vseh

Tako bosta letos videti kopanje in sončenje na slovenski obali
16. 06. 2020 06.00Koronavirus močno vpliva tudi na kopalno sezono na slovenski obali in podoba na plažah in kopališčih bo letos drugačna, kot smo je bili vajeni pretekla leta. Po priporočilih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je ključni preventivni ukrep na naravnih in bazenskih kopališčih ''ohranjanje medosebne razdalje tako na kopnem (na parkirnih prostorih, pred vhodom na bazensko kopališče, na površinah za sončenje, sprostitev in počitek), kot tudi v vodi (vključno s plovnimi napravami npr. splavi, obroči). Obiskovalci in zaposleni naj ohranjajo medosebno razdaljo najmanj 1,5 m na obvodnih površinah in najmanj 2 m pri plavanju v bazenu. Izjema so člani istega gospodinjstva.''

Yamaha tenere 700 – motor, kot smo si ga želeli
05. 06. 2020 06.00V poplavi motociklov smo tokrat izbrali enega najbolj vsestranskih, užitkarskih in tudi cenovno dostopnih "strojev" – avanturistično yamaho tenere 700 – motor, v katerem je ob kombinaciji sodobnih tehničnih rešitev še vedno (ali pa spet) živ duh najbrutalnejše dirke na svetu – relija Dakar, na kateri je nekoč tudi zmagoval.

Ženske, ki se bi jih morali moški izogibati
02. 06. 2020 06.00Priznajmo si. Vsak moški ima v svoji zgodovini odnosov shranjene različne izkušnje z ženskami, med katerimi so pogosto tudi takšne, ki jih želimo čim prej pozabiti. Dejstvo je, da se skozi vse življenje učimo in pri tem zares ne moremo vnaprej vedeti, kaj nam bo prinesel nek odnos. A ko smo v razmerju, ki nas ne osrečuje, ali pa v njem vlada celo nasilje, je več kot očitno čas za prekinitev. Zbrali smo nekaj ključnih tipov žensk, ki se jim je, zavoljo lepšega in bolj stabilnega življenja, bolje izogniti.

Toliko let je povprečno star avto slovenskega lastnika
02. 06. 2020 06.00Ob koncu lanskega leta je bilo v Sloveniji registriranih več kot 1,165 milijona osebnih avtomobilov, kar v primerjavi z letom 2018 predstavlja dvoodstotno rast. Vsak drugi avtomobil je bil star najmanj 12 let. Polovica avtomobilov je imela dizelski motor, 49 odstotkov pa bencinskega, kažejo ta teden objavljeni podatki statističnega urada.

Ob zavedanju nadzora imamo vozniki ''lažjo'' nogo
01. 06. 2020 06.00V okviru maratona hitrosti agencija za varnost prometa na prikazovalnikih hitrosti spremlja tudi spremembe v povprečnih hitrostih na več lokacijah v naseljih. Rezultati kažejo, da so te ob zavedanju nadzora v okviru maratona nižje. Neprilagojena hitrost je namreč še vedno med najpogostejšimi vzroki prometnih nesreč z najhujšimi posledicami.

Volvo uresničil ''grožnjo'' in omejil hitrost vozil: po novem ''le'' toliko ...
21. 05. 2020 10.13Švedski avtomobilski proizvajalec je uresničil lansko ''grožnjo'' in bo od zdaj naprej vsa svoja vozila elektronsko omejil na 180 kilometrov na uro.

LeBron James leta 2011 razmišljal o Dallasu
20. 05. 2020 09.01Košarkar Los Angeles Lakersov LeBron James že danes velja za enega najboljših košarkarjev vseh časov, po mnenju slovitega trenerja Doca Riversa, ki je pred več kot desetletjem z Bostonom osvojil naslov prvaka v ligi NBA in trenutno sedi na klopi Los Angeles Clippersov, pa bi bil James še boljši nogometaš kot košarkar.

Vlasta Veselko: ''Tango je v svoji osnovi to, kar se dogaja med dvema, in ne to, kar se vidi navzven''
19. 05. 2020 10.13Sprva je oklevala, potem pa mu je le dala priložnost in od takrat sta nerazdružljiva. Plesalki in učiteljici plesa Vlasti Veselko je tango leta 2008, ko se je profesionalno udejstvovala v sodobnem plesu, čisto po naključju ukradel srce in vzbudil občutke, ki jih ni znala ubesediti. Čustva so bila tako močna, da se je kmalu za tem odpravila v Buenos Aires, zibelko tanga, in kasneje na rodni grudi ustanovila društvo Tanguera, ki skrbi za širjenje argentinskega tanga in kultivacijo telesa in duha. Zapisana argentinskemu tangu nam je zaupala marsikaj o tem strastnem plesu, ki ga sestavljajo precej več kot le plesni gibi.

E-šport dobil svojo panožno športno zvezo
19. 05. 2020 08.05Igračarstvo se je v zadnjih letih iz prostočasne dejavnosti razvilo v posel, kjer se obračajo milijoni. In kdor misli, da gre za modno muho, se hudo moti. Če se je še 10 let nazaj zdelo igranje računalniških iger zabijanje časa, slepa ulica, je z razvojem e-športa to danes resna športna disciplina, ki rojeva novodobne zvezdnike in prinaša milijarde. Tekmovanje v videoigrah je postalo sila priljubljeno in polni športne dvorane, ki postajajo premajhne za vse navijače.

Košarkarji, zaradi katerih so morali spremeniti pravila igre
18. 05. 2020 10.21Prvih trinajst košarkarskih pravil je James Naismith napisal davnega leta 1891. Ta pravila so še danes temelji košarkarske igre, čeprav se je v vmesnem času veliko spremenilo. Pogosto tudi na račun določenih igralcev, ki so tako ali drugače dominirali na parketu. Pod drobnogled smo vzeli ligo NBA, najmočnejšo košarkarsko ligo na svetu, v kateri se kljub poplavi odličnih igralcev vedno najdejo takšni, ki so tako zelo dominantni, da so morali zaradi njih prikrojiti pravila igre, potem ko tekmeci proti njihovi igri niso imeli pravega orožja.

Sandra Negro, solastnica bordela z lutkami: ''Morda pa lutka 'dovoli' kaj več kot partnerica''
16. 05. 2020 06.00Januarja se je v Sežani odprla javna hiša Doll House, etični bordel z robotiziranimi silikonskimi seks lutkami, prvi tovrstni v Sloveniji. Za idejo, ki je požela veliko medijskega zanimanja, stojita primorski podjetnici Valentina Markežič in Sandra Negro. Z njo smo spregovorili o prvih odzivih strank, radovednežih, imenih, čakalni dobi, malce pa smo zaplavali tudi v moralne vode.

Tragična smrt Jordanovega očeta: prepoznali so ga šele po zobeh
16. 05. 2020 06.00Dokumentarni film Zadnji ples (The Last Dance), ki govori o zadnji šampionski sezoni moštva Chicago Bulls, se je dotaknil tudi dogodka, ki je močno zaznamoval kariero Michaela Jordana – smrti njegovega očeta, ki je bil umorjen leta 1993 in zaradi katerega se je njegovo ''leteče visočanstvo'' začasno poslovilo s košarkarskih parketov.

Legenda slovenskega rokometa Luka Žvižej: ''Da se to ni zgodilo, ti je nos obrisal maser.''
15. 05. 2020 06.00Dolgoletni rokometni reprezentant in rekorder v slovenski reprezentanci Luka Žvižej je v rokometu pustil neizbrisen pečat. Njegova športna zapuščina je izjemna in govori sama zase. Že zelo mlad je na parketu dosanjal svoje sanje, zdaj svoje bogato znanje in izkušnje prenaša na druge. Potem ko je športne copate preteklo leto obesil na klin in se preselil za avt črto, se je začasno preselil na plesni parket, kjer ne pleše po taktih trenerja, ampak glasbe in soplesalke, saj je še relativno ''sveže upokojeni'' rokometaš eden od tekmovalcev četrte sezone šova Zvezde plešejo. Z legendo slovenskega rokometa smo se pogovarjali o preteklosti, sedanjosti in prihodnosti, o izzivih, družini, o tem, ali že kaj pogreša tresenje mreže, o (ne)poravnanih računih, o drugem obrazu športa in edinstvenem odnosu z bratom.

Vrhunski fotograf Jaka Ivančič: ''Sveta ne vidimo drugače. Bolj smo pozorni na detajle in trenutke, ki jih ostali spregledajo ali prespijo.''
14. 05. 2020 06.00Fotografiranje je imelo v preteklosti svoj namen. Bil je drag ''šport'' in fotograf je moral vedeti, kaj počne. Vse do pojava digitalizacije. Takrat je fotografski poklic prejel prvi resnejši udarec, naslednjo klofuto so mu primazali pametni telefoni, opremljeni z vse boljšimi objektivi, ki jim danes statira še umetna inteligenca. Z njimi je vsak postal fotograf. Realna profesionalna fotografija v času, ko smo lačni samopromocije in samopotrditve, izgublja boj z narejeno lepoto. Večina fotografij na družbenih omrežjih je laž, prikrojena resnica, medtem ko vrhunski in večkrat nagrajeni slovenski krajinski fotograf Jaka Ivančič naravo in motive še vedno lovi v svoji prvinski izvedbi. Fotografije Koprčana so tiste, ob kateri se ustavimo, nehamo ''skrolati'', ob katerih nam zastane dih. Njegove fotografije nam dajo misliti. Nam razširjajo obzorja. Pomagajo, da vidimo tisto manjkajočo perspektivo sveta. Dobra fotografija mora pripovedovati zgodbo in Jaka Ivančič, ki je za svoje fotografije prejel številna priznanja, tudi s strani National Geographica, to s pritiskanjem na sprožilec počne tako dobro, kot je Ivan Cankar počel s peresom.

Rekordi v formuli 1, ki bodo (skoraj zagotovo) ostali večni
14. 05. 2020 06.00Čeprav smo bili še pred desetimi leti prepričani, da bo, vsaj v bližnji prihodnosti, praktično nemogoče podreti rekord Michaela Schumacherja v številu zmag, pa je Lewis Hamilton dokazal, da temu ni tako. A čeravno bosta dva verjetno najbolj čislana rekorda v formuli ena dobila novega lastnika, pa obstaja kopica drugih v kraljici motošporta, ki jih bo v prihodnosti zelo težko ali celo nemogoče podreti.

Kaj je temna triada in zakaj so ljudje s temi toksičnimi lastnostmi uspešnejši od drugih?
13. 05. 2020 06.00Temna triada je strokovni izraz za psihopatološki fenomen, ki ga uporabljamo za poimenovanje treh različnih osebnostih lastnosti in sicer psihopatije, narcisizma in makiavelizma, ki so zaslužna za naša najnizkotnejša početja in za katere je vse značilna sebičnost, manipuliranje, poveličevanje samega sebe ter pomanjkanje sočutja in strahu. Leta 2012 sta izraz skovala ekonomist Kevin M. Williams in psiholog Delroy L. Paulhus. Ti ljudje so praviloma nadpovprečno uspešni, saj jih na pot do vrha nihče ne zna ali ne upa ustaviti.

Nagrajena umetnica Nika Ham: ''Ne skrivam dejstva, da se rada opazujem''
12. 05. 2020 14.37Niko Ham, svežo prejemnico nagrade skupine OHO, ki je namenjena mladim vizualnim umetnikom za njihovo izjemno, inovativno umetniško ustvarjanje, nekateri poznate kot umetnico, ki se izraža prek nadzornih kamer in v muzejih in galerijah počne vse tisto, kar se ne sme. Vsestranska magistrica slikarstva, ki pretresa politične in aktualne družbene problematike, je z nami spregovorila o tem, kaj pomeni biti umetnik v Sloveniji, na kaj je najbolj ponosna, o delu čuvajke in ali je treba po uspeh čez mejo.

Mike Tyson pri 53 letih: ''Morda pa še nisem rekel zadnje besede''
12. 05. 2020 09.57''Železni Mike'' očitno še ni za staro šaro in še ni pozabil boksati. Zloglasni upokojeni boksar Mike Tyson se resno spogleduje z vrnitvijo v ring, čeprav uradnega povratka še ni napovedal, zato pa o tem zgovorno priča njegova forma in pogled. Čeravno je še nedolgo nazaj dejal, da ne upa trenirati, saj bi reaktiviral svoj uničujoči ego, pa so ga zdaj, kot pravi, bogovi vojne ponovno pozvali v boj. Tyson za zdaj napoveduje ekshibicijske dvoboje z dobrodelno noto.

Vrhunski alpinist Luka Lindič: ''Pri plezanju me privlačijo občutki, ki so eni izmed redkih, ki jih danes še ne moremo kupiti''
11. 05. 2020 06.00Slovenski alpinizem je že skoraj pol stoletja v samem svetovnem vrhu. Rodovi izjemnih alpinistov se od druge svetovne vojne vrstijo eden za drugim, za nadaljevanje tradicije pa skrbi po letih mlad, a izkušeni Luka Lindič, predstavnik novega vala slovenskega alpinizma, ki so ga gore uročile in ima za razliko od večine na roke ''prišit'' cepin, in ne telefona. Z vrhunskim celjskim alpinistom (AO PD Celje-Matica), ki zadnja leta skrbi za najbolj odmevne dosežke ne le slovenskega, pač pa svetovnega alpinizma, smo odstirali skrivnosti vertikalnega sveta, spregovorili o njegovih načrtih, ritualih, strahu in vsemu, kar je navadnemu smrtniku težko razumljivega.

Tako je bila videti prva modna revija organizirana prek videoklica
09. 05. 2020 09.30Zadnja dva meseca smo mnogi svojo poslovno in osebno komunikacijo preselili na splet. Skype, Zoom in podobne aplikacije so te dni postale nepogrešljive – z njimi smo se družili, opravljali sestanke, sklepali posle in ohranjali stike z družino. Številna podjetja so morala zaradi številnih omejitev najti nove načine, da so se obdržala pri življenju. Tudi znamka spodnjega perila in nočnega perila, ki je modno revijo organizirala kar preko videoklica.

Kaja Vidmar: ''Zvezde plešejo so neke vrste moj celoten karakter''
08. 05. 2020 07.30Kaja Vidmar je dekle mnogih talentov. Eni ste nanjo prvič naleteli v reviji, drugi na televiziji, tretji jo prepoznate samo po glasu, ki ga je posodila številnim likom v risankah in reklamah, četrti ste od nje kupili nakit, peti ji sledite na Instagramu. Kaja življenje zajema z veliko žlico in se ne ustraši izzivov. Kamere jo imajo rade in ona njih. Je čuteča, prijazna in prepolna življenjske energije. Nič čudnega, da se človek tako zlahka zaljubi vanjo.

Pimp my Walls: ''Potrebno se je zavedati, da prostovoljstvo in aktivizem nikoli ne moreta zamenjati sistemskih oz. institucionalnih rešitev''
06. 05. 2020 14.48Pred dnevi je na spletu zaživela prva tedenska dražba v sklopu ''koronapitalističnega'' prostovoljskega projekta Pimp my Walls, na kateri se dražijo dela slovenskih ustvarjalcev. ''Naš projekt na nek način demokratizira umetnost, v smislu da postavimo tako čiste amaterje kot vrhunske profesionalce na enako platformo, kjer si ceno določijo sami, kupci pa potem z licitiranjem določijo če je cena realna ali ne,'' so dejali avtorji in realizatorji ideje.

Tako razkošno živi severnokorejski voditelj Kim Džong Un
06. 05. 2020 06.00Medtem ko se večina ljudstva komaj prebija skozi mesec, severnokorejski voditelj Kim Džong Un uživa v nepopisnem bogastvu, ki ga je podedoval od svojega očeta. Med drugim ima v lasti zasebni otok, številne palače, letalo, vlak in jahto. Voditelj domala hermetično zaprte države, ki so ga nedavno nekateri mediji že razglasili za mrtvega, zna uživati življenje.

Vse bližje začetek najbolj nore dirkaške serije Extreme E
05. 05. 2020 11.30Medtem ko v času pandemije dirkalniki v vseh dirkaških zvrsteh širom sveta stojijo v garažah in so dirkališča prazna, se vse bolj bliža mala dirkaška revolucija. Alejandro Agag, Spark racing technology in Continental sta že lani napovedala povsem električno dirkaško serijo, ki bo nekakšna mešanica reli krosa, relija Dakar in električne formule z eksotičnimi lokacijami med arktičnim območjem in tropskim gozdom, med arabskimi puščavami in vršaci Himalaje. Sedaj pa je znanih tudi več podrobnosti, saj so dirkači že testirali vozila v puščavi, izpopolnjen je koledar dirk in urejen eksotični način transporta.

40 let ekipe Dallas Mavericks, ki z Dončićem piše novo poglavje
04. 05. 2020 06.00Franšiza Dallas Mavericks je 1. maja praznovala 40-letnico obstoja, letošnja sezona je tako njihova jubilejna, štirideseta v najmočnejši košarkarski ligi na svetu NBA. Ekipa je bila ustanovljena leta 1980, ko je liga odobrila razširitev, čeravno je imel Teksas že dva predstavnika, in sicer ekipi San Antonio Spurs ter Houston Rockets in je beležila minus. Istega leta so prižgali zeleno luči tudi ekipi iz Minneapolisa, ki pa je vlogo umaknila in se ligi pridružila šele leta 1989 (Minnesota Timberwolves). Kljub temu so Dallasu dovolili, da se priključi ligi, za kar so morali lastniki plačati pristojbino v višini 11,27 milijona evrov (12,5 milijona ameriških dolarjev).

Popolna ženska: Lepotni standardi po svetu
04. 05. 2020 06.00Kaj za vas predstavlja pojem lepa ženska? Nekomu so morda všeč eterične svetlolase lepotice, drugemu strastne temnolaske. Nekdo se ne more upreti izrazitim očem, tretji prisega na čudovit nasmeh. A kar je za nas nekaj normalnega, je v drugi kulturi morda povsem nesprejemljivo. In obratno. Lepotni ideali so si po svetu tako zelo različni, kot smo si različni narodi.

Pogovor s strokovnjakom za e-mobilnost: vse, kar morate vedeti pred nakupom električnega skiroja
03. 05. 2020 06.00Z malce zamude je preteklo leto tudi Slovenijo zatresla skirojska mrzlica, potem ko smo na ulicah doživeli pravo invazijo električnih skirojev. Vse skupaj je presenetilo tudi zakonodajalce in ministrstvo za infrastrukturo še do danes ni uredilo zakonodaje, ki bi ustrezala realni situaciji, zato je uporabo e-skirojev po črki zakona še vedno nezakonita, a varuhi reda pri uporabi e-skirojev večinoma zamižijo na eno oko. Motorizirani skiroji so postali pomemben člen urbane mobilnosti in ker je ponudba na trgu pestra, se marsikdo znajde pred dilemo, kateri e-skiro izbrati. Po nasvet in priporočila smo šli k strokovnjaku za e-mobilnost Darjanu Pakižu iz podjetje Robotix, ki je odgovoril na vsa pomembna vprašanja, povezana z električnimi skiroji.

5 največjih popotnikov in raziskovalcev vseh časov
01. 05. 2020 06.00Zgodovina je polna neverjetnih posameznikov, ki so kot prvi utirali pot in navdahnili kasnejše generacije z raziskovanjem sveta. Marco Polo, Christopher Columbus, James Cook so le nekatera zveneča imena na tem področju. Avanturistični posamezniki so vedno radi stopali iz svoje cone udobja, ustvarjali zgodbe in širili obzorja takratnega časa. Če imate tudi sami radi avanturistična potovanja, na katerih potrebujete le nahrbtnik, potem vas z njimi zagotovo druži raziskovalna žilica. In kateri so bili največji raziskovalci, ki so z osvajanjem pripomogli k boljšemu razumevanju sveta?

Trener boksa Sašo Weixler: ‘’Boks je intelektualna igra na fizičnem nivoju’’
01. 05. 2020 06.00Čeprav Slovenija ni boksarska velesila, je boks v Sloveniji še kako živ in je na račun uspehov Dejana Zavca, ki tudi, potem ko je rokavice obesil na klin, ostaja njegov promotor, dobil prepotreben veter v jadra. Za to, da zanimanje za boks pri nas raste in da ni več podcenjen, skrbi tudi Sašo Weixler, trener boksa, vodja kluba Fight club Ljubljana (FLC) in pomemben člen Boksarske akademije, ki vse generacije usmerja v kakovostne programe boksa. Skrbi tako za tekmovalce, ki v tujini premagujejo nasprotnike, kot tiste, ki so prišli na ''prvi zmenek'' z boksom. Pri njem so dobrodošli vsi, upoštevati morajo le nekatera preprosta pravila, med katerimi je zagotovo najpomembnejše spoštovanje nasprotnika, brez česar, pravi, ne gre.

Trener teka Urban Praprotnik: ''Pravijo, da ko smo žejni, je že prepozno, kar pa ne drži''
30. 04. 2020 09.56Čeprav tek ni nobena posebna znanost, pa ima svoje zakonitosti, ki zagotavljajo, da si z njim ne delamo več škode kot koristi. Na eni strani imamo tekače, ki se s tekom ukvarjajo redno in imajo tek v mezinčku, na drugi strani pa občasne tekače, ki imajo o njem precej površno znanje. Tek vsakemu predstavlja nekaj drugega. Za nekoga je to ''bojno polje'', za drugega ventil za sproščanje, tretji si z njim olajša vest itd. Tekaškemu trenerju, vodji Urbanih tekačev in profesorju športne vzgoje Urbanu Praprotniku je tek način življenja in tudi vsakdanji kruh. Med drugim pomaga ljudem odkriti, kje ima tek mesto v njihovem življenju. Pri njem smo tudi poiskali odgovore na vprašanja, na katera si skušajo odgovoriti mnogi tekači – kdaj in kaj uživati pred tekom, o pomenu ogrevanja, raztezanja in hidracije, o tem, kaj nam v resnici sporoča žeja, o teku s praznim želodcem, o učinku kave in še marsičem drugem.