Moškim začne raven hormona testosterona po 40. letu upadati. Nekaterim upada bolj, drugim manj, enim hitreje, drugim počasneje. A v povprečju se s staranjem pri moških serumski nivo testosterona zniža od enega do dveh odstotkov letno, to pa pomeni, da ima del starejše moške populacije vrednosti testosterona pod spodnjo mejo normale mladega, zdravega moškega. Med 50-letniki naj bi bilo moških, ki imajo nižji testosteron, približno 10 odstotkov, med 70-letniki pa že skoraj 30 odstotkov. Motnja naj bi bila pogostejša pri tistih, ki živijo nezdravo, se premalo gibljejo in imajo kronična obolenja.
Simptomi, ki opozarjajo na znižanje testosterona v telesu, se običajno ne pojavijo naenkrat in hkrati, temveč postopno in počasi, tako da jih bolnik in njegov zdravnik zlahka spregledata ali pripišeta staranju. Pomanjkanje testosterona ima negativne učinke na telesno sestavo, mineralno kostno gostoto, seksualnost, kožo in centralni žični sistem. Simptomi in znaki so številni, a včasih nejasni in nespecifični. Znaki, ki kažejo na tako imenovani sindrom pomanjkanja testosterona, kot zadnje čase imenujemo moško menopavzo, so naslednji:
– zmanjšanje mišične mase in moči;
– manjšanje mineralne kostne gostote z razvojem osteopenije, osteoporoze in povečanim tveganjem za zlome;
– zmanjšanje spolne sle in težave z erekcijo;
– zmanjšanje telesne poraščenosti;
– spremembe kože;
– povečano kopičenje maščobe na trebuhu;
– povečano znojenje;
– motnje spanja;
– utrujenost in izčrpanost;
– spremembe v razpoloženju (pogosto razdražljivost, žalost, depresivnost);
– pešanje intelektualnih aktivnosti oziroma kognitivnih funkcij, slabše sposobnosti orientacije v prostoru;
– občutek neugodja.
Nekatere simptome lahko moški lajša sam. Če se vam je na primer na trebuhu začela nabirati maščoba, poskrbite za čim bolj zdravo in ne preveč kalorično prehrano in redno telesno aktivnost. Gibanje vas bo nenazadnje tudi spravilo v boljšo voljo, saj se med telovadbo poveča izločanje hormonov sreče endorfinov, morda bo tudi pomagalo, če imate težave s spanjem. Če pa ste, ravno obratno, pogosto utrujeni in izčrpani, poskrbite za zadostno mero počitka.
Nekatere težave, ki spremljajo moško menopavzo, pa vendarle zahtevajo obisk zdravnika in morda celo hormonsko zdravljenje z nadomeščanjem testosterona v obliki gela ali injekcij. Zdravniki s testosteronom ne zdravijo vseh starejših moških, pri katerih odkrijejo znižan nivo testosterona, temveč se za nadomeščanje odločajo individualno. V glavnem zdravljenje ponudijo zlasti tistim bolnikom, pri katerih izmerijo prepričljivo nizek serumski testosteron vsaj ob dveh različnih priložnostih in imajo pomembne simptome pomanjkanja moških spolnih hormonov.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV