AvtorDavid Stropnik

Motocikel, ki na videz združuje nemogoče
26. 08. 2022 05.00Dirka minuli konec tedna v Spielbergu je bila odlična priložnost, da si dirkaški in tehnološki vrhunec, kot ga predstavljajo dirke motoGP, ogledamo v živo. In če je jasno, da je na motociklistično dirko najbolje iti z motorjem, je veliko težje vprašanje, s katerim? Za identifikacijo je dobro, da uporabimo znamko, ki uspešno dirka, ker želimo podoživljati dogajanje na stezi. Fino je, da je motor superšportno oster, a ker gremo na dolgo pot, je pomembno, da ni prezahteven in je čim bolj potovalen. Toda ali je to sploh možno? Z aprilio tuono V4 je!

Je to najbolj vsestranski motor?
19. 08. 2022 05.00Ducati Multistrada je od nekdaj sinonim za vsestranski všečen zabaven motocikel, pri katerem se zaradi zabavnosti ni treba odreči potovalni uporabnosti in obratno. Je unikatna mešanica supermoto stroja in potovalnega terenca z dizajnerskimi izdelki. Zato je lepa, pametna (z vsemi elektronskimi pomagali), prijazna (v podajanju motorne moči in z elektronskim vzmetenjem ter vsemi mogočimi nastavitvami) ter zabavna (za vožnjo). Tako da pri novi Multistradi V2S vprašanje pravzaprav ni, kako se pelje, ampak je le-to bolj filozofsko: ali je boljša od večje sestre V4S?

Plaže za adrenalinska doživetja – 2. del: Dalmacija
12. 08. 2022 08.19Po Kvarnerju smo v iskanju plaž, ki so veliko več kot le prostor za poležavanje in kopanje, nadaljevali pot v Dalmacijo. Tukaj je lepih plaž ob skoraj čarobno obarvanem morju še več, a nas so zanimale le tiste, ki so poleg tega tudi razburljivo zanimive in omogočajo doživete aktivnosti. Zato smo se ustavili na Hvaru, ob Neretvi in na otočkih pred Dubrovnikom.

Hrvaške plaže za adrenalinska doživetja – 1. del
05. 08. 2022 05.00Plaže večina dojema kot kos kakršne koli obale, kjer se je mogoče prepustiti poležavanju na soncu ob zvoku šumenja morja, osvežilnih pijačah in kričanju otrok. A če se potrudimo, lahko tudi precej blizu najdemo prostore, ki so veliko več kot to. Plaže, ki niso le čarobne zaradi svoje lepote, ampak so posebne zaradi svoje unikatnosti. Predvsem pa so prostor, kjer je ob morju mogoče iskati vzvišene občutke ali celo adrenalinska doživetja. Tukaj predstavljamo tri takšne v Kvarnerju, naslednjič pa nadaljujemo v Dalmacijo.

Visokogorska jadralska zabava na 2000 metrih nadmorske višine
29. 07. 2022 05.00Jadranje rekreativci običajno dojemajo kot plutje med morskimi otočki s čim večjimi, razkošno opremljenimi jadrnicami in ne preveč vetra, tekmovalci pa prav obratno s pravimi dirkalnimi bolidi, pri katerih šteje vsaka najmanjša (ne)pomembnost in močan veter prinaša ne le tekmovalno, ampak tudi adrenalinsko doživetje. Mi pa smo poskusili nekaj povsem tretjega, jadranje v mini jadrnicah in to v gorskem okolju skoraj dva kilometra nad morsko gladino.

Najlepša grška plaža na ekstremen način
22. 07. 2022 05.00Milos je idilični otok v Egejskem morju, ki se ponaša s čarobnimi plažami, namenjenimi umirjenemu uživanju (v dvoje) brez bučnih zabav, a z veliko butičnimi gostilnami. Tukaj je ena najbolj priljubljenih plaž v Grčiji in morda Sredozemlju – uradno najbolj popularna plaža na Instagramu – Sarakiniko, ki je posebna predvsem zaradi svoje bele zglajene vulkanske kamnine, ki še najbolj spominja na Lunino površino. Plaža, ki jo je mogoče zaradi izrednih naravnih formacij izkoristiti tudi za skrajni wakeboard in trial motociklizem.

Avto, ki nikogar ne pusti neprestrašenega
15. 07. 2022 05.00Danes ne bomo veliko filozofirali: vozili smo avtomobil, ki ne potrebuje veliko besed, saj je v sanjski garaži vsakega avtomobilskega navdušenca. A če ga večina vozi le na playstationu, smo ga mi v resničnem svetu, z naježeno kožo na vratu, razburkanim želodcem, vlažnimi prsti na volanu in osuplostjo v glavi. Hrumeči motor, ki avto pospešuje hitreje, kot če bi padal v prepad, in prenos moči/navora, ki lepi vsa štiri kolesa na asfalt, namreč ne pusti v tem avtu (in v bistvu tudi zunaj njega ne) nikogar hladnokrvnega in neprestrašenega.

Najboljše ceste Kvarnerja izza krmila honde NT1100
08. 07. 2022 05.00Ko pomislimo na eno- ali dvodnevni skok z motorjem na morje običajno zavijemo po jadranski magistrali na Rab ali Pag. A tokrat smo izbrali nekaj bližjega in vozniško bolj zanimivega. Turco, ki v enem zamahu ponuja serpentine čez Učko, sanjsko obalno cesto na vzhodu Istre, hitro glavno cesto čez Cres in prav nasprotno, potko do Lubenic, za bonus pa še gnečo preko Krka in prav nasprotne samotne ceste Gorskega kotarja. Cesto, ki povezuje najlepšo istrsko, creško in krško plažo.

Je to res še Harley-Davidson? Dan v sedlu čoperja, ki na novo definira to ikono
01. 07. 2022 05.00Vem, v tej rubriki skušamo početi, govoriti ali testirati stvari, ki so vsaj malo ekstremne, zato čoperji načeloma ne sodijo sem. Toda tale Sportster S je drugačen, poseben in na nek način skrajen. Je namreč Harley-Davidson, a obenem v bistvu ni Harley Davidson. Harleyi so motociklistična ikona, pregovorno glasni, težki, okorni, dragi oldschool čoperji, ki gradijo na imidžu in drugačnem načinu doživljanja motociklizma. Sportster res vsebuje nekaj te dediščine in DNK-ja, a po drugi strani prinaša precej svežo in drugačno plat vožnje.

Obkroženje Kamniško-Savinjskih Alp: Je to popoln motoristični izlet?!
24. 06. 2022 05.00Med skoraj neskončnimi možnostmi tur v tako razgibani raznoliki in zanimivi deželi, kot je Slovenija, je težko izbrati eno, ki bi zadovoljila vse okuse. A tura okoli Kamniško-Savinjskih Alp je vendar nekaj posebnega. Na približno 300 kilometrih ponuja vse, kar si lahko želimo: hitre široke asfaltne dele, razgledne panoramske ceste, velike višinske razlike, ozke vijuge in presenetljivo veliko legalno prevoznega makadama. To je tura, ki zadovolji vse vozniške želje in daje tudi občutek estetike ter daljave.

Skuter za terenska potovanja?
17. 06. 2022 05.00Ja, vem – ideja, da bi skuter uporabljali kot terenski potovalnik, je v osnovi nora, ampak če pogledamo širše in neobremenjeno ter teorijo preizkusimo v praksi, ugotovimo, da je prav mogoča. Honda ADV 350 ima podaljšane hode vzmetenja, enduraško široko krmilo, nekoliko bolj grobe gume, napol integriran kovček, ki skupaj s prostorom pod sedežem daje skoraj sto litrov prtljažnega prostora, in izjemen doseg onkraj 300 kilometrov pri slabih tridesetih konjičkih pod zadnjico. Zato sem mu pripravil 300-kilometrski test, sestavljen iz hitrih ovinkov, zahtevnih vzponov in tudi divjih makadamov.

Trikolesna borba s pariško gnečo
10. 06. 2022 05.00Današnji test bo bolj filozofske narave, premišljevanje o tem, koliko koles je optimalnih za vožnjo. Natančneje za vožnjo v mestni gneči, ki smo se je lotili v centru Pariza. Avtomobili s štirimi kolesi tukaj odpovejo, a tudi skuterji niso dobra rešitev. Tisti majhnih prostornin, ki so vozniško dostopni vsem, so zaradi majhne hitrosti nepraktični in lahko celo nevarni, skuterji večjih prostornin pa zahtevajo motoristično vozniško dovoljenje in neizkušenim ne dajejo občutka varnosti v dežju. Trikolesni skuterji, vozni s kategorijo B, se zdijo optimalna rešitev, ampak so to sploh še skuterji, mopedi, motorji?

Karla Oblak, ekstremna triatlonka: Ko trpljenje postane izziv
03. 06. 2022 05.00Trening s Karlo Oblak je bil že na prvi pogled nenavaden. Običajno si gorskega teka in plavanja ne predstavljaš z gospo z zajetnim trebuhom. A ekstremna triatlonka tudi v relativno pozni nosečnosti ne popušča. Ukvarjanje z jogo in holistično dojemanje telesa pomeni tudi to, da v naravnih procesih ne vidi ovire gibanju. Njeno gibanje, ko ni noseča, pa seveda ni več naravno, ampak zares ekstremno. Ukvarja se namreč s športom, ki zahteva prav posebno telesno in mentalno pripravo – triatlonom v ekstremnih pogojih. Sicer pa je pravnica z doktoratom iz ekonomije.

Zaključna pomladna smuka pod Kriško steno
27. 05. 2022 05.00Za lep zaključek smučarske sezone imamo v slovenskih hribih kar nekaj možnosti. A epska Jugova grapa je za večino prestrma, spust Za Cmirom mnogim prenaporen, ozebniki, kot sta Turški žleb in Jalovec, pa že prekamniti. Turca pod Kriško steno združuje najboljše: preprost dostop, še preprostejšo orientacijo, ravno pravšnjo strmino in tudi dolžino (da ni ne premalo in ne preveč), obenem pa daje občutek resnega gorskega sveta in omogoča smučanje pravzaprav več kot pol leta.

Razkrivanje skrivnosti Islandije: lovljenje sanj med ognjem in ledom
20. 05. 2022 11.30Med različnimi sanjskimi deželami ima Islandija posebno mesto. Za pet Slovenij velik otok tik pod arktičnim krogom se ponaša z največjim evropskim ledenikom, skoraj tisočimi izviri vroče vode, kupom vulkanov in vulkanskih planot in pet tisoč kilometri obale, ki ponuja tako peščene plaže kot zasnežene fjorde. Če obstaja sanjska dežela za vse naslade in avanture, je Islandija točno to. Sam sem se je lotil s smučmi, terenskim avtomobilom, veslom in kamero ter preživel epski teden v arktičnem vzdušju (vključno s polarnim sijem) med ledom in ognjem.

Fascinantnost smučanja na robu Arktike
13. 05. 2022 05.00Bele vesine, kontrastno razprostrte med modrino neba na eni strani in modrino morja na drugi, dajejo smučanju v fjordih arktičnega (ali pa podarktičnega) področja prav poseben čar. Če temu dodamo še odsotnost dreves, ki omogoča prosto smučanje zares povsod, in dolge pomladanske dneve, v katerih tudi polnočna (dnevna) smuka ni redka, dobimo čarobno dimenzijo smučanja – tisto, ki dela vijuganje po severu Islandije tako vabljivo, nepozabno in predvsem »obvezno« v naboru vsakega resnega turnega smučarja.

Luka Potočar – mladi kralj vertikale
06. 05. 2022 14.00Danes se v Seulu nadaljuje sezona letošnjega svetovnega pokala s tekmami v balvanskem (in hitrostnem) plezanju. Zato smo na balvanski steni plezali z Luko Potočarjem – trenutno najboljšim slovenskim športnim plezalcem – aktualnim svetovnim podprvakom v težavnosti. Nekako smo že navajeni, da slovenske plezalke več kot desetletje krojijo vrh tega športa, a Luka je tisti Slovenec, ki »nam« je priplezal prvo moško kolajno na največjih tekmovanjih.

Za volanom dirkalnega mercedesa AMG GT4
29. 04. 2022 05.00V eni od redkih razvitih držav na svetu brez dirkališča seveda ni prav veliko resnih dirkalnikov za na »pisto«. Še posebno ne zmogljivih, hitrih, ekskluzivnih in vsaj malo prestižnih. Zato so nas ob mercedesu AMG GT4, ki ga je k nam pripeljal Mirko Marinšek, hipoma zaščemeli več kot samo prsti na rokah in nogah. To je avtomobil, ki vzbuja strahospoštovanje in občudovanje, zato je bila vožnja te relativno (ne)uglajene zveri na grobniški stezi pravo dopaminsko doživetje in adrenalinski izziv.

Ženska stran zasneženih gora – intervju s »pro« smučarko Caroline Gleich
22. 04. 2022 05.00Svet prostega, ekstremnega in alpinističnega smučanja še vedno velja za bolj ali manj moško področje. Toda na na videz prepadne bele vesine, ki zahtevajo odlično telesno pripravljenost in predvsem duševno soočanje z nevarnostmi, se podajajo tudi smučarke. In ena uspešnejših je 36-letna Caroline Gleich, ki je to zimo opravila nekaj drznih spustov na Antarktiki, nedavno pa smučala tudi v Sloveniji.

Slovenski smučarski presežnik – Triglavska turnosmučarska magistrala
15. 04. 2022 05.00Velikopotezno turnosmučarsko pohajkovanje po Kamniško-Savinjskih Alpah v pretekli zgodbi (na Moličko peč) je bilo pravzaprav le uvod v današnjo zgodbo, ki prinaša največ, kar je v smučarsko gorniškem smislu pri nas mogoče. Triglavska magistrala je načeloma tri- do štiridnevno potovanje med Bohinjem in Krmo v dolžini 50 kilometrov in z višinsko razliko vzpona vsaj treh kilometrov. Ta tura nas vodi z Vogla preko Komne in doline triglavskih jezer pod Triglav in preko Kredarice v dolino Krme ter prinaša vse, kar si je mogoče na snegu zamisliti: od atraktivnega smučanja do čarobne narave, samotnih pa tudi napornih vzponov in doživetih dni.

Vodniška tura z Rokom Zalokarjem
08. 04. 2022 08.33Hribi, še posebej zimski, ko ni gneče, so sinonim za samoto, skrivnostno naravo, doživetja ... A vendar zimske zasnežene gore skrivajo več nevarnosti in zahtevajo več gorniškega znanja ter poznavanja terena. Zato se je v njih, še posebej če želimo sproščeno, nestresno in varno smuko, dobro zanesti na izkušenega vodnika. In zato smo se odločili tokratno turo opraviti z enim najbolj izkušenih slovenskih gorskih in smučarskih vodnikov Rokom Zalokarjem in poklepetati z njim:

Turno po čarobni Dleskovškovi planoti
01. 04. 2022 05.00Običajno v tej rubriki predstavljamo smučarske izzive, ki so vsaj malo začinjeni s strmino, višino ali kakšno posebnostjo. Tokrat, ob ponovnem obisku zime v tej pomladi, pa se bomo namesto freeriderskega ali variantnega lotili velikopotezno turnosmučarskega. V pravem pomenu te besede – saj gre za 20-kilometrsko popotovanje po samotnem pravljičnem zasneženem svetu vzhodnih Kamniško-Savinjskih Alp s številnimi vzponi (skupno krepko čez kilometer) in spusti, s končnim ciljem na Molički peči.

Tim Mastnak: ’’Ko si na vrhu, ni težko imeti motivacije’’
25. 03. 2022 10.00Že leta 2011 je postal mladinski svetovni prvak, letos pa mu je na domači Rogli končno uspelo stopiti tudi na stopničke tekme svetovnega pokala.

V sovoznikovih čevljih na reliju
18. 03. 2022 05.00Iskreno rečeno, sem vlogo sovoznika podcenjeval. Cesto sem vedno doživljal po stiku z volanom, zato v iskanju dirkaških doživetij in adrenalina odpeljal nekaj relijev in gorskih, pa tudi krožnih dirk. Pri tem se mi je zdelo, da ne more nič preseči občutka nadzora nad dirkalnikom v ovinkih, med drevesi, nad prepadi, ob ograjah … Ampak v bistvu obstaja vloga, ki je skrajnejša – nadzor nad voznikom, ki nadzoruje dirkalnik, oziroma vloga reli sovoznika. Sam sem jo doživel ob boku dirkača Jana Medveda, na sedežu fieste druge divizije, na katerem se običajno poti Izidor Šavelj.

Najdrznejši slovenski smučar Maj Štirn: 'Všeč mi je bilo odkriti nekaj za tistim robom'
11. 03. 2022 08.15Maj Štirn je slovenski smučar z največjimi jaj.. oziroma, lepše povedano, z najširšimi smučkami. Ali pa vsaj fant, ki zna široke freeride smuči najbolje uporabljati. Je tisti Slovenec, ki je dovolj drzen in dober, da si je rekreativno prosto smučanje upal dvigniti na višji nivo. Tekmuje namreč v kvalifikacijski seriji svetovnega pokala v prostem smučanju, pri katerem se znanje smučanja meša z drznostjo, obvladovanjem tudi tretje dimenzije in navideznim kljubovanjem gravitaciji.

Varno iskanje užitkov v beli opojnosti
28. 02. 2022 09.00Čeprav se na videz resna zima končuje, v gorah še zdaleč ni rekla zadnje besede. Vrhunec snežne oddeje je zadnja leta sredi pomladi, obenem pa lepi pomladni dnevi še bolj vabijo turne in proste smučarje, kar je lahko tudi nevarno. V letih pandemije covida-19 so zaprta smučišča in vabljiva svoboda gora v neokrnjena snežna pobočja popeljala tudi dobre, a v gorah neizkušene smučarje. Zato na tem mestu ponujamo nekaj konkretnih nasvetov za izbiro opreme, varnostnih pripomočkov in tur, pa tudi informacij o plazovni varnosti.

Rajski zimski svet suhega ruševja
21. 02. 2022 09.00Čarobna gorska narava, brezskrben, tehnično nezahteven vzpon z možnostmi nadaljevanja v resnejše zasnežene vesine in predvsem svobodna izbira možnosti med preprostim veseljem ali adrenalinsko velikopoteznim smučanjem. To so turnosmučarske sanje, ki so na Zelenici realnost še iz časov, ko je bila delujoče smučišče. Danes ob porastu turnega smučanja sicer na sončne zasnežene vikende ni obljudena nič manj kot nekoč, a ob vseh možnostih, ki jih odpira, lahko najdemo še veliko samotnih pobočij in grap, kjer nas nihče ne bo slišal vriskati od veselja ali strahu. Idealnost krni le velika plazovna nevarnost tega območja, s katerim narava pozimi čuva svoje najlepše predele.

Skriti smučarski čari kraljice Dolomitov
04. 02. 2022 05.00Marmolada je kraljica Dolomitov – krepak tritisočak (kar manjše pogorje) s čarobnim razgledom in preprostim dostopom z nihajkami prav pod enega izmed vrhov. Ponaša se s smučarsko progo, ki ima tudi v svetovnem merilu impresivno višinsko razliko blizu dveh kilometrov, predvsem pa z ’offpiste’ možnostmi celotnega severnega pobočja. Tu najdemo Sloveniji najbližji ’freeride’, ki združuje lagodni pristop z osupljivo višinsko razliko v resnem gorskem okolju, a brez orientacijskih in logističnih težav ter (pre)strmih prehodov.

Heliski, drugačna dimenzija smučanja, ki je dostopna tudi pri nas
28. 01. 2022 05.00Brez veliko filozofiranja je jasno, da na področju smučarskih užitkov več od heliskija praktično ne obstaja. A večini se zdi, da je helikoptersko podprto vijuganje po deviškem snegu domena zahodne Kanade in Rusije, doma pa da lahko o tem le sanjarimo. Da to ni res, smo se prepričali na heliskiju v Kaninskem pogorju.

Peskovnik za odrasle: motoristični puščavski izziv
21. 01. 2022 05.00Puščavo je mogoče premagati na različne načine – od uporabe kamel do zmogljivih terenskih vozil. A najzabavneje, najbolj pristno doživeto, pa morda tudi najbolj nevarno je za krmilom terenskega motocikla. Še posebej peščena puščava, kot je Rub al Khali, ki pravkar gosti najtežji reli na svetu – Dakar, je za vožnjo z motorjem idealna, saj deluje kot velikanski peskovnik, ki ne ponuja le svobodnih prostranstev, ampak tudi izzive v obliki sipkega peska in strmih sipin.