03. 09. 2021 05.00Govoriti o najboljšem je vedno stvar debate in subjektivne ocene, še posebej pri tako čustvenih in raznolikih zadevščinah, kot so motocikli. Toda vsake toliko se pojavi motor, ki mu ni mogoče ničesar očitati, stroj, ki je: superzmogljiv, zabaven, lep, vsestransko uporaben, tehnično dovršen in ima dovolj elektronskih varuhov, da nam lahko sledijo tudi pri najvišji hitrosti. In takšen je Ducati Multistrada V4S.

Tjaša Fifer, kraljica ekstremnega endura
20. 08. 2021 05.00Terenski motociklizem, še posebej v najzahtevnejši obliki – kot hardenduro in ekstremni enduro – velja za izjemno zahteven šport, s katerimi se načeloma ukvarjajo res "tough" moški. Toda Slovenka Tjaša Fifer ruši ta stereotip in spravlja v zadrego tekmovalce na najtežjih terenskih preizkušnjah. V svojem težavnostnem razredu namreč premaguje tudi moške tekmece in sedaj išče izziv še na dirkah svetovnega prvenstva.

V Lučinah smo dirkali z ekskluzivnim električnim dirkalnikom
13. 08. 2021 06.00Gorskohitrostne dirke veljajo za dirkaški sprint – le nekaj kilometrov na pamet naučene ceste, ki ne dopušča napak, saj ni časa za popravni izpit in ker gre za običajne ceste brez izletnih con, tudi dobesedno ni prostora za napake. Skupaj z »Lema racing teamom« sem se dirke (na) Lučine premierno v Sloveniji lotil futuristično pionirsko z resnim električnim dirkalnikom na osnovi teslinega modela3 in spoznal prav posebno dirkaško dimenzijo. Za začetek le dva podatka: moči je za 500 glavo konjušnico in tovornjaški navor 1200 Nm je na voljo v vsakem trenutku in položaju stopalke za plin.

Testirali smo teslo model 3 racing, izjemen električni dirkalnik, ki vrže na rit
06. 08. 2021 06.00Električna vozila me načeloma ne navdušujejo, a če dobim priložnost sesti v tako unikaten in redek dirkalnik, kot je tesla 3, vsi pomisleki in filozofiranja o prednostih in slabostih električnega pogona izgubijo smisel. Debate o onesnaževanju s termoelektrarnami in baterijami, težavnem polnjenju na potovanju in nenavadni odsotnosti zvoka odpihnejo hitrost, koncentracija in predvsem pospešek.

Tulove grede, plezanje v pravljici
30. 07. 2021 06.00Poleti večina drvi pod velebitskim tunelom sv. Roka v Dalmacijo in se ne zaveda, da se tik nad njim »skriva« eden najzanimivejših predelov narave na stari celini – Tulove grede.

Samotno vijuganje do Jadrana čez malo znano vas
23. 07. 2021 06.00Danes ne bomo veliko filozofirali, ampak le podali odgovor na preprosto vprašanje: želite poleti potovati na jug brez stresa in gneče na cesti in mejnih prehodih (kjer je gneča zaradi preverjanja pogoja PCT zdaj res neverjetna) ter se čim zabavneje odpeljati do Jadrana? Rešitev je Osilnica, vasica z maloobmejnim prehodom, neskončnimi ovinki na obeh straneh meje in eno najbolj norih cest, ki tja pripelje skozi Borovec pri Kočevski Reki.

Je lahko 300 »kubikov« dovolj avanturističnih?
21. 07. 2021 06.00Običajno nas privlačijo motorji, ki kipijo od moči in obljubljajo nepojmljive hitrosti ali pa s svojim gigantskim videzom delujejo neustavljivo avanturistično. A ker v resničnem življenju večina nikoli ne obkroži sveta in vozi vsaj približno po omejitvah, superzmogljivega ogromnega motocikla v bistvu ne potrebuje. Morda je čas, da se motoristi zavedo, da za hardcore avanturistični imidž ali občutek svobode ni treba trpeti glomaznih motociklov, praktično neuporabne moči, ne na cesti in še manj na terenu. In odgovor na vprašanje, kako malo moči, motorne prostornine in denarja je potrebnih za motoristično svobodo in avanturo, smo zato iskali na Hondi CRF 300 L.

Ponoreli fičo, raketa na osnovi Fiata 850
09. 07. 2021 06.00Kaj dobiš, če vzameš majhen motorno podhranjen družinski avtomobilček izpred pol stoletja, ga predelaš v karting slogu in vanj vgradiš superzmogljiv pogonski agregat iz nekdanjega superšportnega motocikla? Odgovor bi lahko bil: hibrid, ampak pravilnejši odgovor je: raketo! Dirkalnik, ki ga je doma sestavil dirkač Dejan Mašera.

Kolesarski raj sredi prestolnice
02. 07. 2021 06.00Če pomislimo na atraktivne spuste z gorskimi kolesi, si jih predstavljamo nekje daleč v odmaknjeni naravi, a naša prestolnica ponuja nekaj zanimivih in atraktivnih možnosti praktično "sredi" mesta. Na Golovcu je na razpolago šest kilometrov prog z višinsko razliko dobrih sto metrov. Na videz malo, a ker so pošteno zavite in dovolj zanimive, je za rekreativce to ravno prav, še posebno ker moramo višino pridobiti z lastnimi nogami. Vse proge so "singeltracki", a različnih zahtevnosti; od takšnih bolj "flow" z nagnjenimi zavoji, pa tudi do bolj spustaških s skoki.

Alternativna poletna ohladitev
25. 06. 2021 06.00Prvi teden poletja je že prinesel prvi vročinski val. Ljudje se z visokimi temperaturami soočajo na različne načine. Polivanje z mrzlim pivom, lenarjenje pod klimo ali čakanje v kolonah na hrvaški meji (ki nas pripeljejo v še bolj vroče kraje) morda niso med najboljšimi. Mi priporočamo smuko izpod skoraj tritisočaka Kölnbreinspitze v neposredni bližini Slovenije, ki je posebna zato, ker poteka nad jezerom, ki daje turi skandinavsko-aljaški občutek, in ker je precej samotnejša od bližnjega smučišča Molltaler Gletscher.

Jure Žabjek, mojster vrtoglave kolesarske vožnje
18. 06. 2021 06.00Spust z gorskimi kolesi je eden najatraktivnejših športov, ki združuje visoke hitrosti s tehnično zahtevnimi podlagami in tudi skoki, kjer je adrenalina zelo veliko, napake pa so zelo boleče kaznovane. Zahteva zelo vsestranske in tudi neustrašne tekmovalce, a če si kdo predstavlja, da so ti fantje kakšni potetovirani silaki, se še posebno v primeru najhitrejšega slovenskega "downhillarja" moti. Jure Žabjek, nekdanji državni in tudi evropski prvak v spustu, je namreč umirjen fant, ki ni le uspešen, hiter in predan športnik, ampak tudi "mojster" elektrotehnike.