znotraj

BMW iX xDrive50 sport: neslišni Goljat
18. 01. 2022 05.00Zadnja leta BMW-ji vsi po vrsti oblikovno polarizirajo in zakaj bi bil povsem novi iX drugačen. Velik in škatlast je, znotraj pa pokaže vso svojo naprednost in potnikom ponuja pravo razkošje prostora. Ampak zna še veliko več!

Najbolj žgečkljivi fetiši zvezdnikov in zvezdnic
14. 01. 2022 05.00Potem ko sta se nedavno zaročila Megan Fox in Machine Guy Kelly, ki sta to proslavila s tem, da sta pila kri drug drugega, samo preverili druge nenavadne fetiše zvezdnikov. Njuno dejanje seveda še zdaleč ni najbolj nenavadna stvar, ki so jo storili zvezdniki, ki tudi na ta način vzdržujejo zanimanje medijev in javnosti. Nekateri so za javnost brez dlake na jeziku priznali, kaj jih vzburja in kaj med seksom najraje počnejo s partnerjem. Kaj se torej dogaja v spalnicah slavnih? Uf, marsikaj!

Dr. Leon Bedrač: Naš organizem vedno koordinira razpoložljiva hranila in energijo po načelu triaže
12. 01. 2022 05.00''Vedno je bolje dobiti vsa hranila v obliki hrane oziroma živil, saj smo temu ljudje najbolje adaptirani,'' pravi ustanovitelj Prehranske akademije in prehranski strokovnjak dr. Leon Bedrač, doktor kemijskih znanosti, ki trenutno bodoče farmacevte, kemike in kozmetičarje poučuje kemijo in različne strokovne predmete. V isti sapi dodaja, da 'živimo v svetu in okolju, kjer smo obremenjeni s številnimi stresorji, hranilna gostota prehrane pa je v hitrem tempu življenja pogosto močno zmanjšana, medtem ko je energijska gostota povečana, zato je v določenih primerih uporaba prehranskih dopolnil smiselna. Nanj smo naslovili številna ključna vprašanja, ki se tičejo prehranskih dopolnil, v njegovih odgovorih pa boste našli tudi tisto, kar morda niste želeli slišati, med drugim, da so prehranska dopolnila lahko samo pika na i in da gre samo za dopolnila in ne nadomestila za uravnoteženo in kakovostno prehrano.

Kdo je Elon Musk, norčavi tehnološki vizionar?
14. 12. 2021 05.00Revija Time je šele tretjič naziv osebnost leta podelila izvršnemu direktorju avtomobilskega podjetja. Ta čast je po Walterju Chryslerju, pionirju ameriške avtomobilske industrije in začetniku Chryslerjeve koorporacije, in Harlowu Curticu, nekdanjemu predsedniku General Motorsa, pripadla Elonu Musku, prvemu možu avtomobilske družbe Tesla in gonilni sili družbe SpaceX ter človeku, ki je poskrbel, da smo elektromobilnost začeli jemati resno. Musk sebe pogosto ne jemlje preveč resno, saj je znan tudi po številnih nenavadnih potezah in izjavah. Med drugim je širil neresnice o koronavirusu, bil tarča kritik zaradi izjav na temo kriptovalut, javnega transporta in umetne inteligence, na sodišču pa se je znašel zaradi trditev o privatizaciji Tesle.

Vsestranski Luka Markus: ''Otrok je najzahtevnejša publika, po drugi strani pa je lahko tudi najbolj hvaležna''
14. 12. 2021 05.00Diplomirani in v Londonu izšolani igralec Luka Markus se je Sloveniji pred leti predstavil v vlogi Dannyja v muzikalu Briljantina in z ekipo po dolgem in počez obdelal Slovenijo, si nabirala dragocene izkušnje, ki povezujejo tri umetnosti: glasbo, igro in ples. Slovencem je približal sebi tako ljub žanr, ki nam je bil bolj ali manj tuj. Njegovi napori so naleteli na plodna tla, saj je bila igra hit, Luka pa bo tudi v prihodnje negoval ljubezen do igralstva, plesa in glasbe, ki se najbolje zlijejo prav v muzikalu. Čeprav smo ga kot umetnika multipraktika vajeni v prvih ''bojnih'' linijah, bodisi kot igralca oz. glasbenika, se je za svoj zadnji projekt povlekel v ozadje. V sodelovanju z Alenko Tetitkovič, Dejanom Kranjcem in drugimi je namreč ustvaril serijo poučnih epizod za otroke, kjer nastopa kot lutkar, kar pa ni bila njegova prva izkušnja z lutkarstvom, ki tudi v digitalni dobi ostaja relevantno. ‘’Dokaz za to je dejstvo, da nekatere predstave dosegajo ponovitve že v štirimestnih številkah. Tradiciji pridno pripenjajo nove trende, novo avtorsko glasbo in nenazadnje tudi novodobno tehnologijo. Srčno svetujem, da so lutke del vsakega otroka,’’ razlaga Luka.

Najbolj uporabne bližnjice na tipkovnici, ki omogočajo hitrejše, lažje in bolj produktivno delo z računalnikom
13. 12. 2021 05.00Bližnjice na tipkovnici (kombinacija tipk) omogočajo uporabniku, da delo opravlja hitreje oz. učinkoviteje, saj želeno dosežete hitreje kot z uporabo miške. Za vas smo zato pripravili nabor nekaterih najbolj uporabnih in zimzelenih bližnjic v sistemu Windows, ki bi jih moral poznati vsak uporabnik računalnika in ki vam bodo pri vašem delu že danes lahko prišle prav.

Kako se mora smučar obnašati na smučišču
02. 12. 2021 05.00Pozimi mnogi prosti čas izkoristijo za obisk smučišč. Žal vsako leto tudi s slovenskih smučišč poročajo o nezgodah. Da bi v prihodnje poročali o čim manj nesrečah, je dobro osvežiti znanje o pravilih in dolžnem obnašanju na belih strminah.

In najboljši SUV je ...
18. 11. 2021 05.00Pet močnih avtomobilskih predstavnikov se je tokrat pomerilo med seboj in vsi po vrsti so nas želeli očarati na vseh področjih. Ker je to težko in smo zahtevni, smo po dolgotrajnem testiranju dobili najboljšega. Tokrat je to volvo XC40!

Samozavestno v svet
29. 10. 2021 05.00Novi lexus NX ima veliko vrlin, a med njimi nikakor ni diskreten izgled. Križanec je na ceste zapeljal zelo samozavestno ter malce samosvoje in s celim bataljonom tehnoloških bombončkov. Z njim smo se prvič zapeljali po zavitih cestah Majorke.

Younite: 'Album je kot serija, ki jo moraš pogledati v celoti, če želiš dojeti bistvo, hkrati pa je lahko vsak njen del zgodba zase'
20. 10. 2021 05.00Za umetniškim imenom Younite se skrivata Iza Leskovšek in Jakob Zlatinšek, mlada glasbena ustvarjalca, katerih glasbena pot in prijateljstvo se prepletata že od otroštva. Oba se predstavljata kot inštrumentalista, širša javnost pa ju je spoznala leta 2018, ko sta, prvič združena v projektu Younite, izdala avtorski prvenec Junija. "Pomembno nama je, da prav vsaka skladba nastane iz nekega iskrenega občutka, in ne na silo," Younite razlagata po svojem šestem glasbenem "otročičku".

Roller derby kotalkarica: ''Ni dober občutek, da imajo vsi drugi športniki in rekreativci prednost pred nami''
10. 09. 2021 05.00Roller derby je šport, ki ga v Sloveniji poznajo le redki. Odvija se na kotalkah, a je vse prej kot klasično kotalkanje. V njem, vsaj pri nas, zaenkrat dominirajo dekleta, čeprav gre za precej divji kontakten šport, pri katerem si kot v centrifugi. A prav njegova narava je tista, ki privlači številna dekleta, ki tudi na ta način ''razbijajo stereotipe, kako nežne naj bi ženske bile,'' istočasno pa presenečeno ugotavljajo, koliko je njihovo telo zmožno. Še vedno to ni MMA – nenazadnje igro omejuje gora pravil – pa vendar ni za vsakogar, saj že bojna oprema vzbudi strahospoštovanje do te ''eksotične'' športne discipline, za katero se zdi, da je pobegnila iz filma. V resnici je vzniknila že leta 1935 in je ni navdahnil film Rollerball (1975). O roller derbyju smo se pogovarjali z Reo Stardast, članico edinega kluba pri nas, Roller Derby Ljubljana (RDLJ), ki nam je, nepoučenim, dodobra približala ''spregledani'' šport, katerega glavno vezivo je moč, a ne surova, pač pa moč kolektiva.

Najstnikom igranje računalniških iger omejili na tri ure na teden
06. 09. 2021 05.00Igranje računalniških iger na Kitajskem je za najstnike postalo še težje, saj jih bodo po novem lahko igrali le tri ure na teden. Z novimi pravili želijo kitajske oblasti zaščititi zdravje mladoletnikov. Omejitev zadeva vse elektronske naprave, tudi pametne telefone, omejitev pa bo zagotovo hud udarec za industrijo spletnih iger. Ukrepi so odgovor na pritožbe staršev. "Mnogi starši so povedali, da je odvisnost najstnikov resno vplivala na njihov šolski uspeh ter telesno in duševno zdravje, kar je v številnih družinah povzročalo veliko težav,'' je dejal predstavnik uprave za tisk in javne objave (NPPA).

Voditeljica Kmetije Natalija Bratkovič: ''Če je ne gledaš, boš naslednji dan izvisel pri debati ob kavi ali kosilu.''
02. 09. 2021 12.00Če v preteklosti ni hotela slišati o tem, da ne bi živela v mestu, je Natalija Bratkovič danes podeželsko dekle. Mimo njenega okna tako zdaj pogosteje švigajo srne kot avtomobili. Mariborčanka, ki je postala sinonim za šov Kmetija, ki se 6. septembra po dveh letih vrača na male zaslone, je zapisana kikboksu in zaljubljena v svoje delo. ''Ni ga boljšega od tega, ko veš, da te gledalci in gledalke spremljajo. To je zame nagrada, hrana za dušo. Oni so namreč tisti, za katere ustvarjamo oddaje, oni so tisti, ki izberejo tvojo oddajo in dovolijo, da jim polepšaš, zapolniš in nasmeješ večer po napornem dnevu. ''Zaveda se, da vseh okusov gledalcev in gledalk ne more zadovoljiti, zato uporabi selektivni sluh, ko gre za kritike. Konstruktivne si piše za uho, ostale pa skuša čimprej pozabiti.

Apel obupane mlade Afganistanke: ''Ne nasedajte talibanom!''
18. 08. 2021 06.00Dekle, ki je čez noč postalo simbol Afganistana, tamkajšnjih žensk in borbe proti talibanom, je znova stopilo pred javnost. Potem ko se je razjokala pred kamero telefona, ko je razlagala, kako so talibani ženske oropali prihodnosti, je tokrat v intervjuju še bolj udarila po režimu, ki je zrušil oblast.

El Makedoner: ''Hip hop je postal precej irelevanten, jaz pa sem rad relevanten''
02. 08. 2021 06.00El Makedoner, ime, za katerim se ''skriva'' Stefan Josifovski, je domžalski hitrojezični ''recitator'', ki si je pot na slovenski glasbeni trg začel utirati z albumom Adekvatno stanje in skupnostjo Balklan, ki je prerasla v istoimensko založbo. Nedavno je izdal svežo skladbo in še enkrat več atraktiven videospot, ki ga je posnel v rodni Makedoniji. Čeprav na glasbenem trgu še ni zadel binga, je vonj po uspehu vse močnejši. V najstniških letih je Sloveniji postala njegov novi dom in čeprav bi si želel, da bi lahko prek radijskih valov in drugih kanalov dosegel več ljudi, pravi, da mu je Slovenija ponudila to, česar mu Makedonija ni mogla nikoli. Zato še naprej vztraja, družbi ponuja ogledalo, oporo in skrbi za pozitivo.

Zanimivosti o srhljivem Aljaškem trikotniku
19. 01. 1970 06.00Vsi poznamo zloglasni Bermudski trikotnik, karibsko območje, ki je povezano s številnimi nepojasnjenimi dogodki. A le malokdo ve, da imamo tudi Aljaški trikotnik, ogromno območje divjine, ki povezuje tri ključne točke – mesto Juneau, Barrow in Anchorage. Številni raziskovalci že več desetletij preučujejo in raziskujejo številne skrivnostne dogodke, ki vključujejo predvsem usodna izginotja ljudi, letal in čolnov ter ostale nenavadne pojave. S tem povezane teorije pa se nanašajo predvsem na vorteks (vrtinec), mitološka bitja in obiske nezemljanov.

Ali so geni tisti, ki določajo, kako dolgo živimo?
08. 07. 2021 06.00Povprečna življenjska doba človeka v razvitih državah je okoli 80 let. Nekateri sicer krepko presežejo to starost – najstarejši človek do zdaj je dočakal 122 let. Čeprav je smrt neizbežna, dolgoživost med posamezniki drastično variira. Kaj sploh je skrivnost dolgega življenja? Ali določa življenjsko dobo naš genski zapis (DNK) ali življenjski slog?

Bizarno Applovo nadlegovanje
05. 07. 2021 06.00Navzven je videti, da je Apple inovativno, ozaveščeno in človeku prijazno podjetje. V oglaševanju poudarjajo medčloveške odnose in povezanost ter se na veliko hvalijo s svojo zeleno usmerjenostjo, kar vzbuja vtis, da ima dobre namere. Sem ter tja pa v novice zaidejo koščki informacij, ki naše prepričanje, osnovano na podlagi oglaševanja, zamajejo. Pisali smo na primer že o okolju neprijaznih programskih blokadah popravil, velikih sodbah in tehnološkem "bullyingu" manjših podjetij. A če bi prejšnje primere Applove neprijaznosti še lahko opravičili, se zadnja Cupertinova poteza zdi povsem bizarna – spravili so se nad osebe, ki govorijo o Applovih nepredstavljenih produktih.

Taja Božič: ''Zdrava ljubezen do sebe je temelj vseh drugih''
02. 07. 2021 06.00Taja Božič se je širši javnosti prvič predstavila kot del vseženske jazz zasebe Jazz Ladies, kjer je zasedala mesto klaviaturistke. Po letih delovanja v skupinah se je Mariborčanka odločila, da stopi na solistično pot. Glasba jo sicer spremlja od malih nog, za sabo pa ima tudi vse stopnje glasbene izobrazbe. In glasba je danes tudi tista, ki ji reže kruh. Je ne le izvajalka, pač pa tudi avtorica, tekstopiska, aranžerka in vse vmes. Je ena redkih glasbenic pri nas, ki lahko zadevo pripelje od ideje do izvedbe. Rada črpa elemente iz različnih žanrov in nenehno raziskuje nov teren. Kot poudarja, je zanjo glasbeno ustvarjanje nekaj naravnega, kar je ponotranjila skozi svoje življenjske izkušnje in poslušanja različne glasbe. In to se odraža tudi v njenih skladbah.

Gaja Filač: ''Bizarno mi je, da mora biti žensko v 21. stoletju strah samo zato, ker je ženska''
21. 06. 2021 06.00Čeprav vam ime Gaja Filač morda ni znano, ste jo zagotovo že videli na malih zaslonih ali gledališkem odru. No, ljubiteljem filma je priimek Filač zagotovo znan. In ja, Gaja je hčerka uspešnega slovenskega filmskega ustvarjalca. A je precej več kot samo to. Je uspešna igralka in razgledana ženska, ki se bori proti stereotipom v svetu, ki mu vladajo moški in kjer velja prepričanje, da se ''ženska postara, moški pa postane bolj šarmanten''. Kljub mladosti ima za sabo kopico igralskih projektov – od serij Ena žlahtna štorija in Jezero, do mladinskih filmov, kot je Košarkar naj bo. Je dobitnica Severjeve nagrade za stvaritev študentske dramske igre, njen najbolj svež projekt, ki je že ugledal luč sveta, pa je humoristična serija Têlenovela na VOYO, v kateri nastopa v vlogi perfekcionistke, asistentke Maše.

Jurij Zrnec: 'Vsake toliko vsi potrebujemo klofuto življenja'
09. 06. 2021 06.00Pravijo, da je slovensko občinstvo težko zadovoljiti in pogosto se pojavljajo kritike, a zdi se, da je Jurij Zrnec nanje imun. Pa ne zgolj zato, ker, kot pravi sam, ga po vseh življenjskih izkušnjah težko ustaviš, temveč zato, ker se zdi, da ga imajo vsi radi. S projekti, ki jih je pripravljal v preteklosti, je navduševal staro in mlado, potem pa je v njegovo življenje zarezala težka izkušnja. Oziroma več njih. 'Vsake toliko vsi rabimo klofuto,' pravi danes in dodaja, da je o tem govorila že njegova babica. 'Jaz sem jih potreboval več, da sem dojel,' razmišlja.

Oranžni bes
12. 05. 2021 06.00Če bi bil to navaden focus z litrskim motorjem, bi se mu v uredništvu izognil in izbral kaj drugega med testnimi avti, tega pa je izdala barva. Reče se ji orange fury. Oranžni bes. In če kaj, je ta focus ST res besen.

Nenavadna dejstva o alkoholnih pijačah, ki jih pijemo vsak dan
04. 05. 2021 06.00Številne alkoholne pijače, ki jih dnevno uživamo, imajo v ozadje zanimive zgodbe in anekdote, po katerih na te pijače ne boste nikoli več gledali enako.

A moramo res vsi voziti sive passate?
29. 04. 2021 06.00Se spomnite prvega nissana juka? S svojo nenavadno obliko se je takoj izstrelil med prepoznavne avtomobile in še danes je na cesti videti precej posebno. No, poseben je bil tudi zato, ker je bil edini v segmentu, danes pa ima cel kup tekmecev. Ampak tudi novi ima v svojem rokavu kar nekaj adutov.

Porsche taycan turbo: adrenalinski park na kolesih
09. 04. 2021 06.00Torej: že ste peljali električni avtomobil in veste, da dobro pospešuje. In ste navdušeni! Peljite še porsche taycan in v podzavest se bo privalila mešanica navdušenja in groze ob izjemnih pospeških, ki vzamejo sapo.

To izjemno živilo zmanjša tveganje za nastanek raka
17. 03. 2021 06.00Nekaj tako preprostega in tako dostopnega kot je kumara vam lahko podaljša življenje! To skromno živilo, o katerem se največkrat prepiramo ali je sadje ali zelenjava, ženske pa jo zaradi bazičnosti njene vsebine uporabljajo za nego kože in las, ima v sebi številne zdravilne lastnosti, ki med drugim preprečujejo tudi nastanek raka!

Uporniški kraljevi par: intervju, ki je razklal svet
11. 03. 2021 06.00Čeprav je na svetu veliko problemov, ki potrebujejo našo pozornost, se velik del medijev in sveta te dni ukvarja z intervjujem vojvodinje Susseške Meghan Markle in princa Harryja, ki sta ga imela z Oprah in v katerem sta razkrila številne umazane skrivnosti preživelega sistema, ki se imenuje britanska monarhija. A prav to spodbuja vroče debate, ki so se razvile po odmevnem intervjuju in ponovno razdelile svet. Kritiki kraljevskega para trdijo, da želita zgolj slavo brez dolžnosti in vsega, kar sodi v strogi kraljevi protokol, na drugi strani pa so njuni podporniki prepričani, da odnos do rasno mešane Meghan kaže na to, kako rasistična je britanska monarhija.

Katarina Uplaznik: ''Da bi človek lahko okusil bogastvo tega, kar je, mora žrtvovati tisto, kar ni''
03. 03. 2021 06.00Čeprav s kuhalnico Katarina Uplaznik sprva ni bila na 'ti', je danes priprava hrane ena izmed ključnih sestavin njenega vsakdana, v prehrano pa se je zaljubila takrat, ko se je zaljubila vase. Njene kuharske sposobnosti in znanje boste lahko pobliže spoznali v novi, že sedmi sezoni šova MasterChef Slovenija, ki se 18. marca ob 21.00 začenja na POP TV, mi pa smo se še pred začetkom s Katarino, sicer vodjo fitnes centra, osebno trenerko, osebno svetovalko in vse vmes, pogovarjali tudi o nekuharskih temah. Zaupala nam je, da želi razbiti mit o dietah in da ji je od zmage pomembnejše to, da ne razočara. Je ženska, iz katere kar ''bruhajo'' življenjske modrosti in od katere se lahko marsikaj naučite – predvsem o samem sebi.

Camino Santiago: 6 najbolj priljubljenih romarskih poti
15. 02. 2021 06.00Več kot 300.000 ljudi se vsako leto odpravi po sledeh rumenih puščic z oznako školjke na romarskih poteh Camina de Santiaga, vse do mesta Compostela v Španiji, ki velja za enega najsvetejših krajev v Evropi. Številni iskalci resnice, pohodniki, romarji in vsi ostali zadnja leta iščejo manj obiskane alternative klasični pohodniški ruti, imenovani Camino Frances, saj se je število pohodnikov od 90. let prejšnjega stoletja drastično povečalo. Danes imamo na voljo krajše ali daljše, bolj in manj zahtevne poti, ki so primerne za različno psihično in fizično zmogljive posameznike. Izbrali smo nekaj najbolj priljubljenih romarskih poti do Santiaga, če vas v prihodnje zamika, da bi ga obiskali tudi sami.

Sovražni govor: 'Slovenci nismo zavozili. Če že, je zavozila zahodna družba kot celota'
12. 02. 2021 06.00Na Institutu ''Jožef Stefan'' so nedavno pridobili evropsko financiranje projekta v okviru evropskega programa za socialno pravičnost. Projekt "Inovativno spremljanje sovražnega govora na spletu in smernice za njegovo preprečevanje" ali na kratko IMSyPP se loteva problematike sovražnega govora na večplasten način. V prvem letu projekta so na Institutu razvili model, ki uspešno loči med štirimi tipi slovenskih tvitov, ki jih uvrsti v skupine "nesporno", "nespodobno", "žalitev" in "nasilje", ter ga aplicirali na pretekle podatke slovenskih "čivkov". Trend (žal) kaže na porast žalitev. Istočasno na inštitutu razvijajo tudi modele za tri druge jezike. O projektu smo se pogovarjali z doc. dr. Petro Kralj Novak, raziskovalko na Odseku za tehnologije znanja Instituta ''Jožef Stefan'' in koordinatorko projetka IMSyPP.