Moskisvet.com
Zaljubljen par

Erotika

Zakaj bi morali seksati ob 10 zvečer? Izkoristite biološko uro 

U.K.
03. 08. 2018 07.57
2

Na naše obnašanje in počutje imata orjaški vpliv hormona kortizol in serotonin, ki sta natančno tempirana glede na našo biološko uro. 

Nedavna študija je pokazala, da se naša telesa dejansko ravnajo po določeni notranji uri, ki je pravzaprav zelo natančna. Seveda govorimo o biološki uri, ki pa jo šele v zadnjem času začenjamo razumevati. Očitno je naše razpoloženje odvisno predvsem od dveh hormonov: hormona sreče serotonina in hormona stresa kortizola. Seveda vplivajo tudi količine sladkorja v krvi in druge kemikalije ter hormoni, a največ vpliva naj bi imela prav ta dva.  

Najstnica
Najstnica FOTO: iStock

 

6:00 

Raziskovalec Daniel Pink, ki je svoja odkritja izdal tudi v knjižni obliki, je prepričan, da je najbolje, da vstanemo ob šestih zjutraj. Telo do takrat že več ur proizvaja kortizol, kar pomeni, da smo ob tej uri najbolj bistri in pripravljeni na nove izzive. Raziskave so tudi pokazale, da je zgodnje vstajanje povezano z zmanjšanjem depresije pri ženskah. Če vstanemo ob tej uri, bi morali narediti seznam ciljev za tekoči dan. 

 

7:00 
Nekje okoli sedmih se dvigne nivo testosterona, še vedno pa je tudi visok nivo kortizola, kar pomeni, da smo na motivacijskem vrhuncu. Takrat smo najmanj jezni in takrat je najboljši čas, da se soočimo z raznimi problemi. V tem času bi morali zajtrkovati proteine, oreščke, semena in sadje, da dvignemo nivoje sladkorja, proteini pa nas nasitijo za dlje časa. 

 

8:00 
V tem času se naše dobro počutje zmanjšuje. Študija je pokazala, da smo ob osmih zjutraj najpogosteje utrujeni in žalostni. Najhuje naj bi bilo v ponedeljkih. V tem času si privoščimo okoli pol ure sončne svetlobe, da uravnamo notranjo uro. Sončna svetloba namreč sporoči telesu, da preneha ustvarjati spalni hormon melatonin. 20 minut zmerne telovadbe (sprehoda itd.) lahko naredi čudeže in izboljša počutje za naslednjih 12 ur. 

 

 

9:00 
Spet se začnejo dvigovati pozitivna čustva. Jutranja zaspanost/utrujenost izgine in kortizol začne delati kar pač kortizol dela (pripravi telo na akcijo). Dvigne se tudi nivo serotonina. Strokovnjaki svetujejo, da bi šele ob tej uri spili prvo kavo, saj pred tem naj ne bi potrebovali kofeina.  

 

10:00 
Ob tej uri smo ljudje v povprečju najmanj jezni, počutimo pa se najbolje. Če ima oseba psihične težave, jih je najbolje reševati ob tem času.  

 

11:00 
Možgani imajo ob tej uri najučinkovitejšo analitično moč. V tem času boste najbolj produktivni. Še vedno se dvigujejo pozitivna čustva, a se bodo kmalu ustavila. Če ste pod stresom v tem času poskusite z meditacijo in/ali dihalnimi vajami. 

 

12:00 
Ob dvanajstih so pozitivna čustva na vrhuncu in to je ura, ko je najbolje prositi šefa/šefinjo za povišico.  

 

 

13:00 
Dobra volja počasi upada, a okoli ene ure čutimo največ simpatije do soljudi. V tem času bi morali poskušati glasbo t empom okoli 125 do 124 udarcev na minuto: Killer Queen (Queen), Where The Streets Have No Name (U2) ali recimo Viva La Vida (Coldplay). Ta tempo naj bi bili najboljši za aktivacijo možganskih delov povezanih z užitki. 

 

14:00 
V delovnem dnevu smo ob dveh na najnižji točki kar se tiče sreče. Telo vstopi v naravno fazo počivanja, zato se počutimo utrujeni. Če lahko, si ob tem času privoščite petnajstminutni spanec ali skodelico kave.   

 

15:00
Malce pred tretjo uro nam drastično pade nivo serotonina, prav tako nivoji sladkorja in zato smo najmanj produktivni. Počasi postajamo tudi čemerni. Če je možno si v tem času vzemite 20 minut pavze. 

 

16:00 
Med četrto in peto uro boste doživeli manjši dvig energije, a možgani niso več tako sveži kot zjutraj, a so bolj sposobni za razne težje naloge kot recimo eno uro prej.   

 

17:00 
Razpoloženje se počasi dviga. V tem času bi si morali zapisati kaj smo v tem dnevu dosegli in si tako še dodatno dvigniti razpoloženje. V tem trenutku je tudi dobro narediti načrte za naslednji dan. 

Zaljubljen par
Zaljubljen par FOTO: iStock

18:00 
Temperatura telesa je v tem trenutku najvišja. V tem trenutku naj bi bilo najbolje, da pojeste obrok z nekaj več ogljikovimi hidrati (ne pretiravati), saj dvignejo sladkor v krvi, kar dviguje inzulin, ki zmanjšuje nivoje kortizola.  

 

19:00 
Padajo nivoji kortizol, kar pomeni, da zapademo v relativno mirno obdobje v dnevu. Naredite načrt kaj morate doseči naslednje jutro, da nimajo možgani občutka, da imate nerešene zadeve in vas ne zbudijo predčasno. 

 

20:00 
V tem času smo najbolj srečni. Objemite svoje ljubljene in si dvignite nivoje oksitocina, ki nam daje občutke zadovoljstva. 

 

21:00 
V tem času začne telo proizvajati spalni hormon melatonin. Začnemo se umirjati.  

 

22:00 
V tem času je najbolje imeti spolne odnose, saj dvignejo nivoje oksitocina, ki je povezan s sproščenostjo in zbliževanjem z drugo osebo. Po spolnem odnosu boste precej lažje zaspali. 

 

23:00 
Najbolje je zaspati nekje med deveto uro in polnočjo, saj tako telo dobi pravilno dozo REM faze in globokega spanja. Najbolje je, če zaspimo pred enajsto uro. Po mnenju določenih strokovnjakov naj bi pomagalo poslušanje klasične glasbe. 

 

12:00 
Če ste v tem času še pokonci, se vam drastično zniža razpoloženje. V tem času smo ljudje v povprečju najbolj jezni.  

 

1:00 
V tem času smo najbolj zaspani, saj je v naših telesih največ melatonina. V tem času imamo tudi največ negativnih čustev.   

2:00 
V tem trenutku so nivoji serotonina na najnižjem nivoju. V tem času ljudje največ premišljujejo o smrti. Če smo ob ej uri še pokonci, potem poskusimo biti hvaležni sami sebi za stvari, ki smo jih uspeli narediti v tem dnevu, tednu, mesecu. 

 

3:00 
Nivoji serotonina so še zmeraj zelo nizki. Navadno ljudje v tem času panično poskušajo zaspati in s tem težavo še poslabšajo. Poskusimo se umiriti in se čim bolj spočiti četudi smo budni.  

 

4:00 
Nivoji kortizola se višajo, saj se telo pripravlja na prebujenje. Če smo pod stresom lahko telo začne proizvajati preveč kortizola in vzbudi občutek panike. Zbujanje ob tej uri lahko pomeni simptom depresije. 

 

5:00 
Če smo ob tej uri še budni (ne če se ob tej uri zbudimo), smo lahko zelo negativno naravnani. Nivoji serotonina so izjemno nizki.  

 

Čeprav obstajajo skupne točke, pa smo si ljudje seveda različni, a skozi evolucijo so se naša telesa navadila na določeno rutino. Potrebno je omeniti, da smo v zadnjem času (v le nekaj desetletjih) zaradi načina dela, novih tehnologij in tako naprej, precej spremenili način življenja, telesa pa se na to še niso navadila. Tako smo v konfliktu z našimi biološkimi urami. Zato je pomembno, da prisluhnemo svojemu telesu. Veliko lahko za svoje zdravje namreč napravimo sami in včasih samo z manjšo spremembo načina življenja. 
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660