Moskisvet.com
Nasa

Vesolje

Pri Nasi spregovorili o življenju zunaj naše atmosfere

N.J.
19. 06. 2015 08.34
41

Nasa in univerzitetni znanstveniki so ta teden razpravljali o astrobiologiji in vseh aktivnostih, ki izvajajo na področju iskanja življenja zunaj naše atmosfere, v območju našega osončja in še naprej.

Pogovori so potekali v sklopu Astrobiološke znanstvene konference v Chicagu, ki se je odvila med 16. in 19. junijem, govorci pa so bili John Grunsfeld, astronavt, ki dela na sedežu Nase v Washingtonu, Vikki Meadows, profesor astronomije in vodja raziskovalcev v Virtualnem planetarnem laboratoriju washingtonske univerze v Seattlu, Britney Schmidt, asistent profesorja na Oddelku za zemeljske in atmosferske znanosti (Department of Earth and Atmospheric Sciences) na Tehnološkem inštitutu v Georgi in vodja raziskovalec pri Nasinem projektu, v sklopu katerega preiskujejo analogije med ekosistemi ter Alexis Templeton, profesor na Oddelku za geološke znanosti na univerzi Colorado-Boulder in vodilni raziskovalec pri Nasinem projektu.

Številni znanstveniki so prepričani, da nismo sami v vesolju. Obstaja velika verjetnost, da se je na katerem izmed drugih planetov razvilo življenje, podobno temu, ki ga poznamo, tudi v naši galaksiji, a ga zaenkrat še niso našli. "Enkrat, v bližnji prihodnosti, bomo lahko s prstom pokazali zvezdo, in rekli, da je ob tej zvezdi planet, ki je podoben Zemlji," je prepričana Sara Seager, profesorica planetarnih znanosti z inštituta v Massachusettsu. "Astronomi verjamejo, da je v naši galaksiji vsaj še en takšen planet." Vesolje raziskujejo s pomočjo teleskopov, kot so Hubble, Spitzer in Kepler. Z njimi pregledujejo zvezde in preverjajo, koliko planetov je v njihovih orbitah, ugotavljajo, ali so planeti na 'pravi' razdalji od zvezde, da bi se lahko tam bila voda oziroma če so tam pogoji, da bi se razvilo življenje, kot ga poznamo mi.

Nasa
Nasa FOTO: NASA
Leta 2017 nameravajo v vesolje poslati satelit Transiting Exoplanet Surveying Satellite (TESS), leto kasneje pa še en teleskop, James Webb Space Telescope (JWST). V prihodnjem desetletju bodo morda poslali v vesolje še en teleskop, Wide Field Infrared Survey Telescope - Astrophysics Focused Telescope Assets (WFIRST-AFTA). Iskali morebitne oceane oziroma kakršnekoli oblike vode, ogljikov dioksid in druge molekule na planetih, podobnih Zemlji po masi in velikosti ter oddaljenosti od sonca.

"Ta tehnologija za raziskovanje drugih planetov je resnična," je dejal Grunsfeld. "Webbov teleskop in drugi razvoji se dogajajo. To niso sanje, to je to, kar počnemo pri Nasi."

Odkar so ga izstrelili v vesolje leta 2009, je Keplerjev teleskop veliko pripomogel k boljšemu poznavanju vesolja in drugih planetov. Z njegovo pomočjo so zaznali okoli 5.000 planetov, na katerih bi lahko bilo življenje, od tega so jih 1.700 potrdili. V naši galaksiji naj bi bilo na milijarde planetov, večina planetov pa naj bi imeli trikratni premer Zemlje, S Keplerjem so našli tudi planet, ki je po velikosti podoben Zemlji in je toliko oddaljen od zvezde, da bi na njem lahko bilo življenje in voda, še pišejo pri Nasi.

"Pred petimi leti nismo vedeli, da ima okoli 10 do 20 odstotkov zvezd okoli nas planete velikosti Zemlje na razdalji, kjer bi lahko bilo življenje," je dejal Matt Mountain, znanstvenik, ki dela pri Webbovem teleskopu. Prepričan je, da je ključ v tesnem sodelovanju med Naso, znanstveniki, tehnologi, ameriškimi in drugimi mednarodnimi vesoljskimi agencijami, da bi "skupaj zgradili nov most za prihodnost človeštva". "Samo predstavljajte si trenutek, ko bomo našli znake življenja. Predstavljajte si trenutek, ko se bomo zbudili in se bo človeška rasa zavedela, da je te samote v času in prostoru konec, da obstaja verjetnost, da nismo več sami v vesolju." je še dejal Mountain.

KOMENTARJI (41)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 607