Moskisvet.com
Jajčece lahko zaradi preveč agresivnih semenčic tudi poči.

Zanimivo

'Supersemenčice' vzrok za neplodnost?

J.G.
08. 03. 2016 08.07
4

Znanstveniki za porast neplodnosti krivijo evolucijo. Ta je poskrbela, da moški proizvajajo “superspermije“, ki so prehitri in premočni, da bi oplodili žensko jajčece.


Znano je, da lahko premalo semenčic zmanjša možnosti moškega, da bi kdaj postal oče. Znanstveniki verjamejo, da nekateri trpijo tudi zato, ker njihovo telo proizvaja supersemenčice, ki so prehitre in premočne, da bi dosegle svoj cilj.

Prilagojeno žensko telo

Evolucionarni biolog dr. Oren Hasson verjame, da 'superplavalci' pohitijo mimo naravne zaščite, ki jo postavi žensko telo, tako učinkovito, da se več kot eden prebije v jajčece. Ta proces, znan kot polispermija, jajčece uniči. S tem pa izniči tudi možnosti oploditve. Samo v Veliki Britaniji je število parov, ki ne morejo otroka spočeti po naravni poti, zaskrbljujoče; to se zgodi celo enemu paru od šestih. Skoraj 35.000 žensk letno se zato zateče na umetno oploditev.

Hasson je prepričan, da stresen način življenja, različne okužbe in onesnaženje sami po sebi ne morejo pojasniti visoke stopnje neplodnosti. Njegove raziskave kažejo, da je za to kriva “evolucijska oploditvena tekma,“ v kateri se žensko in moško telo spreminjata, da bi se njuna plodnost izboljšala. Če se spreminjata istočasno, to pripomore k večji plodnosti. Do težav lahko pride, če telesi ženske in moškega nista usklajeni.

Dodatna zaščita

Raziskovalci pravijo, da tako v nekem trenutku v tem procesu pride do visoke stopnje neplodnosti. “To je najverjetneje razlog za toliko neplodnih moških in žensk v zadnjih desetletjih,“ pravi Hasson z univerze Tel Aviv v Izraelu. Žensko telo je namreč postopno razvilo dodatno zaščito. Zaradi te morajo biti semenčice toliko bolj tekmovalne, da sploh pridejo do jajčeca.

Moško telo se je odzvalo tako, da proizvaja več bolj agresivne sperme. Ko prvi spermij oplodi jajčece, se žensko telo odzove z dodatno biokemijsko zaščito. Tako poskuša preprečiti, da jajčece oplodi še kakšen spermij.

Prehitri plavalci

Naravna zaščita ženske je tako izpopolnjena, da v bližino jajčeca, pripravljenega na oploditev, v primernem trenutku običajno spusti le en spermij. Vendar Hasson, ki je svojo teorijo zasnoval na statistiki plodnosti in matematičnih modelih, pravi, da to včasih ne zaleže.

Danes so spermiji preveč tekmovalni. So tako hitri, da se lahko prebijejo mimo še tako dobre zaščite in negativno vplivajo na običajni proces oploditve. Zaradi dodatne zaščite, ki jo je razvilo žensko telo, se zato slabo piše tudi moškim, katerih telo zaradi stresa in onesnaženosti proizvaja bolj šibko spermo. Ti moški imajo še toliko manj možnosti, da bi njihove šibke semenčice dosegle cilj in opravile svojo nalogo.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 390