Moskisvet.com

večje

Varni v prometu

Najpogostejši prometni prekrški in kazni

27. 05. 2022 05.00

Ali ste vedeli, da skoraj vsaki deseti Slovenec ali Slovenka za volanom vsako leto zaradi hujšega prometnega prekrška prejme vsaj nekaj kazenskih točk? Poleg najhujših prekrškov pa na cestah beležimo tudi veliko ostalih, manjših prometnih prekrškov. In zagotovo vas zanima, kateri so tisti najpogostejši.

Zdravje

Poletna depresija: ko sproščeni dnevi prinesejo stisko in žalost

21. 05. 2022 05.00

Poletje je čas, ko končno lahko uživamo v aktivnostih, ki se jih veselimo celo leto. Dnevi so daljši, več časa namenjamo druženju in prostočasnim dejavnostim, veliko se jih odpravi na težko pričakovan oddih v tujino. Pri vsem naštetem pa se zdi kar nekoliko nenavadno, da bi se v tem času pojavila depresija. Preverite, kaj poletna depresija je, zakaj se pojavi in kako si lahko pomagamo.

Visoki obrati

Zakaj zimskih pnevmatik ne smemo uporabljati poleti?

18. 05. 2022 05.00

15. marec je datum, ko v Sloveniji ni več obvezna uporaba zimskih pnevmatik (te so obvezne obutev za vozila od 15. novembra). Vozniki takrat množično menjajo zimske pnevmatike za letne. Mnogi se za to odločijo nekoliko kasneje, saj zima spomladi rada še malo opleta z repom, nekateri pa se odločijo, da bodo zimske uporabljali tudi v toplejših mesecih. Zakaj to ni dobra ideja, izveste v nadaljevanju.

Šport

Kaj je pomembno pri izbiri športnih oblačil?

12. 05. 2022 05.00

Oblačila so naše ogledalo in tako kot so pomembna na delovnem mestu, so pomembna tudi pri naši rekreaciji. Prava oblačila nam lahko namreč pomagajo in tudi vplivajo na uspešnost pri športu. Razkrivamo, kako izbrati pravo športno opremo!

Fit

Kdaj uporabiti vroč in kdaj mrzel obkladek?

10. 05. 2022 14.20

Pomlad in poletje sta kot nalašč za aktivnosti na prostem, s tem pa se povečuje tudi tveganje za nastanek poškodb. Ko govorimo o manjših poškodbah, je eno najpogostejših vprašanj, ali je bolje uporabiti topel ali hladen obkladek. Seveda je odvisno od poškodbe, zato preverite, kdaj je bolje uporabiti katerega!

Tehnologija

Tako so videti sodobni kriminalci

09. 05. 2022 05.00

Nepridipravi na nas prežijo na vsakem koraku. Zato zaklepamo hišo in avto, telefona ne puščamo na mizi, ne da bi ga imeli na očeh, ipd. Zaradi tehnologije, računalnikov in pametnih telefonov ni bilo še nikoli tako lahko oz. elegantno izvesti krajo oziroma napad in izrabiti naivnost ljudi. Napadalci domala vsak dan odkrivajo nove varnostne luknje ter množično na različne načine vdirajo v zasebnost posameznikov in podjetij. Medtem ko vojna še vedno poteka na terenu, se bitke vse bolj bijejo tudi digitalno, kar dokazuje vojna v Ukrajini. In medtem ko imamo na vhodnih vratih dobro ključavnico, storimo za svojo kibernetsko varnost bore malo in zato prepogosto nasedemo spletnim goljufom oziroma kriminalcem. Če se zdi kaj predobro, da bi bilo res, gre zagotovo za prevaro. Včasih je tako preprosto, spet drugič ni.

Novice

Kakšen je vpliv ruske invazije na Ukrajino na trge rabljenih avtomobilov?

27. 04. 2022 05.00

V zadnjih nekaj letih so se trgi rabljenih avtomobilov soočali s težavami, saj je kriza polprevodnikov ogrozila verigo nakupov avtomobilov. Številni proizvajalci avtomobilov so menili, da so težave že dosegle vrhunec, in zdelo se je, da bo leto 2022 leto, ko se bodo dobave vozil vrnile na raven pred krizo.

Davidovi ekstremi

Slovenski smučarski presežnik – Triglavska turnosmučarska magistrala

15. 04. 2022 05.00

Velikopotezno turnosmučarsko pohajkovanje po Kamniško-Savinjskih Alpah v pretekli zgodbi (na Moličko peč) je bilo pravzaprav le uvod v današnjo zgodbo, ki prinaša največ, kar je v smučarsko gorniškem smislu pri nas mogoče. Triglavska magistrala je načeloma tri- do štiridnevno potovanje med Bohinjem in Krmo v dolžini 50 kilometrov in z višinsko razliko vzpona vsaj treh kilometrov. Ta tura nas vodi z Vogla preko Komne in doline triglavskih jezer pod Triglav in preko Kredarice v dolino Krme ter prinaša vse, kar si je mogoče na snegu zamisliti: od atraktivnega smučanja do čarobne narave, samotnih pa tudi napornih vzponov in doživetih dni.

Tehnologija

Šestnajst virtualnih kvadratov za 15.000 dolarjev

14. 04. 2022 05.00

Ne, ne gre za stanovanje v Ljubljani, ampak za virtualno zemljo v Decentralandu, kriptoprojektu, o katerem smo že pisali. Decentraland je metaverzum, ki obstaja že od leta 2017, prepoznavnost pa je pridobil predvsem lani, med kriptomanijo in popularizacijo ideje o virtualnem digitalnem svetu. Decentraland temelji na ideji, da ljudje z (resničnim) denarjem kupijo virtualno parcelo, na kateri lahko postavijo hišo, poslovni objekt ali zabaviščni center in tako postanejo del večje digitalne skupnosti.

Športi z žogo

To je ključno za mladega nogometaša, da ostane na visokem nivoju

01. 04. 2022 12.00

Kot starejši brat mladega perspektivnega nogometaša, ki igra za mladinsko ekipo Olimpije in slovenske reprezentance, lahko rečem, da imam kar nekaj izkušenj s tem, kaj vse mora prestati mlad igralec, da ostane na visoki ravni igranja nogometa. Velik del tega je nedvomno dobra fizična pripravljenost. Trening z utežmi oz. dodatno obremenitvijo igra bistveno vlogo pri razvoju fizične pripravljenosti nogometašev. Verjetno se zdaj sprašujete, kdaj oz. pri katerih letih je dobro, da mladi nogometaši začnejo trenirati v fitnesu.

Seksi

10 stvari, ki delajo žensko privlačnejšo

29. 03. 2022 05.00

Vsake oči imajo svojega "malarja". Ljudje sami sebe vidimo precej drugače, kot nas vidijo drugi. Pogosto smo preveč kritičnih do svojega videza in želimo na sebi spremeniti veliko stvari, da bi se počutili bolje in udobneje v lastni koži: velike oči, dolge noge, čvrsta zadnjica, velike prsi. Mnoge ženske hrepenijo po teh lepotnih idealih, ki pa niso najpomembnejši kriterij, ko gre za privlačnost. Po prebranem boste na svoj videz in seksapil gledali drugače.

Zdravje

Zakaj moški na stranišču preživijo dlje časa od žensk in zakaj je velika potreba včasih podobna orgazmu?

28. 03. 2022 05.00

Ženske morda preživijo dlje časa v kopalnici in pred ogledalom, a na stranišču so prvaki moški, ki veliko potrebo opravljajo dlje od žensk. Zakaj? Razlog vas bo presenetil.

Novice

Kdo lastni neuspeh večkrat pripisuje pomanjkanju nadarjenosti?

18. 03. 2022 05.00

Dekleta svoj neuspeh v izobraževanju pogosteje pripisujejo pomanjkanju nadarjenosti kot fantje, je pokazala obsežna raziskava o spolnih stereotipih. Paradoksalno je, da je ideja, da so fantje naravno bistri, bolj prisotna prav v državah, v katerih naj bi prevladovala enakopravnost med spoloma.

Zdravje

Zakaj med spanjem včasih trznemo, zakaj zardevamo in zakaj zazehamo, ko zazeha nekdo drug?

08. 03. 2022 05.00

Človeško telo je kompleksno, čudovito in hkrati čudno. Je najbolj zapletena kemična tovarna in najbolj integrirana celota z možgani, ki se nenehno spreminja. Poznamo ga do zadnjega delčka, v ozadju njegovih funkcij pa se prav zaradi naštetega včasih skrivajo tudi presenetljive zgodbe. Ker je naš organizem tako kompleksna zadeva, si strokovnjaki zaradi njega še danes belijo glave in marsikateri fenomeni še danes ostajajo nepojasnjeni.

Potovanja

Potovalni trendi za leto 2022

02. 03. 2022 05.00

Ljubitelji potovanj in odkrivanja različnih kotičkov sveta že nestrpno pričakujejo čas, ko bodo tovrstne aktivnosti znova v nekdanjem obsegih. A kaže, da je do tja še dolga pot in turizem še nekaj časa ne bo takšen, kot smo ga bili vajeni poprej. Nekatere države so še vedno zaprte za tujce, druge močno zaostrujejo pogoje vstopa, le malo pa je takšnih, v katere se lahko odpravimo brez kupa dokumentacije. Preverite, kakšni bodo trendi potovanj v novem letu.

Glasba

Zakaj so vse skladbe dolge okoli tri minute?

24. 02. 2022 05.00

Zakaj je večina skladb, ki jih slišimo po radiu, dolgih okoli tri minute? Nekoč so bile skladbe v povprečju dolge med tri in štiri minute, danes pa postajajo vse krajše. Zakaj takšna dolžina in zakaj so skladbe v povprečju vedno krajše?

Intervju

Športni psiholog Blaž Zagorc: ''Znati tekmovati pod pritiskom je pomembna psihološka vrlina''

24. 02. 2022 05.00

Slovenci še pred kratkim nismo upali sanjati zlatih olimpijskih sanj, a smo se na krilih posamičnih uspehov otresli pregovorne majhnosti in ponižnosti, ki sta nas spremljali v zgodovini. Pri tem je pomembno vlogo odigrala tudi psihološka trdnost športnikov, ki je pomemben gradnik uspeha. V luči pravkar končanih zimskih olimpijskih iger smo za rokav pocukali športnega psihologa Blaža Zagorca in na podlagi aktualnih primerov razpredali o vlogi in pomenu psihologije v športu.

Intervju

Stevardesa Hana Brvar: ''V primeru resne nevarnosti, ki bi jo preživela, bi službo pustila''

22. 02. 2022 05.00

Mlado slovensko pravnico Hano Brvar je pred leti pot zanesla v Dubaj, kjer je kariero v pravu začasno postavila na stranski tir in postala stevardesa za ugledno letalsko družbo. Za mnoge živi sanjsko življenje, a njeno delo je tako fizično kot psihično izjemno naporno, saj pravega bioritma nima. Zaupala nam je, kakšno je življenje stevardese, kako je živeti ''v kovčku'', kaj vse mora stevardesa obvladati, kakšno je življenje v Dubaju in vse vmes.

Tehnologija

Sintetični mediji in globoki ponaredki

18. 02. 2022 05.00

Se spomnite zadnjega Spidermana, v katerem je igral Leonardo DiCaprio? Ne? Kaj pa je potem tole?

Stil

Katera očala izbrati glede na obliko našega obraza?

08. 02. 2022 05.00

Tako kot izbira oblačil ima tudi izbira očal svoje zakonitosti oz. pravila, ki vam pomagajo, da izberete prava. Ta naj izvabijo pozitivne lastnosti vašega obraza. Če želite izbrati pravi okvir očal, morate v prvi vrsti upoštevati obliko vašega obraza oz. da mora biti okvir očal v kontrastu z obliko le-tega.

Film/tv

Pamela Anderson – portret seks simbola in Playboyeve rekorderke

04. 02. 2022 10.00

Pamela Anderson je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja zaslovela z vlogo C. J. Parker v seriji Obalna straža (Baywatch). Večkrat je pozirala gola, zaznamoval pa jo je tudi domač posnetek, okoli katerega so nedavno posneli celo TV-serijo Pam & Tommy, v kateri se je v vlogo atomske blondinke in nekdaj najbolj oblegane reševalke iz vode v rdečih enodelnih kopalkah prelevila Lily James. Seks ikona devetdesetih se je nedavno že petič ločila, potem ko je po 13 mesecih zakona vložila zahtevo za razvezo od svojega bivšega varnostnika Dana Hayhursta, s katerim sta se zbližala v začetku pandemije covida-19. Zaslovela je kot svetlolaska, rodila pa se je kot rjavolaska.

Varni v prometu

Od danes obvezne e-vinjete: takšna kazen čaka kršitelje

01. 02. 2022 07.44

Za vožnjo po slovenskih avtocestah in hitrih cestah so od 1. februarja 2022 obvezne e-vinjete. Te so po 13 letih vinjetnega sistema zamenjale cestninske nalepke. Cene ostajajo nespremenjene, novost pa je, da letna vinjeta ne bo več vezana na koledarsko leto.

Vesolje

Planet Mars, bodoči dom človeka: fascinantna dejstva o rdečem planetu

28. 01. 2022 05.00

Po Luni je Mars naslednji cilj, ki ga želi osvojiti človeštvo. Poleg Zemlje je najbolj raziskan planet. Je četrti planet od Sonca in 1,5-krat dlje od njega kot naš planet. Je sedmi po velikost v Osončju in devetkrat manjši kot Zemlja (predstavlja le 15 odstotkov njene velikosti).

Zdravje

Moška nega obraza – kako skrbeti za kožo na obrazu?

27. 01. 2022 05.00

Čeprav nas skušajo na vsak način prepričati, da potrebujemo za nego svojega obraza kozmetične pripomočke, s pravilno tehniko umivanja obraza na najpreprostejši in najcenejši način poskrbimo za zdravo kožo na obrazu. Čeprav velja nega obraza za žensko rutino, je tudi moška koža vsakodnevno izpostavljena negativnim zunanjim vplivom, zato je čist in dobro umit obraz prvi in najpomembnejši korak pri skrbi zanjo. Toda moška koža ima svoje zakonitosti in zato drugačne zahteve (beri: potrebuje druge sestavine), večina ženskih krem za obraz pa je premastnih za moško kožo.

Intervju

Maja Povšnar: Jiu-jitsu je človeški šah borilnih veščin

25. 01. 2022 05.00

Čeprav je ju-jitsu ena najstarejših borilnih oz. samoobrambnih veščin (izvira iz Japonske), je svojo priljubljenost kot borilna veščina in kot šport doživel šele v zadnjem obdobju. Iz njega je izšel tudi brazilski jiu-jitsu (BJJ), ki temelji na parterni borbi, cilj borca pa je svojega nasprotnika čim prej spraviti na tla in vzpostaviti nadzor. Tako kot večina starodobni borilnih veščin, ki so iskale poti za sožitje telesa in duha, se je tudi sodobni ju-jitsu preoblikoval v borilno veščino in športno panogo, v kateri imamo tudi Slovenci vrhunske predstavnike. Še več, imamo tudi svetovno prvakinjo Majo Povšnar. Članica kranjskega kluba Judo Klub Triglav je namreč v kategoriji do 63 kilogramov pred kratkim postala svetovna prvakinja (v moški konkurenci je bil v kategoriji do 69 kilogramov v tradicionalnem ju-jitsu do nedavnega svetovni prvak Tim Toplak). Povšnarjeva, ki pod vodstvom trenerja Carlos Maia trenira v ljubljanskem klubu Gracie Barre, je novembra s tem dvema bronastima s SP-ja (2018 in 2019) dodala še zlato odličje, potem ko je na poti do finala premagala Ukrajinko, Nemko in Tajko, v finalu pa še eno Nemko. Zdaj že sanja o novem zlatu ...

Visoki obrati

Manj očitni razlogi za lahkomisleno vožnjo: vonj po hitri prehrani, GTA in asistenčni sistemi

24. 01. 2022 05.00

Nepozornost za volanom ni rak rana le slovenskih voznikov, ampak voznikov na splošno. Pred leti je britanska raziskava pokazala, da je skoraj polovica voznikov za volanom nepozornih. V času informativno-zabavnih sistemov in pametnih telefonov smo kljub asistenčnim sistemom – ali pa prav zaradi njih – manj previdni oz. pozorni. A razlogi za neodgovorno vožnjo tičijo tudi drugje.

Zdravje

Kaj je placebo učinek, kako deluje in kako je ta ''učinek pričakovanja'' povezan s covidom-19?

24. 01. 2022 05.00

Placebo je zdravilo brez zdravilne snovi, ki je po videzu in okusu enako pravemu zdravilu. Je snov ali operativni poseg, za katerega smo prepričani, da bo na nas učinkoval blagodejno. Spremembe na bolje se lahko v določenih okoliščinah tudi udejanjijo, čeprav placebo ne vsebuje kemično dejavne snovi, a bolnik verjame, da je učinkovito. Placebo je torej navidezno zdravilo, katerega moč je v resnici moč našega uma. Je telesno-duševen učinek, ki deluje na nevrobiološki ravni. Kot kaže obsežna študija, je večina nezaželenih posledic cepiva za covid-19 zgolj psihosomatskih.

Davidovi ekstremi

Peskovnik za odrasle: motoristični puščavski izziv

21. 01. 2022 05.00

Puščavo je mogoče premagati na različne načine – od uporabe kamel do zmogljivih terenskih vozil. A najzabavneje, najbolj pristno doživeto, pa morda tudi najbolj nevarno je za krmilom terenskega motocikla. Še posebej peščena puščava, kot je Rub al Khali, ki pravkar gosti najtežji reli na svetu – Dakar, je za vožnjo z motorjem idealna, saj deluje kot velikanski peskovnik, ki ne ponuja le svobodnih prostranstev, ampak tudi izzive v obliki sipkega peska in strmih sipin.

Varni v prometu

Obraba pnevmatik: katere pustijo za sabo največ gumenih delcev?

19. 01. 2022 05.00

Gumeni delci oziroma mikroplastika izpod koles vozil so skriti onesnaževalci okolja. Naraščajoče onesnaženje z mikroplastiko, ki jo najdemo v vodi, zemlji in celo v zraku, ki ga vdihujemo, že predstavlja zdravstveno tveganje za ljudi. AMZS je zato v sodelovanju s partnerskimi avtomobilskimi klubi in potrošniškimi organizacijami preveril, kakšen je okoljski vidik obrabe pnevmatik oziroma katere v okolju pustijo največ majhnih delcev gumene zmesi. Test dokazuje, da avtomobili z velikimi platišči hkrati povečujejo stroške lastnikov in onesnaževanje s trdimi delci. Večje pnevmatike se namreč bolj obrabljajo. Z vidika obrabe pnevmatik so manj učinkoviti tudi električni avtomobili. AMZS voznikom priporoča, naj pravočasno zamenjajo zimske pnevmatike z letnimi, izberejo pnevmatike z manjšo stopnjo obrabe in redno kontrolirajo tlak v pnevmatikah.

Naprave in aplikacije

Katero tablico kupiti: vodič po nakupu tabličnega računalnika

19. 01. 2022 05.00

Tablični računalniki so si z leti izborili svoj prostor pod tehnološkim soncem in upravičili svoj obstoj. Po tem, ko je dal Steve Jobs uporabnikom leta 2010 z iPadom vedeti, česa vsega so zmožni, se je nekaj časa zdelo, da bodo celo izrinili prenosnike. Sčasoma so ''zgolj'' zapolnili prostor med pametnimi telefoni in prenosnimi računalniki. Ker so se prijeli, so jih začela izdelovati mnoga tehnološka podjetja in ponudba je danes temu primerno bogata. Tablice niso več samo pripomočki za kratkočasenje, ampak nam lahko pomagajo tudi pri resnem delu. Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu tablice, ugotavljamo v nadaljevanju.

ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 967