Moskisvet.com
Ekstremne črne luknje: pošasti vesolja - 2

Zanimivo

Neverjetno! Razvozlali skrivnost črne luknje?

N.J.
28. 07. 2014 08.10
24

Teorija pravi, da naj bi črna luknja, ko 'umre', postala bela luknja. V nasprotju s črno luknjo, ki stvari pogoltne, naj bi bela luknja vse ujete stvari 'izpljunila'.

Ekstremne črne luknje: pošasti vesolja - 2
Ekstremne črne luknje: pošasti vesolja - 2 FOTO: NASA

Če bi teorija, ki so jo nazadnje predstavili znanstveniki, držala, bi lahko z njeno pomočjo razjasnili, ali je res, da črna luknja predmete, ki jih posrka vase, uniči. Teorija temelji na špekulativni kvantni teoriji gravitacije in znanstveniki pravijo, da bi lahko na podlagi te teorije končno dobili odgovore na vprašanje, kaj se zgodi s predmeti, ko jih vase posrka črna luknja.

Po Einsteinovi teoriji relativnosti ugašajoča zvezda, ki kolapsira, pride do točke, ko je kolaps neizbežen. Tedaj nastane črna luknja, ki vase potegne svetlobo in vse, kar se nahaja v kozmični bližini.

Ekstremne črne luknje: pošasti vesolja - 5
Ekstremne črne luknje: pošasti vesolja - 5 FOTO: NASA
Astronomi so že nekaj časa špekulirali, da se gigantske črne luknje v osrčjih galaksij vrtijo vse hitreje in rastejo, ko se »hranijo« s plini, prahom, zvezdami in materijo. Nihče pa ni doslej zanesljivo izmeril hitrosti vrtenja teh skrivnostnih teles. Črne luknje je same po sebi precej težko zaznati, vendar pa jih z rentgenskim sevanjem izda njihova okolica. Z uporabo Nasinega teleskopa NuStar, ki so ga pred kratkim izstrelili v orbito, in vesoljskega observatorija Evropske vesoljske agencije XMM Newton je mednarodna ekipa opazovala visokoenergetske rentgenske žarke v okolici supermasivne črne luknje v osrčju bližnje galaksije. Lansko poletje sta nekaj dni oba teleskopa hkrati sledila ogromni črni luknji v spiralni galaksiji NGC 1365. Galaksijo so izbrali, ker je relativno blizu Zemlji. Od nje je oddaljena »zgolj« 60 milijonov svetlobnih let.

»Prva nedvoumna meritev«

Izračunali so, da se črna luknja vrti skorajda s svetlobno hitrostjo, ki znaša 300 000 km/s. Gre za »prvo nedvoumno meritev« hitrosti vrtenja supermasivne črne luknje, je zapisal astronom Christopher Reynolds iz univerze v Marylandu. Reynolds sicer pri meritvah ni sodeloval, je pa o odkritju pisal v uvodniku znanstvene publikacije Nature.

Gigantske črne luknje po prepričanjih astronomov domujejo v sredini vsake galaksije. So izjemno goste, njihova gravitacija pa je tako močna, da jim ne more uiti niti svetloba. Njihova masa naj bi bila milijonkrat do bilijonkrat večja od sončeve. Najbližje Zemlji naj bi bila luknja, ki naj bi bila oddaljena 26.000 svetlobnih let.

Znanstveniki so jih sposobni zaznati s pomočjo rentgenskih žarkov, ki jih črne luknje oddajajo med »hranjenjem«. Podatek o hitrosti vrtenja črnih lukenj lahko strokovnjakom pomaga ugotoviti več o njihovi rasti. In kako hitro se vrti črna luknja v središču naše galaksije? To je težko vedeti, saj galaksija v Rimski cesti ni tako aktivna kot tista, ki sta jo poleti opazovala teleskopa, je povedal vodja raziskave, italijanski astronom Guido Risaliti. Dodal je, da zaradi tega »naša« črna luknja oddaja le malo sevanja, zaradi česar je težko izračunati hitrost njenega vrtenja.

Črna takoj postane bela?

Raziskovalci pravijo, da do pretvorbe črne luknje v belo luknjo takoj ob prvotnem oblikovanju črne luknje, vendar ker gravitacija 'raztegne' čas, zunanji opazovalec to vidi, kot da črna luknja za pretvorbo v belo potrebuje bilijone ali trilijone let oziroma še dlje, odvisno od njene velikosti.

Če imajo avtorji raziskave prav, potem bi morale majhne luknje, ki so nastale v začetni fazi nastanka vesolja, pričeti 'bruhati' vse iz sebe, kar bi lahko zaznali kot visokoenergijske kozmične žarke ali drugačna sevanja.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660