Moskisvet.com

imamo

Intervju

Sandra Negro, solastnica bordela z lutkami: ''Morda pa lutka 'dovoli' kaj več kot partnerica''

16. 05. 2020 06.00

Januarja se je v Sežani odprla javna hiša Doll House, etični bordel z robotiziranimi silikonskimi seks lutkami, prvi tovrstni v Sloveniji. Za idejo, ki je požela veliko medijskega zanimanja, stojita primorski podjetnici Valentina Markežič in Sandra Negro. Z njo smo spregovorili o prvih odzivih strank, radovednežih, imenih, čakalni dobi, malce pa smo zaplavali tudi v moralne vode.

Intervju

Vrhunski fotograf Jaka Ivančič: ''Sveta ne vidimo drugače. Bolj smo pozorni na detajle in trenutke, ki jih ostali spregledajo ali prespijo.''

14. 05. 2020 06.00

Fotografiranje je imelo v preteklosti svoj namen. Bil je drag ''šport'' in fotograf je moral vedeti, kaj počne. Vse do pojava digitalizacije. Takrat je fotografski poklic prejel prvi resnejši udarec, naslednjo klofuto so mu primazali pametni telefoni, opremljeni z vse boljšimi objektivi, ki jim danes statira še umetna inteligenca. Z njimi je vsak postal fotograf. Realna profesionalna fotografija v času, ko smo lačni samopromocije in samopotrditve, izgublja boj z narejeno lepoto. Večina fotografij na družbenih omrežjih je laž, prikrojena resnica, medtem ko vrhunski in večkrat nagrajeni slovenski krajinski fotograf Jaka Ivančič naravo in motive še vedno lovi v svoji prvinski izvedbi. Fotografije Koprčana so tiste, ob kateri se ustavimo, nehamo ''skrolati'', ob katerih nam zastane dih. Njegove fotografije nam dajo misliti. Nam razširjajo obzorja. Pomagajo, da vidimo tisto manjkajočo perspektivo sveta. Dobra fotografija mora pripovedovati zgodbo in Jaka Ivančič, ki je za svoje fotografije prejel številna priznanja, tudi s strani National Geographica, to s pritiskanjem na sprožilec počne tako dobro, kot je Ivan Cankar počel s peresom.

Skrivnosti

Zgodovinske osebnosti, ki so trpele za duševnimi motnjami

12. 05. 2020 06.00

»Noben genij ni obstajal brez norosti,« pravi Aristotelov nesmrtni, a za mnoge tudi sporni citat. Veliko število pisateljev, glasbenikov, likovnih umetnikov in znanstvenikov se je namreč v življenju spopadalo z različnimi duševnimi motnjami, ki so nekatere pripeljale tudi do tragičnega konca. Ker področje duševnega zdravja tisti čas še ni bilo razvito, so nekatere zdravili na povsem neprimeren način, kar je njihovo stisko le še poglabljalo. Predstavljamo 10 zgodovinskih osebnosti, ki so se s svojimi pomembnimi dosežki zapisale v zgodovino, na svoji življenjski poti pa tudi močno trpele zaradi različnih oblik duševnih motenj.

Intervju

Vrhunski alpinist Luka Lindič: ''Pri plezanju me privlačijo občutki, ki so eni izmed redkih, ki jih danes še ne moremo kupiti''

11. 05. 2020 06.00

Slovenski alpinizem je že skoraj pol stoletja v samem svetovnem vrhu. Rodovi izjemnih alpinistov se od druge svetovne vojne vrstijo eden za drugim, za nadaljevanje tradicije pa skrbi po letih mlad, a izkušeni Luka Lindič, predstavnik novega vala slovenskega alpinizma, ki so ga gore uročile in ima za razliko od večine na roke ''prišit'' cepin, in ne telefona. Z vrhunskim celjskim alpinistom (AO PD Celje-Matica), ki zadnja leta skrbi za najbolj odmevne dosežke ne le slovenskega, pač pa svetovnega alpinizma, smo odstirali skrivnosti vertikalnega sveta, spregovorili o njegovih načrtih, ritualih, strahu in vsemu, kar je navadnemu smrtniku težko razumljivega.

Šport

Četrt stoletja slovenske pentlje, dirke, ki je Rogliča izstrelila iz anonimnosti

09. 05. 2020 06.00

Dirka po Sloveniji praznuje 25. obletnico prve kolesarske dirke pri nas za poklicne kolesarje, od prve izvedbe pa te dni mineva 27 let. Njen direktor Bogdan Fink poudarja, da je slovenska pentlja v tem času zrasla v očeh tako slovenskih kot tujih kolesarjev.

Intervju

Kaja Vidmar: ''Zvezde plešejo so neke vrste moj celoten karakter''

08. 05. 2020 07.30

Kaja Vidmar je dekle mnogih talentov. Eni ste nanjo prvič naleteli v reviji, drugi na televiziji, tretji jo prepoznate samo po glasu, ki ga je posodila številnim likom v risankah in reklamah, četrti ste od nje kupili nakit, peti ji sledite na Instagramu. Kaja življenje zajema z veliko žlico in se ne ustraši izzivov. Kamere jo imajo rade in ona njih. Je čuteča, prijazna in prepolna življenjske energije. Nič čudnega, da se človek tako zlahka zaljubi vanjo.

Skrivnosti

Ste med karanteno sanjali bivšega oz. bivšo? Kaj to pomeni?

07. 05. 2020 08.47

Ste med samoizolacijo pogosto sanjali o svoji bivši oz. bivšemu? Niste edini. Marketinška agencija AGY47 je v primerjavi z lanskim letom opazila 2.450-odstotni porast iskanj na spletu ''zakaj sanjam o bivši oz. bivšem''. Kaj tovrstne sanje pomenijo? Je to razlog za preplah? Ali to pomeni, da do njih še vedno gojimo čustva? Da si nezavedno želimo, da bi se partner vrnil v naše življenje?

Novice

Pimp my Walls: ''Potrebno se je zavedati, da prostovoljstvo in aktivizem nikoli ne moreta zamenjati sistemskih oz. institucionalnih rešitev''

06. 05. 2020 14.48

Pred dnevi je na spletu zaživela prva tedenska dražba v sklopu ''koronapitalističnega'' prostovoljskega projekta Pimp my Walls, na kateri se dražijo dela slovenskih ustvarjalcev. ''Naš projekt na nek način demokratizira umetnost, v smislu da postavimo tako čiste amaterje kot vrhunske profesionalce na enako platformo, kjer si ceno določijo sami, kupci pa potem z licitiranjem določijo če je cena realna ali ne,'' so dejali avtorji in realizatorji ideje.

Intervju

Športnik paraplegik Robi Bojanec: ''Naša edina želja je, da nas obravnavate kot sebi enake''

04. 05. 2020 06.00

Robi Bojanec se je moral pri 12 letih sprijazniti z novo realnostjo. Usoda je hotela, da je na poti k nedeljski maši z bratrancem doživel na videz nedolžno nesrečo z motorjem, ki ga je priklenila na invalidski voziček, saj po padcu ni več čutil nog. A to ga ni ustavilo, da življenja danes ne bi zajemal z veliko žlico. Diplomiral je na fakulteti za elektrotehniko, se zaposlil, je pa tudi inovator, ambasador, reprezentant slovenske košarke na vozičkih, a še pomembneje, zgled vsem mladim paraplegikom in človek, od katerega se lahko vsi veliko naučimo.

Intervju

Pogovor s strokovnjakom za e-mobilnost: vse, kar morate vedeti pred nakupom električnega skiroja

03. 05. 2020 06.00

Z malce zamude je preteklo leto tudi Slovenijo zatresla skirojska mrzlica, potem ko smo na ulicah doživeli pravo invazijo električnih skirojev. Vse skupaj je presenetilo tudi zakonodajalce in ministrstvo za infrastrukturo še do danes ni uredilo zakonodaje, ki bi ustrezala realni situaciji, zato je uporabo e-skirojev po črki zakona še vedno nezakonita, a varuhi reda pri uporabi e-skirojev večinoma zamižijo na eno oko. Motorizirani skiroji so postali pomemben člen urbane mobilnosti in ker je ponudba na trgu pestra, se marsikdo znajde pred dilemo, kateri e-skiro izbrati. Po nasvet in priporočila smo šli k strokovnjaku za e-mobilnost Darjanu Pakižu iz podjetje Robotix, ki je odgovoril na vsa pomembna vprašanja, povezana z električnimi skiroji.

Intervju

Trener boksa Sašo Weixler: ‘’Boks je intelektualna igra na fizičnem nivoju’’

01. 05. 2020 06.00

Čeprav Slovenija ni boksarska velesila, je boks v Sloveniji še kako živ in je na račun uspehov Dejana Zavca, ki tudi, potem ko je rokavice obesil na klin, ostaja njegov promotor, dobil prepotreben veter v jadra. Za to, da zanimanje za boks pri nas raste in da ni več podcenjen, skrbi tudi Sašo Weixler, trener boksa, vodja kluba Fight club Ljubljana (FLC) in pomemben člen Boksarske akademije, ki vse generacije usmerja v kakovostne programe boksa. Skrbi tako za tekmovalce, ki v tujini premagujejo nasprotnike, kot tiste, ki so prišli na ''prvi zmenek'' z boksom. Pri njem so dobrodošli vsi, upoštevati morajo le nekatera preprosta pravila, med katerimi je zagotovo najpomembnejše spoštovanje nasprotnika, brez česar, pravi, ne gre.

Intervju

Trener teka Urban Praprotnik: ''Pravijo, da ko smo žejni, je že prepozno, kar pa ne drži''

30. 04. 2020 09.56

Čeprav tek ni nobena posebna znanost, pa ima svoje zakonitosti, ki zagotavljajo, da si z njim ne delamo več škode kot koristi. Na eni strani imamo tekače, ki se s tekom ukvarjajo redno in imajo tek v mezinčku, na drugi strani pa občasne tekače, ki imajo o njem precej površno znanje. Tek vsakemu predstavlja nekaj drugega. Za nekoga je to ''bojno polje'', za drugega ventil za sproščanje, tretji si z njim olajša vest itd. Tekaškemu trenerju, vodji Urbanih tekačev in profesorju športne vzgoje Urbanu Praprotniku je tek način življenja in tudi vsakdanji kruh. Med drugim pomaga ljudem odkriti, kje ima tek mesto v njihovem življenju. Pri njem smo tudi poiskali odgovore na vprašanja, na katera si skušajo odgovoriti mnogi tekači – kdaj in kaj uživati pred tekom, o pomenu ogrevanja, raztezanja in hidracije, o tem, kaj nam v resnici sporoča žeja, o teku s praznim želodcem, o učinku kave in še marsičem drugem.

Intervju

Komik Tin Vodopivec: ''Priložnost si moraš ustvariti sam''

27. 04. 2020 06.00

Slovenska stand up scena se je v zadnjem desetletju iz obskurnosti prebila na velike odre, veliko zaslug za to pa ima tudi Tin Vodopivec, soustanovitelj prvega slovenskega festivala stand up komedije Panč in nezamenljivi član slovenske družine komedijantov, ki s svojim humorjem skrbi za intenzivno razmigavanje naših trebušnih mišic. Potem ko je nedavno zaključil s turnejo svoje solo predstave Peti element – nič ne de, če ste jo zamudili, ogledate si jo lahko namreč na Voyo – smo ga pocukali za rokav in mu zastavili nekaj vprašanj. Pravnik, ki si kruh služi s stresanjem šal, nam je zaupal, kako poteka njegov kreativni proces, kaj je definicija dobrega komika, kako mu je očetovstvo spremenilo življenje in kaj namerava početi v prihodnosti.

Intervju

Seksologinja dr. Gabrijela Simetinger: ''Naša spolnost je družbeni konstrukt''

25. 04. 2020 08.04

S seksologinjo dr. Gabrijelo Simetinger, ki opravlja tudi delo ginekologinje in porodničarke v Splošni bolniš­nici Novo mesto, smo odstirali tančice spolnosti, razbili nekaj dogem in razrešili številne dileme, povezane s seksom in partnerskimi odnosi.

Prehrana

Skrivnosti priprave piščančjega mesa na žaru

23. 04. 2020 09.09

S pomladjo so na plano pokukali ne le martinčki, rožice in nekateri pridelki, ampak tudi žar. Čeprav letos morda ne boste priredili piknika za prijatelje ali širšo družino, to še ne pomeni, da bi se mu morali odpovedati.

Visoki obrati

Bitka menjalnikov: ročni vs. avtomatski. Kateri je pravi za vas?

23. 04. 2020 06.00

Marsikateri voznik se pred nakupom avtomobila znajde pred dilemo – izbrati ročni ali samodejni menjalnik. Enoznačnega odgovora ni, saj je izbira stvar osebnih preferenc, bolj ali manj pa odgovor na to ponuja vprašanje, ali si želite več vpletenosti v vožnji ali ne oz. kot pravi Boštjan Detela, strokovnjak za popravilo turbinskih polnilnikov ter ročnih in avtomatskih menjalnikov: ''Največja razlika je v udobnosti vožnje.''

Intervju

Grega Bole, kolesar, ki je spisal zgodovino: ''Za nas profesionalce je to le prehodno obdobje''

19. 04. 2020 16.01

Eden najbolj izkušenih slovenskih kolesarjev Grega Bole je nedavno postal prvi Slovenec, ki je nastopil na virtualnem Giru, ''korona'' različici odpadlega Gira, kjer je med udeleženci tudi Primož Roglič in nekatera druga velika imena svetovnega kolesarstva. Z gorenjskim vsestranskim šprinterjem, ki je v karavani zelo cenjen in v družbi še štirih Slovencev – Matej Mohorič, Jan Tratnik, Domen Novak in Luka Pibernik – kolesari v dresu slovensko obarvane arabske WorldTeam ekipe Bahrain-McLarn in je na virtualni roza pentlji, ki bo predvidoma štela sedem etap, nastopil na Bledu, smo spregovorili o nedavni izkušnji, o možnostih goljufanja oz. neenakih pogojih na takšnih dirkah, o slovenskih voznikih in še čem.

Naprave in aplikacije

5 koristnih aplikacij za preganjanje dolgčasa

19. 04. 2020 07.41

Pandemija koronavirusa je človeštvo postavila pred resno preizkušnjo, obenem pa marsikomu ponudila, da počne stvari, za katere ob hitrem tempu življenja in natrpanem urniku nikoli ni imel časa. Ste opravili že z vsem z vašega seznama? Za vas imamo nove super zadolžitve.

Intervju

Trenerka mehkih veščin Nina Dušič-Hren: ''Predavati začnejo takoj in nezavedno dajejo vtis, da nimajo prav pomembne stvari za povedati''

19. 04. 2020 06.00

V zasebnem življenju pogosto ne dajemo pozornosti načinu govora, v poklicni karieri pa je nastopanje eden ključnih gradnikov uspeha. Biti dober retorik, torej imeti sposobnost nastopati pred skupino in jo prepričati, je včasih odločilna stvar za prodajo in pridobivanje strank v poslu. V praksi je to veščino precej težje osvojiti kot v teoriji. Potrebna je vaja. Zakaj pa ne vadimo tako radi? Javno nastopanje je ena najbolj travmatičnih izkušenj za človeka. Če smo se v preteklosti izpostavili, so nas namreč lahko pokončali. K sreči obstajajo strokovnjaki, ki nam pomagajo prebroditi težave z javnim nastopanjem, kot je psihologinja Nina Dušić Hren, direktorica Dobrega stika, ki ponuja tečaje javnega nastopanja in s katero smo se pogovarjali o zakonitostih nastopanja, kako premagati tremo in nasploh postati dober retorik.

Prehrana

Kako se odreči nezdravim prigrizkom ne da bi ''bolelo''?

18. 04. 2020 06.00

Te dni, ko smo zaradi pandemije koronavirusa primorani ostati doma, je skušnjava po uživanju nezdravih prigrizkov še toliko večja, saj sta hladilnik in omara s sladkarijami na dosegu roke. Če niste ravno disciplinirani, lahko ob pomanjkanju rekreacije hitro začnete nabirati kilograme. Se nikakor ne morete upreti skušnjavi? Za vas imamo super nasvete, kako zmanjšati količino zaužitih nezdravih prigrizkov, ki ne posegajo preveč v vaše navade in užitke ter od vas zahtevajo zgolj majhne in neboleče spremembe.

Intervju

Saša Lešnjek: ''Soigralci so se vedno norčevali iz mene, češ da mi sploh ni treba vaditi, saj tako ali tako igram samo sebe''

18. 04. 2020 06.00

Saša Lešnjek je dekle, ki se je slovenskemu občinstvu približalo s svojim čudovitim glasom in vlogo vzorne Sandy v slovenski različici muzikala Briljantina. Čeprav je še rosno mlada, zelo suvereno obvladuje svoj posel in pridno nabira odrsko kilometrino. Multitalentira pevka in glasbenica, zaljubljena v življenje, je nedavno izdala tudi svojo prvo povsem avtorsko skladbo Pelji me nazaj in zdi se, da je njena meja samo nebo.

Zdravje

Koronavirus in kajenje marihuane: slaba kombinacija!

17. 04. 2020 08.48

Uživanje marihuane v Sloveniji je še vedno prepovedano. Čeprav ima ideja o legalizaciji že dolgo brado, pa vedno naleti na ovire, saj odločevalci zadeve ne vidijo širše od tega, da je marihuana droga in da se ljudje z njo zadevajo. Kljub temu do marihuane ni težko priti in marsikdo si v časih negotovosti in stresa, ki ga povzročajo tudi trenutne razmere zaradi pandemije covid-19, prižge kak ''džoint''. Morda se to sliši kot dobra ideja, a v resnici ni.

Intervju

Tolmač znakovnega jezika Roman Demir: ''Simultano tolmačenje spada med najbolj zahtevne poklice''

17. 04. 2020 06.00

Gluhota je nevidna invalidnost, ki pa ni zgolj telesna poškodba, saj nezmožnost slušnega doživljanja omeji komunikacije, posledice pa so lahko psihične, socialne in somatske. Gluhota ni brez razloga ena najtežjih invalidnosti. Zato je vloga tolmačev znakovnega jezika še toliko pomembnejša, saj so pogosto njihov edini stik s svetom. To niso običajni tolči, saj morajo poznati kulturo obeh – slišečih in gluhih. Roman Demir, tolmač in učitelj slovenskega znakovnega jezika, pravi, da ''simultano tolmačenje spada med najbolj zahtevne poklice.'' Demir, vodja Znakovnega jezika, ki v času samoizolacije ponuja on-line tečaje in na družbenih omrežjih redno deli posnetke kretenj in termine za tečaje slovenskega znakovnega jezika, nam je razkril marsikaj zanimivega o svojem poklicu, kot tudi o statusu gluhih in naglušnih v Sloveniji.

Intervju

Profesionalna golfistka Ana Belac: ''Ljudje tu predvsem radi pohvalijo''

16. 04. 2020 08.00

Golf v Sloveniji mnogi še vedno vidijo kot simbol elite, kot hobi in užitek pomembnežev in bogatašev. Kot športna panoga oz. profesionalni šport se pri nas še ni zelo uveljavil, kar pa ne pomeni, da Slovenija ne premore odličnih golfistk in golfistov, ki kanijo to miselnost ali kar predsodek spremeniti. V sam vrh slovenskega golfa sodi Ana Belac iz Portoroža, ki je po Katji Pogačar in Pii Babnik postala tretja slovenska profesionalna igralka golfa, potem ko je po predčasno zaključenem študijskem letu zaradi pandemije bolezni covid-19 dobila priložnost, da nastopi v seriji Symetra, ki je druga najmočnejša raven turnirjev čez lužo za turnejo LPGA. 23-letna golfistka, ki živi v Severni Karolini, kjer končuje študij na univerzi Duke, nam je med drugim zaupala, kako je bilo na obisku predsednika Donalda Trumpa v Beli hiši in kakšno je življenje v ZDA.

Zdravje

Gola Adam in Eva: Zakaj smo si tako različni?

11. 04. 2020 07.16

Spolni dimorfizem je znanstveni izraz za fizične razlike med predstavniki ženskega in moškega spola (oz. samcih in samicah) pri vseh vrstah. Če v živalskem svetu obstajajo nekatere ekstremne fizične razlike med spoloma, pa smo si moški in ženske v tem smislu precej podobni. A kljub temu imamo nekaj ključnih telesnih razlik; nekatere med njimi so zasnovane zaradi vloge, ki jo ima telo pri reprodukciji, druge pa so pomembne pri medsebojni privlačnosti. Poglejmo si nekaj bistvenih razlik pri obeh spolih človeške vrste.

Novice

Te knjige Slovenci v času karantene najraje beremo

11. 04. 2020 06.00

V času epidemije koronavirusa mnogi čas preganjajo s knjigo v roki. Številni so zaradi ukrepov vlade za zajezitev bolezni Covid-19 dobili priložnost, da končno posežejo po tistih platnicah, na katerih se je že predolgo nabiral prah. Kljub temu, da so bile knjigarne primorane v tem času zapreti svoja vrata, se je vsa prodaja knjig preselila na splet. Preverili smo, kaj Slovenci ta čas najraje beremo.

Novice

Najboljše šale na račun koronavirusa

09. 04. 2020 11.10

Poleg grozljivih številk in svaril na račun pandemije koronavirusa te dni ljudje najdejo tudi smisel za humor. Nenazadnje je smeh pol zdravja (druga polovica pa je izolacija) in pogosto so prav vici tisti, ki nam pomagajo v težkih časih in dvigujejo moralo. Novi koronavirus ni hec, a epidemija in posledična karantena oz. izolacija je rodila številne šale na račun posledic virusa. T.i. ''koronski'' humor na kupu zbira Slovenski etnografski muzej, ki jih je doslej zbral že preko 450. Tudi šalo o Chucku Norrisu.

Intervju

Osebni trener: ''Muskelfiber ni dober pokazatelj kakovostnega treninga''

07. 04. 2020 06.00

Sanje vsakega od nas so, da bi opravljal poklic, ki ga izpopolnjuje in osrečuje. Daniel Jelovič je svojo srečo našel v osebnem trenerstvu. Ne le, da kot osebni trener z razponom znanja širokim kot diapazon pevke Mariah Carey ter bogatimi izkušnjami pomaga ljudem doseči zastavljene cilje, pomaga jim zrasti kot človeku. Z njim smo spregovorili o tem, kako do popolne postave, o napakah, ki jih najpogosteje delamo pri vadbi, pa o sistemski vadbi, vajah doma v času koronavirusa in vsem vmes.

Odnosi

Dr. Andrej Starc: ''Velikost penisa ni nič drugega kot fenomen v sociokulturni interpretaciji''

06. 04. 2020 06.00

Kakšna je idealna dolžina penisa in ali to obstaja? Kako stanje zaradi pandemije in ukrepi za zajezitev okužb z novim koronavirusom vplivajo na naše spolno življenje in intimo? Kako doživeti sočasen orgazem? Kje iskati vzroke za težave z erekcijo? Kdaj so težave tako velike, da je obisk seksologa neizbežen? To in vse vmes boste izvedeli v zanimivem in poučnem pogovoru z doc. dr. Andrejem Starcem, docentom javnega zdravstva, seksologom, terapevtom medicinske hipnoze in vodjo Ambulante za integrativno medicino.

Intervju

Emkej: ''Najboljše stvari pridejo iz dolgčasa''

05. 04. 2020 06.00

Marka Kocjana glasbena scena pozna pod imenom Emkej. Uveljavil se je pri rap formaciji Tekochee Kru, nato pa krenil na solo pot in do danes nanizal štiri albume, ustanovil samozaložbo in nabral zavidljivo odrsko kilometrino. Če vam priimek Kocjan zvezni znano, vas spomin ne vara, njegov oče Borut Kocjan je namreč nekdanji član legendarne skupine Pepel in kri, ki jo večina pozna po skladbi Dan ljubezni. Štajerski mojster rim, ki se čez stihe prebija že poldrugo desetletje, je nedavno ob pomoči Muzičarjev, ki zadnje obdobje nastopajo z Emkejem, predelal 40 let staro očetovo pesem, februarja pa je žanrska mineštra po imenu Zavist dobila še videospot. A zdaj Mariborčan napada že z novim videospotom za skladbo Oblast, ki je glede na situacijo še kako aktualna.

ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 1021