Moskisvet.com
Japonske letalonosilke - 10

Zanimivo

Se Japonci pripravljajo na novo invazijo?

A.M.
12. 08. 2013 08.18
23

Dežela vzhajajočega sonca je s sporazumom o kapitulaciji ob koncu druge svetovne vojne zavezana k strogim pravilom glede oboroževanja. A kaj, ko se Japonci nanje požvižgajo.

Japonske letalonosilke - 9
Japonske letalonosilke - 9 FOTO: Arhiv proizvajalca
Japonski vojaški stroj lahko poseduje zgolj orožje defenzivne narave. Kakršnokoli orožje, ki bi omogočalo napadanje ostalih držav, je prepovedano. A kaj, ko je meja med ofenzivno in defenzivno oborožitvijo zelo zabrisana, svoje pa doprinese še tradicionalna japonska trmoglavost.

Rušilec ali letalonosilka?

Med poglavitna ofenzivna orožja, s katerimi so v preteklosti Japonci že presenetili – spomnimo se le Pearl Harborja – spadajo tudi letalonosilke. Japonci so v zadnjih letih zgradili že tri, v gradnji pa je še četrta. Ponosni samuraji sicer trdijo nasprotno – po njihovo gre za serijo 'helikopterskih rušilcev z ravno palubo', ki lahko občasno prevažajo helikopterje. Resda paluba ne premore parnih katapultov in jeklenic za pristajanje letal, a dejstvo je, da je vedno več sodobnih vojaških letal zmožnih navpičnega pristanka in vzleta.

Japonci: 'To ni letalonosilka, to je 'helikopterski rušilec z ravno palubo!''
Japonci: 'To ni letalonosilka, to je 'helikopterski rušilec z ravno palubo!'' FOTO: Arhiv proizvajalca


Zloglasna imena se vračajo

Japonska že poseduje dva takšna rušilca razreda Hyuga. 179-metrsko Ise in 197-metrsko Hyugo so poimenovali po nekdanjih bojnih ladjah, ki sta sodelovali v napadu na Pearl Harbor. Kljub temu, da plovili povsem ustrezata specifikacijam 'žepnih' letalonosilk, ju Japonci v sklopu njihove flote za samoobrambo predstavljajo kot ’spremljevalni plovili’.

Izumo med gradnjo.
Izumo med gradnjo. FOTO: Arhiv proizvajalca
Povsem enak recept so ubrali pri najnovejšemu ’rušilcu’ razreda Izumo, ki so ga splovili v teh dneh. Plovilo so gradili 5 let, v prvi vrsti pa naj bi bilo namenjeno iskanju in uničevanju sovražnih podmornic, varovanju ozemeljske celovitosti in podpori v primeru naravnih nesreč. Izumo je dolga 248 m, široka 38 m, visoka 23 m in težka 19.500 ton. Štiri plinske turbine zagotavljajo 84.000 kilovatov moči, dva propelerja pa jo poženeta do hitrosti 56 km/h.

Na palubi je prostora za 14 helikopterjev in 970 članov posadke ter vojakov, paluba omogoča hkratno pristajanje ali vzletanje petih helikopterjev, pod palubo pa lahko spravijo tudi 50 lahkih vojaških vozil. Za zaščito plovila bodo skrbeli napredni oborožitveni sistemi Phalanx in SeaRAM, ki jo bodo ščitili pred sovražnimi izstrelki in letali. Strokovna javnost opozarja, da lahko s palube Izume poletijo tudi vojaška zračna plovila V-22 Osprey in najnovejše ameriško univerzalno vojaško letalo F-35 Lightning II.

So krivi Kitajci?

Japonska se v zadnjem času zapleta s sosednjo Kitajsko, ki je pred časom prav tako presenetila z ’reciklirano’ rusko letalonosilko, ki naj bi jo uporabljali v ’znanstvene’ namene. Kot kaže, bosta obe državi razkazovali svoje jeklene mišice na Pacifiku, Japonci pa naj bi do leta 2017 splovili še eno tovrstno plovilo. V razvoj Izuma so do sedaj vložili preko 800 milijonov evrov.

Nova Izumo je od starejših 'rušilcev' daljša za več kot 50 m.
Nova Izumo je od starejših 'rušilcev' daljša za več kot 50 m. FOTO: Arhiv proizvajalca
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660