ŠPORT

Najdrznejši slovenski smučar Maj Štirn: 'Všeč mi je bilo odkriti nekaj za tistim robom'
11. 03. 2022 08.15Maj Štirn je slovenski smučar z največjimi jaj.. oziroma, lepše povedano, z najširšimi smučkami. Ali pa vsaj fant, ki zna široke freeride smuči najbolje uporabljati. Je tisti Slovenec, ki je dovolj drzen in dober, da si je rekreativno prosto smučanje upal dvigniti na višji nivo. Tekmuje namreč v kvalifikacijski seriji svetovnega pokala v prostem smučanju, pri katerem se znanje smučanja meša z drznostjo, obvladovanjem tudi tretje dimenzije in navideznim kljubovanjem gravitaciji.

Noemi Zonta: ''Verjamem, da moramo zaupati svojim sanjam, saj je to najpristnejša stvar, ki si jo iskreno želimo''
07. 03. 2022 04.45Noemi Zonta ni običajno dekle – ne le zaradi imena, ampak tudi zaradi ''lajfstajla''. Čeprav njeno življenje ni tipično – ali pa prav zaradi tega – je Lonely Planet Primorko izbral za to, da bi tujcem približala Slovenijo v predstavitvenem videu o lepotah naše države, potem ko je ta vplivni ameriški popotniški vodnik našo deželico uvrstil na peto mesto med desetimi najboljšimi destinacijami na svetu v letu 2022. Če bi lahko njeno življenje oz. življenjski slog strnili v nekaj besed, bi lahko dejali: skejtanje, surfanje, psi, nogavice, potovanja, svoboda in veter v laseh – ne nujno v tem vrstnem redu.

Pogoste poškodbe pri smučanju – kako se jim izogniti in kako jih ozdraviti?
25. 02. 2022 05.00Smučanje je gotovo najbolj priljubljen zimski šport, žal pa v marsikaterem pogledu tudi precej nevaren.

Športni psiholog Blaž Zagorc: ''Znati tekmovati pod pritiskom je pomembna psihološka vrlina''
24. 02. 2022 05.00Slovenci še pred kratkim nismo upali sanjati zlatih olimpijskih sanj, a smo se na krilih posamičnih uspehov otresli pregovorne majhnosti in ponižnosti, ki sta nas spremljali v zgodovini. Pri tem je pomembno vlogo odigrala tudi psihološka trdnost športnikov, ki je pomemben gradnik uspeha. V luči pravkar končanih zimskih olimpijskih iger smo za rokav pocukali športnega psihologa Blaža Zagorca in na podlagi aktualnih primerov razpredali o vlogi in pomenu psihologije v športu.

Izjave, ki šokirajo: ''Ženske v vrhunskem športu preprosto nimajo kaj iskati''
24. 02. 2022 05.00Če bi vrhunski šport obstajal pred stoletji, bi ta citat morda pripisali preteklosti, a žal gre za izjavo slovenskih krščanskih fundamentalistov, ki očitno živijo še v nekih drugih časih, ko so se redno teptale osnovne človekove pravice in je bila enakovrednost spolov zgolj pobožna želja.

Rajski zimski svet suhega ruševja
21. 02. 2022 09.00Čarobna gorska narava, brezskrben, tehnično nezahteven vzpon z možnostmi nadaljevanja v resnejše zasnežene vesine in predvsem svobodna izbira možnosti med preprostim veseljem ali adrenalinsko velikopoteznim smučanjem. To so turnosmučarske sanje, ki so na Zelenici realnost še iz časov, ko je bila delujoče smučišče. Danes ob porastu turnega smučanja sicer na sončne zasnežene vikende ni obljudena nič manj kot nekoč, a ob vseh možnostih, ki jih odpira, lahko najdemo še veliko samotnih pobočij in grap, kjer nas nihče ne bo slišal vriskati od veselja ali strahu. Idealnost krni le velika plazovna nevarnost tega območja, s katerim narava pozimi čuva svoje najlepše predele.

Nogometašica na eni tekmi dosegla kar tri avtogole
21. 02. 2022 10.00Ko ima hudič mlade ... Branilka Nove Zelandije je na eni tekmi dosegal hat trick, a je tekmo zapuščala v solzah, saj je vse zadetke dosegla v lastno mrežo. Enega je dosegla z levo nogo, drugega z desno, tretjega pa z glavo (ne v tem vrstnem redu).

Liga prvakov: Nocoj se začenjajo prvi nogometni boji
15. 02. 2022 13.25Čeprav se zdi veliki finale, ki bo 28. maja, še daleč stran, nocoj na Kanalu A in VOYO začenjamo s prvo tekmo osmine finala Lige prvakov. Kot prva se bosta pomerila kluba, ki ju marsikdo vidi tudi na finalnem obračunu. Žreb je poskrbel, da bosta nocoj ob 20.45 nasprotnikovo mrežo skušala čim večkrat zadeti francoski PSG in španski Real Madrid.

Usain Bolt – najhitrejši Zemljan, ki je premikal meje človeške zmogljivosti
15. 02. 2022 05.00Usain Bolt, ki ga poznamo tudi kot jamajško strelo, velja za svetovni fenomen. Človek, ki je še danes najhitrejši Zemljan, je šprinterice obesil na klin leta 2017. Njegov zaščitni znak je bila hitrost, s katero je svoje nasprotnike že po dveh tretjinah proge pustil daleč za seboj in se v zaključku lahko posvečal proslavljanju zmage.

Mojster driftanja Drey Nitrous: ''Driftanje predvsem ni obračanje z ročno''
10. 02. 2022 14.49Driftanje mnogi povezuje z oktansko filmsko franšizo Hitri in drzni, ki je popularizirala tovrstno atraktivno tehniko vožnje, pri kateri voznik kontrolirano z zadkom drsi skozi ovinke. Številni driftanje enačijo tudi z objestnimi vozniki, ki se kažejo pred množico ali izzivajo usodo v javnem prometu. Toda driftanje je precej več kot izživljanje nad gumami in motorjem, še zdaleč ni podtalna disciplina in egotrip. Je resen šport, tako zelo, da ga je posvojila FIA. Kot tak sicer še išče svoj ''oprijem'' na slovenski sceni, a, zahvaljujoč številnim zanesenjakom, vse bolj dobiva veljavo tudi pri nas. Za to ima zasluge tudi dirkač Drey Nitrious, za katerim se skriva Andrej Rakar, član ekipe 32nd Drift Squadron, ki nam je o disciplini, ki prihaja iz Japonske, kjer so se prve, tedaj še prepovedane dirke v driftanju odvijale na gorskih cestah, zaupal marsikatero podrobnost o tem motošportu, ki je danes celo najhitreje rastoča disciplina motošporta.

Serena Williams – temnopolta kraljica belega športa
08. 02. 2022 05.00Če se je v moškem tenisu težko odločiti, kdo je najboljši tenisač vseh časov – statistično se je tehtnica prevesila na stran Rafaela Nadala – saj prvi tek tečejo Švicar Roger Federer, Srb Novak Djoković in omenjeni Španec, pa je kraljica ženskega tenisa samo ena – Serena Williams, ki je brez dvoma najboljša igralka v zgodovini ženskega tenisa. Svoj prvi grand slam je Američanka osvojila davnega septembra leta 1999, ko še ni dopolnila niti 18 let (postala je prva Afroameričanka po Althei Gibson s tem dosežkom), prvič pa se je na vrh lestvice WTA zavihtela julija 2002. Od tedaj je zvezda stalnica ženskega tenisa. Letošnje OP Avstralije je bilo prvo po četrt stoletja, na katerem nista nastopili niti Serena niti Venus Williams.

Kaj so steroidi in kakšne so posledice njihovega jemanja?
02. 02. 2022 05.00Za začetek pojdimo slabih sto let v preteklost, ko so nemški znanstveniki leta 1930 iznašli način, kako narediti umetno molekulo hormona testosterona. Tako so podvojili velikost telesnih mišic ter povečali vzdržljivost in agresivnost. Leta 1935 so prvič izolirali testosteron, leta 1940 pa so nemški vojaki jemali ene od prvih steroidov. V petdesetih so nanje prisegali nekateri ruski atleti. V šestdesetih, ko so dvigovalci uteži, ki so bili na steroidih, premagali konkurenco, so postali anabolični steroidi nujen dodatek za mnoge atlete. Danes nanje prisegajo običajni ljudje, ki hodijo v fitnes in želijo ubrati bližnjico do veliko mišic in malo maščobe. Medtem ko poklicni atleti steroide uporabljajo za doseganje boljših rezultatov, večino navdušencev nad fitnesom zanima le videz.

Jamajška bob ekipa se vrača na olimpijske igre in tokrat ne gre le sodelovati
28. 01. 2022 11.42Jamajška bob ekipa se vrača na zimske olimpijske igre (ZOI). Tam jim bo družbo prvič v zgodovini delal tudi alpski smučar iz te tropske države. Čeprav Jamajčani ne poznajo snega, to ni ovira, da se ne bi udejstvovali v zimskih športih. Skupaj jih bo v Pekingu na ZOI nastopilo kar osem.

Kaj so proteini, nepogrešljiv dodatek za rast mišic?
26. 01. 2022 05.00Ali so proteini isto kot beljakovine? Da, proteini so beljakovine! Protein je samo angleška beseda za beljakovino. Izraz proteini najpogosteje uporabljamo v fitnes žargonu za označevanje sirotkinih beljakovin (t. i. whey protein), ki so stranski produkt pridelave mleka v sir. Zakaj jih povezujemo predvsem s fitnes vadbo in mišicami in zakaj imajo proteini negativno konotacijo, izveste v nadaljevanju.

Jesse Owens, atlet, ki je ovrgel mit o superiornosti arijske rase
25. 01. 2022 05.00Atlet Jesse Owens je sprinterska legenda, ki so ga dosežki na olimpijskih igrah leta 1936 v Berlinu povzdignili med legende, potem je z uspehi ovrgel teorijo o superiornosti arijske rase, ki se je širila že šest let pred uradnim začetkom druge svetovne vojne. To je tudi glavno poglavje v zgodbi temnopoltega Američana, ki se je v svojem življenju ves čas soočal z rasno segregacijo.

Zimske olimpijske igre: vse, kar o njih še niste vedeli
25. 01. 2022 05.00Bližajo se že 24. zimske olimpijske igre (ZOI), ki jih bo gostil Peking. Kitajska prestolnica je že gostila olimpijske igre, in sicer leta 2008, ko so tu potekale poletne olimpijske igre (POI). S tem je Peking postal prvo mesto, ki je priredilo tako poletne kot zimske olimpijske igre. V nadaljevanju vam predstavljamo še kopico drugih zanimivosti o ''mrzli'' različici olimpijskih iger.

Maja Povšnar: Jiu-jitsu je človeški šah borilnih veščin
25. 01. 2022 05.00Čeprav je ju-jitsu ena najstarejših borilnih oz. samoobrambnih veščin (izvira iz Japonske), je svojo priljubljenost kot borilna veščina in kot šport doživel šele v zadnjem obdobju. Iz njega je izšel tudi brazilski jiu-jitsu (BJJ), ki temelji na parterni borbi, cilj borca pa je svojega nasprotnika čim prej spraviti na tla in vzpostaviti nadzor. Tako kot večina starodobni borilnih veščin, ki so iskale poti za sožitje telesa in duha, se je tudi sodobni ju-jitsu preoblikoval v borilno veščino in športno panogo, v kateri imamo tudi Slovenci vrhunske predstavnike. Še več, imamo tudi svetovno prvakinjo Majo Povšnar. Članica kranjskega kluba Judo Klub Triglav je namreč v kategoriji do 63 kilogramov pred kratkim postala svetovna prvakinja (v moški konkurenci je bil v kategoriji do 69 kilogramov v tradicionalnem ju-jitsu do nedavnega svetovni prvak Tim Toplak). Povšnarjeva, ki pod vodstvom trenerja Carlos Maia trenira v ljubljanskem klubu Gracie Barre, je novembra s tem dvema bronastima s SP-ja (2018 in 2019) dodala še zlato odličje, potem ko je na poti do finala premagala Ukrajinko, Nemko in Tajko, v finalu pa še eno Nemko. Zdaj že sanja o novem zlatu ...

Zadeni kot Robert Carlos! Dončić vs. zakoni fizike – 1 : 0
24. 01. 2022 08.00Da se neverjetno dobro znajde v na videz brezizhodni situaciji, je Luka Dončić še enkrat potrdil na tekmi proti Memphisu, ko je s svojo podajo kljuboval zakonom fizike.

ZOI Peking 2022: to bosta slovenski zastavonoši na odprtju olimpijskih iger
24. 01. 2022 09.00Vodstvo olimpijske reprezentance Slovenije se je znova odločilo (drugič po igrah v Tokiu 2020), da bosta nosilca zastave na olimpijskih igrah dva. Na otvoritveni slovesnosti bosta na čelu slovenskih olimpijcev alpska smučarka Ilka Štuhec in deskar Žan Košir.

Modne klasike: najbolj brezčasni moški modni kosi vseh časov, 2. del
24. 01. 2022 05.00Ne glede na to, ali vaš vsakdan spremljajo večinoma sproščene ali formalne priložnosti, bi moral imeti vsak moški v svoji garderobni omari nekaj kosov oblačil in modnih dodatkov, ki vedno ponujajo rešitev in vas rešijo iz zagate, ko ne veste, kaj obleči. V nadaljevanju predstavljamo nekatere večne modne kose, ki pritičejo vsakemu moškemu, ki da nekaj na svoj stil.

Bernard Dobre, pilot jadralnega letala in slovenski rekorder: ''Bolj me je strah, ko se z avtom vozim na letališče''
21. 01. 2022 05.00Bernard Dobre je bil nekoč smučarski skakalec in je skupaj s Timijem Zajcem za Slovenijo osvojil tudi zlato medaljo. Danes 21-letni mladenič ni več član slovenske skakalne flote, pač pa jadralne. Član Aerokluba Postojna je tudi novopečeni rekorder. Postavil je namreč državni višinski rekord v letenju z jadralnim letalom in to z več kot 40 let starim jadralnim letalom. S tem, ko je poletel na 8.060 metrov, je za slabih 500 metrov potolkel prejšnji rekordni dosežek kolege Luke Žnidaršiča iz leta 2020. '' Težko je še kje najti toliko tako pozitivnih ljudi, kot jih je v tem športu,'' priznava Bernar, ki je z Luko te dni premaknil še dve letvici, tokrat v daljinskem letenju.

Kako povečati triceps in dobiti mišičaste roke?
21. 01. 2022 05.00Marsikdo, ki želi imeti definirane, močne in mišičaste roke, stavi na napačne konje – na bicepse, ki imajo morda največ privržencev, niso pa edini konj, na katerega je treba staviti. Morda se za njim najbolj kadi (čeravno biceps ne obsega niti polovice nadlahti), a ključna sestavina mišičastih rok so v resnici tricepsi. Pa da bicepsu ne delamo krivice. Za večji obseg rok, ki nas optično naredijo tudi širše, je treba delati na obeh.

Kim Kardashian vs. Sandi Murovec ali kdo je bolje oblekel olimpijske športnike?
19. 01. 2022 11.00Bližajo se olimpijske igre 2022, ki jih bo med 4. in 20. februarjem gostil Peking. Olimpijski komite Slovenije (OKS), ki je nedavno potrdil 41 športnikov za nastop na zimskih olimpijskih igrah na Kitajskem, je zdaj razkrili tudi svežo olimpijsko kolekcijo. Tudi tokrat se je pod njo podpisal Sandi Murovec, ki z OKS sodeluje vse od leta 2012 in poletnih olimpijskih iger v Londonu.

Kako na eleganten način nositi trenirko?
18. 01. 2022 05.00Športni, športno-elegantni oz. ''casual'' videz je zadnja leta postal zelo priljubljen, dodaten zagon pa mu je dala še pandemija covida-19. Poleg sprememb v nakupovalnih navadah in vzpona spletne prodaje je prinesla tudi spremembo modnih trendov – športni copati in trenirke so postali najpogosteje uporabljeni izdelki v zadnjem obdobju. Ne le to. Trenirke so se vse bolj začele seliti na ulice in v pisarne. Trenirka je sicer že pred tem prerasla okvire delovne uniforme in danes ni več le oblačilo za med štiri stene, ko nas nihče ne gleda, pač pa ''statement'' kos. Postala je modni favorit in to je dejstvo.

Čvrste in močne roke: kako zgraditi bicepse in ''napumpati'' mišice
12. 01. 2022 05.00Biceps je verjetno najbolj opevana mišica. Gre za majhno skeletno mišico, ki sodeluje pri gibanju komolca in rame. K njenemu povečanju stremi veliko moških, ki si želijo izklesanega videza. Mnogi so z bicepsi že kar obsedeni. Nenazadnje – statistično gledano – večina žensk na moškem telesu najprej opazi prav čvrste oz. močne roke. Takoj je treba povedati, da sta oblika in dolžina bicepsa prirojeni in da ju ne moremo spreminjati, lahko pa mišico povečamo. Možnost njenega pretreniranja je velika, saj biceps sodeluje pri skoraj vsaki vaji.

Diego Armando Maradona – nogometni revolucionar, ki je padel v brezno kokaina in alkohola
11. 01. 2022 05.00Diego Armando Maradona velja za nogometno božanstvo. Bil je večji od življenja. Nogometaš, ki se je za večno vpisal v anale nogometa in športa. Človek, ki je poskrbel za božjo roko in gol stoletja. Šest desetletij je plul po nemirnem morju, preden je njegova barka dokončno potonila. Argentinec je umrl 25. novembra 2020, ko so ga nogometni bogovi sprejeli medse. Eden najboljših nogometašev vseh časov je dočakal zgolj 61 let. Kljub ekscesnemu in viharnemu življenju enega največjih nogometašev vseh časov si je ta pridobil status boga. Maradona je bil nogometaš umetnik, njegovo ime pa je tudi sopomenka za uspehe argentinske nogometne reprezentance.

Kaj je HIIT-vadba in za koga je ta vrsta treninga primerna?
07. 01. 2022 05.00Kaj je HIIT vadba? Vsi, ki ste se kdaj srečali s fitnesom in vadbo, ste verjetno že naleteli na izraz HIIT. Če ne veste, za kaj gre, naj vam razložimo. Kot prvo, HIIT-vadba (po slovensko VIIT) ni vrsta vadbe, ampak način vadbe, pri katerem se izmenjujejo intervali visoko intenzivnega treninga in nizko intenzivnega treninga oz. popolnega počitka. Je verjetno najboljša kombinacija za zdravo in fit telo. Če trgovci pravijo, da ponujajo izdelke, ki imajo najboljše razmerje med kakovostjo in ceno, HIIT-vadba ponuja najboljše razmerje med porabljenim časom in končnimi rezultati. Pa niso rekli, da bližnjice ne obstajajo? HIIT je neke vrste bližnjica in čudežno zdravilo za tiste, ki imajo malo časa in jim bolj kot maraton diši šprint. ''Če se sliši predobro, da bi bilo res, potem zelo verjetno je,'' a ne v primeru HIIT-vadbe.

Najbolj ekstremni športni podvigi leta 2021
07. 01. 2022 05.00Prvi petek novega leta izkoriščamo za pregled skrajnih podvigov v preteklem letu. Športnih, seveda! Pri tem hitrem izboru so imeli seveda prednost tisti z dobrimi videoposnetki, velik poudarek pa je bil tudi na Slovencih. Covid-19 je seveda tudi lani vplival na raznovrstnost dogajanja široko po svetu in skrbel tudi za drugačne vrste skrajnosti.

Slovenci danes delamo manj kot pred desetletjem
04. 01. 2022 05.00Ob prehodu iz starega v novo leto si marsikdo obljubi, da bo v novem letu spremenil svoje ravnanje; da bo denimo več časa namenil športu, se bolj zdravo prehranjeval, več varčeval in potoval, na drugi strani pa manj delal. Pogosta cilja sta tudi opustitev alkohola in kajenja; ti navadi tudi po ugotovitvah statistikov terjata številna življenja.

Nakup pohodniških čevljev: katero pohodniško obutev izbrati?
04. 01. 2022 05.00Pohodništvo je med najbolj priljubljenimi športi v Sloveniji. Nič čudnega, ko pa je Slovenija dežela tisočerih poti, ki kar vabijo z aktivnimi doživetji in mamijo ljubitelja pohodništva, da se sprehodijo po zelenih dolinah, mimo smaragdnih rek in potokov do vrhov Alp. Pohodniške čevlje kupujete za dlje časa, zato je pomembno, da nakupu posvetite dovolj pozornosti in časa ter se pri tem držite zlatih pravil nakupovanja tovrstne obutve. Prava izbira pohodniških čevljev je namreč pogoj za nepozabne avanture, v nasprotnem primeru pa smo zanje ne le prikrajšani, ampak se lahko pojavijo tudi bolečine in nastanejo resne težave, saj slaba stabilizacija noge poveča možnost padca, zdrsa ipd.