delu

Tjaša Železen: ''Delo hostese na kolesarski dirki mi je precej pisano na kožo''
30. 06. 2022 05.00Tjaša Železen je bila ob Eugeniji Janjoš drugo hostesa, ki je poskrbela za ''lepotni vložek'' na letošnji dirki Po Sloveniji. Tudi sama navdušena kolesarka – njen oče, nekdanji profesionalni kolesar, je na dirki na motorju prevažal fotografa – je bila prvič del slovenske pentlje, ki jo je še drugič zapored zaznamoval Tadej Pogačar, sicer prvi favorit Dirke po Franciji, katere del želi biti tudi Tjaša – v vlogi hostese. 18-letnica je sicer vajena poziranja, saj se ukvarja z modelingom in manekenstvom.

Zakaj nas sonce kljub zaščiti opeče?
27. 06. 2022 05.00Topli sončni žarki in vse bolj ugodne temperature morja in jezer nas vabijo na poležavanje na plaži, ki ga pogosto spremlja nastavljanje soncu. Brez ustrezne zaščite danes ne gre, saj ima nepremišljeno sončenje lahko zelo hude posledice – tudi v obliki opeklin. Zato je ne le pomembno, da uporabljamo sončno kremo, ampak da jo tudi pravilno uporabljamo.

Kaj je kinetoza? Ta lahko na poti na morje prizadane vsakogar!
23. 06. 2022 05.00Poletje je tu in z njim tako pričakovani letni dopusti, kar pomeni množično preseljevanje, kar se tiče Slovencev predvsem na Hrvaško. Vročina in zastoji (na meji) so stalni spremljevalci poti na morje, marsikoga pa spremlja tudi slabost med vožnjo. Najpogosteje se s kinetozo oz. potovalno boleznijo soočajo otroci, a nanjo ni imun domala nihče izmed nas. Kaj storiti, ko vam med vožnjo postane slabo oz. kako preprečiti, da vam jo med potjo ne bo zagodel želodec, izveste v nadaljevanju.

Povečajte svoj libido s pomočjo tega!
20. 06. 2022 05.00Želja po intimnih odnosih je sestavni del vsakega partnerstva in čeprav libido z leti nekoliko upade, kar vpliva tako na kakovost kot pogostost spolnih odnosov, številni strokovnjaki opažajo porast parov, katerih spolnost je izredno redka, če ne celo ničelna. Ker pa libido velja za najpogostejšo spolno disfunkcijo, spletna lekarna Moja lekarna izpostavlja najpomembnejša dejstva o pomanjkanju tega ter navaja nekatere od možnih rešitev.

Osupljiva dejstva o oceanih
13. 06. 2022 05.008. junij smo slavili svetovni dan oceanov. To je dan, ko se spomnimo, da moramo z njimi ravnati odgovorno. Zakaj? Oceani prekrivajo pribl. 70 odstotkov našega planeta (od tu drugo ime za Zemljo; modri planet), kar 96,5 odstotkov vse vode na Zemlji pa je morske. Skupna prostornina oceanov znaša pribl. 1,35 milijarde kubičnih kilometrov, njihova povprečna globina pa je nekaj manj kot 3.700 metrov. A bolj kot statistika je pomembna njihova vloga. Več o tem, o osupljivih številkah in dejstvih izveste v nadaljevanju.

To je najsmrtonosnejša dirka na svetu, tu se napako plača z življenjem
09. 06. 2022 05.00Resda je motošport vsako leto bolj varen, a to ne velja za spetakularno motociklistično dirko na čas, ki poteka na britanskem otoku Man (ta leži med Anglijo in Irsko), imenovano Isle of Man TT. Ta kljub črni statistiki že 115 let privablja motocikliste iz vsega sveta. Od leta 1907 je terjala že blizu 300 smrtnih žrtev. Od leta 1911 poteka po cesti, kjer motoristi drvijo še danes. Pred tem je potekala na precej krajši trasi z desetimi krogi. Zahteva veliko mero poguma in pa seveda znanja.

Kaj je kadenca in zakaj je tako pomembna pri kolesarskem treningu?
01. 06. 2022 05.00Tisti, ki samo poredko sedete na kolo, se verjetno ne ukvarjate s povprečno hitrostjo, časi, srčnim utripom in drugimi statističnimi prvinami. Če pa kolesarite malce bolj redno, ste pozorni na marsikaj. In če mislite kolesariti malce bolj pogosto, je pomemben del treninga tudi kadenca (število vrtljajev oz. frekvenca vrtenja pedal). Če osvojite to kolesarsko lekcijo, bo kolesarjenje (predvsem v klanec) precej večji užitek. Večina strokovnjakov si je enotna, da je pri kolesarjenju višja kadenca boljša. Zakaj? Izveste v nadaljevanju.

Priprave kolesarjev mogoče kar po nedeljski trasi L'Etape Slovenia
27. 05. 2022 05.00Serija L'Etape by Tour de France, ki se letos odvija v kar 25-ih destinacijah po celem svetu, odlikuje skrbno načrtovanje trase, po kateri poteka preizkušnja, saj morajo strokovnjaki pri pripravi upoštevati številne kriterije, od varnostnih do zahtevnostnih. Gre namreč za dirko pod okriljem Tour de France.

Električno orodje, brez katerega ne morete
27. 05. 2022 05.00Tudi zahtevnejša dela lahko zdaj opravljate z vrhunskimi pripomočki, ki so dostopni tako amaterskim uporabnikom kot profesionalcem.

Tako je bilo v slačilnici Dallasa po odmevni zmagi
16. 05. 2022 08.00Kar ni uspelu Anžetu Kopitarju, je Luki Dončiću. Na odločilni sedmi tekmi je Dallas premagal najboljšo ekipo rednega dela sezone za zmenek z Golden Statom v finalu zahoda.

Kdaj uporabiti vroč in kdaj mrzel obkladek?
10. 05. 2022 14.20Pomlad in poletje sta kot nalašč za aktivnosti na prostem, s tem pa se povečuje tudi tveganje za nastanek poškodb. Ko govorimo o manjših poškodbah, je eno najpogostejših vprašanj, ali je bolje uporabiti topel ali hladen obkladek. Seveda je odvisno od poškodbe, zato preverite, kdaj je bolje uporabiti katerega!

Zato bi morali čevlje puščati pred vhodnimi vrati
03. 05. 2022 05.00Si čevlje sezujete pred vhodnimi vrati ali ’’šele’’ v predsobi/veži? Veliko ljudi se sezuje šele, ko prestopi prag hiše, kar pa po najnovejši raziskavi ni priporočljivo, saj v stanovanje vnesete kopico onesnaževalcev, ki tosksično niso sprejemljivi in smo jim posledično izpostavljeni.

Nasveti za nakup motorja
26. 04. 2022 05.00Vprašanje, ki si ga prej ali slej zastavi vsak kupec motorja, še posebej če se z nakupom ukvarja prvič, se glasi: Na katere parametre se opreti pri izbiri motornega kolesa? Gre za zelo pomembno vprašanje, saj odgovor nanj močno vpliva na bodočo motoristično izkušnjo. Zato mu velja posvetiti obilo pozornosti.

Podarjamo vstopnice za ogled šova Znan obraz ima svoj glas
19. 04. 2022 05.00Priljubljeni šov Znan obraz ima svoj glas teče šesti krog. Želite biti del spektakla in si ga ogledati v živo? Z malo sreče lahko prejmete dve vstopnici.

Zakaj nas peče zgaga in kako si lahko pomagamo?
08. 04. 2022 05.00Zgaga je pogosta zdravstvena težava in zelo razširjen pojav. Z njo se enkrat na leto sreča več kot polovica izmed nas. Zgaga poslabša kakovost našega življenja in nas omejuje pri opravljanju vsakodnevnih dejavnosti. Ponavljajoča se hujša oblika zgage je lahko znak hudega obolenja, ki zahteva strokovno pomoč. Zgaga se pojavi, ko prebavni encimi, neprebavljena hrana in želodčna kislina potujejo po požiralniku navzgor.

Kako izbrati pravi vzglavnik?
05. 04. 2022 05.00Kvaliteta našega spanca je zelo pomembna, saj ima slabo spanje lahko resne posledice na naše zdravje. Tako kot so pomembni vzmetnica, zdravstvene težave in položaj, kako spimo, je pomemben tudi vzglavnik. V nadaljevanju vam zato razkrivamo, na kaj morate biti pozorni pri nakupu enega od ''gradnikov'' dobrega spanca, brez katerega ni celostne regeneracije telesa, ki je nujno potrebna za zdravo življenje.

Opremljate pisarno? Top nasveti pri izbiri računalniške opreme!
10. 03. 2022 05.00Danes si težko predstavljamo življenje brez računalnika, saj ga potrebujemo na vsakem koraku. Nekomu računalnik koristi le za brskanje po svetovnem spletu, drugi ga potrebujejo zaradi šolskih obveznosti svojih otrok ali službenih obveznosti, računalnik pa je tudi nepogrešljiv del vsake pisarne.

Domača popravila: varjenje za začetnike
09. 03. 2022 05.00Varjenja se ne lotimo tako pogosto kot npr. žaganja ali vijačenja, je pa znanje varjenja uporabno. Ročno varjenje sicer prinaša nekaj potencialnih nevarnosti – sevanje, škodljivo očem, visoke temperature, strupene pline, elektriko itd. Tako kot pri vsakem delu mora biti tudi pri varjenju varnost na prvem mestu. Preden se lotite pravega varjenja, se preizkusite na odpadnih kosih, da si pridobite nekaj izkušenj, ki so tu še kako pomembne.

Triki za večjo produktivnost: živa žaba za zajtrk
07. 03. 2022 05.00Vsak od nas se vsaj občasno sreča z vprašanjem, kako povečati svojo produktivnost. To se največkrat zgodi takrat, ko nam začne drastično primanjkovati časa zase in ko se znajdemo v primežu nenehnega dela. Produktivnost pomeni, da delamo manj, a pametneje – ni pomembno število ur, vloženih v delo, temveč količina dela, ki jo opravimo v teh urah. Ko razvijemo prave tehnike, lahko delamo učinkoviteje in kakovostneje, ob tem pa nam ostane več časa za zasebno življenje. Ste že preizkusili trike, ki jih izpostavljamo v nadaljevanju?

6 temeljnih potreb, ki vodijo vse naše odločitve
04. 03. 2022 05.00Ste se kdaj vprašali, katera sila poganja naša čustva, odločitve, dejanja in nenazadnje kakovost življenja nasploh? Ste vedeli, da je vse odgovore na ta vprašanja mogoče razložiti s poznavanjem šestih temeljnih človekovih potreb. Vsa nefunkcionalna vedenja izhajajo iz nezmožnosti doslednega izpolnjevanja potreb, kot so: gotovost, negotovost, pomembnost, povezanost, rast in prispevek. Vsakdo razvršča te potrebe drugače, način njihove razvrstitve pa kaže, zakaj smo takšni, kot smo. Naše potrebe zadovoljujemo na različne načine – iščemo izpolnitev prek odnosov, kariere, osebnih interesov … Razumevanje lastnih potreb in psihologije, ki stoji za njimi, ne pomaga le pri izogibanju toksičnemu vedenju in navadam, ampak lahko pomaga tudi pri doseganju ciljev.

Potovalni trendi za leto 2022
02. 03. 2022 05.00Ljubitelji potovanj in odkrivanja različnih kotičkov sveta že nestrpno pričakujejo čas, ko bodo tovrstne aktivnosti znova v nekdanjem obsegih. A kaže, da je do tja še dolga pot in turizem še nekaj časa ne bo takšen, kot smo ga bili vajeni poprej. Nekatere države so še vedno zaprte za tujce, druge močno zaostrujejo pogoje vstopa, le malo pa je takšnih, v katere se lahko odpravimo brez kupa dokumentacije. Preverite, kakšni bodo trendi potovanj v novem letu.

10 dejstev o Vladimirju Putinu
01. 03. 2022 08.38Vse oči svetovne javnosti so te dni uprte v Rusijo in Ukrajino ter ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki postaja vse hujše utelešenje ruskega imperializma, ki je vladal nekoč. 167 oz. 170 centimetrov visoki Rus je do zdaj veljal za zelo pragmatičnega voditelja, ki pa je v luči geopolitičnih interesov zapustil pragmatično območje in se odločil za ekstremna dejanja, ko je priznal separatistične republike in se odločil za napad na suvereno državo.

Fascinantna dejstva o Aristotelu
01. 03. 2022 05.00Aristotel, starogrški znanstvenik in filozof, velja za eno največjih intelektualnih osebnosti zahodne zgodovine. Predvideva se, da je bil rojen leta 384 pred našim štetjem v starogrškem mestu Stagira. Umrl je naravne smrti v starosti 63 let. Nedvomno je bil Aristotel izjemna oseba, katere načela so bila precej pred njegovim časom, zato so v nadaljevanju izpostavljene največje zanimivosti o njegovem življenju.

Varno iskanje užitkov v beli opojnosti
28. 02. 2022 09.00Čeprav se na videz resna zima končuje, v gorah še zdaleč ni rekla zadnje besede. Vrhunec snežne oddeje je zadnja leta sredi pomladi, obenem pa lepi pomladni dnevi še bolj vabijo turne in proste smučarje, kar je lahko tudi nevarno. V letih pandemije covida-19 so zaprta smučišča in vabljiva svoboda gora v neokrnjena snežna pobočja popeljala tudi dobre, a v gorah neizkušene smučarje. Zato na tem mestu ponujamo nekaj konkretnih nasvetov za izbiro opreme, varnostnih pripomočkov in tur, pa tudi informacij o plazovni varnosti.

Rajski zimski svet suhega ruševja
21. 02. 2022 09.00Čarobna gorska narava, brezskrben, tehnično nezahteven vzpon z možnostmi nadaljevanja v resnejše zasnežene vesine in predvsem svobodna izbira možnosti med preprostim veseljem ali adrenalinsko velikopoteznim smučanjem. To so turnosmučarske sanje, ki so na Zelenici realnost še iz časov, ko je bila delujoče smučišče. Danes ob porastu turnega smučanja sicer na sončne zasnežene vikende ni obljudena nič manj kot nekoč, a ob vseh možnostih, ki jih odpira, lahko najdemo še veliko samotnih pobočij in grap, kjer nas nihče ne bo slišal vriskati od veselja ali strahu. Idealnost krni le velika plazovna nevarnost tega območja, s katerim narava pozimi čuva svoje najlepše predele.

Trditev kardiologa: Luskavico lahko odpravite, če se odpoveste živilom s škodljivimi lektini
22. 02. 2022 05.00Če boste svojega dermatologa vprašali o povezavi med prehrano in luskavico, vam bo ta vsled svojega šolanja verjetno zatrdil, da ne obstaja. Literatura in primeri iz prakse temu nasprotujejo, med njimi je tudi knjiga kirurga dr. Stevena R. Gundryja, ki opozarja na povezavo lektinov v živilih ne samo z luskavico, temveč tudi s številnimi drugimi boleznimi.

Priporočena razdalja gledanja: preverite, ali vaš televizor stoji na pravem mestu
21. 02. 2022 05.00Tako kot sta za optimalno delo potrebni točno določena razdalja od zaslona računalnika in njegova višina, veljajo posebna pravila za optimalno uporabniško izkušnjo tudi za televizorje. Preverite, ali je vaš televizor pravilno umeščen v prostor.

Zdravniški pregled za službo – kaj zajema in kdo ga krije?
18. 02. 2022 05.00Vsi redno zaposleni v Sloveniji morajo redno opravljati zdravniški pregled za službo. To je na eni strani pravica vseh delavcev in na drugi strani dolžnost delodajalcev. Namen zdravniškega pregleda je, da zdravnik medicine dela oceni, ali je delavec zmožen opravljati določeno delo, hkrati pa se ugotavljajo morebitne spremembe zdravstvenega stanja delavcev.

Nezvestoba: to so najočitnejši znaki, da vas partner vara
14. 02. 2022 05.00Kateri so najpogostejši in najočitnejši znaki, da vaš partner skače čez plot? Neredko ljudje mislijo, da je z njihovim zakonom oziroma zvezo vse v najlepšem redu, potem pa nekega dne odkrijejo, da jih partner vara. Znaki, da nekaj ni v redu, da v zvezi škriplje, so vedno vidni, vprašanje je le, ali smo jih pripravljeni videti. Prevarani partner se simptomov, ki so ga opozarjali na prešuštvo, običajno zave šele takrat, ko nezvestoba pokuka na plan, saj jim prej ni namenjal prave pozornosti. Če probleme radi pometamo pod preprogo, je posledica pogosto nezvestoba enega ali kar obeh partnerjev.

Mojster driftanja Drey Nitrous: ''Driftanje predvsem ni obračanje z ročno''
10. 02. 2022 14.49Driftanje mnogi povezuje z oktansko filmsko franšizo Hitri in drzni, ki je popularizirala tovrstno atraktivno tehniko vožnje, pri kateri voznik kontrolirano z zadkom drsi skozi ovinke. Številni driftanje enačijo tudi z objestnimi vozniki, ki se kažejo pred množico ali izzivajo usodo v javnem prometu. Toda driftanje je precej več kot izživljanje nad gumami in motorjem, še zdaleč ni podtalna disciplina in egotrip. Je resen šport, tako zelo, da ga je posvojila FIA. Kot tak sicer še išče svoj ''oprijem'' na slovenski sceni, a, zahvaljujoč številnim zanesenjakom, vse bolj dobiva veljavo tudi pri nas. Za to ima zasluge tudi dirkač Drey Nitrious, za katerim se skriva Andrej Rakar, član ekipe 32nd Drift Squadron, ki nam je o disciplini, ki prihaja iz Japonske, kjer so se prve, tedaj še prepovedane dirke v driftanju odvijale na gorskih cestah, zaupal marsikatero podrobnost o tem motošportu, ki je danes celo najhitreje rastoča disciplina motošporta.