1. Motnje erekcije
Zdravniki vse pogosteje opozarjajo, da so motnje erekcije lahko zgodnji znak bolezni srca in ožilja. ''Za erekcijo telo potrebuje dobro prekrvavitev po telesu. Motnje erekcije so v resnici dober barometer zdravja srca in ožilja,'' je za britanski Mail Online Health povedal urolog Raj Persad iz bolnišnice Bristol Royal Infirmary. Učinek se najprej pokaže prav na krvnih žilah v penisu. ''To pa zato, ker so arterije v penisu manjše kot koronarne arterije in se prej zamašijo,'' nadaljuje dr. Persad.
Kardiolog Graham Jackson se strinja. ''Moški v 40 letih z motnjami erekcije ima 50-odstotno večje tveganje za srčni infarkt v naslednjih desetih letih, kot moški, ki v tem starostnem obdobju nima teh težav. V resnici so motnje erekcije prej dober napovedovalec smrti kot preprosto le bolezni srca in ožilja. Ni večjega dejavnika tveganja kot to,'' meni britanski kardiolog.
Avstralska raziskava pa je pokazala, da je že blaga oblika motnje erekcije pri sicer na videz zdravih moških, signal, da so na vidiku težave z zdravjem. Stanje povečuje tveganje za srčni infarkt, odpoved srca in bolezni srca pri moških od 45. leta dalje, četudi prej niso imeli težav s srcem in ožiljem. Strokovnjaki tako opozarjajo, da bi moški s kakršno koli stopnjo motnje erekcije moral poiskati zdravniško pomoč.
2. Razvoj prsi
Če moškemu začnejo intenzivno rasti prsi, večinoma ne gre za dejansko tkivo prsi, ampak za maščobno tkivo, ki je posledica prekomerne telesne teže. ''V tem primeru morajo shujšati in piti manj piva,'' je jasna endokrinologinja prof. Ashley Grossman iz univerze Oxford.
Kljub vsemu pa včasih tudi moški razvijejo prsno tkivo, čemur v medicini pravijo ginekomastija. ''Ginekomastija se prevede kot ženske prsi, ki se pojavijo pri moškemu,'' pojasnjuje endokrinologinja ter dodaja, da stanje povzroča neravnovesje testosterona in estrogena. Ženski hormon estrogen povzroča rast prsi, vendar imajo moški večinoma veliko nižji nivo tega hormona v primerjavi s testosteronom, zaradi česar jim prsi ne zrastejo. A če pride do porušenja hormonskega ravnovesja, se to lahko zgodi tudi moškim. ''Najpogosteje pri dečkih v puberteti, ker takrat lahko pride do neravnovesja hormonov. Stanje prinese stres fantom, saj so večinoma tudi nekoliko močnejši in si poleg odvečne teže ne želijo še tega. Navadno se težava sama uredi. Zagotovimo mu le, da se ne spreminja v žensko in svetujemo, naj izgubi odvečne kilograme,'' pravi prof. Grossman. Lahko pa prejme tudi hormonsko terapijo. Skrajna možnost je plastična operacija, med katero odstranijo prsno tkivo.
Pri odraslih moških pa so 'prsi' lahko znak nepravilnega delovanja testisov. ''Hipofiza spodbudi moda k proizvodnji testosterona, a če delujejo nepravilno, lahko na koncu pride do tega, da prizvajajo več estrogena.'' Poleg tega so lahko znak bolezni jeter, dodaja endokrinologinja. Ko so jetra poškodovana, se ravnovesje hormonov v telesu poruši, to pa prinese tudi spremembe na telesu in lahko povzroči ginekomastijo. Moški, ki se spopadajo z omenjeno težavo, bi tako morali obiskati zdravnika in se pozanimati, ali gre le za maščobno ali vendarle za prsno tkivo. ''Najbolj uporaben test v tem primeru je merjenje nivoja hormonov v krvi, ki lahko pokaže na neravnovesje hormonov,'' zaključi Grossmanova.
3. Pogosto tiščanje na vodo, zlasti ponoči
Če vas ponoči nenehno tišči na wc, je to lahko znak povečane prostate ali pa tudi raka prostate, opozarja britansko združenje za raka prostate. Prostata je žleza v velikosti oreha, njena glavna naloga pa je proizvodnja semenske tekočine. Leži tik pod mehurjem, zato ob spremembi velikosti pritisne na sečnico – cev, skozi katero teče urin – s tem pa spremeni uriniranje. Če prihaja do težav pri odvajanju vode, kot so šibek curek seča, ki se prekinja, pogosto nočno uriniranje, občutek zastajanja seča v mehurju, težave pri zaključku uriniranja, sledovi krvi v seču ali spermi, potem je treba obiskati osebnega zdravnika. Ta lahko na podlagi simptomov naroči teste, ki pokažejo ali gre res za težave s prostato.
4. Zatrdlina v modih
Zatrdline ali otekline v testisih so precej običajen simptom pri moških ali dečkih. Večinoma gre za benigne (ne-rakave) spremembe, ki ne potrebujejo zdravljenja. Kljub vsemu pa so zatrdline lahko tudi znak raka mod, ki vsako leto prizadene več moških - tudi v Sloveniji. Moški, ki opazijo bulico, zatrdlino ali kakršno koli drugo abnormalnost, bi morali takoj obiskati osebnega zdravnika. Zdravljenje je namreč veliko bolj učinkovito, če raka odkrijejo zgodaj.
5. Kri v urinu
Kri v urinu lahko kaže na vnetje mehurja ali hemeroide, prav tako pa je lahko tudi znak raka mehurja. Smrtnost pri tej obliki raka je še vedno precej visoka, zato je ključnega pomena, da ga odkrijejo zgodaj in da kri v urinu jemljete resno. V večini primerov rak mehurja nastane zaradi izpostavitve tkiva škodljivim substancam, kot je na primer cigaretni dim. Prav kajenje naj bi povzročilo skoraj polovico primerov raka mehurja. Drugi simptomi, ki še lahko kažejo na to obliko raka so, pogosta potreba po uriniranju, infekcije mehurja, ki se ponavljajo, utrujenost, bolečine v spodnjem predelu trebuha ter izguba kilogramov brez posebnega razloga.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV