Medicinski oddelek univerze v Teksasu je uspešno presadil umetno (bio) vzgojena prašičja pljuča v odrasle prašiče. In po informacijah znanstvenikov je bila operacija popoln uspeh, prašiči pa nimajo nikakršnih stranskih posledic. To je res velik korak proti izvajanju tovrstnih postopkih tudi pri človeku.
Pljuča so s stališča celičnega inženiringa izjemno kompleksen organ, saj vsebuje številne različne tipe celic. Celice na vhodu v pljuča so namreč drugačne od tistih na dnu.
Najprej so izdelali neke vrste kalup, proteinsko strukturo iz kolagena in elastina. Nato so kalup dali v rezervoar, ki je bil napolnjen s hranilnimi snovmi in pljučnimi celicami prašiča, ki so mu presadili pljuča. Pljuča so rastla 30 dni, po tem obdobju pa so jih presadili v prašiča. Poskus so ponovili večkrat in vsi prašiči so ostali zdravi. "Pljuča delujejo povsem normalno in se normalno razvijajo," so zapisali v študiji. Telo je priskrbelo vse potrebne stvari, ki jih nova pljuča potrebujejo." Edino kar še ni znano je kako dobro pljuča delujejo, kar ocenjujejo zdaj, a tudi v tem segmentu so optimistični in verjamejo, da delujejo tako dobro kot prejšnja, morda celo bolje. Pričakuje se, da bodo postopek začeli uporabljati pri ljudeh v roku petih do 10 let.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV