Moskisvet.com
tetoviranje

Zanimivo

Slovenski tetovator piše zgodovino

N.J.
27. 11. 2015 09.24
5

Slovenci bi morali biti ponosni na posameznike, ki ime naše dežele nosijo v svet in nas predstavljajo v najlepši možni luči. Ena takih oseb je tudi tetovator Dejan Marič, ki je v Las Vegasu pomedel s konkurenco več kot 1000 priznanih tetovatorjev vsega sveta in osvojil najboljše, prvo mesto.

Kljub vrhunskemu dosežku pa Dejan Marič ostaja skromen. Več o umetniku iz Prekmurja pa v posnetku, ki so ga pripravili v oddaji Svet na Kanalu A!

 

Telesne poslikave: novodobni tatuji postajajo prava umetniška dela. In če sodimo po odzivih iz Amerike, imamo največjega umetnika prav Slovenci.

Posted by Svet on 25. november 2015


Vse o tetovažah

V zadnjih letih postaja poslikava telesa vse manjši tabu in vse več ljudi se odloča za manjše ali večje tetovaže, nekateri si jih omislijo na bolj vidnih mestih, drugi na bolj skritih, celo intimnih predelih. Tudi vi razmišljate, da bi si 'okrasili' telo in morda s tem poudarili vašo moškost (ali ženskost, če tole morda bere kakšna ženska)? Pa veste, na kaj vse morate biti pozorni?

Predvsem morate vedeti, kaj in kje si želite. Odločiti se za tetovažo, nikakor ni enostavno, prav tako ne vstopiti v studijo, saj se je kljub vsemu treba zavedati, da je tetovaža trajna. Sicer pa tetovaže že dolgo ne veljajo le za 'zabavo' pripadnikov marginalnih skupin, 'bajkerjev', vojakov in mornarjev, temveč vse bolj običajnega, zato kot prvo iz glave izbijte misel, da vas bodo 'vsi gledali', če boste imeli na telesu kakšno tetovažo.

Cheyenne Hawkins/ ArtistRadiant Colors EuropeGX TattooDC Invention CompanyPravi da mu je malo zal za stari tattoo

Zakaj tetovaža?

Nekateri se za tetovaže odločajo iz preprostega razloga, ker se jim zdi to zabavno, drugi s tetovažami nekaj sporočajo okolici, tretji z njimi kažejo, kaj jim v življenju veliko pomeni, kdo so njihovi idoli ... mnoga dekleta se za tetovaže odločajo pač zato, ker so estetske.

Preden sami sprejmete takšno odločitev, pri sebi razčistite, ali ste prepričani, da si to želite, in se seznanite s celotnim postopkom.

tetovirana ženska
tetovirana ženska FOTO: Profimedia

Primeren čas

Poletje je neprimeren čas za tetoviranje, saj se je treba po tetoviranju odpovedati sončenju za vsaj 2 tedna, poleg tega se približno 10 dni ne smete kopati v morju ali bazenu, saj obstaja nevarnost infekcije oziroma bi tetovaža lahko zbledela. Najprimernejši čas je tako prav zdaj, ko so dnevi hladnejši. Načeloma velja, da je najprimerneje studio obiskati med septembrom in junijem.

Postopek

Postopek tetoviranja je običajno takšen: preden se tetovator dotakne kože, si nadene rokavice, z alkoholom razkuži kožo, po potrebi odstrani odvečne dlačice in na kožo vtisne izbrani vzorec. Kožo nato namaže z vazelinom za lažje tetoviranje.

S posebno napravico začne nanašati barvo. Na minuto strojček napravi od 50 pa vse do okoli 3.000 vbodov, prebode povrhnjico in prodre globlje v notranjost, kjer pusti trajno sled. Ob vbodu celice skušajo rano zapreti in barva ostane 'ujeta' podkožju. Sčasoma tetovaže sicer rahlo zbledijo. Najprej naredi rahel obris, da se med pravim tetoviranjem slika ne bi izgubila. Najbolj neprijetnih je prvih petnajst minut tetoviranja, saj se koža privaja na bolečino.

Pred tetoviranjem tetovatorji prav tako priporočajo, da se pred posegom spočijemo in najemo. Po tetoviranju pa je izredno pomembno, da se strogo držite navodil, ki jih dobite. Tako se boste izognili morebitnim infekcijam.

Mednarodni sejem tetovaž v Londonu - 8
Mednarodni sejem tetovaž v Londonu - 8 FOTO: Reuters

Ali boli?

Kdor trdi, da ga ni bolelo, laže. Seveda tetoviranje boli, nekateri bolečino lažje, drugi težje prenašajo. Odvisno je tudi od lokacije. Notranja stran zgornjega dela roke, glava, rebra, obraz, notranji del stegen, kolena ... to so najbolj občutljivi deli telesa. Preden se torej odločite, kaj bi imeli in kje bi imeli tetovirano, razmislite, ali boste sploh zdržali postopek.

Kam naj grem?

Pomembno je, da se odločite za tetovatorja, katerega slog vam je všeč. Vsakdo ima edinstven slog tetoviranja. Nekateri so specializirani za 'tribe' tatuje, drugi za bolj realistične, tretji imajo raje zgodovinske like, nekateri so naklonjeni vikinški kulturi, nekateri e raje ukvarjajo z živalskimi motivi ... skratka, obiščite čim več studiev, prosite, če vam pokažejo albume s fotografijami tetovaž, ki so jih opravili (običajno tetovatorji hranijo posnetke svojih del).

Primer infekcije
Primer infekcije FOTO: Pinterest

Pozanimajte se, kakšne barve uporablja, ali so kvalitetne, na forumih pobrskajte, če je kdo delil izkušnje s tetovatorjem, o katerem razmišljajte, povprašajte ljudi, kako so zadovoljni ... predvsem pa se pozanimajte, kako skrbi za higieno! Igla mora biti vedno nova in sterilna, saj sicer lahko pride do okužbe.

Znaki okužbe se pojavijo kmalu po posegu, in sicer lahko tetoviran predel postane dodatno pordel, otekel, boleč, ranice se ne celijo, iz njih se izceja gnoj. Okužili bi se lahko z glivicami, virusi, pa tudi drugimi s krvjo prenosljivimi boleznimi, recimo hepatitisom, tuberkulozo, sifilisom, hepatitisom B in drugimi nalezljivimi boleznimi, celo z virusom HIV.

Alergija na barvo?

Alergija na barvo je sicer zelo redka, a tudi to se dogaja. Vse barve, razen rdeče, naj bi bile hipoalergene, tako da če menite, da bi lahko pri vas prišlo do reakcije na barvo, potem se odločite za tetovažo, ki ne bo vključevala rdeče barve. V primeru alergijske reakcije koža srbi, pojavi se oteklina, lahko tudi gnojno vnetje, koža pordi, pojavi se lahko ekcem.

Tetovaže - 24
Tetovaže - 24 FOTO: Facebook

Alkohol?

Ne, alkohol ni rešitev. Če vas je strah, naj gre z vami prijatelj, prijateljica, partner ... nekdo, ki mu zaupate in vas bo spravil v dobro voljo, ko boste to rabili. Kar se alkohola tiče, mnogi pravijo, da jim je kakšen promil pomagal, da so lažje prestali tetoviranje in da težav niso imeli, drugi so krvaveli veliko močneje ... V vsakem primeru raje stisnite zobe! I

zbira motiva in lokacije

Tetovaža je večna in preden obiščete studio, morate biti trdno prepričani, da sta tako motiv kot lokacija prava. Razmislite, ali želite, da je vaša tetovaža na vidnem mestu, ali imate morda službo, ki vam tega ne dopušča. Če nameravate ovekovečite partnerjevo ime, se zavedajte, da zveza morda ne bo trajala večno. Motiv naj bo nekaj, kar vam veliko pomeni in česar ne boste kasneje obžalovali. Če glede motiva ali lokacije še niste prepričani, povprašajte koga za idejo, poglejte fotografije na spletu, morda se vam porodi kakšna nova ideja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660