večina

Kopanje v teh slovenskih jezerih je strogo prepovedano
27. 06. 2022 05.00Čeprav je Slovenija majhna, premore kar nekaj krajev, kjer se človek lahko ohladi – bodisi v morju, jezeru ali reki. Ali pa v visokogorju, kjer ležijo številna visokogorska jezera, ki pa ne sodijo na seznam krajev, kjer se lahko osvežite, saj je kopanje v njih prepovedano.

Povečajte svoj libido s pomočjo tega!
20. 06. 2022 05.00Želja po intimnih odnosih je sestavni del vsakega partnerstva in čeprav libido z leti nekoliko upade, kar vpliva tako na kakovost kot pogostost spolnih odnosov, številni strokovnjaki opažajo porast parov, katerih spolnost je izredno redka, če ne celo ničelna. Ker pa libido velja za najpogostejšo spolno disfunkcijo, spletna lekarna Moja lekarna izpostavlja najpomembnejša dejstva o pomanjkanju tega ter navaja nekatere od možnih rešitev.

Nova Pot: ''Če nisi glasbenik s srcem, je bolje, da delaš nekaj drugega''
17. 06. 2022 05.00Glasbena skupina Nova Pot ni novinka na slovenski glasbeni sceni, a je potrebovala svoj čas, da je izdala svojo prvo avtorsko skladbo. In lahko rečemo, da se je splačalo čakati. Zelo velika verjetnost je, da ste jih že slišali igrati na poroki ali žuru. Skupina, ki vam izpolni domala vsako glasbeno željo, saj je odprta do vseh žanrov, se te dni predstavlja s prvencem "Imava nekaj več". Fantje so nam zaupali, kaj je tisto ''nekaj več'', zakaj niso samo še en band, ki preigrava domače in tuje uspešnice, kaj največkrat zaigrajo na poroki, kaj jih najbolj definira in vse vmes.

Kaj je sindrom Ramsayja Hunta, ki je paraliziral obraz Justina Bieberja
13. 06. 2022 05.00Potem ko je kanadski pevec Justin Bieber na družbenem omrežju razkril, da so mu diagnosticirali sindrom Ramsayja Hunta, smo preverili kaj sploh je ta nenavaden in redek sindrom, koga lahko prizadane in ali lahko po tej nevrološki bolezni okrevamo?

Osupljiva dejstva o oceanih
13. 06. 2022 05.008. junij smo slavili svetovni dan oceanov. To je dan, ko se spomnimo, da moramo z njimi ravnati odgovorno. Zakaj? Oceani prekrivajo pribl. 70 odstotkov našega planeta (od tu drugo ime za Zemljo; modri planet), kar 96,5 odstotkov vse vode na Zemlji pa je morske. Skupna prostornina oceanov znaša pribl. 1,35 milijarde kubičnih kilometrov, njihova povprečna globina pa je nekaj manj kot 3.700 metrov. A bolj kot statistika je pomembna njihova vloga. Več o tem, o osupljivih številkah in dejstvih izveste v nadaljevanju.

Avtonomna vožnja: Spoznajte stopnje avtonomnosti
03. 06. 2022 05.00Z bliskovitim tehnološkim napredkom po vsem svetu hitro raste število avtomobilov, ki si pri vožnji bolj ali manj pomagajo s tehnologijo. Če je pred dvajsetimi leti tempomat predstavljal višek moderne tehnologije, danes obstajajo že avtomobili, ki namesto nas pospešujejo, zavirajo, upravljajo z volanom ter opazujejo okolico za prometno signalizacijo in morebitne ovire na cesti. Ker pa je različic pametne pomoči pri vožnji res veliko, se splača poznati šeststopenjsko lestvico SAE (Societ of Automotive Engineers), ki loči med različnimi stopnjami avtonomnosti vozila na cesti.

Kako se pravilno lotiti pranje motornega prostora avtomobila
02. 06. 2022 05.00Motorni prostor je pogosto spregledan del pri čiščenju avtomobila. Le redkokdo namreč redno odpre pokrov motorja in se loti umazanije, ki se je tam nabrala. A prekomerna umazanija v motornem prostoru vam lahko povzroči kopico sivih las in nepotrebnih stroškov. Med drugim lahko vodi v pregrevanje motorja in slabšo električno povezavo. Za tovrstno opravilo ne potrebujete strokovnjaka, saj lahko z upoštevanjem teh navodil to varno in učinkovito storite sami.

Zanimivosti o poletju: od kje poimenovanje ''pasji dnevi'' in zakaj je Eifflov stolp poleti višji?
01. 06. 2022 05.00Vstopili smo tudi v koledarsko poletje (meteorsko poletje je že od začetka junija). Prvi poletni dan je najdaljši dan v letu na severni polobli. S poletnim solsticijem se uradno začenja poletje, za mnoge najljubši letni čas.

Kaj je kadenca in zakaj je tako pomembna pri kolesarskem treningu?
01. 06. 2022 05.00Tisti, ki samo poredko sedete na kolo, se verjetno ne ukvarjate s povprečno hitrostjo, časi, srčnim utripom in drugimi statističnimi prvinami. Če pa kolesarite malce bolj redno, ste pozorni na marsikaj. In če mislite kolesariti malce bolj pogosto, je pomemben del treninga tudi kadenca (število vrtljajev oz. frekvenca vrtenja pedal). Če osvojite to kolesarsko lekcijo, bo kolesarjenje (predvsem v klanec) precej večji užitek. Večina strokovnjakov si je enotna, da je pri kolesarjenju višja kadenca boljša. Zakaj? Izveste v nadaljevanju.

Predmeti, ki so bolj umazani od stranišče školjke
01. 06. 2022 05.00Ko pomislimo na mikrobe in umazanijo, najprej pomislimo na stranišče, ki pa še zdaleč ni najbolj umazan del doma, saj je marsikateri predmet oz. kos pohištva precej bolj umazan kot straniščna školjka. Zakaj je temu tako? Razlog je precej preprost. Večina nas razkužuje straniščno školjko (izjema so javna stranišča, kjer je tudi do 20-krat več bakterij kot doma), nekateri tudi dnevno, medtem ko druge predmete ali kotičke le poredkoma ali pa sploh ne.

5 razlogov, zakaj je tablica boljša izbira kot prenosnik
01. 06. 2022 05.00Če se tudi vi še vedno ubadate z dilemo, ali kupiti tablični ali prenosni računalnik, je skrb odveč. Preverite nekaj naših nasvetov in tablica vas bo popolnoma navdušila.

Kako izbrati najprimernejši električni skiro in kako ga ločiti od manj kakovostnih?
31. 05. 2022 05.00Ste se odločili narediti korak naprej pri skrbi za okolje in se spogledujete z nakupom električnega skiroja? Preverite, kako izbrati primeren model zase in kaj morate vedeti pred nakupom, da bo vaše novo zeleno prevozno sredstvo kar najbolje ustrezalo vašim potrebam.

Servis kolesa pred začetkom sezone
27. 05. 2022 05.00Zimski meseci so mimo in sonce že na polno sije. Seveda je to čas, ko večina ljudi obriše prah iz povečini karbonskih konjičkov. Vseeno pa je priporočljivo, da pred začetkom sezone pregledamo nekaj osnovnih stvari na kolesu, da ne pride do neljubih dogodkov že na prvi vožnji. Nekateri se za servis odločijo sami in spretno vrtijo imbus ključe ter menjavajo komponente. Drugi pa se raje odločijo, da za kolo poskrbi njihov najljubši mehanik.

To so najbolj očitni znaki, da je vaš računalnik okužen z virusom
26. 05. 2022 05.00Zadnja leta smo priča vse več kibernetskim napadom, med žrtvami pa se znajdemo tako posamezniki kot tudi podjetja. Le redko kdo danes ne premore računalnika, ki je domala postal nuja. A niso vsi tudi digitalno pismeni in zato toliko lažja tarča virusov, zlonamernih programskih kod in lahka tarča krekerjev (zlonamernih hekerjev). Kako prepoznate, da je vaš računalnik okužen? To so znaki.

To se zgodi z vašim telesom, če izpuščate večerjo
25. 05. 2022 05.00Dan bi morali začeti z zajtrkom in končati z večerjo. Tisti, ki menite, da izpuščanje večerje pomeni hujšanje, delate napako, saj je večerja nujna, tudi če hujšate. Seveda pa ne kakršnakoli večerja. Treba je pametno izbrati, kaj se znajde na krožniku, in upoštevati, kdaj se odpravimo spat.

Razkrivanje skrivnosti Islandije: lovljenje sanj med ognjem in ledom
20. 05. 2022 11.30Med različnimi sanjskimi deželami ima Islandija posebno mesto. Za pet Slovenij velik otok tik pod arktičnim krogom se ponaša z največjim evropskim ledenikom, skoraj tisočimi izviri vroče vode, kupom vulkanov in vulkanskih planot in pet tisoč kilometri obale, ki ponuja tako peščene plaže kot zasnežene fjorde. Če obstaja sanjska dežela za vse naslade in avanture, je Islandija točno to. Sam sem se je lotil s smučmi, terenskim avtomobilom, veslom in kamero ter preživel epski teden v arktičnem vzdušju (vključno s polarnim sijem) med ledom in ognjem.

Kaj se zgodi, ko umremo? Od pošasti do fenomena déjà vu
20. 05. 2022 05.00Kaj se zgodi, ko umremo? Vprašanje, ki človeka bega od pamtiveka. Za marsikoga je to zgolj in samo znanstveno vprašanje – kaj se zgodi s telesom? Za druge je smrt še vedno zavita v tančico skrivnosti, saj si še vedno ne znamo odgovoriti na vprašanja, kot so kam gre po smrti človeška duša (če ta res obstaja), ko zapusti telo, in ali obstajajo posmrtno življenje, nebesa, pekel ...

To o vajinem odnosu razkriva objem
19. 05. 2022 05.00Objem je ena tistih stvari, ki veliko razkrivajo o vašem razmerju. Pravijo, da za preživetje potrebujemo štiri objeme na dan, za rast in razvoj pa celo ducat. Pristen objem ne le pomirja, ampak tudi krepi imunski sistem in utrjuje čustveno povezanost. V nadaljevanju preverite, kaj sporočajo različne vrste objema.

41-letni devičnik išče dekle, a ima bizarno zahtevo
18. 05. 2022 05.00Daniel Piechnick je kljub 41 letom še vedno devičnik, saj še ni našel tiste prave. Morda zato, ker ima nenavadno zahtevo za svojo bodočo partnerko.

To početje na cesti je kaznivo, a to počnete tudi vi
16. 05. 2022 05.00Dejstvo je, da je prometna kultura Slovencev na precej nizkem nivoju, če ne kar na psu. Na slovenskih cestah smo vsak dan priča objestnim voznikom, ki mislijo, da je asfalt njihov, prehitevajo po desni, se prilepijo na zadek drugega vozila, gestikulirajo itd. Tovrstna agresija, ki povzroča veliko nevarnost na cesti, je žal le redko kaznovana. Sem sodita tudi opozorilno utripanje (t. i. blendanje) in hupanje, ki sta dovoljena le v redkih primerih.

S temi pijačami ne bi smeli jemati zdravil
11. 05. 2022 05.00Da zdravil ne smemo mešati z alkoholom, ve domala vsak. Malo manj, da številnih zdravil ni pametno jemati tudi v kombinaciji z drugimi pijačami.

Zakaj je rob blatnika vsakega avtomobila raven?
11. 05. 2022 05.00Pozorni opazovalci avtomobilov ste morda opazili, da ima večina sodobnih avtomobilov rob blatnika raven. Zakaj je temu tako? Zakaj je to postal domala standard, ne glede na dizajn avtomobila?

Tako so videti sodobni kriminalci
09. 05. 2022 05.00Nepridipravi na nas prežijo na vsakem koraku. Zato zaklepamo hišo in avto, telefona ne puščamo na mizi, ne da bi ga imeli na očeh, ipd. Zaradi tehnologije, računalnikov in pametnih telefonov ni bilo še nikoli tako lahko oz. elegantno izvesti krajo oziroma napad in izrabiti naivnost ljudi. Napadalci domala vsak dan odkrivajo nove varnostne luknje ter množično na različne načine vdirajo v zasebnost posameznikov in podjetij. Medtem ko vojna še vedno poteka na terenu, se bitke vse bolj bijejo tudi digitalno, kar dokazuje vojna v Ukrajini. In medtem ko imamo na vhodnih vratih dobro ključavnico, storimo za svojo kibernetsko varnost bore malo in zato prepogosto nasedemo spletnim goljufom oziroma kriminalcem. Če se zdi kaj predobro, da bi bilo res, gre zagotovo za prevaro. Včasih je tako preprosto, spet drugič ni.

Temna plat elektrike: električni avtomobili vse prej kot nedolžni
04. 05. 2022 05.00Čeprav naj bi bili električni avtomobili blagodejni za okolje, so e-vozila vse prej kot nedolžne ovčice, ko gre za onesnaževanje okolja. Bruseljski greenNCAP je namreč razkril temne plati elektrike, in sicer na podlagi nove metodologije merjenja emisij ogljičnega odtisa jeklenih konjičkov. Ta je pokazala, da pogosto vlečemo prehitre in preveč poenostavljene zaključke in da ni vse tako zelo črno belo, kot se zdi. Noben avto v resnici ne deluje z ničnimi emisijami. Elektrifikacija avtomobilov skozi prizmo varovanja okolja tako sploh ni tako zelo učinkovita, kot ste morda mislili. E-avtomobili v resnici malo, če sploh kaj v primerjavi z drugimi vrstami pogona, pripomorejo k občutnemu zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov v okolje.

Zato bi morali čevlje puščati pred vhodnimi vrati
03. 05. 2022 05.00Si čevlje sezujete pred vhodnimi vrati ali ’’šele’’ v predsobi/veži? Veliko ljudi se sezuje šele, ko prestopi prag hiše, kar pa po najnovejši raziskavi ni priporočljivo, saj v stanovanje vnesete kopico onesnaževalcev, ki tosksično niso sprejemljivi in smo jim posledično izpostavljeni.

Nenavadna dejstva o Katarju, gostitelju SP v nogometu – čas je za sterilne igre
20. 04. 2022 05.00Tokratno, že 22. svetovno prvenstvo v nogometu bo gostil Katar, in sicer ob nenavadnem terminu – med 21. novembrom in 18. decembrom 2022. A če ste mislili, da je to nenavaden podatek, počakajte, da si preberete še druga nenavadna dejstva o SP v nogometu 2022 in zalivskem Katarju.

Šestnajst virtualnih kvadratov za 15.000 dolarjev
14. 04. 2022 05.00Ne, ne gre za stanovanje v Ljubljani, ampak za virtualno zemljo v Decentralandu, kriptoprojektu, o katerem smo že pisali. Decentraland je metaverzum, ki obstaja že od leta 2017, prepoznavnost pa je pridobil predvsem lani, med kriptomanijo in popularizacijo ideje o virtualnem digitalnem svetu. Decentraland temelji na ideji, da ljudje z (resničnim) denarjem kupijo virtualno parcelo, na kateri lahko postavijo hišo, poslovni objekt ali zabaviščni center in tako postanejo del večje digitalne skupnosti.

Marija Bergam: ''Nikoli ne bi mogla delati na nečem, zaradi česar me boli želodec''
12. 04. 2022 05.00V srbski seriji Sence nad Balkanom je Marija Bergam igrala usodno žensko, razvajeno bogatašinjo, na Voyo, v komični seriji Têlenovela, pa jo lahko danes spremljamo v povsem drugačni vlogi. Igralka črnogorskih korenin, ki se je v mladosti zapisala baletu, nam je med drugim zaupala, kako izbira vloge, kako se loteva snemanja eksplicitnih prizorov, spopada s krutostjo filmskega sveta in kako je igra sprva ni navduševala.

Elon Musk, socialnoomrežni mogul
12. 04. 2022 05.00Elon Musk, kontroverzni ustanovitelj Tesle in Space X-a, je nedavno kupil kar 9,2 % Twitterjevih delnic, s čimer je postal največji posamezni lastnik tega socialnoomrežnega podjetja. Lastniški delež, za katerega naj bi odštel slabe tri milijarde, je v investitorjih zbudil val navdušenja, saj je Twitterjeva delnica po tem, ko je naznanil novico, zrasla za kar 22 odstotkov. A hiter zaslužek (Musk je z rastjo zaslužil vsaj 600 milijonov dolarjev) ni bil njegova motivacija za nakup tako zajetnega deleža.

Moški kodeks oblačenja: 'dress code' za vse priložnosti
08. 04. 2022 05.00Kodeks oblačenja (ang. dress code) so napisana oz. nenapisana pravila glede posameznikove obleke. Obleke imajo namreč tudi družben pomen, ta pa je odvisen od pravil in pričakovanj, ki se razlikujejo od okoliščin in priložnosti. Narekuje nam, kakšna sporočila ljudje oddajajo s svojo izbiro oblačil.