Med gladiatorji je bilo veliko kaznjencev, obsojenih kriminalcev, v zameno za slavo in denar pa se je bojevanju v arenah lahko posvetil tudi svoboden človek. Številni revni svobodni možje so na ta način pridobili 'sponzorje' v obliki bogatih Rimljanov in si tako zagotovili denar in slavo. Gladiatorji so bili sicer v lasti gladiatorskih mojstrov (Laniste). Do svojega laniste so se morali vesti spoštljivo, kot suženj do gospodarja, ter izvrševati vse njegove ukaze, Ker so bili gladiatorji vdani, pogumnu in disciplinirani, so bili visoko spoštovani, še posebej pri nežnejšem spolu.
Več tipov gladiatorjev
Gladiatorjev je bilo več različnih vrst glede na tip bojevanja: andabatae, arbelas, bestiarius, samiti, secutor, hoplomachus, murmillo, thraces, ratiarius, provocator, editor, radiarius in številni drugi. Delovali so tako, da je imel vsak tip točno določeno, proti kateremu se lahko bori. Secutor se je tako lahko bojeval proti ratiariusu, nikoli pa proti provocatorju.
Murmillo je imel čelado in večji ščit, ki mu je lahko služil tudi kot orožje. Imel je samo en goleski ščitnik na levi nogi, oborožen pa je bil z mečem, dolgim med 64 in 81 cm. Ščit je bil podolgovat in v tem podoben legionarskemu ščitu. Tipično so se borili proti thracesom, občasno pa tudi proti hoplomachusom.
Hoplomachus je imel manjši okrogel ščit z manico na desni roki in golenski ščit. Oborožen je bil s sulico. Bojevali so se proti murmillonesom ali thracesom.
Bestiarius je bil gladiator, ki se je bojeval z zvermi, pogosto z medvedi in levi, zaradi česar je bil prava atrakcija.
Thraex (thraces ali Tračan) je imel enako zaščitno opremo kot hoplomachi s čelado, ki je prekrivala celotno glavo. Imel je majhen kvadraten ščit (parmula), njegovo orožje pa je bil tračanski ukrivljen meč, dolg okoli 34 cm. Uvedli so jih kot menjavo za Galce, po tem ko so Galci sklenili premirje z Rimom. Običajno so se borili z murmillonesi in hoplomachi.
Secutor je bil gladiator, ki se je boril primarno proti ratiariusu in je bil različica murmilla Imel je enako zaščitno opremo in orožje, vključno s pravokotnim ščitom in gladiusom. Njegova čelada je za razliko od murmillove prekrivala celoten obraz, imel je le dve manjši luknji za oči, kar ga je ščitilo pred orožjem retiariusa. Ta je bil zaščiten le z manico na desni roki in ramenskim ščitnikom, v roki pa je imel trozob in mrežo.
Pet domnevno najboljših gladiatorjev vseh časov:
Bil je rojen kot svoboden mož, bojeval se je kot murmillo. Za gladiatorstvo se je je javil, da bi zaslužil nekaj denarja in odplačal dolgove. Kot novinecje premagal gladiatorskega veterana emperatorja Nera, Hialriusa, spoštovanega gladiatorja, ki je svojil 13 vencev.
Carpophorus
Veljal je za heroja in se je bojeval proti zverem kot bestiarius. Kot je zapisal pesnik Martial, je lahko Carpophorus hkrati obvladoval Hydro (pošast v grški mitologiji s številnimi glavami, pri kateri dve vedno lahko zrasteta nazaj, četudi jih kdo odseka, velikanska glava pa je nesmrtna) in Chimero (prav tako pošast iz grške mitologije, mešanica med levom, kačo in kozo) ter tri goreče bike. Bil naj bi najsposobnejši bestiarius tedanjega časa, bojeval se je proti levom, medvedom, bizonom, panterjem in leopardom v areni. Ubil naj bi celo 20 zveri v enem dnevu, njegove sposobnosti pa so primerjali celo s Herkulovimi.
Spartak je bil po tipu bojevanja thraex (Tračan). Verjetno gre za najbolj slavnega gladiatorja vseh časov in njegove uspehe in življenje so ovekovečili v številnih igrah, knjigah, filmih in slikah, pa tudi računalniških igrah. Zgodovinarji se, kljub temu, da o njem ni veliko podatkov, strinjajo, da je bil najverjetneje zajet tračanski vojak, prodan v suženjstvo in izurjen za gladiatorja v Kapui. Bil je močan in uspešen borec, ki je užival v številnih zmagah, leta 73 pr. Kr. pa je vodil okoli 70 kolegov gladiatorjev (vključno s Kriksom) v upor proti lastnikom (Spartakov upor). Gladiatorji so pobegnili na Vezuv, kjer se jim je pridružilo mnogo pobeglih sužnjev. Ko je okrepil svoje vrste, se je podal na pohod po obočju današnje Italije, na koncu pa jih je obkolil in porazil Kras, Spartak pa je umrl na bojišču. 6.000 njegovih privržencev so zajeli in križali.
Bil naj bi rekorder med gladiatorji, boril pa se je kot secutor. Malo je bilo takšnih gladiatorjev ki bi jim podarili rudis (majhen lesen meč, ki je simboliziral svobodo), a so ga vrnili, da bi se lahko še naprej bojevali. Flamma je bil eden izmed njih. Bil je sirijski suženj in legenda arene, ki se je z zavrnitvijo rudisa svobodi odrekel kar štirikrat. Med 34 boji je doživel 21 zmag, 4 so bili missusu (zgubil, a ga je občinstvo ohranilo pri življenju z dvignjenim palcem), devetkrat pa je doživel stans missus (stanje, ko sta gladiatorja izenačena in sta oba razglašea kot zmagovalca).
Njegovi dosežki so zabeleženi kot največji rekordni dosežki gladiatorjev v zgodovini. Živel je do 30. leta starosti, bil pa je ubit v areni.
Crixus (Kriks)
Bil je Galec, ki se je boril kot murmillo v Kapui. Sodeloval je pri manjšem uporu gladiatorjev v gladiatorski šolu Lentulusa Batiatusa, iz katere je pobegnilo okoli 70 gladiatorjev. Vse skupaj se je sprevrglo v masovni upor, ki ga je vodil Spartak in je zajel celotno območje Italije. Sužnji so premagovali rimske vojake, Kriks pa je bil vodilni suženjski vojskovodj. Pod napadom Rimljanov blizu Garganu leta 72 pr. Kr., so Kriksa ubili. Spartaka je njegova smrt tako prizadela, da je njemu v čast žrtvoval 300 zajetih rimskih vojakov.