postaje

Turna smuka v Visokih turah
03. 02. 2023 05.00Slovenija ponuja veliko možnosti turnega in resnega alpinističnega smučanja (ali deskanja), a skoraj nič za večino najprimernejših variantnih, z žičnicami podprtih offpiste spustov z veliko višinsko razliko. Najbližje tovrstne možnosti najdemo v Visokih turah, kjer so tudi nam najbližji tritisočaki: najbolj velikopotezno izpod Ankogla s skoraj dvema kilometroma višinske razlike skozi Radeckalm do Bocksteina in smučarsko še resneje iznad ledenika Moelltal v Sportgastein. Oboje je logistično in gorniško zahtevno, zato mi tokrat predlagamo dve prijetnejši možnosti.

Sončne farme v vesolju: več kot le naivna znanstvena fantastika
01. 02. 2023 05.00Z vprašanjem prehoda k uporabi obnovljivih virov elektrike se okoljevarstveniki v zadnjih letih vedno bolj ukvarjajo. Države so se zavezale v naslednjih desetletjih popolnoma eliminirati ogljične izpuste, a čas teče, velike energetske revolucije, ki bi bila potrebna za realizacijo tega cilja, pa ni in ni. Tudi zaradi tega so navdušenci nad obnovljivimi viri energije začeli razmišljati o vse bolj radikalnih inovacijah, ki bi lahko za vedno "pozelenile" naše pridobivanja električne energije. Najnovejša obsesija so postale sončne farme v vesolju.

Koncentracijsko taborišče Auschwitz – tovarna smrti izprijenih umov ali kako te je rešilo pet kilometrov teka
27. 01. 2023 11.0027. januarja obeležujemo mednarodni dan spomina na holokavst. Nedavno smo praznovali 78. obletnico osvoboditve nemškega koncentracijskega taborišča Auschwitz (poljskoOświcim) na Poljskem, kjer je bilo v času nemške okupacije med majem 1940 in januarje 1945 ubitih pribl. 1,1 milijona ljudi, od tega večina (90 odstotkov) Judov oz. vsak šesti Jud od šestih milijonov, ki so bili ubiti v holokavstu. Tam je pristalo tudi veliko slovenskih taboriščnikov. Taborišče je danes opomin človeštvu, kam lahko vodi sprevržena miselnost o rasni nadvladi.

Hrvati ponoreli za lepo voznico tramvaja: ''Potniki me pogosto vprašajo, zakaj nisem manekenka''
20. 01. 2023 05.00Če se boste kdaj v Zagrebu peljali s tramvajem na liniji, ki vozi s postaje Ljubljanica, in pri tem naleteli na gnečo, je lahko razlog tudi ta, da tramvaj vozi lepa Iva Pandžić.

To morate storiti, če vam ukradejo registrsko tablico
25. 10. 2022 05.00Kraje registrskih tablic niso tako redek pojav, kot morda mislite. Tatovi tablic nato izvajajo druga kazniva dejanja, kot je npr. kraja goriva na bencinskih servisih, kamor se pripeljejo z vozilom, ki je opremljeno z ukradeno registrsko tablico.

Akcijske komedije, ki vas bodo nasmejale do solz
12. 09. 2022 05.00Na KINO se začenja policijski teden za vse ljubitelje akcijskih komedij! Obožujete avtomobilske pregone? Nerodne policiste? Nesposobne detektive? Nepričakovane zaplete? Imate morda radi strelske obračune in pranje denarja? Martin Lawrence, Will Smith, Dwayne Johnson, Mark Wahlberg in Samuel L. Jackson vas že čakajo na KINO!

Slovenija na zemljevidu svetovne rekreativne kolesarske družine L'Etape by Tour de France
27. 05. 2022 05.00Rekreativne kolesarske preizkušnje L'Etape by Tour de France lahko doživiš v kar 25 državah po celem svetu. Kot najtežje dosegljiva je ravno francoska, letos jubilejna, 30. izvedba L'Etape du Tour, saj je vsako leto razpoložljivo število startnih mest razprodanih v nekaj urah.

L'Etape du Tour letos dobiva slovensko sestro L'Etape Slovenia
27. 05. 2022 05.00Legendarna Dirka po Franciji je dobila svojo rekreativno različico leta 1993, ko je bila izvedena prva preizkušnja L'Etape du Tour – torej francoska izvedenka in je potekala v Pirenejih s kar tremi gorskimi vzponi: Col du Tourmalet (2115 m), Col du Soulor (1474 m), Col de l'Aubisque (1709 m) in v skupni dolžini preizkušnje kar 190 km.

Dejstva, ki jih o Ukrajini verjetno še niste poznali
08. 03. 2022 04.00Ukrajina je obmorska država, ki je zadnjih tednih v središču dogajanja zaradi invazije Rusije. Ta vzhodnoevropska država ima poleg Rusije še šest drugih sosed, in sicer Belorusijo, Poljsko, Slovaško, Madžarsko, Romunijo in Moldavijo.

Zakaj so vse skladbe dolge okoli tri minute?
24. 02. 2022 05.00Zakaj je večina skladb, ki jih slišimo po radiu, dolgih okoli tri minute? Nekoč so bile skladbe v povprečju dolge med tri in štiri minute, danes pa postajajo vse krajše. Zakaj takšna dolžina in zakaj so skladbe v povprečju vedno krajše?

Največje vesoljske nesreče v zgodovini
18. 02. 2022 05.00Tako kot nebo, ceste in morje je tudi vesolje terjalo že številne smrtne žrtve. Zadnja velika vesoljska katastrofa se je zgodila leta 2006, ko je prišlo do nesreče pri pristajalnem manevru ameriškega vesoljskega raketoplova Columbia približno 60 tisoč metrov nad Zemljo. Do prve nesreče s smrtnimi žrtvami med astronavti je prišlo 27. januarja 1967, ko so zaradi kratkega stika med preizkušanjem komandnega modula odprave Apollo 1 v požaru umrli Edward White, Virgil Gus Grissom in Roger Chaffe. Le dobre tri mesece kasneje, in sicer 24. aprila 1967, se je kozmonavt Sojuza 1, Vladimir Komarov, smrtno ponesrečil ob povratku na Zemljo, potem ko je odpovedalo zaviralno padalo kapsule.

Skriti smučarski čari kraljice Dolomitov
04. 02. 2022 05.00Marmolada je kraljica Dolomitov – krepak tritisočak (kar manjše pogorje) s čarobnim razgledom in preprostim dostopom z nihajkami prav pod enega izmed vrhov. Ponaša se s smučarsko progo, ki ima tudi v svetovnem merilu impresivno višinsko razliko blizu dveh kilometrov, predvsem pa z ’offpiste’ možnostmi celotnega severnega pobočja. Tu najdemo Sloveniji najbližji ’freeride’, ki združuje lagodni pristop z osupljivo višinsko razliko v resnem gorskem okolju, a brez orientacijskih in logističnih težav ter (pre)strmih prehodov.

Junaške pasje zgodbe, ki so se dotaknile naših src
01. 02. 2022 05.00Nedavno je naša srca ogrela pasja zgodba, ki jo je z nami delil izkušeni gorski reševalec Matjaž Šerkezi. Ta je rešil izgubljenega psa, za katerim se je na Kamniškem sedlu izgubila vsaka sled. To pa še zdaleč ni edina zgodba o človeku in njegovem ''najboljšem prijatelju'', ob kateri ne boste mogli zadrževati solz.

Fascinantna dejstva o Mednarodni vesoljski postaji (ISS)
14. 01. 2022 05.00Ledino je orala vesoljska postaja Mir, ki je bila prva modularna postaja s človeško posadko. Dolgo časa je bila tudi edina platforma za testiranja in pripravo dolgotrajnejšega dela in življenja v vesolju. Znanja, ki so jih astronavti pridobili, so pripomogla k izboljšanju Mednarodne vesoljske postaje (ISS), ki velja za najbolj kompleksen in največji tehnološki dosežek v zgodovini človeštva. Laboratorij 400 kilometrov nad nami je do zdaj pogotnil že pribl. 150 milijard evrov.

Mnenje odvetnika: Poškodbe pri delu ali kaj je razgalilo delo od doma
17. 12. 2021 05.00V času epidemije covida-19 je delo od doma postalo nova realnost. Veliko zaposlenih je bilo primoranih svoje tradicionalne oblike dela zamenjati za delo na daljavo. Čez noč je delo od doma postalo vsesplošen pojav, tako podjetja kot zaposleni pa so se morali hitro prilagoditi situaciji, kar je dalo prostor številnim dilemam, ki jih je razgalil šele čas. Delo od doma je na eni strani ponudilo širok nabor priložnosti, a prineslo tudi številne izzive. Ti so vezani tudi na poškodbe pri delu. Zanimiv je primer iz Nemčije, kjer je sodišče presodilo, da je pot od postelje do domače pisarne pot na delo. ''V prihodnje bo to področje vsekakor aktualno in se bo izoblikovala tudi sodna praksa,'' meni odvetnik Matjaž Grebenc, ki ima bogate izkušnje na področju odškodninskega prava. ''Delavec mora delodajalca seznaniti s tem, kakšno opremo in sredstva ima doma, da lahko delodajalec oceni, če je to za delo od doma sploh primerno oziroma če je treba delavcu zagotoviti dodatno opremo ali prilagoditve,'' pa izpostavlja Franci Krivec, izkušen pravnik, vešč reševanja zahtevnih pravnih vprašanj in problemov. Oba sta odgovorila na številne (pravne) dileme in vprašanja, s katerimi si belijo glave tako delavci kot tudi delodajalci.

Kdo je Elon Musk, norčavi tehnološki vizionar?
14. 12. 2021 05.00Revija Time je šele tretjič naziv osebnost leta podelila izvršnemu direktorju avtomobilskega podjetja. Ta čast je po Walterju Chryslerju, pionirju ameriške avtomobilske industrije in začetniku Chryslerjeve koorporacije, in Harlowu Curticu, nekdanjemu predsedniku General Motorsa, pripadla Elonu Musku, prvemu možu avtomobilske družbe Tesla in gonilni sili družbe SpaceX ter človeku, ki je poskrbel, da smo elektromobilnost začeli jemati resno. Musk sebe pogosto ne jemlje preveč resno, saj je znan tudi po številnih nenavadnih potezah in izjavah. Med drugim je širil neresnice o koronavirusu, bil tarča kritik zaradi izjav na temo kriptovalut, javnega transporta in umetne inteligence, na sodišču pa se je znašel zaradi trditev o privatizaciji Tesle.

To je lepa ameriška voditeljica, ki je zapeljevala Putina
19. 10. 2021 05.00Te dni se v Rusiji hudujejo nad ameriško voditeljico Hadley Gamble, ki naj bi skušala na srečanju s svojim seksapilom zmesti Vladimirja Putina. Velika zagovornica žensk se je medtem že pošalila na račun obtožujočih ruskih komentarjev.

Kateri je boljša investicija? Bencinar ali hibrid?
27. 08. 2021 05.00Dve stvari sta običajno tisti, ki potencialne kupce odvračata od nakupa električnega avtomobila. Ali pa vam vsaj delata skrbi. Prva je doseg, za katerega smo že večkrat ugotovili, da je za veliko večino več kot dovolj velik. No, druga pa cena avtomobila, sploh ob zmanjševanju vrednosti subvencije, ki gre zraven.

Namesto trupla v vreči za smeti jih je čakalo to
24. 08. 2021 08.55Iz osrednje Francije prihaja nenavadna novica. Policija je namreč prejela klic, da so mimoidoči v vodi zagledali truplo, a so policisti na prizorišču doživeli presenečenje.

To pomaga ob piku strupenih morskih živali
09. 08. 2021 06.00Ob kopanju v morju nevarnosti ne predstavlja zgolj poletno sonce, temveč tudi živali, ki se skrivajo v vodi in na morskem dnu. Ob piku morskega zmaja, ki velja za eno najbolj strupenih rib Jadranskega morja, je mesto vboda treba ogreti pod vročo vodo, svetujejo strokovnjaki z Morske biološke postaje Piran Nacionalnega inštituta za biologijo.

Mlada novinarka intervju izpeljala kar med spolnim odnosom
31. 05. 2021 12.00''Na ta način smo lahko bolj raziskali zgodbo, kot če bi bili zgolj opazovalci,'' so pojasnili pri Radiu 4, za katerega je danska novinarka Louise Fischer posnela ekspliciten radijski prispevek.

Beli majski užitki nad Sočo
30. 04. 2021 06.00Prvomajski prazniki so bili nekoč sinonim za prvo jadranje na deski v sezoni ali zadnje smučanje. Potem smo se razvadili in na različnih koncih sveta smučali, deskali, srfali ali kajtali ne glede na letni čas. Ob pandemiji, ko večinoma ostajamo »doma«, nam gredo na roko vsaj obilno zasneženi domači hribi.

Čarobni smučarski svet onkraj Vogla
02. 04. 2021 11.30Trilogijo variantnega prostega smučanja v Sloveniji po kaninski Krnici in krvavškem Zvohu zaključujemo z Voglom – našim smučiščem, ki nudi najlepši razgled in kjer je spust z vrha urejenih prog v dolino (z več kot kilometrom višinske razlike) mogoč na vzhod preko planine Suha v Laški Rovt ali na zahod okoli Skakavca na planino Zadnji Vogel in v Ukanc. Če se hočemo preprosto vrniti k žičniškim napravam, je boljša zahodna možnost z vrha Orlovih glav oziroma Visokega Orlovega roba (1800 m) nad postajo Plato na vrhu sedežnice Šija.

Krnica – najboljša smučarska zabava pri nas
12. 03. 2021 06.00V Sloveniji v nasprotju z ostalimi alpskimi deželami nimamo prav veliko možnosti za variantno smučanje, pri katerem se po prostem smučanju zunaj urejenih prog vrnemo na žičniške naprave in imamo na voljo vso zabavo nedotaknjenega snega brez zahtevnosti vzpona. Majhno možnost za to pri nas nudita jugozahodno pobočje Velikega Zvoha na Krvavcu in severozahodne vesine Orlovih glav v Zadnji Vogel, a edini pravi velikopotezni variantni "freeride" pri nas nudi Krnica na Kaninu.

Zbogom polnilni vhodi! Je popolnoma brezžično polnjenje za vogalom?
11. 02. 2021 06.00»Brezžično polnjenje« je v svetu pametnih telefonov prisotno že leta. Mnoge velike korporacije vidijo prihodnost v počasnem ukinjanju vseh kablov in zato v brezžično polnjenje vlagajo vse večje zneske. Apple, na primer, je z lanskim iPhonom začel na veliko promovirati svojo idejo magnetnega brezžičnega polnjenja MagSafe, mnogi viri pa navajajo, da lahko že letos pričakujemo prvi iPhone brez polnilnega vhoda.

Zgodovina kanibalizma: ljudožerstvo po svetu
15. 01. 2021 06.00Kanibalizem, imenovan tudi antropofagija, pomeni hranjenje z mesom lastne vrste. Razširjen običaj sega v daljno zgodovino človeštva in je bil prisoten na večini celin. Čeprav so bila številna poročila pretirana ali celo napačna, je praksa kanibalizma vse do modernih časov prevladovala predvsem v delih Zahodne in Srednje Afrike, Melanezije (zlasti Fidžija), Nove Gvineje, Avstralije, na nekaterih novozelandskih otokih, Polinezije, na Sumatri ter v plemenih Severne in Južne Amerike.

Andrej Lavrič, zmagovalec prvega Bara: 'Življenje je eno samo in čutim odgovornost, da podarjeni čas kar se da dobro izkoristim in porabim zase'
11. 12. 2020 06.00Pravijo, da prvega ne pozabiš nikoli. Medtem ko bomo v naslednjem tednu obeležili 25. obletnico delovanja priljubljene TV-postaje POP TV, pa te dni mineva tudi petnajst let, odkar smo Slovenci spremljali prvi pravi resničnostni šov pri nas, Bar. Takrat je šla zmaga v roke tihega Andreja Lavriča, Ljubljančana, ki so ga preostali tekmovalci z rednimi nominacijami večkrat želeli izločiti, a jim to nikakor ni uspelo, 17. decembra 2005 pa je premagal še glavnega favorita Miša Stevanovića in se okitil z nazivom prvega slovenskega zmagovalca v resničnostnem šovu. Za Andreja je bil šov grenko-sladka, a zelo dragocena življenjska izkušnja, ki ga je pomagala izoblikovati v polnokrvnega človeka in mu dala številna nova spoznanja. Spomnimo. Andrej ni bil tipičen udeleženec resničnostnih šovov, željan pozornosti in pompa, zdrahar in igralec. Bil je nekdo, ki je kljub pritiskom ostal zvest samemu sebi in svojim načelom, zato, kot pravi, lahko danes po ulici hodi z dvignjeno glavo.

5 najlepših razglednih stolpov v Sloveniji
14. 10. 2020 06.00Jesen kar kliče po aktivnih vikend oddihih, sproščanju v naravi in raziskovanju novih krajev. Če vsakič znova iščete ideje za izlet in se vam zdi, da ste v Sloveniji videli že vse, vam tokrat predstavljamo izbor najlepših slovenskih razglednih stolpov, ki so odlična izbira za vse ljubitelje narave, novih doživetij in čudovitih razgledov.

Vozniški izziv višine
09. 10. 2020 06.00Kar se višine in vožnje nad oblake tiče, smo letos z avtomobilom že presegli 3000 metrov nad prelazom Stelvio, pred leti pa v Boliviji celo 5000 metrov, kar je za slovenske razmere, kjer teh višin ne dosegajo niti najvišji vrhovi, seveda nepredstavljivo.

Družinski človek, skrivaj pa serijski morilec
22. 06. 2020 06.00Dennis Rader je živel dvojno življenje: po eni strani je bil predan družinski človek, odražal je kult poštenega in dostojnega človeka, po drugi pa je bil brezkompromisni serijski morilec, ki si je nadel vzdevek BTK, kar pomeni Bind (zavezati), Torture (mučiti) in Kill (ubiti) – vse troje je bil njegov značilen in neslaven podpis. BTK morilec je bil strah in trepet domačega mesta, saj je pokončal 10 ljudi, ob tem pa se je zabaval še s pisanjem pisem policiji in preiskovalcem, v katerih se je norčeval iz njihovega dela in jim dokazoval, da ga niso sposobni najti.