skrb za zdravje

Doc. dr. Saška Roškar: ''Težave so trenutne, samomor pa dokončen''
10. 11. 2022 05.00''Samomor je posledica zapletenega in hkratnega sovplivanja več dejavnikov tveganja. Gre za preplet genetskih dejavnikov in ranljivosti, dejavnikov okolja, posameznikove osebnosti, življenjskih okoliščin. Težko ali sploh nemogoče je določiti en sam dejavnik, zaradi katerega se človek odloči umreti. Hkrati pa je samomor posledica dlje časa trajajočega procesa, ki se začne z negativnimi mislimi in se lahko stopnjuje do samomorilnih misli. Te se lahko stopnjujejo do trenutka, ko človek začne razmišljati o tem, kako bo umrl, kaj si bo naredil, torej razvije samomorilni načrt,'' nam je pojasnila psihologinja doc. dr. Saška Roškar, ki se že vrsto let posveča raziskovanju in preprečevanju samomorilnega vedenja in s katero smo načeli temo samomorov. ''Ljudje se velikokrat bojimo postaviti vprašanje o tem, če oseba razmišlja o samomoru, ker imamo napačno prepričanje, da bomo s tem sprožili razmišljanja o samomoru. Ampak to ne drži. Samo s svojim vprašanjem pri osebi ne bomo sprožili misli o samomoru, nasprotno, oseba se bo lahko razbremenila, ker bo o svojih občutkih lahko spregovorila. Zato je popolnoma o. k., če osebo vprašamo: 'Ali razmišljaš o tem, da bi si kaj naredil?'''

O samomorih z doc. dr. Nušo Zadravec Šedivy. ''Stiska ni nekaj trajnega in brezizhodnega, ampak jo je na ustrezne načine mogoče učinkovito naslavljati, težave pa reševati''
28. 10. 2022 05.00Ste vedeli, da na svetu vsakih 40 sekund nekdo umre zaradi samomora? Preprečevanje samomora je odgovornost celotne družbe, vsakega posameznika. ''Preprečevanje samomora je naloga vseh nas, saj lahko vsak posameznik prispeva k ustvarjanju mreže pomoči in podpore za posameznika v stiski. Vsak od nas je lahko tista oseba, ki prva prepozna, da se s posameznikom nekaj dogaja, da je v stiski, vsak izmed nas je lahko tudi tisti, ki to osebo prvi povpraša o njegovi stiski in mu prisluhne ter ponudi podporo in pomoč,'' pove doc. dr. Nuša Zadravec Šedivy, univ. dipl. psih., ki deluje na Univerzi na Primorskem, Inštitutu Andrej Marušič in Slovenskem centru za raziskovanje samomora. Opaža, da se ''v zadnjih letih mediji vse bolj zavedajo svoje odgovornosti pri poročanju o samomoru in se pri pripravi prispevkov s tovrstno vsebino opirajo na smernice o odgovornem poročanju o samomoru, ki so v letu 2010 nastale kot rezultat sodelovanja med organizacijami, ki se ukvarjamo s preučevanjem in preprečevanjem samomorilnega vedenja v Sloveniji, in novinarji ter uredniki.'' Dejstvo je, ''da veliko oseb, ki umre zaradi samomora, lahko slednje pred smrtjo na različne načine neposredno ali posredno sporoča okolici. Težava pa je, da je tovrstne opozorilne znake včasih težko prepoznati, saj so lahko zelo različni, hkrati pa imajo ljudje pogosto tudi premalo znanj o tem, kako v takšnih situacijah ravnati.'' Že to, da je posameznik slišan in da se ga vzame resno, pa je lahko prvi korak do ustrezne pomoči.

Nika Gorič: Marsikdo se ne zaveda, da je kultura vse, kar kot narod imamo
26. 09. 2022 05.00Sopranistka Nika Gorič je verjetno ena najbolj zaposlenih žensk na svetu. Čeprav živi iz kovčka in je zato pogosto proč od doma in družine, pravi, da v vsakem projektu lahko najdeš svojo družino. Mednarodno uveljavljena Mariborčanka, ki na odrih navdušuje s svojim glasom in stasom, se te dni utaplja v delu, ki pa ga ljubi. ''Brez ljubezni v tem poklicu ne preživiš. Ne pretiravam, če rečem, koliko odrekanja v življenju je potrebnega, da ohraniš svoj glas v stanju, da ti bo služil še na dolga leta. Ta kariera je le tek na dolge proge,'' priznava in dodaja, da je kultura tisto, na kar se lahko naslonimo, na kar smo lahko ponosni in kar nas dela Slovence! Zato bi morali do tega imeti poseben odnos, v biti vsakega posameznika bi morala biti želja po osebnostni rasti, k čemur zagotovo spada tudi kultura: naš jezik, literatura, gledališče, likovna umetnost, ples in opera. S tem kot narod pokažemo našo intelektualno plat, v nasprotju s športom, kjer se pokaže moč, borbenost, vzdržljivost, pogum ...

Poporodna depresija pri moških: Tudi moški trpijo za poporodno depresijo
05. 08. 2022 05.00Depresija v nosečnosti in po rojstvu otroka se ne pojavlja samo pri ženska, ampak se lahko pojavi tudi pri mladih očetih. Poporodna depresija pri moških ima hujše posledice na razvoj otroka kot poporodna depresija pri ženskah. Po raziskavah sodeč naj bi jo v prvem letu po rojstvu otroka doživelo 10 odstotkov očetov.

Pozitiven odnos do staranja za toliko let podaljša življenje
13. 05. 2022 05.00Današnja družba ne prenese staranja in se ga celo sramuje, modni trendi, kozmetična industrija in nenazadnje plastična kirurgija, pa delajo vse, da ljudje ne bi občutili staranja. Kot je pokazala nedavna raziskava, pa skrb za zdravje in pozitiven odnos do staranja izboljšata kognitivne sposobnostni in fizično stanje.

To so znaki, da ste hipohonder
03. 05. 2022 05.00Hipohondrija je stanje, pri katerem so ljudje obsedeni s svojim zdravstvenim stanjem. Prepogosto je ta beseda zlorabljena, saj z njo radi označimo vsakogar, ki samo malce potarna glede svojega zdravja. ’’Pravi’’ hipohodri so pogosto prepričani, da imajo smrtno nevarno bolezen, čeravno od zdravnikov nimajo postavljene nobene diagnoze. O hipohondriji torej govorimo, ko gre za več kot normalno zaskrbljenost za svoje zdravje, ki običajno nima prave podlage.

Kako do belih zob na naraven način?
06. 04. 2022 05.00Bi radi, da bi bili vaši zobje bolj beli in sijoči? Kdo si ne želi tega? Ne nazadnje sodobni trendi narekujejo bel nasmeh, občutek popolne čistoče pa je temelj naše samozavesti. In ne pravijo zaman, da je belina nasmeha najprivlačnejši nakit, ki ga nosimo, in odraz naše duše.

To je ključno za mladega nogometaša, da ostane na visokem nivoju
01. 04. 2022 12.00Kot starejši brat mladega perspektivnega nogometaša, ki igra za mladinsko ekipo Olimpije in slovenske reprezentance, lahko rečem, da imam kar nekaj izkušenj s tem, kaj vse mora prestati mlad igralec, da ostane na visoki ravni igranja nogometa. Velik del tega je nedvomno dobra fizična pripravljenost. Trening z utežmi oz. dodatno obremenitvijo igra bistveno vlogo pri razvoju fizične pripravljenosti nogometašev. Verjetno se zdaj sprašujete, kdaj oz. pri katerih letih je dobro, da mladi nogometaši začnejo trenirati v fitnesu.

Zato so moškim všeč starejše ženske
28. 03. 2022 05.00Če so bile včasih bolj aktualne zgodbe, ko je moški pobegnil z mlajšo, je danes zgodba pogosto obratna – da torej ženska pobegne z mlajšim moškim. Dejstvo je, da so danes številne ženske v zrelih letih videti kot ''avion'' in imajo v družbi drugačen status kot nekoč. Večja razlika v letih med partnerjema ni več nenavadna oz. obsojana od družbe kot nekoč.

Športni psiholog Blaž Zagorc: ''Znati tekmovati pod pritiskom je pomembna psihološka vrlina''
24. 02. 2022 05.00Slovenci še pred kratkim nismo upali sanjati zlatih olimpijskih sanj, a smo se na krilih posamičnih uspehov otresli pregovorne majhnosti in ponižnosti, ki sta nas spremljali v zgodovini. Pri tem je pomembno vlogo odigrala tudi psihološka trdnost športnikov, ki je pomemben gradnik uspeha. V luči pravkar končanih zimskih olimpijskih iger smo za rokav pocukali športnega psihologa Blaža Zagorca in na podlagi aktualnih primerov razpredali o vlogi in pomenu psihologije v športu.

Kaj je antinatalizem in kdo so antinatalisti
15. 02. 2022 05.00Papež Fračišek je nedavno dejal, da je odločitev, da ne bomo imeli otrok, sebična. "Nekaterim je smešno, toda zanikanje materinstva in očetovstva nas pomanjša – oropa nas človeškosti. Domovina brez naraščaja trpi,'' je prepričan svet oče. Statistični podatki v Sloveniji kažejo, da število parov brez otrok narašča precej hitreje kot število parov z otroki, čeravno število družin pri nas raste. Med razlogi sta tudi skrb za okolje in negotova oz. skrb vzbujajoča prihodnost. Ena od temeljnih idej antinatalizma, filozofskega in etičnega prepričanja, je, da sta reprodukcija in rojevanje otrok sebična in škodljiva odločitev. Antinatalisti se zavzemajo za prekinitev genske verige.

Poimenovanje bolezni: kdo daje virusom in boleznim imena?
03. 02. 2022 05.00Novi koronavirus je dodobra zaznamoval naša življenja in jih spremenil čez noč. Odkar se je pojavil, je doživel že kar nekaj mutacij, ki imajo poimenovanja, ki gredo hitro v uho. Kdo daje virusom imena?

Suha koža na rokah: kaj povzroča suhe in razpokane roke in kako to odpraviti
23. 12. 2021 05.00Zima prinaša številne izzive tudi za našo kožo. Hladen zrak zunaj, nizka stopnja vlažnosti, vroč suh zrak v zaprtih prostorih in močan veter lahko povzročijo spremembe na koži. Ko začne koža izgubljati vlago, imamo občutek napetosti in hrapavosti, in če suhosti ne odpravimo, lahko to vodi v zelo napeto kožo, razpokanost, srbečico in luskavico. Je koža na vaših rokah suha in razpokana? Ob neustrezni negi lahko nastanejo celo krvavitve in hude bolečine. Dobra novica je, da suha koža (strokovno kseroza) v jesenskem in zimskem času ni neizogibna. In če razumemo, kateri dejavniki vplivajo na suho kožo, lahko bodisi preprečimo pojav suhe kože na rokah ali ga odpravimo. Z nekaj spremembami v svojem vsakdanu in pri negi kože boste lahko tudi v hladnih mesecih ohranili videz mehke, gladke in prožne kože.

Tomaž Turk: ''Dobra frizura je tista, s katero ima človek čim manj dela''
23. 12. 2021 05.00''V Sloveniji so frizerski saloni sinonim za lepoto,'' meni kreativni frizer Tomaž Turk, ki opaža, da Slovenci znamo skrbeti za svoje lase. ''Ko hodimo po ulicah, vidimo precej dovršenih stajlingov. Ljudje so lepo oblečeni, videz samih frizur je izčiščen, dovolj redno vzdrževan, sploh pri mladih. Veliko sem potoval po svetu in delal v tujini, ampak tako redno, kot se ljudje v Sloveniji strižejo, vzdržujejo svoj videz ali delajo drastične spremembe, tega v tujini nisem toliko zaznal. Niti med delom v Londonu ali na Dunaju ne. Frizura v slovenskih krogih veliko pomeni,'' razlaga Turk, ki mu z besedo frizer delamo krivico, saj je precej več kot samo frizer. Za frizerske škarje je prvič prijel že leta 1992, ko je bil sprejet na frizersko šolo. Hitro je sledilo razočaranje. Prvo, ko se je slabo postrigel, drugo pa, ko je izvedel, da vse sošolke doma strižejo domače in prijatelje, sam pa ni še ničesar znal. Če prevrtimo čas skoraj 30 let naprej, ugotovimo, da je iz začetnega osebnega razočaranja nastalo ime, ki danes v svetu frizerstvu nekaj velja.

50 odtenkov rumene: kaj barva urina pove o našem zdravju?
16. 12. 2021 05.00Barva urina nam o našem zdravju izda veliko, če seveda veste, kaj gledate. Večina ve, da nam barva seča pove, ali smo dovolj hidrirani, kar je posebej pomemben podatek v poletnih mesecih. Bolj ko je urin rumen, bolj ste dehidrirani. A urin je lahko tudi drugih barv, ne le rumene, razkrije lahko notranje poškodbe, vnetje sečil, motnje v delovanju ledvic in druge težave, pri ženskah pa tudi nosečnost. Lastnosti urina že dolgo služijo za prepoznavanje zgodnjih bolezenskih stanj in so pomembna diagnostika pri odkrivanju sprememb v telesu, ki so navzven nevidne.

Frizer Patrik Trol: ''Frizura je del identitete''
16. 12. 2021 05.00Patrik Trol je ime, ki v svetu frizerstva nekaj velja, kljub temu da Patrik šteje šele 23 let. Mladeniču iz Ptuja je bilo frizerstvo položeno v zibelko, saj je sin priznane ptujske frizerke Violete Hadjijaj, ki mu je podarila ljubezen do las, potem ko je opazoval že kot otrok in se še mlečnozob pobliže srečal s škarjami. Mladi Ptujčan pa ni le sin slavne mame, saj si je prepoznavnost izboril sam. Tudi s tem, ko se je dokazoval na svetovnem prvenstvu frizerjev in vizažistov v Dubaju in Azerbaidžanu. Nedavno je Trol, ki deluje tudi pod umetniškim imenom pa3k, odprl tudi moški salon, kjer se bo posvetil moškim/fantovskim frizuram in bradam, potem ko je do zdaj večino časa posvetil ženskim frizuram, ki pa jih ni dokončno odpisal, kot tudi še ni rekel zadnje, ko gre za tekmovanja.

So socialna omrežja vir nevroloških motenj?
16. 11. 2021 05.00Ameriški mediji poročajo o dramatičnem povečanju števila mladih, ki se spopadajo s tiki. Nenadne in ponavljajoče se telesne gibe, kot so pretirano mežikanje, kremženje, ploskanje ali celo nehotno izgovarjanje besed, naj bi sprožila socialna omrežja, v prvi vrsti TikTok.

Movember, mesec ozaveščanja o rakih pri moških ali Pravi moški skrbi zase
05. 11. 2021 05.00Mednarodno gibanje MOVEMBER ozavešča o pomenu zdravja pri moških, predvsem v smeri preventive in zgodnjega odkrivanja raka. Razpoznavni zaščitni znak so brki, ki naj bi si jih moški pustili rasti v novembru – s tem naj bi opozorili na naraščanje števila rakavih obolenj.

Dwon: ''Smisla ne boš najdu, če ga sam ne boš ustvaru''
04. 10. 2021 10.00Dwon je ime, ki se je na slovenski hip-hop sceni pojavilo že pred več kot desetletjem. Po nekaj letih ustvarjanje se je Dejan Djurdjević, ki se skriva za tem umetniškim nadimkom, umaknil z glasbene scene, pred časom pa spet našel navdih in prekinil svoj ustvarjalni post ter izdal svoj prvi solo album. Da vlada močna kemija med rapom in medvoškim ''polagalcem rim'', je Dwon, kako primerno, ugotovil med uro kemije v srednji šoli, ko se je s prijateljem lotil prvih stihov in ljubezen do rapa je hitro prerasla v soustvarjanje tega žanra.

Zdravniški pregledi, ki bi jih moral opraviti vsak moški, preden dopolni 40 let
24. 09. 2021 05.00Kateri so tisti zdravniški pregledi, ki bi jih moral vsak moški opraviti, preden dopolni 40 let? Dejstvo je, da je v različnih obdobjih življenja priporočljivo opraviti določene zdravniške preglede. Preventiva je namreč boljša od kurative. Dejstvo pa je, da moški neradi hodijo k zdravniku. Tja jih je treba vleči s konji, še ko so bolni, kaj šele, ko gre za preventivne preglede. A proaktivnost nam lahko prinese prav to. Manj obiskov zdravnika.

Voditeljica Kmetije Natalija Bratkovič: ''Če je ne gledaš, boš naslednji dan izvisel pri debati ob kavi ali kosilu.''
02. 09. 2021 12.00Če v preteklosti ni hotela slišati o tem, da ne bi živela v mestu, je Natalija Bratkovič danes podeželsko dekle. Mimo njenega okna tako zdaj pogosteje švigajo srne kot avtomobili. Mariborčanka, ki je postala sinonim za šov Kmetija, ki se 6. septembra po dveh letih vrača na male zaslone, je zapisana kikboksu in zaljubljena v svoje delo. ''Ni ga boljšega od tega, ko veš, da te gledalci in gledalke spremljajo. To je zame nagrada, hrana za dušo. Oni so namreč tisti, za katere ustvarjamo oddaje, oni so tisti, ki izberejo tvojo oddajo in dovolijo, da jim polepšaš, zapolniš in nasmeješ večer po napornem dnevu. ''Zaveda se, da vseh okusov gledalcev in gledalk ne more zadovoljiti, zato uporabi selektivni sluh, ko gre za kritike. Konstruktivne si piše za uho, ostale pa skuša čimprej pozabiti.

Cristiano Ronaldo nekoč in danes: telo, ki se ne stara
22. 06. 2021 06.00Pred dnevi je Cristiano Ronaldo na evropskem prvenstvu v nogometu zakuhal pravcato afero, potem ko je na novinarski konferenci ljudi spodbudil k pitju vode in dal jasno vedeti, da prezira gazirane pijače, in s tem očrnil pomembnega pokrovitelja prvenstva. Skrb za zdravje je sicer na vrhu prioritet portugalskega nogometaša, kar se odraža tudi v njegovi fizični pripravljenosti.

Vroča lepotica v višino meri 2,10 m, on pa 1,65 m, a to ju ne moti
18. 06. 2021 06.00Da ljubezen ne izbira, je ta dokazala že ničkolikokrat, tudi v primeru brazilske manekenke, ki je poročena z moškim, ki ji seže zgolj do prsi.

Najbolj zaželen moški na Tinderju našel ljubezen, to je njegova izbranka
28. 01. 2021 06.00Ime Stefan Pierre-Tomlin večini ni poznano, razen morda ženskam, ki prek aplikacije Tinder iščejo moškega in imajo vklopljeno funkcijo ''globalno''. Londončan je do nedavnega veljal za najbolj zaželenega moškega na tej popularni aplikaciji za zmenkarije, ki pa jo je pred časom zapustil in kmalu za tem našel tako želeno ljubezen.

So ljudje, ki nosijo očala, res varnejši pred koronavirusom?
24. 09. 2020 06.00Do zdaj je veljalo, da so najboljše vsesplošno orožje zoper novi koronavirus oz. bolezen covid-19 zaščitne maske, najnovejša raziskava pa je pokazala, da lahko pomemben delež k zaščiti dodajo tudi očala.

Najbolj popularne teorije zarote o koronavirusu: Bill Gates kot prvi krivec
20. 04. 2020 09.08Odkar je na Kitajskem izbruhnil novi koronavirus in kmalu za tem pljusknil na preostali svet, so se začele o izvoru smrtonosnega virusa pojavljati številne lažne novice in teorije zarote. Napačne informacije so se širili hitreje kot sam virus, skupaj z njim pa tudi številni lažni in potencialno nevarni nasveti za zdravje. New York Times ugotavlja, da je Bill Gates najbolj pogosta tarča napačnih informacij v povezavi z boleznijo Covid-19.

Gola Adam in Eva: Zakaj smo si tako različni?
11. 04. 2020 07.16Spolni dimorfizem je znanstveni izraz za fizične razlike med predstavniki ženskega in moškega spola (oz. samcih in samicah) pri vseh vrstah. Če v živalskem svetu obstajajo nekatere ekstremne fizične razlike med spoloma, pa smo si moški in ženske v tem smislu precej podobni. A kljub temu imamo nekaj ključnih telesnih razlik; nekatere med njimi so zasnovane zaradi vloge, ki jo ima telo pri reprodukciji, druge pa so pomembne pri medsebojni privlačnosti. Poglejmo si nekaj bistvenih razlik pri obeh spolih človeške vrste.

Vse to tvegate, če si zob ne umivate pravilno!
01. 04. 2020 06.00Čiščenje zob in dlesni je svojevrstna veščina in čeprav si večina izmed nas zobe umiva redno, marsikdo to počne napačno – bodisi je nedosleden, ne dovolj osredotočen ali precej površen. Naučite se torej ščetkati zobe enkrat za zmeraj, da ne boste del 98 odstotkov Slovencev, ki imajo zaradi tega težave z zobmi in dlesnimi.

Sladkor proti umetnim sladilom: V tej bitki ni zmagovalca
04. 03. 2020 07.47Sladkor povezujejo s številnimi zdravstvenimi težavami, žal so lahko njegovi umetni nadomestki prav tako škodljivi. Kaj je torej najboljše med neoptimalnimi alternativami?

Hrvatica mestno življenje zamenjala za življenje na majhnem otoku in srce oddala domorodcu kanibalske krvi
24. 02. 2020 12.34Pogovarjali smo se s 37-letno Ano Bakran, Hrvatico, katere pogum je pred leti odmeval po vsem svetu, ko se je iz Hrvaške leta 2013 podala na avtoštop do Bore Bore in kasneje štopala ladje za pot okoli Markiškega otočja. Mlada Hrvatica je mestno življenje zamenjala za življenje na majhnem otoku, daleč proč od ponorelega sveta, kjer ji je srce nenadejano ''ukradel'' domorodec kanibalske krvi.