Moskisvet.com
Samota

Fit

Zaradi tega 29 odstotkov večja možnost infarkta!

N.J.
02. 06. 2016 08.04
2

Morda se zdi, da bi nam popolnoma prazen urnik prinesel več veselja v življenje, zmanjšal stres. A raziskava je pokazala, da smo, če smo popolnoma brez obveznosti, kar je popolno nasprotje noremu vsakdanjemu življenjskemu ritmu, za 29 odstotkov bolj izpostavljeni srčnemu infarktu.

Pitje
Pitje FOTO: Thinkstock

Če čas prepogosto preživljamo sami, je tveganje za srčni infarkt in tudi možgansko kap veliko večje, je pokazala nova raziskava, ki so jo opravili na univerzi York. Raziskovalci so proučili rezultate kar 19 študij, v katerih so se osredotočali na osamljenost in izolacijo ter vplive tega na zdravje posameznika. V vsaki študiji so se osamljenosti in izolacije lotili na nekoliko drugačen način. V nekaterih vprašalnikih so recimo spraševali posameznike, naj označijo, kako osamljeni so se počutili v zadnjih dneh oziroma tednih, v drugih študijah so morali anketirani ocenjevati moč in dosegljivost prijateljev ...

Ugotovili so, da je pri osebah, ki imajo manj socialnih stikov in so bolj osamljeni, za kar 29 odstotkov večja možnst, da bodo utrpeli zastoj srca in kar 32 odstotkov večja možnost možganske kapi kot pri osebah, ki imajo več prijateljev in so bolj socialno usmerjeni. Tveganjem so bolj izpostavljeni tisti, ki stikov z ljudmi nimajo zaradi slabih povezav z njimi oziroma imajo težave z navezovanjem stikov, ne veljajo pa podatki za vse tiste, ki uživajo v samoti in se za samotarsko življenje odločijo sami, je poudarila avtorica raziskave, dr. Nicole Valtorta.

Primer: moški, ki se zaradi prerazporeditve na novo delovno mesto ali dekleta preseli v novo okolje in za seboj pusti vse svoje prijatelje in sodelavce, s katerimi je bil v dobrih odnosih, ima večjo možnost za srčno ali možgansko kap kot tisti, ki se sam odloči, da bi raje delal od doma.

Kako je osamljenost sploh povezana z zdravstvenimi težavami?

Gre pravzaprav za to, da občutek osamljenosti močno vpliva na spanec. Ko smo obdani z ljudmi, ki jim zaupamo, jih imamo radi in oni nas, lahko mirno spimo, pojasnjuje Valtorta. »Če nimamo kroga prijateljev, ki bi nas na nek način ščitil, nudil občutka varnosti, smo bolj razdražljivi, pozorni na vsako stvar, neprestanoposlušamo in opazujemo, kaj bi nam lahko škodilo, iščemo nevarnosti. To lahko močno vpliva na naš spanec,« so zapisali v študiji.

Slab spanec oslabi naš organizem, ki si ne uspe odpočiti. Pojavljajo se zdravstvene težave, organizem ne more normalno delovati. »In če se to dogaja dlje, vpliva na srce in možgane,« pravi Valtorta. Osamljenost in izolacija vodita tudi do depresije in anksioznosti, oboje pa je povezano tudi z mašenjem žil.
Dobra novica je, da dodajanje vsakršne interakcije z ljudmi lahko pomaga zmanjšati negativne vplive in pomembno vpliva na vaše zdravje. Povežite se vsaj prek spleta, če že ne morete drugače, zagotovo se boste počutili manj osamljene, čeprav Valtorta ni prepričana, da je učinek enak, kot če navezujemo osebne stike. Ni treba, da sedimo v lokalu in se na silo spoznavamo z ljudmi – dovolj je, da prijazno poklepetamo s sosedi, trgovko ali natakarico.

Če ste med tistimi, ki so se bili prisiljeni seliti v novo okolje, po naravi pa ste radi v družbi, čim hitreje ustvarite nov krog znancev in prijateljev, poskusite se povezati z novimi sodelavci. Vpišite se na fitnes ali se vključite v katero drugo športno dejavnost, kjer boste lahko navezali stike. Vpišite se v tečaj jezika ali si omislite kakšno drugo dejavnost. Prepričani smo, da boste kmalu spet odgnali občutek osamljenosti in zaživeli polno, bolj zdravo življenje.

Samota
Samota FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660