Moskisvet.com
Scott Kelly - 1

Vesolje

'Zemlja je videti zelo, zelo krhka'

J.V.
15. 02. 2016 09.33
12

V enem izmed njegovih zadnjih intervjujev z Mednarodne vesoljske postaje, je astonavt Scott Kelly med drugim povedal tudi to, da je atmosfera Zemlje 'videti zelo, zelo krhka' in 'nekaj, za kar moramo skrbeti'.

Kelly se bo na Zemljo vrnil marca letos, ves čas bivanja na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) pa je bil Kelly aktiven tudi na družbenih omrežjih, kjer je pogosto delil svoj unikaten pogled na planet z objavo fotografij. Zaradi tega, so ga v nedavnem intervjuju za CNN, prosili tudi za njegovo mnenje o stanju Zemlje, če bi bila ta človeško telo.

 

That #polarvortex even looks cold from here! #Burr! #YearInSpace #cold #winter #weather #wx #space #spacestation #iss

A photo posted by Scott Kelly (@stationcdrkelly) on

»Zagotovo so deli Azije in Srednje Amerike, ki jih, ko jih pogledaš z vesolja, vedno vidiš skozi meglico onesnaženja,« je dejal Kelly in dodal: »Kar se tiče atmosfere in možnosti videnja površja, pa bi z zagotovostjo rekel, da so ti predeli videti bolni.«

Kelly je sicer v vesolju tekom šestih misij preživel več kot 500 dni. Zaradi tega je Kelly v vesolju preživel več časa, kot kateri koli drugi ameriški astronavt. Del njegove trenutne misije vključuje tudi izvedbo zdravstvene študije, v kateri primerjajo duševen in fizičen učinek, ki ga ima vesolje na njegovo telo v primerjavi z njegovim bratom dvojčkom, upokojenim astronavtom Markom Kelly, ki je na Zemlji. Zdravstveni testi merijo učinek breztežnosti na kostno gostoto, vid, kri in srce, kot tudi psihološki učinek na razpoloženje, stres in kognitivne funkcije. Kelly pravi, da se dobro počuti, čeprav se mu zdi, da je v vesolju že zelo dolgo časa in se veseli vrnitve domov.

Kelly je v intervjuju spregovoril tudi o izvedljivosti misije na Mars. Če bi bila namreč to misija na Mars, ki traja devet ali več mesecev, bi se ta v nasprotju s to, ki jo je že skoraj konec,  šele začela. »Ja, mislim, da je vsekakor mogoče. Mislim, da obstajajo nekateri izzivi - saj veste, sevanje okolja med Zemljo in Marsom je nekaj, kar bomo morali preučiti, saj smo dobili zaščito tukaj na vesoljski postaji, čeprav je veliko več sevanja kot na Zemlji. Tega je na poti do Marsa še veliko, veliko več, kar je izziv.« Eden izmed največjih izzivov je po njegovem mnenju podpora javnosti in finančna podpora vlade za takšen podvig. »Kar pa se tiče tega, ali je na Marsu življenje ali je kdajkoli bilo, ne vem. Mislim, da bi bilo to super ugotoviti.«

Odkriti so bili tudi gravitacijski valovi, kar je potrdilo še eno Einsteinovo teorijo, po kateri se Scott stara počasneje kot njegov brat dvojček, ki je na Zemlji. Seveda, gre za zelo majhno odstopanje, Kelly pa je spregovoril o tem, ali se občutek za čas v vesolju na kakršen koli način spremeni. »Smo v okolju, ki v številnih pogledih spominja na laboratorij, na nek način je kot podmornica ali ladja, ki pa je ne moreš zapustiti,« je dejal Kelly in dodal: »Tukaj sem od marca 2015. Dnevi ne gredo počasneje, celotno časovno obdobje pa se vsekakor zdi daljše.«

V zadnjih letih je vedno več govora o zasebnih letih v vesolje, ki jih podpira tudi Kelly. »Z razvijanjem teh raket in sistemov, zaradi katerih bo lahko več ljudi obiskalo in živelo v vesolju določena časovna obdobja, bodo tudi koristi.«

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660