Moskisvet.com
Zaradi napada je postal matematični genij - 1

Zanimivo

Zaradi napada je postal matematični genij

U.K.
07. 05. 2012 08.55
9

Jason Padgett je bil klasičen študent, ki se mu je študij zdel pretežak, zato se je izpisal in začel delati v trgovini. Nato pa se je zgodilo nekaj, kar mu je popolnoma spremenilo življenje.

Pred približno desetimi leti ga je napadla skupina roparjev, ki ga je brutalno pretepla. Vzeli so mu le jakno, ki je bila vredna okoli 100 dolarjev. Od napada naprej pa Jason v vsem vidi kompleksne matematične formule in jih avtomatično spreminja v diagrame.

Možgani
Možgani FOTO: iStockphoto

»Videl sem samo bel blisk in se nato znašel na kolenih,« je o napadu povedal Jason. »Mislil sem, da me bodo ubili.«
Zdravniki so najprej mislili, da gre za pretres, a je Jason kazal znake obsesije s kompleksnimi diagrami. Sprva ni razumel, kaj ti diagrami pomenijo, nato pa je ugotovil, da gre za vizualno reprezentacijo delčka števila Pi. In nato je začel opažati matematične formule v vsem, menda najpogosteje Pitagorov teorem.

Razlog za to naj bi bil v tem, da je bil poškodovan del njegovih možganov in zato so možgani 'vklopili', ali bolje, začeli uporabljati tiste dele, do katerih v glavnem nimamo dostopa. Takšno stanje se imenuje Savantov sindrom.
»Savantov sindrom je izoblikovanje posebne lastnosti. Lahko je matematična, prostorska, lahko pa privede tudi do avtizma, in oseba pravzaprav razvije nadčloveške sposobnosti,« je dejal dr. Berit Brogaard, nevroznanstvenik univerze za nevrodinamiko v Missouriju.

Tudi drugi savanti, ki jih poznamo, imajo podobne poškodbe možganov – Kim Peek, po katerem je bil narejen karakter iz filma Rainman. Čeprav ima težava z vsakdanjimi stvarmi, pa si lahko zapomni vse, kar je napisano na strani knjige že po enem branju. Bere lahko dve strani naenkrat. Levo oko bere levo stran, desno pa desno in obe strani prebere v približno treh sekundah. Ne more pa si sam zapreti gumba na srajci.

Leslie Lemke se ni naučil hoditi dokler ni bil star 15 let, vendar pa lahko zaigra na klavir katero koli skladbo, ki jo je slišal samo enkrat.

Orlando Serrell je postal savant, ko je dobil poškodbo glave pri desetih letih. Od takrat naprej lahko rešuje kompleksne kalkulacije in zapomni si, kakšno je bilo vreme za vsak dan od nesreče naprej.

»Včasih si želim, da bi lahko izklopil,« je dejal Jason, »vendar vse dobre stvari precej odtehtajo slabe, tako da tega ne bi spremenil za nič na svetu.«

Savanti so samo še en dokaz, kako malo vemo o moči človeških možganov, koliko neverjetnega se še skriva v njih in kako kompleksen organ so.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648