zemlji

Kakšne so skrivnosti vesolja in njegova prihodnost?
19. 09. 2022 05.00Ta teden vas na KINO čaka kopica vesoljsko obarvanih filmov! Vas morda zanima zgodba o življenju legendarnega astronavta Neila Armstronga? Si želite izvedeti, kakšna je prihodnost našega planeta? Morda pa ste oboževalci bolj čustvenih filmov, ob katerih lahko potočite solzo ali dve. Na KINO boste ta teden našli vse to in še več.

Dejstva o vesolju, ki vas bodo presenetila
12. 08. 2022 05.00Vesolje človek od nekdaj raziskuje. Čeprav že kujemo načrte o življenju na drugih planetih, o njem veliko stvari še ne vemo, znanstveniki pa se z napredkom tehnologije in raziskavami o njem vsak dan nekaj novega naučijo.

Manj znana dejstva o komarjih
24. 06. 2022 05.00Svet bi bil precej varnejši, če na svetu ne bi bilo komarjev. Medtem ko se ljudje bojimo kač, pajkov in morskih psov, bi se v resnici morali komarjev, saj prenašajo številne smrtonosne bolezni – zaradi bolezni, ki jih prenašajo, vsako leto umre več kot pol milijona ljudi. A to zagotovo že veste, zato smo izbrskali nekatera manj znana dejstva o teh nadležnih krvosesih.

Osupljiva dejstva o oceanih
13. 06. 2022 05.008. junij smo slavili svetovni dan oceanov. To je dan, ko se spomnimo, da moramo z njimi ravnati odgovorno. Zakaj? Oceani prekrivajo pribl. 70 odstotkov našega planeta (od tu drugo ime za Zemljo; modri planet), kar 96,5 odstotkov vse vode na Zemlji pa je morske. Skupna prostornina oceanov znaša pribl. 1,35 milijarde kubičnih kilometrov, njihova povprečna globina pa je nekaj manj kot 3.700 metrov. A bolj kot statistika je pomembna njihova vloga. Več o tem, o osupljivih številkah in dejstvih izveste v nadaljevanju.

Zanimivosti o poletju: od kje poimenovanje ''pasji dnevi'' in zakaj je Eifflov stolp poleti višji?
01. 06. 2022 05.00Vstopili smo tudi v koledarsko poletje (meteorsko poletje je že od začetka junija). Prvi poletni dan je najdaljši dan v letu na severni polobli. S poletnim solsticijem se uradno začenja poletje, za mnoge najljubši letni čas.

Zato bi morali čevlje puščati pred vhodnimi vrati
03. 05. 2022 05.00Si čevlje sezujete pred vhodnimi vrati ali ’’šele’’ v predsobi/veži? Veliko ljudi se sezuje šele, ko prestopi prag hiše, kar pa po najnovejši raziskavi ni priporočljivo, saj v stanovanje vnesete kopico onesnaževalcev, ki tosksično niso sprejemljivi in smo jim posledično izpostavljeni.

Za volanom dirkalnega mercedesa AMG GT4
29. 04. 2022 05.00V eni od redkih razvitih držav na svetu brez dirkališča seveda ni prav veliko resnih dirkalnikov za na »pisto«. Še posebno ne zmogljivih, hitrih, ekskluzivnih in vsaj malo prestižnih. Zato so nas ob mercedesu AMG GT4, ki ga je k nam pripeljal Mirko Marinšek, hipoma zaščemeli več kot samo prsti na rokah in nogah. To je avtomobil, ki vzbuja strahospoštovanje in občudovanje, zato je bila vožnja te relativno (ne)uglajene zveri na grobniški stezi pravo dopaminsko doživetje in adrenalinski izziv.

To bi se zgodilo z nami v primeru jedrske zime
14. 03. 2022 05.00Jedrski spopad kot Damoklejev meč visi nad človeštvom že vse od hladne vojne in čeprav danes ne grozi kot na vrhuncu hladne vojne, ga ni moč izključiti. Klimatolog Alan Robock je skupaj s skupino ekologov in klimatologov preveril, kakšne posledice bi lahko imela za človeštvo in življenje na Zemlji hipotetična jedrska zima.

Dejstva, ki jih o Ukrajini verjetno še niste poznali
08. 03. 2022 04.00Ukrajina je obmorska država, ki je zadnjih tednih v središču dogajanja zaradi invazije Rusije. Ta vzhodnoevropska država ima poleg Rusije še šest drugih sosed, in sicer Belorusijo, Poljsko, Slovaško, Madžarsko, Romunijo in Moldavijo.

Največje vesoljske nesreče v zgodovini
18. 02. 2022 05.00Tako kot nebo, ceste in morje je tudi vesolje terjalo že številne smrtne žrtve. Zadnja velika vesoljska katastrofa se je zgodila leta 2006, ko je prišlo do nesreče pri pristajalnem manevru ameriškega vesoljskega raketoplova Columbia približno 60 tisoč metrov nad Zemljo. Do prve nesreče s smrtnimi žrtvami med astronavti je prišlo 27. januarja 1967, ko so zaradi kratkega stika med preizkušanjem komandnega modula odprave Apollo 1 v požaru umrli Edward White, Virgil Gus Grissom in Roger Chaffe. Le dobre tri mesece kasneje, in sicer 24. aprila 1967, se je kozmonavt Sojuza 1, Vladimir Komarov, smrtno ponesrečil ob povratku na Zemljo, potem ko je odpovedalo zaviralno padalo kapsule.

Kaj je antinatalizem in kdo so antinatalisti
15. 02. 2022 05.00Papež Fračišek je nedavno dejal, da je odločitev, da ne bomo imeli otrok, sebična. "Nekaterim je smešno, toda zanikanje materinstva in očetovstva nas pomanjša – oropa nas človeškosti. Domovina brez naraščaja trpi,'' je prepričan svet oče. Statistični podatki v Sloveniji kažejo, da število parov brez otrok narašča precej hitreje kot število parov z otroki, čeravno število družin pri nas raste. Med razlogi sta tudi skrb za okolje in negotova oz. skrb vzbujajoča prihodnost. Ena od temeljnih idej antinatalizma, filozofskega in etičnega prepričanja, je, da sta reprodukcija in rojevanje otrok sebična in škodljiva odločitev. Antinatalisti se zavzemajo za prekinitev genske verige.

Planet Mars, bodoči dom človeka: fascinantna dejstva o rdečem planetu
28. 01. 2022 05.00Po Luni je Mars naslednji cilj, ki ga želi osvojiti človeštvo. Poleg Zemlje je najbolj raziskan planet. Je četrti planet od Sonca in 1,5-krat dlje od njega kot naš planet. Je sedmi po velikost v Osončju in devetkrat manjši kot Zemlja (predstavlja le 15 odstotkov njene velikosti).

Obraba pnevmatik: katere pustijo za sabo največ gumenih delcev?
19. 01. 2022 05.00Gumeni delci oziroma mikroplastika izpod koles vozil so skriti onesnaževalci okolja. Naraščajoče onesnaženje z mikroplastiko, ki jo najdemo v vodi, zemlji in celo v zraku, ki ga vdihujemo, že predstavlja zdravstveno tveganje za ljudi. AMZS je zato v sodelovanju s partnerskimi avtomobilskimi klubi in potrošniškimi organizacijami preveril, kakšen je okoljski vidik obrabe pnevmatik oziroma katere v okolju pustijo največ majhnih delcev gumene zmesi. Test dokazuje, da avtomobili z velikimi platišči hkrati povečujejo stroške lastnikov in onesnaževanje s trdimi delci. Večje pnevmatike se namreč bolj obrabljajo. Z vidika obrabe pnevmatik so manj učinkoviti tudi električni avtomobili. AMZS voznikom priporoča, naj pravočasno zamenjajo zimske pnevmatike z letnimi, izberejo pnevmatike z manjšo stopnjo obrabe in redno kontrolirajo tlak v pnevmatikah.

Fascinantna dejstva o Mednarodni vesoljski postaji (ISS)
14. 01. 2022 05.00Ledino je orala vesoljska postaja Mir, ki je bila prva modularna postaja s človeško posadko. Dolgo časa je bila tudi edina platforma za testiranja in pripravo dolgotrajnejšega dela in življenja v vesolju. Znanja, ki so jih astronavti pridobili, so pripomogla k izboljšanju Mednarodne vesoljske postaje (ISS), ki velja za najbolj kompleksen in največji tehnološki dosežek v zgodovini človeštva. Laboratorij 400 kilometrov nad nami je do zdaj pogotnil že pribl. 150 milijard evrov.

Naš edini dom: osupljiva dejstva o planetu Zemlja
07. 01. 2022 05.00Planet Zemlja je za zdaj naš edini dom v vesolju. Stara je pribl. 4,57 milijarde let. Svoj dan praznuje 22. aprila, ko obeležujemo Svetovni dan Zemlje, ki ga praznujemo od leta 1970. Izbrskali smo nekaj zanimivih in manj znanih dejstev o našem planetu.

Tri kriptovalute, ki bodo za vedno spremenile gaming
20. 12. 2021 05.00"Crypto gaming" je v povojih – vrednost vseh kriptokovancev, povezanih z igračarstvom, znaša "borih" 33 milijard ameriških dolarjev. Za primerjavo: le bitcoin je ob času pisanja vreden neverjetnih 900 milijard dolarjev. Glede na to, da je glavna funkcija bitcoina le shranjevanje bogastva, kriptoigričarstvo pa ponuja cel nabor različnih uporabnih funkcij, je prihodnost svetla – številni poznavalci pričakujejo, da bo vrednost v naslednjem desetletju, ko bo kriptogaming prešel v mainstream, dosegala več trilijonov dolarjev.

Kdo je Elon Musk, norčavi tehnološki vizionar?
14. 12. 2021 05.00Revija Time je šele tretjič naziv osebnost leta podelila izvršnemu direktorju avtomobilskega podjetja. Ta čast je po Walterju Chryslerju, pionirju ameriške avtomobilske industrije in začetniku Chryslerjeve koorporacije, in Harlowu Curticu, nekdanjemu predsedniku General Motorsa, pripadla Elonu Musku, prvemu možu avtomobilske družbe Tesla in gonilni sili družbe SpaceX ter človeku, ki je poskrbel, da smo elektromobilnost začeli jemati resno. Musk sebe pogosto ne jemlje preveč resno, saj je znan tudi po številnih nenavadnih potezah in izjavah. Med drugim je širil neresnice o koronavirusu, bil tarča kritik zaradi izjav na temo kriptovalut, javnega transporta in umetne inteligence, na sodišču pa se je znašel zaradi trditev o privatizaciji Tesle.

Taiji Tokuhisa: ''Upam, da se kot družba pričnemo zavedati grozljivih učinkov razdiralnosti in sovraštva ter pričnemo raje dajati pozornost gradnji lepše prihodnosti in spoštovanju''
06. 09. 2021 05.00Taiji Tokuhisa je človek mnogih talentov. Mnogi ga poznate kot voditelja – nazadnje je vodil oddajo Dom in vrt – in manekena. A je precej več kot ''le'' to. Taiji je človek z veliko začetnico in vzor. ''Moje prepričanje je, da hvaležnost življenju in prijaznost do sebe in okolice peljeta do pravega odnosa do planeta, do živali, do tistih, ki potrebujejo pomoč, do tistih, ki razmišljajo drugače. Vse se začne pri nas samih in z našim zgledom.'' Čeprav je izjemno popularen in pred televizijske zaslone privabi mnoge, je bil njegove oče v sedemdesetih v Sloveniji verjetno še bolj popularen kot on. ''Po njegovem prihodu se je veselje do karateja tako razširilo, da so bili treningi v Hali Tivoli takrat tako obiskani, da je bila celo ta ogromna dvorana premajhna za vse, ki so hoteli trenirati pod njegovim vodstvom,'' nam je o svojem očetu, ki je bil prvi japonski učitelj karateja v Sloveniji, zaupal vedno skromni Taiji, ki ga je življenje nekajkrat postavilo tudi na težko preizkušnjo.

Manj znana dejstva o času
03. 05. 2021 06.00Da je čas relativen, je oguljena fraza, ki pa drži kot pribita. Kaj sploh pomeni čas? Že minuta je zelo relativen pojem, kaj šele 10 let, ki je v naravi lahko precej manj ali več kot v človeškem življenju. Čas je tudi protisloven pojem. Govorimo, da ga nikoli nimamo, a je čas v resnici edina stvar, ki jo zares imamo.

Najbolj izolirani kraji na svetu
22. 04. 2021 06.00V zgodovini človeštva smo svoj pečat pustili v vsakem kotičku našega planeta. Ni kraja, za katerega bi lahko rekli, da tam pa še nihče ni bil. Celo najgloblji oceani in globoke podzemne jame niso ostali nedotaknjeni. A to seveda ne pomeni, da je vsak kraj na svetu lahko dostopen. Ljudje živijo tudi na izredno težko dostopnih, celo izoliranih lokacijah in so povečini brez številnih ugodnosti sodobnega sveta. Zbrali smo 10 najbolj oddaljenih krajev na svetu, kjer kljub nekoliko težjim razmeram življenja (vreme, dostopnost, razvitost) živijo ljudje.

Nenavadna dostava za najbogatejšega Zemljana
13. 01. 2021 06.00Izvršni direktor in večinski lastnik podjetja Tesla Elon Musk je pred dnevi postal najbogatejši človek na svetu, potem ko so njegovo premoženje ocenili na 151 milijard evrov. S tem je prehitel ustanovitelja Amazona Jeffa Bezosa, ki je na vrhu kraljeval od leta 2017. Novico je Musk pospremil v svojem slogu: ''Čudno ... No, pa pojdimo nazaj na delo.''

Skrivnostno mesto Auroville
06. 11. 2020 06.00Predstavljajte si mesto brez kriminala, revščine, vlade in problemov sodobnega časa. Se vam sliši kot znanstvenofantastični scenarij? V resnici Auroville zares obstaja. Znan tudi kot Mesto zore je univerzalen kraj, kjer ni denarja, politike in religije. V njem naj bi moški in ženske z vseh koncev sveta, vseh veroizpovedi in političnih nazorov, živeli v miru in harmoniji. Namen mesta je uresničiti človeško enotnost in preseganje raznolikosti. Če zavrtite globus, to spiritualno naravnano mesto najdete v južni Indiji. Lahko ga obiščete kot turist ali pa v njem ostanete za vedno.

To so snemali, ko je srbski kmet sredi polja naletel na nagce in nevesto
25. 07. 2020 06.00Pred časom smo pisali o srbskem kmetu, ki je med vožnjo s kombajnom naletel na kopico nagcev in nevesto, ki so brezsramno tacali po tuji zemlji. Zdaj je jasno, kaj se je tisti dan dogajalo na neznani lokaciji v Vojvodini.

Cerkev spremenil v razstavni prostor za drage avtomobile
19. 06. 2020 10.38Če boste kdaj vstopili v cerkev v Pensilvaniji, ki jo ima v lasti Mike Fanto, tam ne boste naleteli na častilce boga, ampak častilce avtomobilov. Gre namreč za pravcata avtomobilska nebesa na Zemlji.

Astrologinja Mihaela Malečkar: ''Šokantno soočanje z realnostjo nas bo pretreslo konec junija''
28. 04. 2020 09.36''Človek, ki ga nekaj mori in ne zna sam razumeti zgodbe, v kateri se je znašel, bo prej ali slej našel pot tudi do astrologa,'' razlaga izkušena astrologinja Mihaela Malečkar, vodja Astrološkega inštituta, ki ljubezen do astrologije goji že več kot tri desetletja. V luči trenutne situacije smo jo povprašali, kaj si lahko obetamo od nadaljevanja leta 2020, katera astrološka znamenja v tem letu čakajo največji izzivi, kaj prinaša leto 2021 in kdaj lahko pričakujemo rahljanje ukrepov. Spregovorili pa smo tudi o neuničljivosti astrologije, ki je bila pri modrecih v preteklosti spoštovana in ljubljena, danes pa je prepogosto neupravičeno zasramovana in napačno razumljena, ter o tem, kako je pandemija koronavirusa spremenila vprašanja, ki ji jih zastavljajo stranke.

To je najdražji gaming objekt na svetu
16. 04. 2020 11.48Kdor ni za šport, je morda za e-šport. Številni športniki so se zaradi pandemije koronavirusa zadnje tedne preselili pred male zaslone – NBA igralci so imeli turnir v igranju igre NBA 2K, motociklisti in dirkači se merijo v virtualnih dirkah ipd. – a igranje računalniških oz. video iger že dolgo ni le prostočasna dejavnost, pač pa resen posel. V zadnjih letih je e-šport, torej tekmovalno igranje video iger, doživelo pravi razmah in postalo ena najdonosnejših gospodarskih panog. E-športniki postajajo pop zvezdniki in bolje plačani kot številnih drugi športniki. In če imajo ''pravi'' športniki svoje dvorane za treninge in tekme, zakaj jih ne bi imeli tudi profesionalni igračarji?

19 krutih resnic, ki jih je razgalil covid-19
01. 04. 2020 11.07Pandemija novega koronavirusa je za vedno spremenila življenje, kot ga poznamo, saj po tem, ko nam bo uspelo spraviti pod nadzor bolezen covid-19, marsikaj ne bo več tako, kot je bilo prej.

Peru: posebna dimenzija naravnih in zgodovinskih skrajnosti
27. 03. 2020 09.07V času, ko se je svet ustavil in so potovanja onemogočena, nadaljujemo z obujanjem avantur v najbolj zanimivih delih sveta. Iz Bolivije se selimo v sosednji Peru, ki ponuja vrsto skrajnih doživetij v epski naravi.

Obkrožite se z najboljšimi izdelki
20. 03. 2020 15.22Te dni, ko smo se prisiljeni zadrževati doma, marsikdo išče načine, kako zapolniti svoj čas med štirimi stenami. K sreči sodobna tehnologija ponuja zares veliko rešitev, zaradi katerih nam ni nikoli dolgčas.

Pripravite avto na pomlad
21. 03. 2020 06.00Te dni so kot naročeni, da ustrezno pripravite svoj avto na pomlad. Čeprav so pred nami tudi še nekoliko hladnejši dnevi, pa zunaj že lep čas vlada spomladansko vzdušje. In tako kot za vaš imunski sistem, z novo sezono prihajajo novi in drugačni izzivi tudi za vaš avtomobil. Pripravite ga na to.