Raziskovalci in ribiči so na posebno vrsto lignjev v preteklosti že naleteli v bližini japonskega otočja. Glavonožci, ki v dolžino zrastejo do pol metra, se drugače od ostalih "sorodnikov" poženejo iz vode. In to niso zgolj nedolžni skoki, temveč pravi poleti, dolgi do 30 metrov, s hitrostmi do 40 km/h. V preteklosti so se te živali večkrat znašle na krovih ladij, nihče pa ni vedel, kako so tja prišle.
Morski biologi z japonske univerze v Hokaidu so se odločili, da skrivnosti pridejo do dna. Med znanstveno odpravo so v Tihem oceanu naleteli na jato stotih živali, ki so se divje poganjale iz vode. Med preučevanjem počasnih posnetkov so ugotovili, da živali "letijo" s pomočjo vodnega curka, ki ga iztisnejo skozi posebno šobo. ’’Ko se enkrat izstrelijo iz vode, jadrajo s pomočjo plavuti in lovk. Plavuti in posebna mrena med lovkami omogočajo vzgon in stabilnost lignja med letom. Med pristankom pritisnejo plavuti ob telo, da se izognejo poškodbam. Ti lignji ne skačejo preprosto iz vode, temveč do potankosti obvladajo zakonitosti jadranja po zraku,’’ je povedal član odprave. Znanstveniki so dolga zračna jadranja označili za obrambno taktiko pred plenilci.
Malce nerodno pri vsej stvari je, da se "leteči" lignji iz vode poganjajo vzvratno. Vsekakor uporabno, da imajo plenilce ves čas na očeh, pri navigiranju pa se stvar nekoliko zaplete.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV