Več kot polovica Slovenk in Slovencev je že kdaj kaj kupila prek svetovnega spleta, v zahodni Evropi in Združenih državah Amerike pa je ta odstotek še precej višji. V kolikor je prvi nakup uspešno izveden, večina ljudi zadovoljno nadaljuje s takim načinom nakupovanja, predvsem zaradi časovnih ugodnosti. Kar pomislite, koliko časa vam vzame sprehajanje po trgovinah in iskanje izdelka, ki ga želite kupiti.
A pri nekaterih se je izkušnja spletnega nakupovanja na neki točki spremenila v situacijo, v kateri človek ne ve točno, ali bi se smejal ali jokal. Postali so namreč žrtve spletnih prevarantov, predvsem zato, ker niso preverili, kaj točno naročajo, morda niso preverili ocene, ki jo ima prodajalec ali pa niso točno pogledali osnovnega opisa izdelka, ki ga naročajo in ki mora v celoti odgovarjati tistemu, kar vidijo na fotografiji.
Poglejmo nekaj najbolj neverjetnih prevar spletnega nakupovanja:
Deska namesto LCD televizorja
Da Facebook ni ravno varen način spletnega nakupovanja, dokazuje primer na spodnji fotografiji. Predvsem zato, ker se novopečeni lastnik deske nima kam pritožiti, da je namesto novega, zapakiranega LCD televizorja kupil kos lesa, poleg tega pa to praktično sodi v domeno zasebnih transakcij, če prodajalec nima registrirane trgovske dejavnosti. Govorimo torej o čisto pravem klasičnem spletnem nategu.
Mini komoda
V tem primeru ne moremo ravno trditi, da kupec ni dobil tega, kar je naročil – res je dobil komodo, na katero naj bi postavil televizor, a je bila ta v tako miniaturni verziji, da bo nanjo lahko postavil kvečjemu daljinski upravljalnik, pa še ta bo krepko štrlel čez. Prodajalec je verjetno računal na to, da bodo potencialni kupci tako zelo navdušeni nad ceno, da ne bodo niti prebrali opisa prodajnega artikla (kjer so bile med drugim navedene tudi mere komode). Šlo je namreč za igračko. In imel je prav: kupec pa je v tem primeru popolnoma sam kriv za površnost pri nakupu.
Ko velikost ne pove nič ...
Med izdelke, ki se v največji meri naročajo prek svetovnega spleta, sodijo tudi oblačila. Na voljo je na tisoče spletnih prodajaln z oblačili, kljub milijonom zadovoljnih kupcev pa so presenečenja kljub temu mogoča. Lep primer so denimo hlače, ki jih je naročil nek gospod: čeprav je naročil pravilno številko, je dobil model s krepko predolgima hlačnicama.
Še nekaj primerov malomarnega in površnega branja opisa naročenih izdelkov ...
... in očitne prevare!
Kako se zaščititi?
Preverite, komu plačujete
Preden vpišete svoje podatke in kar koli plačate preko svetovnega spleta, preverite naziv podjetja, ki mu nakazujete denar. Poiščite njegove matične podatke, naslov in elektronski naslov. Zatem na kakšnem spletnem forumu preverite še, ali je že kdo kdaj imel slabo izkušnjo z nakupom pri tem prodajalcu.
Drobni tisk in sumljivo ugodna cena
Zaradi enostavnejšega načina poslovanja se številna podjetja poslužijo spletne prodaje, s tem pa tudi goljufanja s cenami. Pri nakupu zato preverite, ali morate dostavo izdelka plačati posebej, ali je pošiljka zavarovanja in podobno. Pozorni bodite tudi na drobni tisk, ki je lahko prav tako past, in pa na preveč ugodne ponudbe. Saj veste, malo denarja, malo muzike.
Pazljivo pri osebnih podatkih
Na spletni strani, na kateri nakupujete, obvezno preberite splošne pogoje nakupovanja. Če se med naročanjem pojavi kaj sumljivega, prenehajte z nakupovanjem. Enako velja tudi za vpisovanje osebnih podatkov. Najpogosteje vam ni potrebno vpistati vsega, a če stran od vas zahteva preveč osebne podatke, prenehajte z nakupom. Prav tako je najbolje plačati preko storitve Pay Pal s kreditno kartico, ne z nakazilom na tekoči ali žiro račun.
Zanesljive ponudnike lahko pokličete
Spletne strani za nakupovanje izključno preko svetovnega spleta, kot sta denimo Ebay in Amazon, veliko pozornost posvečajo varnosti plačevanja. Nepoštene prodajalce takoj izključijo iz seznama ponudnikov in s tem skrbijo, da ne bi prihajalo do zlorab. Precej pomembno je torej, da izbirate znana podjetja. Ta imajo organizirano tudi službo za pomoč uporabnikom oziroma kupcem, ki vam je na voljo za vsa vprašanja in dvome.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV