Moskisvet.com
Festival vikingov - 1

Zanimivo

Navigacijski sistem iz 11. stoletja!

N.J.
09. 04. 2014 08.41
6

Če so se naši očetje in dedki borili z nerodnimi in ogromnimi zemljevidi, imamo danes Zemljo pravzaprav servirano na dlani. Predvsem zahvaljujoč navigacijskim sistemom. Toda pozor! Navigacijske naprave so poznali že Vikingi, ki so živeli v 11. stoletju. Sicer ne takšnih, kakršne poznamo mi danes, a vendar ...

Čeprav so pogosto veljali za neusmiljene roparje, so bili Vikingi odlični mornarji, ki so bili sposobni prepotovati severni Atlantik v ravni liniji. Nove študije v povezavi s srednjeveškimi kompasi, ki so jih uporabljali Vikingi, pa kažejo na to, da so ti morski roparji znali za delovanje kompasa spretno uporabljati sonce, tudi ko je to zašlo.

Festival vikingov - 1
Festival vikingov - 1 FOTO: Reuters
Leta 1948 so v samostanu na Grenlandiji odkrili ostanke najstarejšega kompasa, imenovanega ploščica Uunartoq. Čeprav so nekateri raziskovalci sprva trdili, da je predmet iz 11. stoletja zgolj dekorativne narave, pa so sedaj ugotovili, da gre za pomembno navigacijsko orodje, ki so ga Vikingi uspešno uporabljali na njihovem približno 2500 kilometrov dolgem potovanju po morju od Norveške do Grenlandije. Lesena ploščica naj bi v premeru merila kakšnih 7 centimetrov, v sredini pa naj bi imela vstavljeno paličico, ki je kazala smer glede na lego sonca.

Raziskovalci iz madžarske univerze Eötvös Loránd pa so se lotili podrobne študije predmeta. Prišli so do zaključka, da je se ploščica, čeprav bi lahko delovala tudi samostojno, uporabljala v kombinaciji z drugimi orodji. Vključno z dvema kristaloma in ravno leseno ploščo, ki je pomagala pri navigaciji po sončnem zahodu. "Ko je sonce nizko nad obzorjem, so sence veliko daljše. Da bi skrajšali senco, so si Vikingi po vsej verjetnosti pomagali z nižje ležečimi kupolastimi predmeti v sredini kompasa, ki so ustvarili krajši in širšo senco," je povedal soavtor študije Balázs Bernáth. "Široka luknja v sredini ploščice, ki so jo prej povezovali z oprijemom kompasa, bi lahko služila kot držalo za tako imenovan osrednji gnomon."

Raziskovalci menijo, da so Vikingi po sončnem zahodu za določanje smeri pomagali s posebnimi kristali iz kalcita, ki ob izpostavljenosti polarizaciji UV žarkov sončne svetlobe proizvajajo posebne vzorce. Če kristale držite proti nebu, vzorci v kristalu tako pomagajo določiti položaj sonca pod obzorjem. Ker so znali določiti lego 'skritega' sonca, so Vikingi po vsej verjetnosti uporabljali tudi leseno paličico, s katero so simulirali senco gnomona ter tako natančno določali smer plovbe.

Vikinška ladja
Vikinška ladja FOTO: Reuters

Starodavno napravo so raziskovalci testirali in ugotovili, da je naprava izjemno natančna. Odstopanja so bila manjša od štiri stopinj, kar pomeni, da je naprava povsem primerljiva z današnjimi magnetnimi kompasi, je prepričan Bernáth. Raziskovalci so še ocenili, da je takšen kompas lahko deloval še približno 50 minut po sončnem zahodu okoli spomladanskega enakonočja.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660