Zapozneli izliv je motnja, ob kateri moški med spolnim odnosom ne more doseči vrhunca. Spolni odnos lahko traja dlje časa in moški se trudi doživeti orgazem, a ga preprosto ne more. Običajno spolni odnos konča izčrpan in osramočen. Čeprav je motnja dokaj pogosta, le malo moških ve, da obstaja, je za britanski Mail Online pojasnil strokovnjak za zdravljenje težav na področju spolnosti dr. Tobias Köhler iz Illinoisa.
Večina pozornosti na področju moškega spolnega zdravja je namreč namenjena motnji erekcije - stanju, ko moški erekcije ne more zadržati dovolj dolgo, da bi zaključil spolni odnos. Po podatkih clevelandske klinike se kar 52 odstotkov moških spopada z motnjo erekcije, zato ni nenavadno, da je poudarek na tej motnji. Tako so moški ob posvetu z zdravnikom bolj sproščeni pri pogovoru o motnji erekcije, redkeje pa poiščejo pomoč, če se spopadajo z zapoznelim izlivom. ''Če imaš težave z doseganjem orgazma ali mora spolni odnos trajati dlje časa, kot bi si želel, da bi dosegli vrhunec, bi se moral posvetovati s strokovnjakom,'' je prepričan dr. Köhler.
Zapozneli izliv je problematičen, ker moški ne more uživati med spolnim odnosom, kot bi želel. Prav tako lahko prinese pritisk na partnerico, ki postaja vse bolj obremenjena, ker moški ne doživi orgazma. ''V večini primerov uspejo doseči vrhunec pri le enem od petih spolnih odnosov. Petkrat bodo seksali, a bodo le enkrat dosegli izliv,'' razlaga dr. Tobias Köhler.
Znanstveniki še ne vedo natanko, kaj je vzrok za težavo, a mislijo, da bi lahko bil duševne narave. Tudi kakšna pridružena bolezen ali jemanje zdravil lahko povzroči motnjo. ''Najpogostejši vzrok pojava zapoznelega izliva je jemanje antidepresivov. Nekateri antidepresivi povzročijo prekomerno proizvodnjo serotonina v možganih, kar ni dobro za izliv. Naš organizem je narejen tako, da mora nivo biti nizek in ne visok,'' pojasnjuje dr. Köhler.
Kako poteka zdravljenje?
Zdravnik najprej skuša odkriti vzrok za stanje. Med pogovorom bo povprašal tudi po zdravilih, ki jih jemljete. Če bo ocenil, da so vzrok zapoznelega izliva zdravila, kot so na primer antidepresivi, bo prilagodil odmerek ali jih zamenjal. Lahko bo opravil tudi nekatere preglede, kot je testiranje ščitnice, pregled za sladkorno bolezen, multiplo sklerozo ali kaj drugega. Z njimi bo izključil resna obolenja.
A pri večini moških ne bo odkril fizičnega razloga za motnjo, saj se stanje lahko pojavi zaradi duševnih težav, kot je depresija ali močni strahovi. ''Nekateri moški ne doživijo orgazma, če se spopadajo z močnim strahom pred nosečnostjo, intimnostjo ali se spopadajo z drugimi strahovi. V teh primerih bo zdravnik predlagal, da se moški posvetuje s seksologom ali psihoterapevtom,'' pravi strokovnjak. Zapozneli izliv se lahko pojavi tudi pri moških, ki se pogosto samozadovoljujejo in tega občutka ne morejo nadomestiti s spolno partnerko.
''Nekateri moški ne doživijo orgazma, ker njihova partnerica ne uspe zagotoviti pravega ritma ali pritiska na področje. Včasih pomaga, da se moški redkeje samozadovoljuje ali da tega ne počne, ko bi s tem lahko vplivali na svojo izkušnjo s spolno partnerko.''
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV