Moskisvet.com

Samo

Tehnologija

To so razlogi, ki govorijo v prid spletnega nakupovanja

11. 02. 2022 05.00

Na spletu najdemo vse, ne le informacije, ampak tudi izdelke in storitve. Spletno nakupovanje ni nekaj novega, za njegovo porast pa je kriva tudi pandemija koronavirusa, ki nas je za določeno obdobje zaprla za štiri stene. Prek spleta danes nakupujemo vse, od bele tehnike, obutve, oblačil, nakita, orodja športnih pripomočkov do hrane in zdravil.

Intervju

Mojster driftanja Drey Nitrous: ''Driftanje predvsem ni obračanje z ročno''

10. 02. 2022 14.49

Driftanje mnogi povezuje z oktansko filmsko franšizo Hitri in drzni, ki je popularizirala tovrstno atraktivno tehniko vožnje, pri kateri voznik kontrolirano z zadkom drsi skozi ovinke. Številni driftanje enačijo tudi z objestnimi vozniki, ki se kažejo pred množico ali izzivajo usodo v javnem prometu. Toda driftanje je precej več kot izživljanje nad gumami in motorjem, še zdaleč ni podtalna disciplina in egotrip. Je resen šport, tako zelo, da ga je posvojila FIA. Kot tak sicer še išče svoj ''oprijem'' na slovenski sceni, a, zahvaljujoč številnim zanesenjakom, vse bolj dobiva veljavo tudi pri nas. Za to ima zasluge tudi dirkač Drey Nitrious, za katerim se skriva Andrej Rakar, član ekipe 32nd Drift Squadron, ki nam je o disciplini, ki prihaja iz Japonske, kjer so se prve, tedaj še prepovedane dirke v driftanju odvijale na gorskih cestah, zaupal marsikatero podrobnost o tem motošportu, ki je danes celo najhitreje rastoča disciplina motošporta.

Novice

Ciril Komotar in Toli na misiji, ki skoraj ni uspela

10. 02. 2022 13.59

Rusija je največja država na svetu. Kljub temu, da vsi vemo nekaj o transsibirski železnici, o babuškah, o vodki, o mavzolejih pa največjih in najglobljih jezerih ter neizprosno nizkih temperaturah, si redko kdo predstavlja, kaj pomeni Rusijo prepotovati. Še manj pa - kako Rusijo prepotovati v avtomobilu in to pozimi

Visoki obrati

Brez skrbi tudi v najhujšem mrazu

09. 02. 2022 05.00

Ko se pozimi odpravite na pot, sploh če potujete kam v tujino, nikar ne tvegajte slabe volje in zamud, če bi vmes zaradi mraza postali nemobilni ali pa na koncu avta ne bi mogli prepričati, da bi vas odpeljal nazaj domov.

Šport

Serena Williams – temnopolta kraljica belega športa

08. 02. 2022 05.00

Če se je v moškem tenisu težko odločiti, kdo je najboljši tenisač vseh časov – statistično se je tehtnica prevesila na stran Rafaela Nadala – saj prvi tek tečejo Švicar Roger Federer, Srb Novak Djoković in omenjeni Španec, pa je kraljica ženskega tenisa samo ena – Serena Williams, ki je brez dvoma najboljša igralka v zgodovini ženskega tenisa. Svoj prvi grand slam je Američanka osvojila davnega septembra leta 1999, ko še ni dopolnila niti 18 let (postala je prva Afroameričanka po Althei Gibson s tem dosežkom), prvič pa se je na vrh lestvice WTA zavihtela julija 2002. Od tedaj je zvezda stalnica ženskega tenisa. Letošnje OP Avstralije je bilo prvo po četrt stoletja, na katerem nista nastopili niti Serena niti Venus Williams.

Naprave in aplikacije

Kateri dron izbrati: kaj je treba upoštevati pri nakupu brezpilotnega letala

07. 02. 2022 05.00

Čeprav je meja za drone samo nebo, v resnici za multikopterje veljajo stroga pravila, ki jih mora poznati vsak lastnik. Če se odločate za nakup brezpilotnega letala, potem si morate odgovoriti na sledeča vprašanja.

Film/tv

Pamela Anderson – portret seks simbola in Playboyeve rekorderke

04. 02. 2022 10.00

Pamela Anderson je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja zaslovela z vlogo C. J. Parker v seriji Obalna straža (Baywatch). Večkrat je pozirala gola, zaznamoval pa jo je tudi domač posnetek, okoli katerega so nedavno posneli celo TV-serijo Pam & Tommy, v kateri se je v vlogo atomske blondinke in nekdaj najbolj oblegane reševalke iz vode v rdečih enodelnih kopalkah prelevila Lily James. Seks ikona devetdesetih se je nedavno že petič ločila, potem ko je po 13 mesecih zakona vložila zahtevo za razvezo od svojega bivšega varnostnika Dana Hayhursta, s katerim sta se zbližala v začetku pandemije covida-19. Zaslovela je kot svetlolaska, rodila pa se je kot rjavolaska.

Zdravje

Poimenovanje bolezni: kdo daje virusom in boleznim imena?

03. 02. 2022 05.00

Novi koronavirus je dodobra zaznamoval naša življenja in jih spremenil čez noč. Odkar se je pojavil, je doživel že kar nekaj mutacij, ki imajo poimenovanja, ki gredo hitro v uho. Kdo daje virusom imena?

Skrivnosti

Domača popravila: triki in uporabni nasveti za domače mojstre, 2. del

03. 02. 2022 05.00

Za vas smo pripravili seznam nasvetov, s katerimi si lahko olajšate domača popravila ali s preprostim trikom privarčujete denar.

Naprave in aplikacije

Nakup zvočnikov – na kaj vse je treba biti pri tem pozoren

02. 02. 2022 05.00

Kvalitetni zvočniki so pomembna življenjska odločitev, saj vas bo lahko kvaliteten nakup spremljal vse življenje, dlje kot npr. avto. Že res, da se večina ''konzumentov'' zvoka danes zadovolji z zvokom iz ušesnih slušalk, prenosnika in zvočnikov Bluetooth, a pravi avdiofil zahteva več. Za tiste, ki imate visoke standarde, napravica za nekaj deset evrov ne bo dovolj, zato je dobro poznati nekatere pomembne parametre zvočnikov, da boste kupili tiste prave.

Fit

Kaj so steroidi in kakšne so posledice njihovega jemanja?

02. 02. 2022 05.00

Za začetek pojdimo slabih sto let v preteklost, ko so nemški znanstveniki leta 1930 iznašli način, kako narediti umetno molekulo hormona testosterona. Tako so podvojili velikost telesnih mišic ter povečali vzdržljivost in agresivnost. Leta 1935 so prvič izolirali testosteron, leta 1940 pa so nemški vojaki jemali ene od prvih steroidov. V petdesetih so nanje prisegali nekateri ruski atleti. V šestdesetih, ko so dvigovalci uteži, ki so bili na steroidih, premagali konkurenco, so postali anabolični steroidi nujen dodatek za mnoge atlete. Danes nanje prisegajo običajni ljudje, ki hodijo v fitnes in želijo ubrati bližnjico do veliko mišic in malo maščobe. Medtem ko poklicni atleti steroide uporabljajo za doseganje boljših rezultatov, večino navdušencev nad fitnesom zanima le videz.

Intervju

Glasbenica Astrid: ''Otrok nikoli ni kriv za slabo počutje svojega starša''

31. 01. 2022 05.00

Pevka, harfistka, plesalka, učiteljica, mama in še kaj bi se našlo. Vse to je Astrid Kljun, ki je najprej mama in potem vse ostalo, ne nujno v tem vrstnem redu. Zapisana umetnosti se predstavlja z novo skladbo Stanovanje, tokrat samo kot Astrid. Mlada glasbenica ostaja zvesta edinstvenemu slogu, njenega četrtega glasbenega otročička, po Črnemu peresu, Sing to me in Coconutu, pa sta ji pomagala spočeti njen partner Tomaž Župančič ter Gregor Bajc.

Tehnologija

Najpogostejše spletne prevare

31. 01. 2022 05.00

Svetovni splet skriva številne pasti, v katere se nepozorni uporabnik hitro ujame. Pri tem velja, da če se nekaj zdi predobro, da bi bilo res, potem večinoma je predobro. V nadaljevanju vam predstavljamo najbolj pogoste spletne prevare.

Šport

Jamajška bob ekipa se vrača na olimpijske igre in tokrat ne gre le sodelovati

28. 01. 2022 11.42

Jamajška bob ekipa se vrača na zimske olimpijske igre (ZOI). Tam jim bo družbo prvič v zgodovini delal tudi alpski smučar iz te tropske države. Čeprav Jamajčani ne poznajo snega, to ni ovira, da se ne bi udejstvovali v zimskih športih. Skupaj jih bo v Pekingu na ZOI nastopilo kar osem.

Vesolje

Planet Mars, bodoči dom človeka: fascinantna dejstva o rdečem planetu

28. 01. 2022 05.00

Po Luni je Mars naslednji cilj, ki ga želi osvojiti človeštvo. Poleg Zemlje je najbolj raziskan planet. Je četrti planet od Sonca in 1,5-krat dlje od njega kot naš planet. Je sedmi po velikost v Osončju in devetkrat manjši kot Zemlja (predstavlja le 15 odstotkov njene velikosti).

Skrivnosti

To o vas razkriva vaš glas

27. 01. 2022 05.00

''Kar se lahko skrije pred pogledom, razkrije glas,'' je dejal francoski avtor Georges Bernanos. Glas o vas razkriva več, kot ste morda mislili. Preverite, kaj vse izdaja oz. kaj lahko razberemo o človeku samo prek njegovega glasu.

Zdravje

Moška nega obraza – kako skrbeti za kožo na obrazu?

27. 01. 2022 05.00

Čeprav nas skušajo na vsak način prepričati, da potrebujemo za nego svojega obraza kozmetične pripomočke, s pravilno tehniko umivanja obraza na najpreprostejši in najcenejši način poskrbimo za zdravo kožo na obrazu. Čeprav velja nega obraza za žensko rutino, je tudi moška koža vsakodnevno izpostavljena negativnim zunanjim vplivom, zato je čist in dobro umit obraz prvi in najpomembnejši korak pri skrbi zanjo. Toda moška koža ima svoje zakonitosti in zato drugačne zahteve (beri: potrebuje druge sestavine), večina ženskih krem za obraz pa je premastnih za moško kožo.

Varni v prometu

Do kdaj je veljavno staro vozniško dovoljenje in od kdaj je obvezno kartično vozniško dovoljenje?

26. 01. 2022 05.00

Ali veste, do kdaj je treba zamenjati staro vozniško dovoljenje za novega? Še pred nekaj meseci je bil skrajni rok leto 2023, jeseni pa je vlada skrajni rok za zamenjavo vozniških dovoljenj, ki niso v skladu z evropsko direktivo in so jih do 18. januarja 2013 izdajali še na starih obrazcih, podaljšan za deset let, tako da prehodno obdobje ne velja več do z 19. januarja 2023, ampak do 19. januarja 2033. Tako bomo vozniki še nekaj časa posedovali dve vrsti vozniškega dovoljenja – tridelni roza obrazec in kartico. Januarja 2033 pa nepreklicno preneha veljati prehodno obdobje, ki je bilo pred tem leta 2016 podaljšano za skoraj pet let.

Fit

Kaj so proteini, nepogrešljiv dodatek za rast mišic?

26. 01. 2022 05.00

Ali so proteini isto kot beljakovine? Da, proteini so beljakovine! Protein je samo angleška beseda za beljakovino. Izraz proteini najpogosteje uporabljamo v fitnes žargonu za označevanje sirotkinih beljakovin (t. i. whey protein), ki so stranski produkt pridelave mleka v sir. Zakaj jih povezujemo predvsem s fitnes vadbo in mišicami in zakaj imajo proteini negativno konotacijo, izveste v nadaljevanju.

Šport

Jesse Owens, atlet, ki je ovrgel mit o superiornosti arijske rase

25. 01. 2022 05.00

Atlet Jesse Owens je sprinterska legenda, ki so ga dosežki na olimpijskih igrah leta 1936 v Berlinu povzdignili med legende, potem je z uspehi ovrgel teorijo o superiornosti arijske rase, ki se je širila že šest let pred uradnim začetkom druge svetovne vojne. To je tudi glavno poglavje v zgodbi temnopoltega Američana, ki se je v svojem življenju ves čas soočal z rasno segregacijo.

Šport

Zimske olimpijske igre: vse, kar o njih še niste vedeli

25. 01. 2022 05.00

Bližajo se že 24. zimske olimpijske igre (ZOI), ki jih bo gostil Peking. Kitajska prestolnica je že gostila olimpijske igre, in sicer leta 2008, ko so tu potekale poletne olimpijske igre (POI). S tem je Peking postal prvo mesto, ki je priredilo tako poletne kot zimske olimpijske igre. V nadaljevanju vam predstavljamo še kopico drugih zanimivosti o ''mrzli'' različici olimpijskih iger.

Intervju

Maja Povšnar: Jiu-jitsu je človeški šah borilnih veščin

25. 01. 2022 05.00

Čeprav je ju-jitsu ena najstarejših borilnih oz. samoobrambnih veščin (izvira iz Japonske), je svojo priljubljenost kot borilna veščina in kot šport doživel šele v zadnjem obdobju. Iz njega je izšel tudi brazilski jiu-jitsu (BJJ), ki temelji na parterni borbi, cilj borca pa je svojega nasprotnika čim prej spraviti na tla in vzpostaviti nadzor. Tako kot večina starodobni borilnih veščin, ki so iskale poti za sožitje telesa in duha, se je tudi sodobni ju-jitsu preoblikoval v borilno veščino in športno panogo, v kateri imamo tudi Slovenci vrhunske predstavnike. Še več, imamo tudi svetovno prvakinjo Majo Povšnar. Članica kranjskega kluba Judo Klub Triglav je namreč v kategoriji do 63 kilogramov pred kratkim postala svetovna prvakinja (v moški konkurenci je bil v kategoriji do 69 kilogramov v tradicionalnem ju-jitsu do nedavnega svetovni prvak Tim Toplak). Povšnarjeva, ki pod vodstvom trenerja Carlos Maia trenira v ljubljanskem klubu Gracie Barre, je novembra s tem dvema bronastima s SP-ja (2018 in 2019) dodala še zlato odličje, potem ko je na poti do finala premagala Ukrajinko, Nemko in Tajko, v finalu pa še eno Nemko. Zdaj že sanja o novem zlatu ...

Tehnologija

Globoki in temni splet: poznate razliko?

24. 01. 2022 05.00

Čeprav smo že vsi slišali za temni splet in imamo približno idejo, kaj pomeni, je mitov in neresnic, ki o njem krožijo po spletu, še vedno zelo veliko. Večina ljudi na primer ne loči niti med t. i. deep web-om in dark web-om, čeprav je razlika velikanska. Poglejmo si torej, kaj je globoki splet, kaj vse ponuja in zakaj je njegov obstoj v trenutnem svetu izredno pomemben.

Stil

Modne klasike: najbolj brezčasni moški modni kosi vseh časov, 2. del

24. 01. 2022 05.00

Ne glede na to, ali vaš vsakdan spremljajo večinoma sproščene ali formalne priložnosti, bi moral imeti vsak moški v svoji garderobni omari nekaj kosov oblačil in modnih dodatkov, ki vedno ponujajo rešitev in vas rešijo iz zagate, ko ne veste, kaj obleči. V nadaljevanju predstavljamo nekatere večne modne kose, ki pritičejo vsakemu moškemu, ki da nekaj na svoj stil.

Zdravje

Kaj je placebo učinek, kako deluje in kako je ta ''učinek pričakovanja'' povezan s covidom-19?

24. 01. 2022 05.00

Placebo je zdravilo brez zdravilne snovi, ki je po videzu in okusu enako pravemu zdravilu. Je snov ali operativni poseg, za katerega smo prepričani, da bo na nas učinkoval blagodejno. Spremembe na bolje se lahko v določenih okoliščinah tudi udejanjijo, čeprav placebo ne vsebuje kemično dejavne snovi, a bolnik verjame, da je učinkovito. Placebo je torej navidezno zdravilo, katerega moč je v resnici moč našega uma. Je telesno-duševen učinek, ki deluje na nevrobiološki ravni. Kot kaže obsežna študija, je večina nezaželenih posledic cepiva za covid-19 zgolj psihosomatskih.

Intervju

Bernard Dobre, pilot jadralnega letala in slovenski rekorder: ''Bolj me je strah, ko se z avtom vozim na letališče''

21. 01. 2022 05.00

Bernard Dobre je bil nekoč smučarski skakalec in je skupaj s Timijem Zajcem za Slovenijo osvojil tudi zlato medaljo. Danes 21-letni mladenič ni več član slovenske skakalne flote, pač pa jadralne. Član Aerokluba Postojna je tudi novopečeni rekorder. Postavil je namreč državni višinski rekord v letenju z jadralnim letalom in to z več kot 40 let starim jadralnim letalom. S tem, ko je poletel na 8.060 metrov, je za slabih 500 metrov potolkel prejšnji rekordni dosežek kolege Luke Žnidaršiča iz leta 2020. '' Težko je še kje najti toliko tako pozitivnih ljudi, kot jih je v tem športu,'' priznava Bernar, ki je z Luko te dni premaknil še dve letvici, tokrat v daljinskem letenju.

Fit

Kako povečati triceps in dobiti mišičaste roke?

21. 01. 2022 05.00

Marsikdo, ki želi imeti definirane, močne in mišičaste roke, stavi na napačne konje – na bicepse, ki imajo morda največ privržencev, niso pa edini konj, na katerega je treba staviti. Morda se za njim najbolj kadi (čeravno biceps ne obsega niti polovice nadlahti), a ključna sestavina mišičastih rok so v resnici tricepsi. Pa da bicepsu ne delamo krivice. Za večji obseg rok, ki nas optično naredijo tudi širše, je treba delati na obeh.

Potovanja

Kaj je počasno potovanje, kontrapunkt današnjemu turizmu? Tip potovanja, ki je bolj kot to miselnost

20. 01. 2022 05.00

Počasno potovanje oz. t. i. ''slow travel'' je vedno bolj aktualen potovalni trend , ki omogoča obogateno potovalno izkušnjo. Je popolno nasprotje hitrega načina življenja in plehkega "Insta turizma", popularnega dandanes. Poudarek daje ne le destinaciji, ampak tudi poti. Potovanju vrača njegovo bistvo – da izkusimo lokalno kulturo. Mnogi danes turizem vidijo samo kot priložnost za nabiranje všečkov na fotogeničnih lokacijah in odhajajo tja, da bi od tam prinesli fotografije. Počasno potovanje je v resnici bolj miselnost kot tip potovanja. Gre za to, da je kvaliteta pomembnejša od kvantitete.

Varni v prometu

Obraba pnevmatik: katere pustijo za sabo največ gumenih delcev?

19. 01. 2022 05.00

Gumeni delci oziroma mikroplastika izpod koles vozil so skriti onesnaževalci okolja. Naraščajoče onesnaženje z mikroplastiko, ki jo najdemo v vodi, zemlji in celo v zraku, ki ga vdihujemo, že predstavlja zdravstveno tveganje za ljudi. AMZS je zato v sodelovanju s partnerskimi avtomobilskimi klubi in potrošniškimi organizacijami preveril, kakšen je okoljski vidik obrabe pnevmatik oziroma katere v okolju pustijo največ majhnih delcev gumene zmesi. Test dokazuje, da avtomobili z velikimi platišči hkrati povečujejo stroške lastnikov in onesnaževanje s trdimi delci. Večje pnevmatike se namreč bolj obrabljajo. Z vidika obrabe pnevmatik so manj učinkoviti tudi električni avtomobili. AMZS voznikom priporoča, naj pravočasno zamenjajo zimske pnevmatike z letnimi, izberejo pnevmatike z manjšo stopnjo obrabe in redno kontrolirajo tlak v pnevmatikah.

Naprave in aplikacije

Katero tablico kupiti: vodič po nakupu tabličnega računalnika

19. 01. 2022 05.00

Tablični računalniki so si z leti izborili svoj prostor pod tehnološkim soncem in upravičili svoj obstoj. Po tem, ko je dal Steve Jobs uporabnikom leta 2010 z iPadom vedeti, česa vsega so zmožni, se je nekaj časa zdelo, da bodo celo izrinili prenosnike. Sčasoma so ''zgolj'' zapolnili prostor med pametnimi telefoni in prenosnimi računalniki. Ker so se prijeli, so jih začela izdelovati mnoga tehnološka podjetja in ponudba je danes temu primerno bogata. Tablice niso več samo pripomočki za kratkočasenje, ampak nam lahko pomagajo tudi pri resnem delu. Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu tablice, ugotavljamo v nadaljevanju.

ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 967