Znanstvenikom je uspelo vzgojiti uho, v laboratoriju so vzgojili tudi tako imenovane tiroidne celice, med najpomembnejše izume vseh časov pa sodi reprogramiranje celic, kar pomeni, da se lahko spremenijo v različne vrste celic. Se pravi so uspeli pretvoriti navadne celice v izvorne.
Glavni cilj, ki pa se čedalje bolj približuje, je, da bodo iz bolnikovih lastnih celic lahko izdelali organ, ki bi ga oseba pač potrebovala in tako zmanjšali možnost, da bi ga telo zavrnilo.
„Zdaj imamo prvič možnost, da ustvarimo tako rekoč neomejeno število različnih vrst celic in iz njih napravimo, kar želimo,“ je dejal raziskovalec Robert Lanza iz laboratorija Advanced Cell Technology. „Zdaj se moramo samo še naučiti, kako jih sestaviti.“
Do zdaj so že uspešno vsadili umetno vzgojene organe, kot so žile, koža, želodec in mehur. Z umetno ustvarjenimi retinalnimi celicami so uspeli pozdraviti slepoto trem ženskam, ekipi Roberta Lanza pa je celo uspelo ustvariti miniaturne ledvice ter dele srca. Naslednja meja pa so kompleksnejši organi, kot so jetra, ledvice in srce. Te je precej težje ustvariti, saj vsebujejo različne vrste celic. In različni znanstveniki poskušajo to doseči z različnimi metodami.
„Mislim, da bodo lahko v prihodnosti zdravnik vzel celice iz kože in vzgojil novo ledvico. Ko bomo obvladali vse trike, bomo postali boljši – ne le v izdelovanju organov, temveč tudi, kako povečati njihovo učinkovitost,“ je dejal dr. Lanza.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV