Moskisvet.com
Lupljenje kostanja

Fit

Preprosti triki, s katerimi boste blesteli na kostanjevem pikniku

N.J.
13. 10. 2017 08.21
0

Jesen si težko predstavljamo brez vsaj enega kostanjevega piknika. Tudi če niste največji ljubitelj teh sicer okusnih plodov, je priprava kostanja nekaj, kar je zagotovo dobro obvladati.

Pečen kostanj
Pečen kostanj FOTO: Thinkstock

Po ulicah v mestih že diši po pečenih kostanjih. A če bi se ga želeli najesti, bi morali kar globoko poseči v žep, saj so pečeni kostanji v papirnatih 'škrnicljih' vse prej kot poceni. Zato preberite nekaj napotkov, kako si lahko pravo jesensko vzdušje pripravite kar sami doma. Kostanj se sicer odlično poda h rdečemu vinu, ki med drugim poskrbi, da ga lažje prebavimo.

Vse se začne pri nabiranju

Že samo nabiranje kostanja je lahko prav zabavno. Ne glede na to ali ste samski ali v paru ali z družino – nabiranje kostanjev je priložnost, da nekaj ur preživite v naravi, pozabite na skrbi, se sprehodite in malce razmigate. Če imate družino, je to lahko prav simpatičen družinski izlet in priložnost, da nekaj počnete skupaj z otroki, na svežem zraku. Seveda lahko kostanje tudi kupite, a priznati je treba, da je čas večji, če jih naberete sami.

Čas je za kostanj
Čas je za kostanj FOTO: Profimedia

Shranjevanje

Kostanj lahko shranjujete recimo v kleti ali drugem hladnejšem in suhem prostoru. Tam lahko počaka tudi do 2 tedna.

Shranjujete ga lahko tudi v hladilniku v plastični vrečki, a plodove tako hitro lahko napade plesen, zato tovrsten način hranjenja ni primeren, če kostanjev nimate namena kmalu porabiti. Če hranite v hladilniku, ga raje hranite v posodi in ne v vrečki.

Cele plodove lahko tudi zamrznete, pred zamrzovanjem pa jim križno prerežite samo zunanjo lupino. Pri tem bodite čim bolj natančni, saj bo kostanj, pri katerem boste pred zamrznitvijo zarezali še notranjo lupino, drobljivi in jih boste težko jedli!

Kostanj
Kostanj FOTO: iStockphoto

Predpriprava

Kostanj bo okusnejši, če ga pustimo "odležati" vsaj tri dni, najbolje kar razgrnjenega na papirju. Pred tem ga pregledamo in izločimo črvive kostanje, saj lahko črvi napadejo tudi zdrave plodove.

Preden rezanjem  je kostanj priporočljivo namočiti v mlačni vodi, da lupina nabrekne in rezanje je zato precej lažje.

Pred peko obvezno zarežemo zunanjo trdo lupino, saj lahko kostanj med peko raznese! Zarežemo ga po zaobljenem delu ploda v obliki križa ali po širini skozi celo stranico ploda.

Recept za PEČEN KOSTANJ najdeš TUKAJ

Priprava

Kostanj lahko pripravimo na več načinov: lahko ga spečemo na žerjavici, v ponvi ali pečici (ogreti na 220 stopinj Celzija), lahko ga skuhamo. Če nimamo ponve z luknjičastim dnom, ga lahko spečemo tudi v navadni ponvi.

Če ga pečemo v pečici, zarezane plodove v eni plasti naložimo na pekač, malo poškropimo z vodo in pečemo na najvišjem vodilu 25 do 35 minut. Med peko kostanje večkrat dobro premešamo, da se enakomerno zapečejo.

Če jih pripravljamo na žerjavici, kostanje, ki smo jih prav tako prerezali, med peko vsake toliko premešamo, da se enakomerno zapečejo. Lupinica bo primerno pečena, notranjost pa mora ostati značilno rumenkasta. Ogenj ne sme biti ne prevelik oziroma premočan in niti prešibak, kostanji pa bi morali biti pečeni po približno 20 minutah.

Recept za KUHAN KOSTANJ najdeš TUKAJ
Tudi pri kuhanju kostanja je treba upoštevati pravilo križnega zarezovanja. Pri tem pazimo, da ne zarežemo v jedro plodov, saj bo takšen kostanj, ko bo pripravljen, drobljiv. Zarezan kostanj kuhamo v sladki ali slani vodi 30 do 40 minut.

Vam lupljenje dela težave?

Lupljenje kostanja
Lupljenje kostanja FOTO: Profimedia

Lupljenje kostanja je lahko precej zahtevno in dolgotrajno opravilo, še posebej, če se tega lotimo na 'napačen' način. Kostanj sicer lupimo na tri načine. Rjavo lupino in rumeno kožico odstranimo z ostrim nožem. Pri pečenih kostanjih je sicer lupljenje najmanj zahtevno, saj lupina običajno že med samo pripravo poči in jih nato lahko preprosto olupimo.

Pri kuhanih kostanjih je običajno več težav – predvsem zato, ker marsikdo ne ve, da je najbolje lupiti še vroče olupimo. Najbolje je, če jih prav iz tega razloga sproti jemljemo iz vroče vode oziroma jih odcejamo po odmerkih. Če se ohladijo in se lupinica trga, jih še enkrat prevremo.

Za energijo

Kostanj ima višjo energijsko vrednost in odlično mineralno sestavo. Vsebuje obilo ogljikovih hidratov, predvsem škroba, šest odstotkov beljakovin in komaj dva odstotka maščob. Naše telo bo oskrbel s pomembnimi vitamini (skupine A, B in C) in minerali, zato predstavlja idealno energetsko in vitaminsko okrepitev pred zimo. Iz istih razlogov ga je smiselno dodati v pire in v jedi za otroke. Priporočajo ga ljudem, ki so izpostavljeni večjim telesnim naporom. Kot zanimivost:  pečen kostanj zaradi načina priprave vsebuje nekoliko več kalorij kot kuhan, in sicer 100 g pečenega kostanja vsebuje približno 245 kcal, kuhanega pa le 170 kcal.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 497