pojavi

Kaj je sindrom Ramsayja Hunta, ki je paraliziral obraz Justina Bieberja
13. 06. 2022 05.00Potem ko je kanadski pevec Justin Bieber na družbenem omrežju razkril, da so mu diagnosticirali sindrom Ramsayja Hunta, smo preverili kaj sploh je ta nenavaden in redek sindrom, koga lahko prizadane in ali lahko po tej nevrološki bolezni okrevamo?

To so najbolj očitni znaki, da je vaš računalnik okužen z virusom
26. 05. 2022 05.00Zadnja leta smo priča vse več kibernetskim napadom, med žrtvami pa se znajdemo tako posamezniki kot tudi podjetja. Le redko kdo danes ne premore računalnika, ki je domala postal nuja. A niso vsi tudi digitalno pismeni in zato toliko lažja tarča virusov, zlonamernih programskih kod in lahka tarča krekerjev (zlonamernih hekerjev). Kako prepoznate, da je vaš računalnik okužen? To so znaki.

Pravilo petih sekund, ki ga mora poznati vsak pasji lastnik
24. 05. 2022 05.00Dnevi postajajo vse bolj vroči, zato je na mestu opozorilo vsem lastnikom psov, naj svoje štirinožne ljubljenčke obvarujejo pred vročinskim udarom in poškodbo tačk oz. opeklinami blazinic. Marsikateri lastik namreč pozablja, da pasje blazinice niso narejene za hojo po razbeljenem asfaltu in da se lahko zato kosmatinci v vročih dneh resno poškodujejo.

Kdo bo plačal kazen, ko bo avtonomno vozilo naredilo prekršek?
24. 05. 2022 05.00Čeprav so električni avtomobili z vse naprednejšimi sistemi za čim večjo pomoč pri vožnji že zelo popularni, je prava avtonomna vožnja šele v povojih. V Sloveniji bomo na primer plačali kazen, če nas bo ustavil policist, ko rok ne bomo imeli na volanu; dovoljeno je le, da nam vozilo pomaga pri zaviranju in ohranjanju smeri, v glavni vlogi pa smo ves čas mi sami. V nekaterih evropskih državah, na primer v Angliji in Franciji, je zakon že veliko naprednejši, daleč najbolj v koraku s časom pa so čez lužo, saj podjetja v velikih mestih že testirajo povsem avtonomne taksije brez voznika. A tudi v ZDA mora povsem avtonomno vozilo ves čas nadzorovati operater, ki lahko prevzame nadzor, ko digitalna pamet odpove. Ker pa je smer tehnološkega razvoja avtonomna, se pojavi vprašanje, kdo bo pravno odgovoren, če bo vozilo, ki ga vozi umetna inteligenca, naredilo prekršek ali povzročilo prometno nesrečo.

Poletna depresija: ko sproščeni dnevi prinesejo stisko in žalost
21. 05. 2022 05.00Poletje je čas, ko končno lahko uživamo v aktivnostih, ki se jih veselimo celo leto. Dnevi so daljši, več časa namenjamo druženju in prostočasnim dejavnostim, veliko se jih odpravi na težko pričakovan oddih v tujino. Pri vsem naštetem pa se zdi kar nekoliko nenavadno, da bi se v tem času pojavila depresija. Preverite, kaj poletna depresija je, zakaj se pojavi in kako si lahko pomagamo.

Dejstva o Freddieju Mercuryju, ki jih marsikdo ne pozna
12. 05. 2022 10.00Freddie Mercury je kot glavni pevec legendarne skupine Queen v očeh svetovne javnosti tudi sam glasbena legenda, a vendarle je bil še veliko več kot to. Ste vedeli, da je sprva prednost namenjal svoji izobrazbi? Da je imel dober razlog, da ni nikoli popravil svojih zob?

Kdaj uporabiti vroč in kdaj mrzel obkladek?
10. 05. 2022 14.20Pomlad in poletje sta kot nalašč za aktivnosti na prostem, s tem pa se povečuje tudi tveganje za nastanek poškodb. Ko govorimo o manjših poškodbah, je eno najpogostejših vprašanj, ali je bolje uporabiti topel ali hladen obkladek. Seveda je odvisno od poškodbe, zato preverite, kdaj je bolje uporabiti katerega!

Zakaj nas peče zgaga in kako si lahko pomagamo?
08. 04. 2022 05.00Zgaga je pogosta zdravstvena težava in zelo razširjen pojav. Z njo se enkrat na leto sreča več kot polovica izmed nas. Zgaga poslabša kakovost našega življenja in nas omejuje pri opravljanju vsakodnevnih dejavnosti. Ponavljajoča se hujša oblika zgage je lahko znak hudega obolenja, ki zahteva strokovno pomoč. Zgaga se pojavi, ko prebavni encimi, neprebavljena hrana in želodčna kislina potujejo po požiralniku navzgor.

Kaj je herpes, kako nastane in kako lahko zoprni ''ocvirek'' preprečimo?
07. 04. 2022 05.00Ko se enkrat okužite s herpesom, imate virus v telesu za vedno. Herpes lahko izbruhne občasno ali pa se bolezen ne pojavi nikoli. Herpes virusi so izjemno nalezljivi. Prenašajo se z intimnim kontaktom z okuženo osebo, pa tudi preko okuženih predmetov. V večini primerov herpes ni nevaren, izjema je, če pride v okolico očesa.

Nakup ležišča: kako izbrati pravo vzmetnico?
04. 04. 2022 05.00Dobra vzmetnica je ob vzglavniku glavni gradnik dobrega in krepčilnega spanca, zato ni vseeno, kakšno imate. Pri nakupu imejte v mislih, da gre za dolgoročno investicijo. Da boste izbrali pravo, takšno, ki se bo optimalno prilegala obliki vašega telesa, ustrezala vašemu spalnemu položaju in hrbtenici zagotavljala popolno oporo, smo pripravili kratek vodič po nakupu vzmetnice.

Nenavadna dejstva o orgazmu
04. 04. 2022 05.00Ste vedeli, da ima orgazem svoj dan? Obeležujemo ga 31. julija. To, da je koristen za zdravje ter nas navdaja s srečo in sprošča, že veste, zato vam v nadaljevanju razkrivamo nekatera manj znana dejstva o orgazmu.

Vzroki za bolečine v testisih
22. 03. 2022 05.00Včasih so za bolečine v testisih krive ozke hlače, a velikokrat je treba razloge iskati drugje in tudi takoj reagirati.

Slavna pevka presenetila z globokim dekoltejem
11. 03. 2022 04.00Čeprav se v zadnjih letih o njej ne govori toliko kot v preteklosti, še vedno završi, kjer koli se Christina Aguilera pojavi. Tako je bilo tudi pred dnevi, ko se je 41-letnica udeležila podelitve nagrad Billboard v Los Angelesu, kjer je presenetila z globokim dekoltejem, ki je le malo prepuščal domišljiji.

Zakaj med spanjem včasih trznemo, zakaj zardevamo in zakaj zazehamo, ko zazeha nekdo drug?
08. 03. 2022 05.00Človeško telo je kompleksno, čudovito in hkrati čudno. Je najbolj zapletena kemična tovarna in najbolj integrirana celota z možgani, ki se nenehno spreminja. Poznamo ga do zadnjega delčka, v ozadju njegovih funkcij pa se prav zaradi naštetega včasih skrivajo tudi presenetljive zgodbe. Ker je naš organizem tako kompleksna zadeva, si strokovnjaki zaradi njega še danes belijo glave in marsikateri fenomeni še danes ostajajo nepojasnjeni.

Kaj pravi znanost na zgodbe o duhovih?
03. 03. 2022 05.00Skoraj ni človeka, ki ne bi vsaj enkrat v življenju slišal strašljive zgodbe o duhovih. Gre za temo, ki mnogim vzbuja precej zanimanja, spet drugim odpor in strah. Kaj je res in kaj le plod človeške domišljije? Obstaja kar nekaj teorij o tem, kaj so v resnici duhovi, mi pa smo pobrskali, ali obstajajo tudi znanstvene razlage za paranormalne dogodke, o katerih poročajo mnogi. Kaj je tista skrivnostna senca sredi noči, kaj pomenita mravljinčenje po hrbtu in nenavaden občutek skrivnostne prisotnosti? Preverite nekaj najpogostejših teorij o nadnaravnih pojavih, ki temeljijo na razlagah znanstvenikov z različnih področij. Ker pa obstaja tudi svet onkraj znanosti, vsakomur prepuščamo, da verjame, kar želi verjeti.

Športni psiholog Blaž Zagorc: ''Znati tekmovati pod pritiskom je pomembna psihološka vrlina''
24. 02. 2022 05.00Slovenci še pred kratkim nismo upali sanjati zlatih olimpijskih sanj, a smo se na krilih posamičnih uspehov otresli pregovorne majhnosti in ponižnosti, ki sta nas spremljali v zgodovini. Pri tem je pomembno vlogo odigrala tudi psihološka trdnost športnikov, ki je pomemben gradnik uspeha. V luči pravkar končanih zimskih olimpijskih iger smo za rokav pocukali športnega psihologa Blaža Zagorca in na podlagi aktualnih primerov razpredali o vlogi in pomenu psihologije v športu.

Pet iger, ki jih najbolj nestrpno pričakujemo v letu 2022
22. 02. 2022 05.00Igričarstvo je bliskovito rastoča panoga, v katero se steka vedno več denarja. Vsako leto se na trgu pojavi več videoiger, med katerimi se je zelo težko odločiti – gre za polizdelek s kupom plačljivih DLC-jev ali za digitalno umetnino? Da vam pomagamo pri izbiri teme vašega naslednjega digitalnega oddiha, smo za vas sestavili seznam petih videoiger, ki jih najbolj nestrpno pričakujemo v letu 2022.

Kakšna je idealna sobna temperatura?
11. 02. 2022 05.00Na temperaturo, kakovost in vlažnost zraka v bivalnem prostoru vpliva mnogo dejavnikov. Od načina gradnje, izolacije, starosti vrat in oken itd. Imate doma radi topleje ali hladneje? Takšna je idealna sobna temperatura.

Kaj zmanjšuje velikost vašega penisa in kaj morate storiti, da ohranite dragocene centimetre?
03. 02. 2022 05.00Vsi moški dobro poznajo učinek hladne vode, ki lahko penis skrči tudi za polovico. K sreči gre za kratkotrajen učinek. V določenih primer pa žal ne. Čeprav večina moških sanja o večjem penisu, je realnost precej bolj kruta, saj se penis z leti zmanjšuje. V določenem življenjskem obdobju tako lahko postane tudi za centimeter krajši. Povprečna dolžina penisa, ko ta ni vzburjen, je devet centimetrov, medtem ko v ''trdem'' stanju povprečna dolžina znaša med 13 in 18 centimetri. Vrhunec, kar se tiče velikosti, naj bi penis doživel med 17. in 22. letom starosti, medtem ko vrhunec spolne moči moški doživljajo okoli 30. leta.

Kaj so steroidi in kakšne so posledice njihovega jemanja?
02. 02. 2022 05.00Za začetek pojdimo slabih sto let v preteklost, ko so nemški znanstveniki leta 1930 iznašli način, kako narediti umetno molekulo hormona testosterona. Tako so podvojili velikost telesnih mišic ter povečali vzdržljivost in agresivnost. Leta 1935 so prvič izolirali testosteron, leta 1940 pa so nemški vojaki jemali ene od prvih steroidov. V petdesetih so nanje prisegali nekateri ruski atleti. V šestdesetih, ko so dvigovalci uteži, ki so bili na steroidih, premagali konkurenco, so postali anabolični steroidi nujen dodatek za mnoge atlete. Danes nanje prisegajo običajni ljudje, ki hodijo v fitnes in želijo ubrati bližnjico do veliko mišic in malo maščobe. Medtem ko poklicni atleti steroide uporabljajo za doseganje boljših rezultatov, večino navdušencev nad fitnesom zanima le videz.

Najpogostejše spletne prevare
31. 01. 2022 05.00Svetovni splet skriva številne pasti, v katere se nepozorni uporabnik hitro ujame. Pri tem velja, da če se nekaj zdi predobro, da bi bilo res, potem večinoma je predobro. V nadaljevanju vam predstavljamo najbolj pogoste spletne prevare.

To o vas razkriva vaš glas
27. 01. 2022 05.00''Kar se lahko skrije pred pogledom, razkrije glas,'' je dejal francoski avtor Georges Bernanos. Glas o vas razkriva več, kot ste morda mislili. Preverite, kaj vse izdaja oz. kaj lahko razberemo o človeku samo prek njegovega glasu.

Dr. Leon Bedrač: Naš organizem vedno koordinira razpoložljiva hranila in energijo po načelu triaže
12. 01. 2022 05.00''Vedno je bolje dobiti vsa hranila v obliki hrane oziroma živil, saj smo temu ljudje najbolje adaptirani,'' pravi ustanovitelj Prehranske akademije in prehranski strokovnjak dr. Leon Bedrač, doktor kemijskih znanosti, ki trenutno bodoče farmacevte, kemike in kozmetičarje poučuje kemijo in različne strokovne predmete. V isti sapi dodaja, da 'živimo v svetu in okolju, kjer smo obremenjeni s številnimi stresorji, hranilna gostota prehrane pa je v hitrem tempu življenja pogosto močno zmanjšana, medtem ko je energijska gostota povečana, zato je v določenih primerih uporaba prehranskih dopolnil smiselna. Nanj smo naslovili številna ključna vprašanja, ki se tičejo prehranskih dopolnil, v njegovih odgovorih pa boste našli tudi tisto, kar morda niste želeli slišati, med drugim, da so prehranska dopolnila lahko samo pika na i in da gre samo za dopolnila in ne nadomestila za uravnoteženo in kakovostno prehrano.

Prehod v brezogljično družbo je vprašanje preživetja civilizacije
05. 01. 2022 05.00Problematika podnebnih sprememb se je v zadnjih letih prebila v ospredje javne debate, čemur so botrovali tako relativno enotno stališče stroke do tega vprašanja kot tudi sami pojavi izrednih vremenskih razmer. Številni verjamejo, da sta reševanje te problematike in prehod v brezogljično družbo nujna, če se želimo izogniti propadu civilizacije, kot jo poznamo.

Človek elastika: kaj je Ehlers-Danlosov sindrom?
28. 12. 2021 05.00To, kar to boste videli v nadaljevanju, je nekaj, kar se na videz zdi nemogoče in neizvedljivo, ''nadčloveške'' sposobnosti pa so posledica redke bolezni. Pozor! Ogled posnetkov priporočamo samo tistim z dobrim želodcem.

Suha koža na rokah: kaj povzroča suhe in razpokane roke in kako to odpraviti
23. 12. 2021 05.00Zima prinaša številne izzive tudi za našo kožo. Hladen zrak zunaj, nizka stopnja vlažnosti, vroč suh zrak v zaprtih prostorih in močan veter lahko povzročijo spremembe na koži. Ko začne koža izgubljati vlago, imamo občutek napetosti in hrapavosti, in če suhosti ne odpravimo, lahko to vodi v zelo napeto kožo, razpokanost, srbečico in luskavico. Je koža na vaših rokah suha in razpokana? Ob neustrezni negi lahko nastanejo celo krvavitve in hude bolečine. Dobra novica je, da suha koža (strokovno kseroza) v jesenskem in zimskem času ni neizogibna. In če razumemo, kateri dejavniki vplivajo na suho kožo, lahko bodisi preprečimo pojav suhe kože na rokah ali ga odpravimo. Z nekaj spremembami v svojem vsakdanu in pri negi kože boste lahko tudi v hladnih mesecih ohranili videz mehke, gladke in prožne kože.

50 odtenkov rumene: kaj barva urina pove o našem zdravju?
16. 12. 2021 05.00Barva urina nam o našem zdravju izda veliko, če seveda veste, kaj gledate. Večina ve, da nam barva seča pove, ali smo dovolj hidrirani, kar je posebej pomemben podatek v poletnih mesecih. Bolj ko je urin rumen, bolj ste dehidrirani. A urin je lahko tudi drugih barv, ne le rumene, razkrije lahko notranje poškodbe, vnetje sečil, motnje v delovanju ledvic in druge težave, pri ženskah pa tudi nosečnost. Lastnosti urina že dolgo služijo za prepoznavanje zgodnjih bolezenskih stanj in so pomembna diagnostika pri odkrivanju sprememb v telesu, ki so navzven nevidne.

Vsestranski Luka Markus: ''Otrok je najzahtevnejša publika, po drugi strani pa je lahko tudi najbolj hvaležna''
14. 12. 2021 05.00Diplomirani in v Londonu izšolani igralec Luka Markus se je Sloveniji pred leti predstavil v vlogi Dannyja v muzikalu Briljantina in z ekipo po dolgem in počez obdelal Slovenijo, si nabirala dragocene izkušnje, ki povezujejo tri umetnosti: glasbo, igro in ples. Slovencem je približal sebi tako ljub žanr, ki nam je bil bolj ali manj tuj. Njegovi napori so naleteli na plodna tla, saj je bila igra hit, Luka pa bo tudi v prihodnje negoval ljubezen do igralstva, plesa in glasbe, ki se najbolje zlijejo prav v muzikalu. Čeprav smo ga kot umetnika multipraktika vajeni v prvih ''bojnih'' linijah, bodisi kot igralca oz. glasbenika, se je za svoj zadnji projekt povlekel v ozadje. V sodelovanju z Alenko Tetitkovič, Dejanom Kranjcem in drugimi je namreč ustvaril serijo poučnih epizod za otroke, kjer nastopa kot lutkar, kar pa ni bila njegova prva izkušnja z lutkarstvom, ki tudi v digitalni dobi ostaja relevantno. ‘’Dokaz za to je dejstvo, da nekatere predstave dosegajo ponovitve že v štirimestnih številkah. Tradiciji pridno pripenjajo nove trende, novo avtorsko glasbo in nenazadnje tudi novodobno tehnologijo. Srčno svetujem, da so lutke del vsakega otroka,’’ razlaga Luka.

Snežni plaz: kako se mu izogniti in kaj storiti, če vas ujame?
09. 12. 2021 05.00Te dni zaradi zaradi velike nevarnosti proženja snežnih plazov odsvetujejo obisk visokogorja. Ali veste, kako se izogniti snežnemu plazu in kaj morate narediti, če vas ta ujame? Vsi, ki odhajate v gore v zimskem času ali na turno smuko, si morate nujno znati na to odgovoriti. In vedite, da če se podajate v globok sneg brez plazne žolne, snežne lopate, plazne sonde in sami, je to zelo neodgovorno početje.

Zajedavci na živalih - kako se jim izogniti?
26. 11. 2021 05.00Ko opazimo, da se naš pes ali mačka prične praskati, je to znak za alarm. Običajno so v takšni situaciji našega ljubljenčka napadli zajedavci. Če ste se že kdaj soočili z omenjenim problemom potem veste, kako težko se jih je znebiti, predvsem bolh in klopov.