Moskisvet.com
Komet se približuje Zemlji

Zanimivo

Zaskrbljujoče odkritje!

STA/N.J.
09. 01. 2014 08.42
11

Raven radioaktivnega plutonija, ki je posledica jedrskih poskusov in nesreč, je v Zemljini stratosferi višja, kot so strokovnjaki menili doslej. Švicarski znanstveniki, ki so se dokopali do tega odkritja, kljub vsemu menijo, da raven ni nevarna za ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Zemlja - Nasa - 14
Zemlja - Nasa - 14 FOTO: NASA

Doslej so strokovnjaki menili, da so plutonijevi radionuklidi – radioaktivni atomi, ki se lahko razgrajujejo več desetletij ali celo več tisoč let – v stratosferi prisotni le v zanemarljivih količinah. Prav tako so verjeli, da je več teh onesnaževalcev prisotnih v troposferi, delu atmosfere, ki je najbližje tlom, kot pa v stratosferi, ki se razteza od približno deset do 50 kilometrov nad tlemi.

Obe trditvi sta napačni, kaže nova študija. Ravni sevanja v stratosferi so več kot tri rede magnitude višje, kot so verjeli doslej, je za AFP povedal eden od avtorjev študije, Jose Corcho s švicarskega zveznega urada za civilno zaščito.

"Večina radioaktivnih delcev izgine v prvih nekaj letih po eksploziji, a del ostane v stratosferi več desetletij ali celo več sto ali več tisoč let," poudarja Corcho.

Ob tem se je izkazalo, da so v troposferi škodljivi delci dokaj hitro odstranjeni, saj jih "spereta" dež in sneg ali pa jih na Zemljo potegne gravitacija. V stratosferi pa očitno nekateri delci ostanejo ujeti. Tako so znanstveniki v stratosferi izmerili za od 1000 do 1500 ravni višje ravni koncentracije omenjenih delcev kot v troposferi, povzema britanski BBC.

Konec sveta
Konec sveta FOTO: Thinkstock
Ob tem strokovnjak dodaja, da dokazov o nevarnosti za ljudi ni. "Ravni plutonija in cezija, ki se trenutno nahajajo v stratosferi, so nizke in primerljive z ravnmi, izmerjenimi v zraku pri tleh konec šestdesetih in v začetku sedemdesetih prejšnjega stoletja," je pojasnil.

"Čeprav nisem izvedenec za zdravje, bi rekel, da trenutne ravni plutonija v stratosferi ne predstavljajo tveganja za populacijo," je še dodal raziskovalec.

Študija, objavljena v znanstveni reviji Nature Communication, sicer ugotavlja, da so radioaktivni deli v stratosfero večinoma prišli z jedrskimi poskusi, opravljenimi v zraku v 50. in 60. letih prejšnjega stoletja.

Drugi viri so še nesreča ameriškega navigacijskega satelita, ki je leta 1964 razlil plutonijevo gorivo v atmosfero, ter nesreče v jedrskih elektrarnah, kot sta Černobil in Fukušima.

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 607