možgani

Tara Zupančič: ''Verjetno smo vas ženske naredile take''
20. 09. 2022 05.00Tara Zupančič je dobro znan televizijski obraz. Simpatično Gorenjko bomo po novem lahko gledali v kuharsko-etnološki oddaji Kuhinja na kolesih (začenši 24. septembra na POP TV), pred tem pa smo jo lahko občudovali tudi v vlogi voditeljice resničnostnega šova Zvezde plešejo. Prvič so jo gledalci POP TV-ja lahko spoznali že v vlogi sovoditeljice oddaje Popolna poroka, pojavila pa se je tudi v humoristični seriji Ja, Chef! ''Moji možgani ves čas nekaj meljejo, težko jih čisto izklopim, saj kreativnost nima delovnega časa,'' razlaga srčna, iskrena in sila prijetna Tara, ki priznava, da ima iz mladosti še določene čustven vozle, ki jih mora razvozlati. ''Mnoge zagonetke sem dolgo časa reševala, tudi strokovno, rahle težavice v odnosih, z izražanjem čustev in podobno. Nekakšna zamera do tega manka v času odraščanja se mi je zgodila. Vse to sem morala ozavestiti in še danes priznam, da vlečem marsikaj za sabo. Ampak to je pot, to je zdravljenje samega sebe,'' priznava ''boemska'' in izzivov željna Tara, ki dodaja, da je ''na očeh javnosti težko živeti takrat, ko ljudje niso spoštljivi do dejstva, da smo tudi mi samo navadni ljudje, ki smo si izbrali takšno službo. Tudi mi čutimo, smo žalostni, nam gre vse na živce, nismo vedno nasmejani in na videz popolni in tudi mi v trgovini kupujemo WC papir.''

Avto, ki nikogar ne pusti neprestrašenega
15. 07. 2022 05.00Danes ne bomo veliko filozofirali: vozili smo avtomobil, ki ne potrebuje veliko besed, saj je v sanjski garaži vsakega avtomobilskega navdušenca. A če ga večina vozi le na playstationu, smo ga mi v resničnem svetu, z naježeno kožo na vratu, razburkanim želodcem, vlažnimi prsti na volanu in osuplostjo v glavi. Hrumeči motor, ki avto pospešuje hitreje, kot če bi padal v prepad, in prenos moči/navora, ki lepi vsa štiri kolesa na asfalt, namreč ne pusti v tem avtu (in v bistvu tudi zunaj njega ne) nikogar hladnokrvnega in neprestrašenega.

Nor rekord! Toliko sklec je naredil v eni uri!
23. 06. 2022 05.28Daniel Scali je leta 2021 postavil svetovni rekord v planku, tokrat pa je zrušil še enega – v številu sklec v eni uri.

Kaj je kinetoza? Ta lahko na poti na morje prizadane vsakogar!
23. 06. 2022 05.00Poletje je tu in z njim tako pričakovani letni dopusti, kar pomeni množično preseljevanje, kar se tiče Slovencev predvsem na Hrvaško. Vročina in zastoji (na meji) so stalni spremljevalci poti na morje, marsikoga pa spremlja tudi slabost med vožnjo. Najpogosteje se s kinetozo oz. potovalno boleznijo soočajo otroci, a nanjo ni imun domala nihče izmed nas. Kaj storiti, ko vam med vožnjo postane slabo oz. kako preprečiti, da vam jo med potjo ne bo zagodel želodec, izveste v nadaljevanju.

Kaj je mikrospanec in zakaj je tako nevaren?
15. 06. 2022 05.00Vsi poznamo ta občutek. Sedimo za volanom in veke postajajo vse težje. Za trenutek nas premaga spanec. Izgubimo koncentracijo, ki je posledica neprostovoljnega dremeža. Ta traja zgolj delček sekunde, česar pa se sploh ne zavedamo. Čeprav gre le za delček sekunde, se v tem času na cesti lahko zgodi veliko in ima lahko usodne posledice. Gre za nevidnega sovražnika, ki preži na nas in je podobno nevaren kot opitost. K sreči nas vedno opozori na svoj prihod.

Zanimivosti o poletju: od kje poimenovanje ''pasji dnevi'' in zakaj je Eifflov stolp poleti višji?
01. 06. 2022 05.00Vstopili smo tudi v koledarsko poletje (meteorsko poletje je že od začetka junija). Prvi poletni dan je najdaljši dan v letu na severni polobli. S poletnim solsticijem se uradno začenja poletje, za mnoge najljubši letni čas.

Kaj se zgodi, ko umremo? Od pošasti do fenomena déjà vu
20. 05. 2022 05.00Kaj se zgodi, ko umremo? Vprašanje, ki človeka bega od pamtiveka. Za marsikoga je to zgolj in samo znanstveno vprašanje – kaj se zgodi s telesom? Za druge je smrt še vedno zavita v tančico skrivnosti, saj si še vedno ne znamo odgovoriti na vprašanja, kot so kam gre po smrti človeška duša (če ta res obstaja), ko zapusti telo, in ali obstajajo posmrtno življenje, nebesa, pekel ...

Zakaj mežikamo?
11. 04. 2022 05.00Ljudje mežikamo nezavedno, in sicer v povprečju 10- do 15-krat na minuto oziroma vsake štiri ali pet sekund, oko pa zapiramo in odpiramo približno 10 odstotkov časa, ko smo budni. Mežikanje ima več funkcij, ne zgolj vlaženje očesa. Zakaj torej mežikamo?

8 razlogov, zakaj ne morete shujšati
11. 04. 2022 05.00Veliko razlogov za prenajedanje je v naši glavi, pojasnjuje nutricionistka, ki je številnim ljudem pomagala, da so izgubili odvečne kilograme. Prepoznavanje vaših sprožilcev za prenajedanje velja za prvi korak k spreminjanju prehranjevalnih navad.

To je ključno za mladega nogometaša, da ostane na visokem nivoju
01. 04. 2022 12.00Kot starejši brat mladega perspektivnega nogometaša, ki igra za mladinsko ekipo Olimpije in slovenske reprezentance, lahko rečem, da imam kar nekaj izkušenj s tem, kaj vse mora prestati mlad igralec, da ostane na visoki ravni igranja nogometa. Velik del tega je nedvomno dobra fizična pripravljenost. Trening z utežmi oz. dodatno obremenitvijo igra bistveno vlogo pri razvoju fizične pripravljenosti nogometašev. Verjetno se zdaj sprašujete, kdaj oz. pri katerih letih je dobro, da mladi nogometaši začnejo trenirati v fitnesu.

Ali lahko ljubimo dve osebi?
21. 03. 2022 05.00Ni skrivnost, da poznamo več vrst ljubezni, pa naj si bo to ljubezen do družine, prijatelja, otrok ali partnerja. A pri slednjem se poraja vprašanje, ali lahko na tak način ljubimo dve osebi?

Zakaj moškega in žensko v zvezi pogosto zamenjamo za brata in sestro?
17. 03. 2022 05.00Ste že slišali, da je Brad Pitt podoben vsaki ženski, s katero je v zvezi? Še zdaleč ni edini. Preverite, zakaj so pari pogosto videti, kot bi bili med seboj v sorodu.

Zakaj med spanjem včasih trznemo, zakaj zardevamo in zakaj zazehamo, ko zazeha nekdo drug?
08. 03. 2022 05.00Človeško telo je kompleksno, čudovito in hkrati čudno. Je najbolj zapletena kemična tovarna in najbolj integrirana celota z možgani, ki se nenehno spreminja. Poznamo ga do zadnjega delčka, v ozadju njegovih funkcij pa se prav zaradi naštetega včasih skrivajo tudi presenetljive zgodbe. Ker je naš organizem tako kompleksna zadeva, si strokovnjaki zaradi njega še danes belijo glave in marsikateri fenomeni še danes ostajajo nepojasnjeni.

Triki za večjo produktivnost: živa žaba za zajtrk
07. 03. 2022 05.00Vsak od nas se vsaj občasno sreča z vprašanjem, kako povečati svojo produktivnost. To se največkrat zgodi takrat, ko nam začne drastično primanjkovati časa zase in ko se znajdemo v primežu nenehnega dela. Produktivnost pomeni, da delamo manj, a pametneje – ni pomembno število ur, vloženih v delo, temveč količina dela, ki jo opravimo v teh urah. Ko razvijemo prave tehnike, lahko delamo učinkoviteje in kakovostneje, ob tem pa nam ostane več časa za zasebno življenje. Ste že preizkusili trike, ki jih izpostavljamo v nadaljevanju?

Kaj pravi znanost na zgodbe o duhovih?
03. 03. 2022 05.00Skoraj ni človeka, ki ne bi vsaj enkrat v življenju slišal strašljive zgodbe o duhovih. Gre za temo, ki mnogim vzbuja precej zanimanja, spet drugim odpor in strah. Kaj je res in kaj le plod človeške domišljije? Obstaja kar nekaj teorij o tem, kaj so v resnici duhovi, mi pa smo pobrskali, ali obstajajo tudi znanstvene razlage za paranormalne dogodke, o katerih poročajo mnogi. Kaj je tista skrivnostna senca sredi noči, kaj pomenita mravljinčenje po hrbtu in nenavaden občutek skrivnostne prisotnosti? Preverite nekaj najpogostejših teorij o nadnaravnih pojavih, ki temeljijo na razlagah znanstvenikov z različnih področij. Ker pa obstaja tudi svet onkraj znanosti, vsakomur prepuščamo, da verjame, kar želi verjeti.

Fascinantna dejstva o Aristotelu
01. 03. 2022 05.00Aristotel, starogrški znanstvenik in filozof, velja za eno največjih intelektualnih osebnosti zahodne zgodovine. Predvideva se, da je bil rojen leta 384 pred našim štetjem v starogrškem mestu Stagira. Umrl je naravne smrti v starosti 63 let. Nedvomno je bil Aristotel izjemna oseba, katere načela so bila precej pred njegovim časom, zato so v nadaljevanju izpostavljene največje zanimivosti o njegovem življenju.

Manj očitni razlogi za lahkomisleno vožnjo: vonj po hitri prehrani, GTA in asistenčni sistemi
24. 01. 2022 05.00Nepozornost za volanom ni rak rana le slovenskih voznikov, ampak voznikov na splošno. Pred leti je britanska raziskava pokazala, da je skoraj polovica voznikov za volanom nepozornih. V času informativno-zabavnih sistemov in pametnih telefonov smo kljub asistenčnim sistemom – ali pa prav zaradi njih – manj previdni oz. pozorni. A razlogi za neodgovorno vožnjo tičijo tudi drugje.

Dr. Leon Bedrač: Naš organizem vedno koordinira razpoložljiva hranila in energijo po načelu triaže
12. 01. 2022 05.00''Vedno je bolje dobiti vsa hranila v obliki hrane oziroma živil, saj smo temu ljudje najbolje adaptirani,'' pravi ustanovitelj Prehranske akademije in prehranski strokovnjak dr. Leon Bedrač, doktor kemijskih znanosti, ki trenutno bodoče farmacevte, kemike in kozmetičarje poučuje kemijo in različne strokovne predmete. V isti sapi dodaja, da 'živimo v svetu in okolju, kjer smo obremenjeni s številnimi stresorji, hranilna gostota prehrane pa je v hitrem tempu življenja pogosto močno zmanjšana, medtem ko je energijska gostota povečana, zato je v določenih primerih uporaba prehranskih dopolnil smiselna. Nanj smo naslovili številna ključna vprašanja, ki se tičejo prehranskih dopolnil, v njegovih odgovorih pa boste našli tudi tisto, kar morda niste želeli slišati, med drugim, da so prehranska dopolnila lahko samo pika na i in da gre samo za dopolnila in ne nadomestila za uravnoteženo in kakovostno prehrano.

To se zgodi z vašim telesom, če nehate piti alkohol
06. 01. 2022 05.00Že od rane mladosti nas starši, zdravniki in mediji opozarjajo na slabe učinke, ki jih ima alkohol na naše telo in zdravje. Kljub temu ostaja ta resen družbeni problem. Redno oz. pretirano uživanje alkoholnih pijač lahko povzroči določene oblike raka, diabetes, visok krvni tlak, bolezni srca in določene karcinome, težave s spominom, motnje razpoloženja in bolezni jeter, moti spanec, slabo pa vpliva tudi na naše počutje in videz.

Zakaj nihče ne ve, kdaj se bo ''bull run'' končal
22. 12. 2021 05.00Če vprašate mainstream medije, se je t. i. ''bull run'' (obdobje eksponentne rasti kriptovalut) končal že konec novembra s prvim opaznim spustom cen v nekaj mesecih. Če vprašate “eksperte” na socialnih omrežjih, se prava rast šele začenja – po njihovo bomo že čez nekaj dni znova podirali rekorde. In čeprav vsaka skupina deluje izredno prepričana v svoje zaključke in jih je pripravljena podpreti tudi z na videz racionalno razlago, je dejstvo, da nihče ne ve, kdaj se bo ''bull run'' končal. Naj vas opomnimo: leta 2017/2018, ko je potekalo zadnje eksplozivno obdobje rasti, je le odstotek investitorjev dobiček pobral na vrhu cikla, ostali pa so več tednov potrpežljivo gledali, kako njihovo bogastvo kopni in naivno pričakovali novo rast.

Kdo je Elon Musk, norčavi tehnološki vizionar?
14. 12. 2021 05.00Revija Time je šele tretjič naziv osebnost leta podelila izvršnemu direktorju avtomobilskega podjetja. Ta čast je po Walterju Chryslerju, pionirju ameriške avtomobilske industrije in začetniku Chryslerjeve koorporacije, in Harlowu Curticu, nekdanjemu predsedniku General Motorsa, pripadla Elonu Musku, prvemu možu avtomobilske družbe Tesla in gonilni sili družbe SpaceX ter človeku, ki je poskrbel, da smo elektromobilnost začeli jemati resno. Musk sebe pogosto ne jemlje preveč resno, saj je znan tudi po številnih nenavadnih potezah in izjavah. Med drugim je širil neresnice o koronavirusu, bil tarča kritik zaradi izjav na temo kriptovalut, javnega transporta in umetne inteligence, na sodišču pa se je znašel zaradi trditev o privatizaciji Tesle.

Nakup prenosnika: kateri prenosni računalniki izbrati?
10. 11. 2021 08.00Danes se prenosniki uporabljajo za različne namene – domačo, poslovno, šolsko in študentsko rabo ali igranje računalniških iger – zato vsak ni dober za vse, saj igračarji, na primer, potrebujejo nadpovprečno zmogljivega. Kako torej izbrati prenosnik, ki bo zadostil vašim potrebam? Dobra novica je, da lahko dobite dober in zanesljiv prenosnik, ki vam bo služil več let, že za približno 500 evrov.

Mizofonija: ko smrkanje, žvečenje in dihanje spravljajo ob pamet
09. 11. 2021 05.00Vas je že kdaj zmotilo glasno žvečenje osebe za sosednjo mizo? Ali pa nenehno smrkanje sopotnika na avtobusu? Morda celo dihanje sodelavca, ki sedi v vaši neposredni bližini? V tem primeru gre lahko za blago mizofonijo ali nenaklonjenost do določenih mehkih zvokov, ki jih drugi morda niti ne zaznajo. Medtem ko je blaga mizofonija še obvladljiva, pa lahko močna oblika te motnje resno poseže v vsakodnevno življenje.

9 korakov do bolj srečnega in izpolnjenega življenja
19. 10. 2021 05.00Iskanje izmuzljive sreče je lahko vseživljenjski projekt, sploh, če jo iščemo tam, kjer je običajno ni. V današnjem načinu življenja je pomembno prevetriti stvari, ki v resnici nimajo vrednosti, se pomiriti s seboj, sprejeti odgovornost za svoje počutje in osredotočiti na tisto, kar zares šteje. Tokrat izpostavljamo 9 ključnih navad, s katerimi boste lažje dosegli boljše počutje, pozitiven pogled na svet in okrepili svoje medosebne odnose.

Prve službe zvezdniških bogatašev
08. 10. 2021 05.00Številni bogataši se niso rodili s srebrno žlico v ustih in so si bogastvo ustvarili sami. Mnogi izmed njih so začeli, kot večina izmed nas, pri tleh in na začetku svoje karierne poti opravljali dela, ki smo jih ali jih še opravljamo navadni smrtniki. Mednje sodita tudi najbogatejša Zemljana, Jeff Bezos in Elon Musk.

Se med jedjo vedno popackate? Madeži so znak inteligence!
04. 10. 2021 05.00Ste med tistimi, ki se med jedjo pogosto popackajo ali polijejo? Čeprav vas imajo drugi za nerodne, je to v resnici znak inteligence.

Smrtonosna kulinarika: 10 najbolj nevarnih jedi na svetu
29. 09. 2021 05.00Ljudje imamo radi tveganje, adrenalin. Nekateri drvijo z avtomobilom, drugi skačejo s padalom, tretji se gredo alpinizem, četrti preizkušajo ekstremne športe. No, nekateri pa radi sproščajo svoj adrenalin ob uživajo hrane, ki je nevarna za uživanje, saj lahko vodi tudi v smrt.

Zdravniški pregledi, ki bi jih moral opraviti vsak moški, preden dopolni 40 let
24. 09. 2021 05.00Kateri so tisti zdravniški pregledi, ki bi jih moral vsak moški opraviti, preden dopolni 40 let? Dejstvo je, da je v različnih obdobjih življenja priporočljivo opraviti določene zdravniške preglede. Preventiva je namreč boljša od kurative. Dejstvo pa je, da moški neradi hodijo k zdravniku. Tja jih je treba vleči s konji, še ko so bolni, kaj šele, ko gre za preventivne preglede. A proaktivnost nam lahko prinese prav to. Manj obiskov zdravnika.

Nov nor Guinnessov rekord v držanju deske
09. 09. 2021 05.00Nekdanji ameriški marinec George Hood ni več lastnik Guinnessovega rekorda v vztrajanju v položaju deske, saj je njegov rekord iz leta 2020, ko je v njem vztrajal 8 ur, 15 minut in 15 sekund, za več kot eno uro izboljšal Daniel Scali.

Ste že doživeli efekt Mandele?
17. 08. 2021 06.00Naši spomini pogosto niso odsev realnosti in niso vedno popolnoma zanesljivi. Ne le otroški, tudi nedavni, ki jih naš um rad ''olepša'', če ne celo fikcionalizira. Sčasoma kaj pozabimo in naši možgani to nadoknadijo z informacijami, ki pa niso nujno skladne z resničnostjo. Včasih se napačno ne spominjate samo stvari iz zasebnega življenja, pač pa dogodka, ki ni resničen, čeprav ste prepričani, da se je dejansko zgodil.