Moskisvet.com
Trening

Fit

Vse je v prioritetah

Sandra Cvetkovič
03. 02. 2017 09.12
0

Vsaka pot do uspeha je trnova in vse spremembe, ki jih uvajamo v svojo vsakdanjo rutino, so stresne. Če želite preoblikovati svoje telo, je torej potrebno začeti počasi in spremembe prilagoditi svoji službi, družinskim in drugim obveznostim, nikakor pa ne obratno, sicer rezultatov zagotovo ne bo.

Ljudje si radi postavljamo mejnike v življenju oziroma dneve D, ko je pa res skrajni čas, da svoje življenje popolnoma spremenimo. Predvsem se te spremembe navezujejo na življenjski slog, torej na izgubo odvečne maščobe in pridobivanje mišične mase, k čemur (žal) sodijo tudi skrbno izbrani in načrtovani obroki ter redna telesna aktivnost. Začetek novega leta, začetek meseca, ponedeljek, dva meseca pred poletjem ali pred pomembnim dogodkom, ali pa konec koncev jutri. Žal pa jih večina kmalu obupa, ker želijo z glavo skozi zid, namesto da bi si postavili dolgoročne cilje in k stvari pristopili z razumom.

Spremembe je potrebno uvajati postopoma in jih prilagoditi drugim oveznostim, ne obratno

Zanimivo je, da se velikokrat dogaja, da se nekdo, ki je dolga leta zanemarjal svoje telo, trdno odloči za omenjene spremembe in takrat je prvih nekaj dni pripravljen za dosego cilja premikati gore; drugače rečeno (če se malce pošalimo) se je pripravljen celo ločiti, pustiti službo in odpovedati vsemu drugemu ter vso svojo pozornost usmeriti le v prehrano, trening in spanje. Seveda to ne gre. Četudi nekdo nima natrpanega urnika in ima – hipotetično – čas, denar in druge pogoje, da izpelje svoj špartanski načrt, se ta hitro izjalovi. Zelo malo ljudi je namreč sposobnih čez noč narediti takšen korak, da iz boema postanejo Špartanci. Kot smo omenili že v prejšnjem prispevku, imamo odrasli ljudje ustaljene navade in če želimo v našo rutino uvesti le eno spremembo, na primer vstajati ob 6. namesto ob 9. uri zjutraj, je povprečna uspešnost približno 85-odstotna, v primeru uvedbe dveh velikih sprememb naenkrat ta uspešnost pade na 35 odstotkov, in če hkrati spremenimo tri življenjske navade, je uspešnost zgolj 8 odstotna. "Veliko bolje je, da nove življenjske navade v svojo rutino uvajamo postopoma, torej vsakih nekaj tednov eno," svetuje osebni trener Gašper Simčič. "Vsak se mora zavedati, da ima službo, partnerko oziroma partnerja, morda tudi otroke in mora torej temu prilagoditi spremembe glede prehrane, treninga in spanja, nikakor ne obratno, sicer rezultatov zagotovo ne bo."

Vse je mogoče, če je nekdo dovolj motiviran in se pravilno zorganizira.

Aktivnost moramo vključiti v dnevno rutino

V današnjem stresnem tempu življenja in ob natrpanem urniku, sploh če ima nekdo otroke, ki jih je potrebno vsak dan voziti sem in tja, ali pa službo, ki se lahko zavleče do poznih večernih ur, je težko najti čas že za skok v trgovino, kaj šele za vsakodnevne treninge, pripravo zdravih obrokov in zadostno količino spanja. A kot pojasni Gašper, je stvar v prioritetah. Vse je mogoče, če je nekdo dovolj motiviran in se pravilno zorganizira. "Če na primer pogledamo treninge; veliko ljudi, ki obiskujejo fitnes brez strokovnega nadzora ali pa se lotijo kakšne druge aktivnosti, je brez cilja. Imajo željo, a pogosto niti niso dovolj motivirani, ali pa motivacijo hitro izgubijo, ker v določenem časovnem obdobju ne dosežejo želenih rezultatov." Seveda je vsaka oblika gibanja boljša od ležanja na kavču, sploh ker nas današnji življenjski slog prisili, da večino dneva preživimo v sedečem položaju – sedimo v službi, v avtomobilu, na kavi ali kosilu, doma. Začnete lahko postopoma z minimalnimi spremembami, ki ne bodo vplivale na vaš dosedanji urnik. "Za začetek lahko poskusite tako, da avtomobila ne parkirate direktno pred vhodom, ampak vsaj 200 metrov stran. Tudi če boste hodili le dve minuti, je to dve minuti več kot prej. Druga možnost je, da na primer v peto nadstropje ne greste z dvigalom, ampak po stopnicah. Tovrstnih možnosti je veliko." Dejstvo pa je, da je telo zelo prilagodljivo in mu bodo omenjene spremembe za doseganje bolj konkretnih ciljev (zmajšati težo za 15 kilogramov, povečati mišično moč) zelo hitro premalo. Najbolje bi bilo, če bi – odvisno od ciljev in želja – na svoj urnik umestili primerno telesno aktivnost vsaj trikrat na teden po eno uro. Če se na primer odločite povečati mišično maso, je idealen trening moči. Lahko obiskujete fitnes ali pa trenirate doma. Slednja možnost je idealna za tiste, ki se spopadate s pomanjkanjem časa ali pa se vam zdi karta za fitnes preprosto predraga, telovadite lahko namreč tudi pred televizorjem. "Vsak lahko najde čas, res pa je, da se bo verjetno zaradi tega moral odpovedati kakšni drugi stvari. Treba si je postaviti prioritete," še enkrat poudari Gašper in doda, da je za napredek zelo pomembno tudi to, da treninge stopnjujete. Da torej ne izvajate vedno istih vaj v istem zaporedju in dvigujete ves čas enako težo. V kolikor nimate nekega predznanja in idej, lahko številne programe treningov najdete tudi na spletu, ena izmed možnosti pa je obisk vedno bolj popularnih funkcionalnih vadb, kjer boste ob strokovnem nadzoru ne le povečali fizično moč in zmanjšali težo, pač pa boste izboljšali tudi kondicijsko pripravljenost, mišično vzdržljivost, eksplozivnost, gibljivost ter občutek za ravnotežje, konec koncev pa boste tudi bolj motivirani.

Najtežje je spremeniti prehranske navade

Že večkrat smo poudarili in tudi Gašper nam na podlagi lastnih izkušenj s strankami potrdi, da je veliko težje v svoj vsakdanjik uvesti spremembe v prehrani kot pa telesno aktivnost. Sploh zato, ker so jedilniki, ki obljubljajo zagotovljen uspeh, če se jih seveda držite, velikokrat preveč enolični. "Predvsem ženske velikokrat potožijo, češ joj, spet ta piščanec, puran ali riba. Dejstvo je, da ne moremo pričakovati, da bo pusto meso, na primer pečeno na žaru, enakega okusa kot pica, lazanja ali tortica. Ena izmed možnosti je, da se malo poigramo z začimbami, hrano enkrat pripravimo v ponvi, drugič v pečici, tretjič kuhano ali pa dodamo vsakič drugo prilogo." Dandanes je možnosti ogromno, ponudba zdrave hrane je vedno večja in na spletu lahko najdemo malo morje receptov za pripravo zdravih in uravnoteženih obrokov, tako da bo glede na okus zagotovo vsak našel rešitev zase. Vse lepo in prav, a v praksi to ni tako enostavno. Prva težava se pojavi že na začetku, in sicer mora vsak dojeti, da je potrebno jesti; stradanje in izpuščanje obrokov ne zagotavlja napredka, prej obratno. Slovenci statistično gledano jemo premajhno število obrokov, te obroki so preveliki in predvsem narobe sestavljeni. Ne opozarjajo nas kar tako iz vseh strani, da je potrebno jesti več manjših obrokov na dan (od 4 do 6, odvisno od življenjskega sloga posameznika ter od želenih rezultatov). A kot rečeno se v današnjem tempu življenja pogosto soočamo s časovno stisko in da bi ob vseh obveznostih našli čas za pripravi šestih zdravih obrokov na dan, se sliši že skoraj kot misija nemogoče. "Večinoma so to bolj izgovori. Če se nam ne da kuhati, je to naša osebna odločitev, a žal je tako, da če sami ne bomo kuhali oziroma si pripravljali hrane, ne bo tega naredil za nas nihče drug." Gašper izpostavi še eno težavo, ki ni tako redka in se navezuje na tiste, ki živijo s partnerjem: "Veliko vadečih mi potoži, da jih partner ne podpira dovolj. Nekdo na primer želi jesti zdravo in se skuša držati jedilnika, partner pa se ob njem 'nažira' s testeninami, pico in podobnim." A to naj ne bo ovira in izgovor, če se s svojo boljšo polovico nikakor ne moreta dogovoriti oziroma vas ne podpira, vztrajajte zaradi sebe, naj vam bo to motivacija in ne izgovor, da se ne da. Naslednja težava, ki lahko zamaja voljo do zdravega prehranjevanja, so najrazličnejše zabave, pikniki, poslovne večerje. Če se kdaj pa kdaj pregrešite, ne bo konec sveta, če se pa pogosto znajdete na tovrstnih dogodkih in uživate v 'kanapejčkih', ne morete pričakovati, da se vam ne bo nikjer poznalo. Gašper svetuje, da v restavracijah naročate lahke jedi, tudi na zabavah izbirajte najbolj zdrave različice v majhnih količinah, in če se že ne morete upreti alkoholu, izberite vino, a se ustavite pri dveh kozarcih, vmes pa popijte veliko vode. Še enkrat - vse je v prioritetah. Kako že pravijo - 'Ali boš jedel dobro ali boš videti dobro - to je tvoja odločitev'.

Če povzamemo, v kolikor ste naveličani vaše podobe v ogledalu, ste ves čas brez energije ali pa bi preprosto radi nekaj naredili za svoje zdravje in počutje, spremembe v svoje življenje uvajajte postopoma, predvsem pa jih prilagodite vašemu dosedanjemu življenju, ne obratno. In seveda ne pozabite, da je na poti do uspeha zelo pomemben tudi počitek. In vsakič, ko boste hoteli obupati ali pa se boste znašli v skušnjavi, se spomnite, kaj so vaše prioritete.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660