"Če gre maratonec, ki teče s hitrostjo 3 minute na kilometer, teči s hitrostjo 6 minut na kilometer, ne bo izzval nobenih fizioloških sprememb v telesu in zaradi tega ne bo postal boljši tekač," pravi Janet Hamilton, ustanoviteljica in ena glavnih trenerk v Running Strong v Atlanti, ZDA.
To ne pomeni, da ne smete teči počasi. Nasprotno. Počasen tek je lahko blagodejen. Le naučiti se morate počasi teči. Poskusite ohraniti kadenco, le manj moči uporabite pri odrivu. Osredotočite se na to, da tečete bolj lahkotno in ne počasneje. Kot pravi Hamiltonova, imajo tisti, ki redno tečejo, ritem že v glavi. "Ko tečejo počasneje, se lahkotneje odrivajo od podlage in s tem uravnavajo hitrost. Nekateri tekači trdijo, da jim počasen tek ne ustreza ... ne gre za fizično slabše počutje. Gre za to, da jim ni všeč misel na to, da tečejo počasi."
Kot pravi Hamilton, bi moral tekač pri vzdržljivostnem treningu čutiti, da ne gre za prevelik napor in da bi to lahko počel ves čas.
Počasen tek je namreč dober za izboljšanje vzdržljivosti, pospeši cirkulacijo in stimulira encime, zaradi česar se mišice hitreje celijo. Počasnejši tek tudi krepi mišice nog, trupa in rok, pri počasnejšem teku pa tekač tudi lažje pazi na pravilno držo med tekom.