podatke

To so spremembe, ki so navadno serijo spremenile v najboljšo na svetu
16. 01. 2023 05.00Ameriška humoristična serija Pisarna, ki jo lahko zdaj spremljamo tudi na Kanalu A, je postala kultna in z vsako sezono še dodatno pridobila na priljubljenosti, strokovnjaki pa so jo v obširni raziskavi razglasili celo za najboljšo komično serijo v zgodovini. A malokdo ve, da so bili seriji sprva šteti dnevi.

Največji zaslužkarji na Instagramu so ...
06. 01. 2023 10.00Objavljen je svež seznam najbolje plačanih zvezdnikov, ki zaslužijo vrtoglave zneske z objavami na Instagramu. Ta je odvisen od priljubljenosti in števila sledilcev.

Konfekcijske številke ali kako izbrati pravo velikost oblačila?
26. 12. 2022 05.00Izbira prave velikosti oblačila zna biti prava uganka. Konfekcijske številke so namreč včasih težje od zapletenih matematičnih operacij. Če kupujete oblačila različnih znamk, potem veste, o čem govorimo, saj je od znamke do znamke različno, kakšno številko oz. oznako uporabljajo, poleg tega pa so razlike tudi znotraj določenega sistema oznak. Preverite, kaj v modi pomenijo številke, kot so 10, 12 38, 44, S, L, XXL ipd. in kako veste, katero izbrati, ko kupujete prek spleta.

Po avto v tujino z narociavto.si
20. 12. 2022 08.00Ob nakupu avtomobila v tujini boste morda prejeli določeno dokumentacijo v tujem jeziku. Zagotovite si strokovni prevod s podjetjem Dominatus Digital.

Zasvajajoči oktanski hlapi oz. zakaj nam bencin diši?
20. 12. 2022 05.00Bencin je nekaj, kar nam po svoji naravi ne bi smelo dišati, a oznaka za ljubitelje avtomobilov kot ljubitelje oktanskih hlapov vendarle ni samo metaforična. Bencin ima za mnoge zelo privlačen in kar zasvajajoč vonj, ki je v prevelikih količinah kakopak nevaren oz. škodljiv.

Zakaj vam števec v avtomobili laže?
13. 12. 2022 05.00Verjetno ste že opazili, da vam števci za hitrost v avtomobilu prikazujejo višjo hitrost od dejanske. Do tega prihaja namenoma oz. razlog tiči v zakonskih predpisih.

Skrivnosti, ki bodo ostale večna uganka
09. 12. 2022 05.00Naša radovedna narava se venomer sprašuje o skrivnostih, zarotah in resnicah, ki se pojavljajo že skozi vso zgodovino človeštva.Nekatere stvari se sčasoma razkrivajo in dobivajo svoje epiloge, druge pa so še vedno zavite v tančico skrivnosti. Kdo je bil Jack Razparač? Je Adolf Hitler res storil samomor? Kaj pa skrivnostno območje 51? Zbrali smo nekaj največjih svetovnih skrivnosti, na katere verjetno ne bomo nikoli imeli odgovorov.

To se zgodi, če dolgo časa uživate marihuano
06. 12. 2022 05.00Čeravno marihuana velja za eno bolj varnih rekreativnih drog in je marsikje legalizirana, vendarle ni tako zelo nedolžna, kot se je morda zdelo, saj ima dolgotrajno uživanje resne posledice na naše zdravje.

Kaj je kibernetska vojna in kako poteka?
05. 12. 2022 05.00Pojme heker, kibernetska vojna in digitalna varnost poznamo že vsi. Z razvojem tehnologije se sicer hitro razvijajo vse bolj napredni načini obrambe pred tehnološkimi zlikovci, a hitremu tempu razvoja sledijo tudi slednji, ki z vse bolj premišljenimi in naprednimi kibernetskimi napadi povzročajo preglavice nacionalnim varnostnim službam. Hekerji lahko z napadi na ključno infrastrukturo, kot sta vojaški komunikacijski sistem in električno omrežje, ustvarijo resno varnostno grožnjo, česar se svetovne velesile vedno bolj bojijo. Mnogi verjamejo, da bodo v naslednji veliki vojni ključno vlogo igrali prav računalniški napadi, zaradi česar imajo vse vojaške velesile od ZDA do Severne Koreje aktivne ekipe elitnih hekerjev, ki znajo tako napadati kot tudi braniti pred kibernetskimi napadi.

Kako preverite veljavnost vaše e-vinjete?
14. 12. 2023 05.00Ko je prišel december, je vedno znova oživela zgodba o vinjetah. Zdaj temu ni več tako, saj imamo elektronske vinjete. Za razliko od pretekle prakse je zdaj pot do nove vinjete precej lažja in ni več vezana na koledarsko leto.

To so znaki, da spijete preveč vode
01. 12. 2022 05.00Čeprav je večja verjetnost, da vode čez dan spijete manj kot priporočeno, z vodo, ki predstavlja pribl. dve tretjini našega telesa, lahko pretiravate, kar lahko vodi v številne zdravstvene težave – tudi smrt. Vsi vemo, kako nevarna in zdravju škodljiva je dehidracija in kako lahko tudi blaga oblika le-te vpliva na našo koncentracijo, povzroči glavobole, utrujenost, zaprtost ipd – žeja je najbolj jasen simptom, da tekočine spijemo premalo – ne vemo pa, kdaj z njo pretiravamo in smo pretirano hidrirani.

Doc. dr. Saška Roškar: ''Težave so trenutne, samomor pa dokončen''
10. 11. 2022 05.00''Samomor je posledica zapletenega in hkratnega sovplivanja več dejavnikov tveganja. Gre za preplet genetskih dejavnikov in ranljivosti, dejavnikov okolja, posameznikove osebnosti, življenjskih okoliščin. Težko ali sploh nemogoče je določiti en sam dejavnik, zaradi katerega se človek odloči umreti. Hkrati pa je samomor posledica dlje časa trajajočega procesa, ki se začne z negativnimi mislimi in se lahko stopnjuje do samomorilnih misli. Te se lahko stopnjujejo do trenutka, ko človek začne razmišljati o tem, kako bo umrl, kaj si bo naredil, torej razvije samomorilni načrt,'' nam je pojasnila psihologinja doc. dr. Saška Roškar, ki se že vrsto let posveča raziskovanju in preprečevanju samomorilnega vedenja in s katero smo načeli temo samomorov. ''Ljudje se velikokrat bojimo postaviti vprašanje o tem, če oseba razmišlja o samomoru, ker imamo napačno prepričanje, da bomo s tem sprožili razmišljanja o samomoru. Ampak to ne drži. Samo s svojim vprašanjem pri osebi ne bomo sprožili misli o samomoru, nasprotno, oseba se bo lahko razbremenila, ker bo o svojih občutkih lahko spregovorila. Zato je popolnoma o. k., če osebo vprašamo: 'Ali razmišljaš o tem, da bi si kaj naredil?'''

Vpiši se v Orbito priložnosti za številne karierne možnosti
24. 10. 2022 05.00V Lidlu Slovenija iskalcem zaposlitve nudijo nemalo kariernih priložnosti, naj gre za prvo zaposlitev ali obogatitev dosedanje poklicne poti. Tudi z Orbito priložnosti.

Mladi Slovenec sledil svojim sanjam: 'Uspelo mi je z delom in ker sem sledil svoji viziji'
06. 10. 2022 05.00Minulo nedeljo smo v prvi epizodi nove, že sedme sezone priljubljene podjetniške oddaje Štartaj, Slovenija! spoznali mladega Dana Strajnarja, ki je sledil svojim sanjam in v Slovenijo pripeljal pravo napolitansko pico, ki vam bo tudi doma pričarala okus po južni Italiji.

Bomo že kmalu lahko predvideli kriminalna dejanja?
07. 09. 2022 05.00Umetna inteligenca vse bolj postaja del našega vsakdana. Če smo nekoč rabili stekleno kroglo, da smo napovedovali prihodnost, danes to namesto nas počne umetna inteligenca. Ta bi lahko v prihodnosti namreč predvidela 90 odstotkov kaznivih dejanj.

Športna eleganca na vašem zapestju
29. 08. 2022 05.00Novo Galaxy Watch5 serijo ur odlikujejo podrobno spremljanje spanja, prilagojen dizajn in povečana vzdržljivost, ki vsi prispevajo k oblikovanju vsakodnevnih navad za boljše zdravje in počutje. Hkrati pa je odličen moden dodatek za vsakega pravega moškega.

Kaj je blockchain tehnologija?
04. 08. 2022 05.00Tehnologija blockchain ali tehnologija veriženja podatkovnih blokov ni nujno povezana samo z bitcoini, kot to zmotno misli marsikdo, ki se na tehnologijo ne spozna. Ima številne možnosti na različnih področjih in ni namenjena zgolj vodenju finančnih transakcij ter računovodstvu.

Katera dovoljenja potrebujete za vleko počitniške prikolice?
27. 07. 2022 05.00Čas dopust je obdobje, ko na cesti srečamo veliko avtodomov in počitniški prikolic. Si želite tudi vi omisliti takšno vozilo? Pa veste, katera vozniška dovoljenja so potrebna v primeru vleke tovrstnih prikolic?

iPhone nagovarja paranoične
20. 07. 2022 05.00Z jesenjo bo Apple množicam ponudil novo funkcionalnost, ki bo navdušila predvsem paranoične in obsedene z digitalno zasebnostjo. T. i. lockdown mode, ki se ga da že danes preizkusiti v najnovejši beta različici iOS-a 16, bo varnost Applovih digitalnih naprav povzdignil na višjo raven. Z omejevanjem ključnih funkcionalnosti naj bi namreč uspel uporabnika zaščititi pred še tako naprednimi kibernetskimi napadi, ki po navadi doletijo prominentne politike ali velike javne osebnosti.

Metaverzum, več kot samo virtualna resničnost
14. 07. 2022 05.00Tudi tisti, ki samo občasno zaidete na internet, ste verjetno že slišali za Metaverzum, prostor, ki bo osvobajal našo ustvarjalno domišljijo in ki prinaša novo obdobje digitalnih izkušenj, prostor, ki bo močno spremenil naravno našega dela, povezovanja in igranja. Kaj je in kako bo vplival na vašo izkušnjo z internetom v bodoče, izveste v nadaljevanju.

Kakšne vsebine boste spremljali to poletje?
11. 07. 2022 09.15Ko je zunaj vroče in se nimamo možnosti podati v hladno senco ali ob vodo, je poletje najbolj udobno preživljati doma v ohlajenih prostorih z najljubšimi video in audio vsebinami. Če izkušnji dodate še sladoled in novi televizor Samsung Neo QLED 8K, boste le s težavo vstali iz naslonjača.

Pogačarjeva sestrična pogrešana: pred meseci je deklica izginila brez sledu
30. 06. 2022 13.00Tadej Pogačar, ki ga še manj kot en dan loči od nastopa na Dirki po Franciji, se je na ljudi obrnil s prošnjo, da pomagajo najti njegovo pogrešano 10-letno sestrično.

Bomo lahko že kmalu živeli 200 let?
30. 06. 2022 10.00Človek od nekdaj želi živeti dlje in odkriti eliksir mladosti. Boljši pogoji za življenje, napredek v medicini, plastična, prehranska in kozmetična industrija so vse to v veliki meri omogočili. Z dodatnim napredkom v medicini pa je na dosegu še več. Bomo že kmalu lahko živeli 200 let?

Kaj je kinetoza? Ta lahko na poti na morje prizadane vsakogar!
23. 06. 2022 05.00Poletje je tu in z njim tako pričakovani letni dopusti, kar pomeni množično preseljevanje, kar se tiče Slovencev predvsem na Hrvaško. Vročina in zastoji (na meji) so stalni spremljevalci poti na morje, marsikoga pa spremlja tudi slabost med vožnjo. Najpogosteje se s kinetozo oz. potovalno boleznijo soočajo otroci, a nanjo ni imun domala nihče izmed nas. Kaj storiti, ko vam med vožnjo postane slabo oz. kako preprečiti, da vam jo med potjo ne bo zagodel želodec, izveste v nadaljevanju.

Kriminal, ki vedno bolj cveti: povečal se je za 300 odstotkov
30. 05. 2022 07.00Kibernetski kriminal cveti. V poepidemičnem obdobju se je povečal za kar 300 odstotkov. Nepooblaščen hekerski napad na informacijski sistem se danes zgodi vsakih 39 sekund, večinoma pa so napadi posledica človeške nepazljivosti. Napade skušajo preprečiti etični hekerji, to so hekerji, ki so na strani zakona. Etični heking je zaradi porasta nepooblaščenih vdorov v oddaljene računalniške sisteme eden od poklicev prihodnosti.

Najpogostejši prometni prekrški in kazni
27. 05. 2022 05.00Ali ste vedeli, da skoraj vsaki deseti Slovenec ali Slovenka za volanom vsako leto zaradi hujšega prometnega prekrška prejme vsaj nekaj kazenskih točk? Poleg najhujših prekrškov pa na cestah beležimo tudi veliko ostalih, manjših prometnih prekrškov. In zagotovo vas zanima, kateri so tisti najpogostejši.

To so najbolj očitni znaki, da je vaš računalnik okužen z virusom
26. 05. 2022 05.00Zadnja leta smo priča vse več kibernetskim napadom, med žrtvami pa se znajdemo tako posamezniki kot tudi podjetja. Le redko kdo danes ne premore računalnika, ki je domala postal nuja. A niso vsi tudi digitalno pismeni in zato toliko lažja tarča virusov, zlonamernih programskih kod in lahka tarča krekerjev (zlonamernih hekerjev). Kako prepoznate, da je vaš računalnik okužen? To so znaki.

S posebnimi kamerami nad voznike, ki med vožnjo uporabljajo telefon
24. 05. 2022 05.00Uporaba telefonov med vožnjo kar do 23-krat poveča tveganje za prometne nesreče. V Nemčiji se bodo ''prevzgoje'' voznikov lotili s posebnimi kamerami.

Nobenemu ni prijetno, da mora to priznati
16. 05. 2022 05.00S porastom digitalizacije je vse bolj pomembna kibernetska varnost. V zadnjem obdobju smo bili priča mnogim napadom na podjetja, kar priča o tem, da to ni več izbira, ampak nuja. Že lep čas namreč niso v ospredju posamezniki, ampak tudi podjetja, na katera prežijo dobro poučeni napadalci, ki si prilastijo občutljivo vsebino in v zameno zahtevajo odkupnino. Zgolj slabe izkušnje slovenskih podjetij bi morale biti dovolj dober razlog, da se zavedajo, da je vlaganje v informacijsko varnost nujno potrebno. Čeprav ni poceni ...

Tako so videti sodobni kriminalci
09. 05. 2022 05.00Nepridipravi na nas prežijo na vsakem koraku. Zato zaklepamo hišo in avto, telefona ne puščamo na mizi, ne da bi ga imeli na očeh, ipd. Zaradi tehnologije, računalnikov in pametnih telefonov ni bilo še nikoli tako lahko oz. elegantno izvesti krajo oziroma napad in izrabiti naivnost ljudi. Napadalci domala vsak dan odkrivajo nove varnostne luknje ter množično na različne načine vdirajo v zasebnost posameznikov in podjetij. Medtem ko vojna še vedno poteka na terenu, se bitke vse bolj bijejo tudi digitalno, kar dokazuje vojna v Ukrajini. In medtem ko imamo na vhodnih vratih dobro ključavnico, storimo za svojo kibernetsko varnost bore malo in zato prepogosto nasedemo spletnim goljufom oziroma kriminalcem. Če se zdi kaj predobro, da bi bilo res, gre zagotovo za prevaro. Včasih je tako preprosto, spet drugič ni.