telesne spremembe

Kaj je herpes, kako nastane in kako lahko zoprni ''ocvirek'' preprečimo?
07. 04. 2022 05.00Ko se enkrat okužite s herpesom, imate virus v telesu za vedno. Herpes lahko izbruhne občasno ali pa se bolezen ne pojavi nikoli. Herpes virusi so izjemno nalezljivi. Prenašajo se z intimnim kontaktom z okuženo osebo, pa tudi preko okuženih predmetov. V večini primerov herpes ni nevaren, izjema je, če pride v okolico očesa.

To je razlog, zakaj vas ves čas zebe
01. 04. 2022 05.00Zagotovo poznate koga, ki ga vedno zebe. Morda pa ste vi tisti, ki mu je hladno ne glede na letni čas oz. temperaturo zraka in ima hladne roke ter noge ali pa kar vse telo. Zakaj je tako? Morda je razlog v zdravstvenih težavah.

Zdravniški pregled za službo – kaj zajema in kdo ga krije?
18. 02. 2022 05.00Vsi redno zaposleni v Sloveniji morajo redno opravljati zdravniški pregled za službo. To je na eni strani pravica vseh delavcev in na drugi strani dolžnost delodajalcev. Namen zdravniškega pregleda je, da zdravnik medicine dela oceni, ali je delavec zmožen opravljati določeno delo, hkrati pa se ugotavljajo morebitne spremembe zdravstvenega stanja delavcev.

Kaj je placebo učinek, kako deluje in kako je ta ''učinek pričakovanja'' povezan s covidom-19?
24. 01. 2022 05.00Placebo je zdravilo brez zdravilne snovi, ki je po videzu in okusu enako pravemu zdravilu. Je snov ali operativni poseg, za katerega smo prepričani, da bo na nas učinkoval blagodejno. Spremembe na bolje se lahko v določenih okoliščinah tudi udejanjijo, čeprav placebo ne vsebuje kemično dejavne snovi, a bolnik verjame, da je učinkovito. Placebo je torej navidezno zdravilo, katerega moč je v resnici moč našega uma. Je telesno-duševen učinek, ki deluje na nevrobiološki ravni. Kot kaže obsežna študija, je večina nezaželenih posledic cepiva za covid-19 zgolj psihosomatskih.

To se zgodi z vašim telesom, če nehate piti alkohol
06. 01. 2022 05.00Že od rane mladosti nas starši, zdravniki in mediji opozarjajo na slabe učinke, ki jih ima alkohol na naše telo in zdravje. Kljub temu ostaja ta resen družbeni problem. Redno oz. pretirano uživanje alkoholnih pijač lahko povzroči določene oblike raka, diabetes, visok krvni tlak, bolezni srca in določene karcinome, težave s spominom, motnje razpoloženja in bolezni jeter, moti spanec, slabo pa vpliva tudi na naše počutje in videz.

Transspolnost: kdo so transspolne osebe?
24. 12. 2021 05.00Teoretiki zarot so nedavno soprogo francoskega predsednika Brigitte Macrone obsodili, da je transspolna ženska, ki se je rodila kot moški. Kdo sploh je transspolna oseba in ali je za to spolno identifikacijo res potrebna operacija?

50 odtenkov rumene: kaj barva urina pove o našem zdravju?
16. 12. 2021 05.00Barva urina nam o našem zdravju izda veliko, če seveda veste, kaj gledate. Večina ve, da nam barva seča pove, ali smo dovolj hidrirani, kar je posebej pomemben podatek v poletnih mesecih. Bolj ko je urin rumen, bolj ste dehidrirani. A urin je lahko tudi drugih barv, ne le rumene, razkrije lahko notranje poškodbe, vnetje sečil, motnje v delovanju ledvic in druge težave, pri ženskah pa tudi nosečnost. Lastnosti urina že dolgo služijo za prepoznavanje zgodnjih bolezenskih stanj in so pomembna diagnostika pri odkrivanju sprememb v telesu, ki so navzven nevidne.

Movember, mesec ozaveščanja o rakih pri moških ali Pravi moški skrbi zase
05. 11. 2021 05.00Mednarodno gibanje MOVEMBER ozavešča o pomenu zdravja pri moških, predvsem v smeri preventive in zgodnjega odkrivanja raka. Razpoznavni zaščitni znak so brki, ki naj bi si jih moški pustili rasti v novembru – s tem naj bi opozorili na naraščanje števila rakavih obolenj.

Resnica o spolnosti v stari Grčiji
14. 06. 2021 06.00Nobenega dvoma ni, da so imeli stari Grki pomembno vlogo pri razvoju sodobne družbe. Pa vendar ni vse, česar so se lotili, prestalo preizkus časa. Spolnost v stari Grčiji še zdaleč ni bila takšna, kot jo poznamo danes – vsaj kar se tiče družbenih norm. Preverite, kaj je bila pederastija in kako so gledali na prostitucijo, masturbacijo in danes nedolžno poljubljanje.

Posmrtne diagnoze petih slavnih osebnosti
11. 03. 2021 06.00Vse od Michelangelovega artritisa, Lincolnove depresije pa do Johnsonovega Tourettovega sindroma in Cezarjeve epilepsije – mnogim zgodovinskim osebnostim so različne vrste motenj ali bolezni diagnosticirali šele po smrti. Se sprašujete, kako? Preverite pet zanimivih zgodb največjih ljudi, katerih skrivnosti odkrivajo še danes.

Lepotni posegi in moška nečimrnost
01. 02. 2021 06.00Nesporno dejstvo je, da je tema o lepotnih popravkih precej polarizirajoča. Obstaja namreč veliko takšnih, ki odločno nasprotujejo celotni zamisli, saj tovrstne posege vidijo kot žalosten odsev z lepoto in večno mladostjo obsedene kulture. Drugi pa jo sprejemajo kot priložnost za podaljšanje lepote, zdravja in vitalnosti. A tako kot povsod, tudi v tem primeru ne gre metati vsega v isti koš. Poleg lovljenja večne mladosti, želje po uganjanju in uspehu, se v nekaterih primerih zadaj skrivajo tudi zdravstveni razlogi. Preverite, zakaj se moški najpogosteje odločajo za lepotne posege.

Jana Krivec: »Pazite se šaha, kajti ko ga enkrat spoznate, vas bo začaral.«
30. 11. 2020 06.00Jana Krivec, šahistka in psihologinja: »Preživijo tisti, ki se jim uspe najbolje prilagoditi spremembam. In življenje je tudi v tem smislu kot šahovska igra: spreminja se z vsako potezo.«

Resnični Ork – edini človek z okli
10. 11. 2020 06.00Med video igrami ima domišljijska franšiza Warcraft posebno mesto. Od leta 1994 do danes si je zagotovila kultno mesto v zgodovini računalniških iger. 41-letnega Brazilca je lik orka tako prevzel, da se je trajno spremenil vanj, zaradi česar je prestal že številne posege in si omislil celo okle, sam pa pravi, da gre za njegove ideje.

Guinnessov rekorder po številu telesnih sprememb
28. 10. 2020 06.00Pred časom smo vam predstavili Brazilca, ki je šel s svojo preobrazbo telesa dlje kot kdor koli pred njim, tokrat pa vam predstavljamo Nemca, ki se je zapisal v Guinnessovo knjigo rekordov kot človek z največ posegi oz. spremembami na telesu – 516.

Ne boste verjeli, kako je ta lepotica videti danes
27. 10. 2020 11.40Amber Luke je bila nekoč ''samo še ena'' privlačna blondinka, a je danes – oziroma 100.000 evrov kasneje – povsem drugačna in izstopa, kamorkoli pride. Za to se ima zahvaliti predvsem tisoč in eni tetovaži.

10 zgodnjih znakov raka, ki jih ne smete spregledati
17. 12. 2019 07.14Rak ima mnogo oblik, zato so lahko prvi znaki zelo različni. Prepoznajte jih, preden je prepozno. Rak je namreč bolezen, ki ne prinaša trpljenja le bolniku, pač pa tudi svojcem.

Tattoo artist Uroš Grahek: stranke, ki so želele tatuje na teh mestih, so dobile košarico
30. 11. 2019 08.59Tatu že nekaj časa ni več tabu in zanj se odloča vse več ljudi. Se odločate, da bi se tetovirali, a imate tisoč in eno vprašanje. Pogovarjali smo se z enim najboljših slovenskih mojstrov tetovaže, tattoo artistom Urošem Grahkom iz studia Skaios Tattoo, tudi plodnim glasbenikom, ki stoji na prvi bojni črti zasavske skupine Red Five Point Star. Ta meša elemente skaja, swinga, rockabillya, modernega jazza, kubanskih ritmov in brazilske glasbe, ki jih začinja s punk-rockom. Njegovega ''podpisa'' tako ne najdemo le na koži posameznikov, pač pa tudi pod večino glasbe in besedil omenjene skupine

Najstniki, ki so spremenili svet na bolje
26. 09. 2019 07.25Potem ko je 16-letna švedska aktivistka Greta Thunberg s svojimi govorom pred 60 svetovnimi voditelji in gibanjem Petki za prihodnost požela svetovno pozornost, smo se ozrli v preteklost in izbrskali najstnike, ki so s svojimi dejanji spremenili svet na bolje.

Neverjetne preobrazbe: filmski igralci in nevarna igra kilogramov
07. 09. 2019 07.00Filmski igralci se morajo za vlogo pogosto spremeniti – tudi z ekstremnim nabiranjem ali topljenjem kilogramov. Velemojster tovrstnih preobrazb je ameriški igralec Christian Bale, ki je šel večkrat v oba ekstrema. Nedavno so razkrili, da je moral Joaquin Phoenix za vlogo Jokerja odvreči kar 23 kilogramov, podobno kot Heatha Ledgerja, pa je tudi njega vloga tega slavnega antijunaka, ki je prvič dobil samostojni film, skorajda uničila.

Ali kriza srednjih let zares obstaja?
31. 07. 2019 08.58Nov jekleni konjiček v garaži, tetovaža na nadlakti, nov adrenalinski šport ali morda celo ljubica? Vse našteto so običajni prebliski, ki se pojavljajo, ko pri moškem nastopi kriza srednjih let. Ste jo okusili tudi vi ali ste mnenja, da je vse skupaj le navaden mit, ki nima veliko povezave z resničnostjo? No, kriza srednjih let je še kako resnična, običajno se pojavi po 40. letu, ko začnejo na vrata trkati znaki staranja in s tem minljivosti.

V to barvo bodo v Sloveniji odeti zavojčki cigaret
03. 07. 2019 13.16Prihodnje leto se nam obeta uvedba enotne tobačne embalaže. Od leta 2020 dalje bodo vsi zavojčki videti enako, odeti pa bodo v uradno najgršo barvo na svetu.

Brane T. Červek: ''V naravi imaš na izbiro samo eno, in tisto je najboljše na svetu – skromnost''
17. 05. 2019 06.57Medtem ko se nas večina prebija skozi betonsko džunglo, Brane T. Červek boj za preživetje bije v pravi džungli, tam, kjer so ceste neuhojene poti, semaforji in znaki pa drevesa in drugo naravno ''pohištvo''. Certificirani inštruktor preživetja v naravi, lahko bi mu rekli tudi kar šepetalec narave ali še bolje glasnik narave, je ustanovitelj šole preživetja S.S.F.N. – The School of Survival from Nature, ki nauči človeka ne le preživeti v naravi in ga ob tem utrditi, temveč mu velikokrat pomaga, da odkrije sebe, svojo nrav. Narava je njegova dnevna soba, tam se počuti najbolj udobno. V nasprotju z modernim človekom z njo sobiva, čeprav včasih ni tako prijazna kot življenje za štirimi stenami na kavču. Mislite, da ste iz pravega testa? Ker ste gledali nekaj oddaj Beara Gryllsa, veste, kako preživeti v divjini? Dokler vas Brane ne bo vzel v svoje roke, prav zares niste pripravljeni na najhujše. To pa je vedno priporočljivo biti.

To se zgodi s telesom, če pijemo dovolj vode
10. 05. 2019 07.45Življenje je izšlo iz vode, ki je osnova za njegovo ohranjanje, zato radi rečemo, da je voda vir življenja. Je glavna sestavina našega telesa, zato je še kako pomembno, da je v telo vnašamo dovolj. Ker pa je voda v našem vsakdanjiku nekaj samoumevnega, dostikrat pozabimo, kako zelo pomembna je v resnici. Če skrbite za redno hidracijo, boste hitro opazili pozitivne spremembe!

Tako je mogoče rezultate doseči lažje in hitreje
18. 03. 2019 09.07Čeprav marsikateri laik meni, da je vadba pod nadzorom osebnega trenerja zgolj modna muha in predvsem metanje denarja skozi okno, je v resnici vsej prej kot to. S pomočjo strokovnjaka namreč posameznik lažje in hitreje doseže zastavljene cilje, ne glede na to, ali želi izgubiti telesno težo, izboljšati kondicijo ali povečati mišično maso, predvsem pa dolgoročno bistveno izboljša svoje zdravje in splošno počutje.

Moški, prepoznajte znake raka na prsih!
09. 03. 2019 08.23Rak dojke je eden najpogostejših vrst raka pri ženskah, a tudi moški lahko zbolite za rakom na prsih. Poglejte, na katere simptome morate biti pozorni in kako lahko zmanjšate tveganje za nastanek te pogoste bolezni.

Zakaj ste vedno lačni?
06. 02. 2019 08.29Imate nepotešljiv občutek lakote, tudi po pravkar končanem kosilu? Ali med obroki neprestano grickate? Vam hrane ni nikoli dovolj? Če to velja za vas, niste edini. Nekateri ljudje so preprosto bolj nagnjeni k pogostejšim občutkom lakote. Poglejmo si deset možnih razlogov za obstoj tega neželenega fenomena.

S hitrimi dietami tvegate prezgodnjo smrt
04. 02. 2019 08.41Če se nameravate lotiti hujšanja, to storite premišljeno. Zaradi strogih diet in stradanja lahko zapadete v začaran krog nihanja teže, kar ima lahko resne posledice. Poglejte, kako se pravilno in učinkovito spopasti z odvečnimi kilogrami.

Koliko kalorij dejansko porabi vaše telo?
03. 01. 2019 07.58Metabolizem obsega procese, ki se odvijajo v telesu in zagotavljajo normalno delovanje organizma. Poleg tega metabolizem določa, koliko energije bo vaše telo porabilo in koliko boste shujšali oziroma se zredili. Kaj vse vpliva na presnovo in kako?

Najboljšo telesno formo naj bi dosegli v 20. letih, potem naj bi šlo vse le še navzdol
25. 12. 2018 09.04Staranje je proces, ki se mu ne moremo izogniti. Nekje do 30. leta se še veselimo vsakega rojstnega dneva, vsak naslednji pa ima vedno bolj grenak priokus. A brez panike, čeprav v osnovi začne že po tridesetem letu naše telo izgubljati moč, lahko s pravilnim pristopom staranje do neke mere upočasnimo.

Zares obstaja moška menopavza?
21. 12. 2018 07.56Menopavza? Moški? Ja, prav ste prebrali. Kljub temu, da moška menopavza ni čisto uradna medicinska diagnoza, pa si pred njo ne smemo zatiskati oči. Odkrili so, da obstaja moška različica menopavze, ki je precej podobna tisti, ki jo izkusijo ženske – reče se ji andropavza.